جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی

نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه

نکات مهم حقوقی در نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه

یکی از پرچالش‌ترین مباحث در دعوای و رجوع به وکیل طلاق، طرح دعوا از طرف زن و یا دادخواست طلاق از طرف زوجه است. مطابق با آیین دادرسی برای انجام این کار، زن باید دادخواستی را تهیه و تقدیم کند. در این دادخواست اطلاعاتی مبنی بر دلیل طلاق نوشته میشود. در گذشته باید دادخواست به صورت متنی به دادگاه ارائه می‌شد، اما امروزه فرد دادخواست را به طور الکترونیکی تقدیم می‌کند. نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه همیشه برای افرادی که پا در این راه می‌گذارند، سؤال برانگیز و مبهم بوده است. از این رو، در این مطلب درباره نمونه این دادخواست، متون نوشته شده در آن و قوانین موجود در این زمینه صحبت خواهیم کرد تا ابهامات را برطرف کنیم.

زوجه در چه شرایطی می‌تواند درخواست طلاق بدهد؟

بهتر است قبل از این که به نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه بپردازیم، شرایط این نوع دادخواست را بررسی کنیم و با وکیل خوب برای طلاق آشنا شویم. همان‌ طور که می‌دانید، بر اساس قوانین مربوط به ازدواج در ایران، هنگامی که یک مرد و زن با هم ازدواج می‌کنند، حق درخواست طلاق یا به اصطلاح حق طلاق به صورت قانونی در اختیار مرد است. در این صورت، اگر زن بخواهد درخواست طلاق داشته باشد، باید شرایطی ایجاد شود که محکمه‌پسند بوده و بر حق طلاق مرد برتری داشته باشد. یکی از این شرایط، ثبت حق طلاق در زمان عقد برای زن است. در این صورت، زن هر زمان که بخواهد، می‌تواند برای طلاق اقدام کند.

در غیر این صورت، باید یکی از شروط دوازده گانه‌ای که مرد به هنگام عقد نکاح دائم آن‌ها را امضا کرده است، نقض شود تا طلاق به درخواست زوجه اتفاق بیفتد. به طور مثال، اگر مرد ۶ ماه خانه را ترک کند و نفقه نپردازد، زن می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و درخواست طلاق را ارائه دهد. همچنین اگر مرد از نظر روانی به جنون برسد و جان زن در خطر باشد، حق طلاق به زن داده می‌شود و می‌تواند دادخواست مربوط به این امر را ارائه دهد.

چه اطلاعاتی در نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه نوشته می‌شود؟

در این بخش به این موضوع از کانون وکلای آمریکا می‌رسیم که در فرم نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه چه اطلاعاتی باید نوشته شود. برای دسترسی به این فرم، زوجه باید به دادگاه خانواده مراجعه کند و در صورتی که وکیل نداشته باشد، از عریضه‌نویسان و مشاوران فرم را دریافت کند‌. در ابتدای این فرم، مشخصات خواهان یعنی زوجه و خوانده یعنی زوج نوشته می‌شود. این مشخصات شامل نام و نام‌خانوادگی، نام پدر، شغل و محل اقامت است. سپس در صورت در اختیار داشتن وکیل، مشخصات وکیل خواهان نیز نوشته می‌شود.

بعد از آن، باید تعیین خواسته و بهای آن مشخص شود که طلاق به درخواست زوجه است. اطلاعات دیگر مربوط به دلایل و منضمات است که معمولاً وکالت‌نامه، شماره شناسنامه و کارت ملی خواهان و اطلاعات سند ازدواج در آن نوشته می‌شود. زوجه باید به هنگام نوشتن دادخواست تمامی مدارک مربوط به خود و ازدواج را به همراه داشته باشد.

سپس باید درخواست طلاق زوجه شرح داده شود. در نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه این قسمت را باید یک وکیل حاذق یا مشاور حقوقی تنظیم کند. این موضوع به این خاطر است که دلیل طلاق باید بر اساس مواد قانونی و محکمه‌پسند نوشته شود. همچنین اصطلاحات قانونی نیز باید در آن قرار بگیرد. به همین دلیل، فرد عادی قادر به نوشتن آن نیست‌. دادخواست طلاق را باید وکیل بنویسد.

مراحل ارائه دادخواست طلاق

بعد از این که اطلاعات درباره نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه را دانستیم، بهتر است که به سراغ مراحل ارائه آن برویم. قبل از هر چیز باید این مورد را بیان کنیم که درخواست طلاق از طرف زن و پروسه آن بسیار سخت است، به همین دلیل باید صبر بالایی داشته باشید. بعد از این که درخواست طلاق تنظیم شد، باید آن را  تقدیم دادگاه خانواده کرد، اما قبل از آن باید در و نوبت‌دهی الکترونیکی دفاتر خدمات قضایی ثبت‌نام کرد. پس از این که نوبت‌دهی انجام شد، باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه و دادخواست را ثبت کرد.

بعد از این کار، زن می‌تواند در مدت ۲۰ روز از درخواست خود صرف‌نظر کند و نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه را پس بگیرد. بعد از بیست روز، دادگاه درخواست را به همراه مدارک ارسال شده بررسی می‌کند و زن و شوهر را برای ارائه توضیحات به دادگاه فرا می‌خواند. اگر مدارک مورد قبول باشند و اعتراض به دادخواست صورت نگیرد، قاضی رأی طلاق را صادر می‌کند. روی این می‌توان درخواست تجدید نظر داد،  بعد از تجدید نظر رأی نهایی صادر می‌شود . اگر رأی تجدید نظر نیز طلاق را صادر کرد، زوج و زوجه باید برای گرفتن طلاق به محضر بروند.

آیا برای دادخواست طلاق نیازمند وکیل هستیم؟

همان ‌طور که در بالا مشاهده کردید، قسمت شرح دادخواست طلاق در نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه باید توسط یک شخص آگاه به مسائل حقوقی طلاق نوشته شود. این شخص می‌تواند یک مشاور حقوقی یا یک وکیل حاذق باشد. در هر حال، داشتن یک وکیل در این راه بسیار سودمند است.

اگر زوجه بخواهد به تنهایی این کار را انجام دهد، باید از مشاور حقوقی کمک بگیرد. به همین دلیل، استفاده از یک وکیل خانواده که همیشه همراه باشد، سودمند است‌. معمولاً بیشتر دفاتر وکلای خانواده در اطراف دادگاه خانواده قرار دارند که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و نوشتن نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه و تمامی کارهای فرآیند جدایی را به آن‌ها بسپارید.

در این زمینه، مؤسسه حقوقی صدای وکیل اداری خدمات ارزشمندی را به متقاضیان ارائه می‌دهد و از آنجایی که بخشی از خدمات آن به صورت تلفنی و آنلاین است، می‌توانید در هر زمان و مکانی از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های آن بهره‌مند شوید و پروسه رسیدگی به پرونده را کاهش دهید. مزیت چشمگیر این مؤسسه آن است که تنها در تهران فعالیت ندارد و در تمام نقاط ایران کادر مجرب خود را مستقر کرده است.

موارد مهم فرم درخواست طلاق از طرف زن چیست؟

با توجه به ماده قانون مدنی ۱۱۳۳ چون حق درخواست طلاق به مرد داده شده، مرد هر زمان بخواهد می‌تواند زنش را با رعایت تشریفات خاص مانند پرداخت همه حق و حقوق مالی طلاق دهد. بعضی از افراد در این خیال هستند که زن نمی‌تواند درخواست طلاق دهد یا حق چنین درخواستی ندارد. زن هم مانند مرد این حق و توان را برای درخواست جدایی و طلاق خواهد داشت و برای این کار باید درخواست جدایی و طلاق را به دادگاه خانواده تقدیم نماید. اما باید بدانید که تفاوتی بین درخواست طلاق از طرف زن و درخواست طلاق از سمت مرد وجود دارد.

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت خواهد بود. به این صورت که زن اگر بخواهد درخواست طلاق از همسرش را بدهد باید نخست علت محکمه پسند و قوی موجه را بیان نماید تا علاوه بر ارائه فرم درخواست طلاق به موارد و یا دلایلی که باعث ایجاد این درخواست (طلاقش) می‌شود، اشاره گردد. سپس در دادگاه خانواده بایستی دلایل محکمه پسند نزد قاضی دعوا به اثبات برساند.

توصیه می شود در این زمینه مقاله درخواست طلاق از طرف زن را مطالعه کنید.

نمونه فرم دادخواست طلاق به درخواست زن

طلاق به درخواست زن از جمله دعاوی حقوقی محسوب می شود و دعاوی حقوقی نیز مطابق مقررات قانون آیین دادرسی مدنی به موجب دادخواست به عمل می آید.قانون آیین دادرسی مدنی مصوب سال 1379 است.یعنی قبل از فراگیر شدن ثبت الکترونیک دادخواست پس مقررات راجع به تقدیم دادخواست الکترونیک و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در این قانون مورد بحث قرار نگرفته.

در حال حاضر برای تنظیم دادخواست نیاز به هیچ فرم مخصوصی نیست و متقاضی باید با به همراه داشتن متن دادخواست خود به یک دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و اقدام به ثبت متن بنماید البته وکلای دادگستری نیازی به مراجعه حضوری به این مراکز ندارند و خود نیز می توانند در دفتر وکالت خود اینکار را انجام دهند.

خواهان :  خانم ………….   نام پدر : …………….    شغل: ………………   محل اقامت: ……………. .

خوانده :   آقای …………..  نام پدر : ……………..  شغل : ……………      محل اقامت : …………… .

وکیل خواهان : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری  به آدرس : تهران – میدان فاطمی – میدان گلها

تعیین خواسته و بهای آن :

1-طلاق به درخواست زوجه

2- مطالبه خسارات دادرسی

دلایل و منضمات :

1- وکالت نامه به شماره …….. مورخ 1394/11/14 میزان تمبر مالیاتی به مبلغ 15,000 ریال باطل شد.

2- شناسنامه و کارت ملی خواهان به شماره ………….. مورخ …………..

3- سند ازدواج شماره ……… مورخ 1366/01/05 دفتر رسمی ازدواج شماره …….

شرح دادخواست طلاق به درخواست زن (زوجه) :

ریاست محترم دادگاه خانواده

با سلام

احتراماً مراتب دادخواهی موکل را به شرح ذیل به استحضار عالی می رساند؛

1- به موجب سند ازدواج شماره …….. مورخ 1366/01/05موکل به عقد دائم آقای ………. (خوانده) درآمدند و حاصل این ازدواج دو دختر می باشد که هردو از دایره حضانت خارجند.

2- موکل و خوانده مدت چهارسال است به واسطه بدرفتاری ها و پرخاشگری های مکرر و غیر قابل تحمل زوج، جدا از یکدیگر زندگی می کنند و به کرات نیز توسط خوانده مورد ضرب و شتم قرار گرفته است و حتی موکل تحت فشار و اکراه حاصله از ناحیه زوج مجبور به امضای اقرارنامه ای دال بر دریافت مهریه خویش شدند این در حالی است که موکل هیچ مهریه ای دریافت ننموده است.

فلذا با عنایت به کراهت حاصله به دلیل بدرفتاری و پرخاشگری های زوج و جدایی طولانی ایشان از یکدیگر و همچنین با توجه به عسر و حرج حاصله که ادامه زندگی مشترک را برای موکل غیرممکن نموده است با بذل ده هزارتومان تقاضای صدور اجازه طلاق و صدور گواهی عدم امکان سازش مورد استدعا می باشد.

با تشکر و تجدید احترام

عوامل مهم شرح درخواست در فرم درخواست طلاق

توجه داشته باشید که موارد زیر، عواملی هستند که مربوط به جزئیات فرم درخواست طلاق می‌باشند و بایستی این توضیحات در فرم مربوطه درج گردد.

·         عسر و حرج

در بیان این موضوع باید بگوییم که زمانی در زندگی زناشویی زن دچار مشقت و سختی فراوانی خواهد شد و این موضوع آن قدر سنگین می‌شود که ادامه یک زندگی برای زن مشکل و غیر قابل تحمل خواهد شد. چنانچه ادامه زندگی زناشویی برای زن، با مشقت و دشواری همراه باشد و این موضوع به اثبات قاضی پرونده برسد،  زن میتواند طلاق بگیرد. ولی قبل از هر چیز پر کردن فرم دادخواست طلاق از طرف زن الزامی است.

·         غیبت شوهر بیشتر از ۴ سال یا مفقودالاثر شدن مرد

اگر مردی ۴ سال تمام مفقودالاثر باشد و خبری از وی نباشد، فرم درخواست طلاق از طرف زن به اضافه این دلیل که به عنوان علت محکمه پسند نزد قاضی دادگاه به اثبات رسیده و زن با رعایت ماده ۱۰۲۳ می‌تواند طلاق خود را از همسرش بگیرد.

·         شروط ۱۲ گانه طلاق

در بخش عقدنامه بین زن و شوهر، اگر شوهر به موارد مهمی که در عقدنامه قید شده عمل نکند و به ضرر همسر خویش قدمی بر دارد در این حالت علاوه بر پر کردن فرم درخواست طلاق از طرف زن، برای جدایی از همسر اقدام نماید. اما با ارائه چند مورد از این شرط و شروط داخل عقدنامه موضوع را روشن‌تر خواهیم ساخت.

مثال: ممکن است در حین زندگی زناشویی ،مرد بدون اجازه همسرش و بدون اطلاع به وی اقدام به ازدواج مجدد و اختیار کردن زن دیگر کند در این صورت زن می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید یا ممکن است مرد بر علیه زندگی زن سو قصد نماید یا طوری رفتار کند که زندگی آن‌ها با هم غیر قابل تحمل شود. اما در پر کردن نمونه فرم دادخواست طلاق به درخواست زن مواردی باید رعایت شود که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اگر زن برای جدایی از همسر خود وکیل اختیار کرده باشد در متن نمونه فرم دادخواست طلاق به درخواست زن بخشی به نام خواهان، خوانده، وکیل خواهان و تعیین خواسته و بهای آن، طلاق به درخواست زوجه، مطالبه خسارات دادرسی و دلایل و منضمات قابل رویت خواهد بود. البته در ادامه متن این فرم، شرح دادخواست طلاق به درخواست زن دیده می‌شود که در آن زن از ریاست محترم دادگاه خانواده می خواهد که به این پرونده بنا رعایت نکردن بسیاری از شرط و شروط ها در عقدنامه هر چه سریع تر رسیدگی نماید.

مثال: زن در متن فرم درخواست طلاق این موضوع را بیان می‌کند. البته با دلایل محکمه پسند مبنی بر این که شوهرش به علت بدرفتاری و پرخاشگری زیاد و ادامه دار با همسرش از هم جداگانه زندگی می کنند و به وسیله همسرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. در نتیجه به علت نداشتن وضعیت مالی مناسب و تحمل فشار زندگی خواهان جدایی و طلاق از همسرش می‌باشد. که البته این شرح در متن نمونه فرم دادخواست طلاق به درخواست زن توسط وکیل زن ارائه خواهد شد.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا