اقتصادیکسب و کار ایرانی

عیب یابی یخچال ساید بای ساید سامسونگ + {شناسایی و راه حل}

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ

یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ از جمله لوازم خانگی بسیار ضروری به حساب می آیند. یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ مانند هر وسیله ی دیگری ممکن است دچار مشکل شوند. در ادامه همراه نمایندگی تعمیر ساید بای ساید سامسونگ آرا سرویس به مشکلات شایعی که می تواند در هر یخچالی اتفاق بیفتد را بررسی می کنیم.

 • آیا مواد غذایی شما با اینکه در فریزر است، آب شده اند؟
 • آیا مواد غذایی سمت یخچال یخ می زند؟
 • آیا یخچال آبریزی دارد؟
 • آیا صداهای عجیبی از یخچال شما به گوش می رسد؟ یا نگران کننده تر از همه این ها، یخچال کار نمی کند؟

بارز است که یخچال به یکی از واجبات مکان زندگی تبدیل شده است. تصور اینکه خانه بدون بخچال باشد بسیار عجیب و دور از ذهن است. زیرا که بدون وجود یخچال مواد غذایی در کم تر از دو روز فاسد و دور ریختنی می شود. خرید گوشت یا مرغ برای نگهداری حتی در زمان کوتاه امکان پذیر نمی باشد. میوه ها و سبزیجات در کم تر از سه روز خارج از یخچال خراب می شوند. هم چنین در صورتی که یخچال در منزل باشد اما در عملکرد خود دچار مشکل شده باشد، آن هم دردسرهای مختص به خود را دارد. پس دراین حالت اهمیت یخچال و سلامت کامل آن مشهود می باشد.

شما تمامی این کمبود ها را هنگامی که یخچال فریزر شما دچار عیب و ایراد می شود درک می کنید.

اما زمانی که یخچال فریزر و یا ساید بای ساید سامسونگ شما دچار مشکلی می شود، برای رفع آن چه اقداماتی انجام می دهید؟ آیا خودتان در رابطه با عیب یابی یخچال سامسونگ اطلاعاتی دارید؟ در برابر مشکلاتی مانند خاموش شدن کامل دستگاه که بسیار موضوع مهم و پیچیده ای می باشد چه واکنشی نشان می دهید؟ یا زمانی که با یک مشکل جزئی برخورد می کنید راه حل شما برای رفع آن چیست؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید که در مواردی خودتان می توانید مشکل را رفع نموده و در برابر مشکلات جدی تر با حفظ خونسردی درست ترین اقدام را در پیش گیرید. در واقع خواندن این مقاله از آراسرویس به بالا بردن سطح آگاهی شما در رابطه با ایرادهای احتمالی که ممکن است از یخچال تان سر بزند، کمک می کند. هم چنین در مواردی علاوه بر آگاه نمودن به طور کامل به شما کمک می کند تا خودتان بدون کمک به حضور متخصص، به رفع ایراد جزئی بپردازید.  کافیست تا در ادامه با ما همراه باشید و با دقت به مطالعه ی این مقاله بپردازید.

ناگفته نماند که برخی از مشکلات تعمیرات یخچال ال جی و سامسونگ باید توسط کارشناسان فنی بررسی و رفع شوند و دستکاری ناشیانه ی شما باعث می شود تا مشکل بدتر از قبل خود را نمایان کند. قبل از دستکاری بهتر است با متخصصان تعمیرات آراسرویس تماس حاصل نمایید و از آنها کمک بخواهید تا دستگاه شما راحت تر تعمیر شود. برای ثبت درخواست تعمیرات یخچال سامسونگ کافی است با ما تماس بگیرید.

متخصصان آراسرویس با اولین تماس شما برای درخواست جهت اعزام تکنسین سعی می کنند تا به صورت تلفنی از مشکل دستگاه باخبر شوند و در صورت امکان با راهنمایی های جامع و کامل به شما کمک می کنند تا جای ممکن خودتان مشکل را رفع کنید. چنانچه مشکل به وجود آمده ار نظر تکنسین جدی بوده، طبق هماهنگی های لازم با شما در اولین وقت در محل شما جهت عیب یابی دقیق و رفع مشکل یخچال فریزر یا ساید بای ساید سامسونگ حاضر می شوند.

لازم به ذکر است که تمامی خدمات آراسرویس با بالاترین کیفیت و طبق تعرفه های مصوب خدمت مشتریان گرامی ارائه می شود. هم چنین تلاش این مجموعه بر این است که تا جای ممکن به تعمیر قطعات بپردازد. اما گاها تعمیر قطعه جوابگوی حل مشکل نمی باشد و ناگزیر باید تعویض گردد. در این اینجا به کابران عزیز این اطمینان خاطر داده می شود که تمامی قطعات جایگزین، اصلی و اورجینال می باشد و به همراه شش ماه ضمانت نامه کتبی و رسمی شرکت عرضه می شود.

    نکته بسیار مهم: عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ، رفع مشکلات متداول آن و انجام سرویس های دوره ای یا سالیانه نیاز به تخصص و مهارت مخصوص با همان مدل یخچال و فریزر را دارد.

همانطور که مشهود است انواع زیادی از یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ وجود دارد. هر کدام از این نوع یخچال ها دارای اجزای مختلفی می باشند و نقش مختص به خود را در یخچال ایفا می کنند. حال اینکه عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ در انواع مختلف علاوه بر تخصص و دانش فنی، نیازمند ابزارهای خاصی نیز می باشند که تنها در دست متخصصان تعمیرات در این زمینه وجود دارد.

از این رو تعمیرات و عیب یابی یخچال های امروزی مسئله ای بسیار حساس و دقیق است که نیازمند افراد دوره دیده و کاربلد می باشد و هر کاربری نمی تواند بدون داشتن تخصص و ابزار مورد نیاز از پس آن برآید.

لازم به ذکر است که هر گونه اقدامات ناشیانه و ناآگاهانه، خسارات هایی هنگفت و گاها حتی جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

بهتر است در این بخش از مقاله ی عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ به این موضوع دقت داشته باشید که این مطالب در رابطه با مشکلات متداول یخچال فریزر و ساید بای ساید های سامسونگ می باشد و به مدل آن ها اشاره ای نشده است. اما با استفاده از این مقاله می توانید هر نوع یخچالی را مورد عیب یابی قرار دهید. همچنین مقاله معرفی نمایندگی تعمیر جاروبرقی سامسونگ را نیز می توانید مطالعه کنید تا در صورت نیاز به متخصصان آرا سرویس مراجعه نمایید.

مشکل اول: صدای یخچال فریزر زیاد است

صدای غیر طبیعی یخچال یکی از مشکلات رایج و متداول در اکثر یخچال فریزر و ساید بای ساید ها می باشد که باعث برهم زدن آرامش تمامی اعضای خانواده می شود. اگر به تازگی یخچال خود را خریداری و نصب کرده اید، ابتدا بررسی کنید تا به طور کاملا تراز قرا گرفته است یا خیر.

تراز نبودن دستگاه باعث لرزش و ایجاد سر و صدای زیاد یخچال می شود. اما چطور تراز نبودن یخچال باعث سر و صدا می شود؟

وقتی یخچال در سطح ناصافی قرار بگیرد باعث می شود تا قطعات داخل آن مانند کمپرسور نیز از حالت تراز خود خارج شود. یکی از علائم تراز نبود ایجاد سر و صدا می باشد. اما شاید بپرسید دلیل دیگر سر و صدا چه می تواند باشد؟

دلیل دیگر می تواند از پره های فن یا موتور فن اواپراتور باشد؛ فن وظیفه ی خنک نمودن و گردش هوای خنک به داخل یخچال را دارد. چنانچه پره های فن شکسته باشد یا با برفک و یخ های تولید شده در یخچال برخورد کند، صداهای ناهنجاری از آن به گوش می رسد. اما اگر صدای غیر طبیعی از قسمت فریزر به گوش برسد، مشکل می تواند از موتور فن اواپراتور باشد.

راه حل احتمالی: گاهی به دلیل فرسودگی و عدم انجام سرویس دوره ای و رسیدگی موتور فن اواپراتور دچار خشکی و فرسودگی می شود و در یخچال صدای آزار دهنده و عجیب ایجاد می کند. معمولا برای رفع این صدا از روغن کاری استفاده می شود در غیر اینصورت باید حتما قطعه تعویض شود تا صدا رفع شود البته ابتدا باید این قطعه بررسی شود، سپس تعویض قطعه صورت بگیرد. تعویض موتور فن اواپراتور در اکثر فریزرها باعث از بین رفتن این صدا می شود.

کثیف بودن موتور فن کمپرسور نیز می تواند باعث ایجاد صداهای عجیب و غریب شود. که با تمیز کردن و روغن کاری آن می تواند به صداهای تولید شده پایان دهد.

با این حال به بررسی انواع صدا یخچال فریزر سامسونگ می پردازیم . این سر و صداها ممکن است از موارد زیر سرچشمه بگیرند:

صداهای کلیک یا تیک تیک:

 • کثیفی کویل های کندانسور
 • معیوب بودن رله استارت
 • معیوب بودن تایمر دیفراست
 • به خاطر عبور یخ از یخساز و افتادن در درون مخزن

صدای قل قل:

 • راه یافتن روغن به اواپراتور یا کندانسور
 • این صدا ممکن است بعدد جابجایی یخچال به گوش برسید
 • بررسی این مورد نیازمند تکنسین مجرب می باشد

صدای وز وز یا هومممم:

 • تراز نبودن یخچال
 • فشار زیاد آب به یخساز
 • فرسودگی کمپرسور

صدای چکه کردن آب:

 • ذوب برفک ها و ریختن آب در سینی تخلیه (این صدا طبیعی است)
 • نشتی

صداهای سیز مانند:

 • به خاطر سیکل یخ زدایی

صداهای شرشر مانند:

 • ریختن آب در داخل مخزن مورد نظر به خاطر فرآیند یخ سازی

صدای فش فش یا غژغژ:

 • به خاطر کم و زیاد شدن سرعت فن

مشکل دوم: برفک یخچال فریزر

با ورود یخچال های نوفراست در بازار مشاهده ی برفک داخل این نوع یخچال ها به امری غیر معمول تبدل شده است. از جمله دلایلی که باعث کاهش راندمان و افت عملکرد سرمایشی یخچال می شود به وجود آمدن برفک و یخ زدن در داخل یخچال می باشد که بسیار مشکل جدی می باشد و باید بررسی شود.

علت برفک زدن یخچال:

هنگامی که هوای مرطوب و گرم خارج و اطراف یخچال به داخل یخچال وارد می شوند، داخل یخچال خنک و هوای بیرون گرم می باشد. این عامل باعث می شود میعان صورت بگیرد و این میعان بر روی لوله ها باعث ایجاد برفک می شود. با گذر زمان این برفک ها سفت و سفت تر شده و یخ میزنند و ما شاهد یخ زدگی در یخچال خواهیم بود.

راه حل رفع برفک یخچال:

محل قرار گیری یخچال بسیار در ایجاد برفک می تواند نقش داشته باشد. زمانی که یخچال در محیطی گرم و در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد، با هر بار باز و بسته کردن درب یخچال حجم زیادی از هوای گرم وارد یخچال شده و رطوبت موجود در یخچال به برفک تبدیل خواهد شد. پس دقت کنید تا یخچال در محل مناسب به دور از وسایل گرما زا و نور مستقیم قرار گیرد.

بسته به محل این برفک های ایجاد شده، علت این یخ زدگی و برفک ها در یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ می تواند متفاوت باشد پس عیب یابی ان نیز باید متفاوت باشد:

 • گاهی برفک های ذکر شده در دور درب فریزر ایجاد می شوند که در این صورت به شما تذکر داده می شود که درب فریزر به درستی بسته نشده است. مشکل بسته نشدن درب می تواند به دلیل خرابی واشر یا ایراد در بست درب باشد.
 • باید اطمینان حاصل کنید که این بست ها به درستی به درب می چسبند. هرگونه پارگی و ساییدگی در این بست ها و لاستیک های دور درب به شما این اخطار را می دهد که باید هر چه سریع تر این بست ها و لاستیک ها تعویض شوند.
 • اگر برفک به صورت پراکنده ولی کم در یخچال دیده می شود به این دلیل می باشد که دمای یخچال فریزر بسیار پایین می باشد.
 • غیر از دو دلیل گفته شده خرابی ترموستات نیز می تواند یک عامل جهت ایجاد برفک در یخچال شود. بررسی این مورد باید توسط فرد متخصص انجام گیرد.

مشکل سوم: خاموش نشدن یخچال یا یکسره شدن یخچال

 یکی دیگر از عیب های یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ خاموش نشدن آن می باشد. که دلایل زیادی برای اتومات نکردن یخچال وجود دارد. قابل ذکر می باشد که پیوسته کار کردن یخچال باعث می شود تا مصرف برق بیشتر شده و شما مشاهده گر هزینه های گزاف برق باشید و همچنین سر و صداهای زیادی نیز ایجاد می شود.

 • وجود گرد و غبار و آلودگی در محیط خانه مخصوصا اطراف کویل ها یا لوله های کندانسور یخچال یکی از دلایل خاموش نشدن و یکسره شدن یخچال فریزر می باشد.
 • تنظیم دمای یخچال را روی درجه ی بالا، که این یک کار بسیار غلط و اشتباه می باشد و زیرا این کار باعث می شود کمپرسور زیاد کار کند و دچار استهلاک شود که باعث می شود عمر مفید یخچال فریزر کم شود. این عامل باعث یخ زدن مواد غذایی نیز می شود.
 • قرار دادن یخچال در محیط گرم و نزدیک به اجاق گاز، سماور و یا هر وسیله ی گرمازای دیگری بتعث می شود تا یخچال برای تولید هوای خنک بیشتر کار کند و اتومات نکند. همانطور که اشاره شد، این مورد باعث برفک و یخ زدن یخچال نیز می شود.
 • اگر مواد غذایی را به صورت داغ در یخچال قرار دهید کمپرسور برای تولید هوای خنک متحمل فشار بیشتری می شود. هم چنین چیدمان مواد غذایی درد یخچال بسیار حائز اهمیت است. به صورتی که اگر طبقات پر از ظروف بزرگ و در جلوی دریچه هواساز باشند از دیگر عوامل اتومات نکردن مواد غذایی خواهد بود.

اما در صورتی که دلیل یکسره کار کردن یخچال فراتر از این مسائل ساده باشد، نشان از وجود مشکل در قسمت فنی یخچال می باشد. اما بررسی و عیب یابی در این مورد حتما نیازمند بازدید توسط تکنسین متخصص می باشد. دستکاری خودسرانه ی شما آسیب ها و در نتیجه هزینه های زیادی را رقم می زند. در ادامه به بررسی دلایل بیشتری می پردازیم:

 • مشکل در سیستم دیفراست
 • مشکل در فن های یخچال
 • مشکل در لاستیک دور درب
 • مشکل در ترموستات
 • کمبود گاز مبرد
 • مشکل در برد الکترونیک

مشکل چهارم: یخچال اتومات نمی کند و روشن نمی شود

یکی از مشکلات بزرگ یخچال فریزر که شاید بزرگ تر از آن وجود نداشته باشد این است که یخچال اتومات نمی کند و یا روشن نمی شود. اتومات نکردن یا روشن نشدن یخچال سامسونگ مشکل بسیار بدی می باشد. زیرا در این صورت عمر مواد غذایی داخل یخچال بسیار کم می شود و در اولین فرصت فاسد می شوند. در صورت بی توجهی به این مشکل تمام مواد غذایی داخل یخچال فاسد و دور ریختنی خواهند شد.

دلایل بروز این مشکل بسیار متفاوت می باشد و در صورت بروز کوچکترین ایراد ها نیز ممکن است این مشکل رخ بدهد. برخی از این مشکلات را به راحتی خودتان میتوانید عیب یابی و رفع کنید ولی برخی از آنها کمی سخت و تخصصی تر می باشد که باید توسط متخصصان تعمیرات مورد بررسی قرار بگیرد.

علت روشن نشدن یخچال می تواند متفاوت باشد. بطور کلی موارد زیر در این خصوص مهم اند:

 • فیوز برق را چک کنید: شما به راحتی در این مرحله می توانید فیوز را تغییر دهید و یا دوشاخه دستگاه را به یک پریز دیگر وصل کنید. حال بررسی کنید که آیا مشکل رفع شد یا خیر.
 • برد کنترل الکترونیکی: برد کنترل یخچال از جمله حساس ترین قطعات یخچال به حساب می آید و بسیار گران قیمت می باشد. وظیفه ی این قطعه تنظیم و کنترل دما و کنترل دیفراست و کمپرسور می باشد. هرگونه مشکل در برد کنترل یخچال باعث می شود یخچال روشن نشود یا کارکرد آن دچار ایراد و اشکال شود. بررسی این قطعه باید حتما توسط متخصصان تعمیرات صورت بگیرد و در صورت نیاز تعویض یا تعمیر قطعه صورت بگیرد.
 • سوئیچ کنترل دمای سرد: سوئیچ کنترل دمای سرد یا همان سوئیچ کنترل دما وظیفه دارد که فن و کمپرسور را راه اندازی کند و تا زمانی که فن روشن نشود یخچال فریزر نیز روشن نخواهد شد. در صورتی که در مدارات یخچال ایراداتی به وجود بیاید باعث می شود در این قسمت یخچال نیز مشکل به وجود بیاید که برای رفع این ایراد باید با متخصصان تعمیرات تماس حاصل نمایید و از آنها برای تعمیر و تعویض قطعه کمک بخواهید.
 • رله اورلود: زمانی که همراه با صدای کلیک خفیف یخچال فریزر شما روشن نشد باید بدانید که مشکل از رله اورلود می باشد. تعمیر و تعویض این قطعه کار هر کسی نیست و باید یک متخصص فنی حاذق و ماهر دست به تعمر یا تعویض این قطعه بزند. برای بررسی این قطعه باید از مولتی متر کمک گرفته شود و تست های پیچیده ی مخصوص نیز امتحان شود تا از صحت کارکرد رله اورلود مطلع شوند. ممکن است مشکل با تعمیر حل شود و گاهی نیز کار به تعویض قطعه میکشد.

مشکل پنجم: فریزر کار نمی کند

راه حل احتمالی: کنترل های الکترونیکی باید در این شرایط جایگزین شوند. اما قبل از این کار باید بررسی کنید که آیا چراغ داخلی یخچال و فریزر روشن میشود یاخیر؟ اگر چراغ روشن نمی شود یا کار نمی کند ممکن است برق دستگاه دچار ایراد شده باشد و به دستگاه برق نرسد. بررسی تنظیم کنترل های دستگاه در اولویت می باشد.

    دستگاه های جدید دارای یک حالت فروشگاهی یا دمو می باشند که در این حالت دستگاه بدون ایجاد سرما شروع به کار می کند و راه اندازی می شود. در بیشتر موارد با مراجعه به دفترچه راهنما می توانید دستگاه را از نظر بودن در حالت دمو بررسی کنید و در صورت نیاز آن را از حالت دمو خارج کنید که این تنظیمات در بخش تنظیم کنترل های دستگاه می باشد.

    از جمله موارد دیگری که باید در این موارد مورد بررسی قرار بگیرد بررسی اتصال فریزر به برق می باشد یا خیر ویا اینکه دستگاه در حالت خاموش تنظیم شده یا خیر؟ باید مطمئن شوید که درجه ی فریزر بر روی 0 درجه فارنهایت (18- درجه سانتیگراد) و یخچال حدود 37 درجه فارنهایت (3 درجه سانتیگراد) تنظیم شده باشد. همچنین کنترل های مکانیکی نیز باید به تنظیمات میانی تنظیم شوند. برای این کار می توانید از دفترچه راهنمای محصول استفاده کنید.

بعد از بررسی موارد بالا نیاز می باشد تا از متصل بودن یخچال فریزر به برق اطمینان حاصل کنید و موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • روشن بودن چراغ داخلی
 • روشن بودن صفحه نمایش رابط کاربری
 • تخلیه آب و یخ توسط یخچال فریزر
 • بررسی پریز برقی که دوشاخه یخچال به آن متصل است

اگر مشکل در قسمت برق یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ شما نبود پس ممکن است مشکل در بردهای کنترل اصلی و یا رابط کاربری باشد و یا دستگاه های مانیتورینگ دما مانند سنسور یا ترموستات دچار مشکل و خرابی شده باشند.

مشکل ششم: یخچال خنک نمی کند یا دمای یخچال بالا است

همانطور که می دانید دمای یخچال با توجه به تغییر فصل باید تنظیم شود. پس در اولین قدم، وقتی متوجه شدید که یخچال گرم است و خنک نمی کند، دمای استاندارد آن را چک کنید.

راه حل احتمالی: اگر ترموستات یخ زدایی صحیح کار نمی کند باید در اولین فرصت تعویض شود. دمای طبیعی فریزر ۰ تا ۵ درجه فارنهایت می باشد. در صورتی که فریزر بیش از اندازه گرم شود ولی یخچال خنک باقی بماند باید موارد زیر به ترتیب بررسی شوند:

 • باید بررسی شود که دمای فریزر به صورت تصادفی گرمتر از دمای تنظیم شده نباشد. اگر این اتفاق افتاد توصیه ما به شما این یم باشد که دمای فریزر را در درجه ی ۰ درجه فارنهایت یا ۱۸- درجه سانتی گراد تنظیم کنید.
 • باید دقت داشته باشید که بسته مواد غذایی قرار داده شده در فریزر بیش از حد مجاز نباشد و حدود ۷۰% الی ۸۰% از ظرفیت فریزر را پر کنید. در صورتیکه فریزر بیش از حد پر شود در این صورت بسته های مواد غذایی به هم می چسبند و هوای سرد به راحتی در میان آنها چرخش نمی کند. این عامل باعث می شود تا بسته به طور کامل یخ نزند و در این صورت هر بار با باز و بسته شدن درب هوای سرد به بیرون رانده می شود و بسته نیمه یخ زده باقی می ماند.
 • چیدمان صحیح نیز یکی دیگر از کارهایی می باشد که باید در نظر گرفته شود. باید بسته ها به صورت منظم روی هم چیده شوند و به صورت منظم در سطح فریزر پخش شوند تا هوای خنک به یک میزان در هر جای یخچال چرخش داشته باشد. در غیر این صورت گردش هوا نامنظم شده و کارکرد یخچال به خطر می افتد.

دمای یخچال در تابستان روی ۳-۴ و در زمستان ۴-۵ تنظیم شود. اگر محیط یخچال سرد باشد در این صورت ممکن است فریزر زمان کافی برای دمای خود نداشته باشد و اگر محیط بیش از اندازه گرم باشد یخچال فریزر به سختی دمای داخلی خود را به حد مطلوب می رساند.

اگر هیچ یک از موارد بالا عامل این مشکل نبودند، حال زمان آن رسیده است که علت های دیگر خنک نکردن یخچال سامسونگ را مورد بررسی قرار دهید که شامل موارد زیر می باشد:

 • بررسی یخ زدایی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ. اگر در قسمت پشتی فریزر جایی که سیم پیچ اواپراتور قرار دارد یخ زدگی مشاهده کردید یعنی هیتر یخ زدایی، بیمتال، سنسور یخ زدایی و برد کنترلی دچار مشکل شده است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • ممکن است دستگاه مانیتورینگ دما صحیح عمل نکند یا سنسور دما یا ترموستات دچار مشکل شده باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • ممکن است برد کنترل اصلی یا ورودی کنترل دما دچار مشکل شده باشد و دما را به درستی نخواند.
 • ممکن است در سیکل سرمایشی نشتی وجود داشته باشد و گاز کافی برای خنک کردن دستگاه باقی نمانده باشد.

مشکل هفتم: مقدار کمی آب بر روی طبقه زیرین فریزر وجود دارد

راه حل احتمالی: اگر آب تخلیه شده، یخ زده باشد نیاز است تا محل خروجی تمیز و یخ زدایی شود. دلیل وجود آب در کف یخچال می تواند بنا به دلایل زیر باشد:

 1. آب شدن یخ های مکعبی
 2. ریخته شدن آب یا مایعات دیگر هنگام پر کردن لیوان

اگر یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ دارای آبسردکن و یخساز باشد، احتمالا نشت آب از یخچال فریزر سامسونگ میتواند به دلیل وجود مشکل در اتصالات خانگی باشد. برای رفع این مشکل نیاز است تا اتصالات لوله آب با یخچال را مورد بررسی قرار دهید که نشتی و پارگی نداشته باشد. که در صورت مشاهده ی این مشکلات باید در اولین فرصت اتصالات تعویض شوند.

اگر نشتی آب از داخل فریزر باشد ممکن است ظرف مخزن بیش از حد مجاز پر شده باشد که دلیل این مشکل هم شکل گیری بیش از حد برفک در قسمت اواپراتور پشتی یخچال می باشد. زمانی که یخچال وارد سیکل یخ زدایی می شود آب بیش از اندازه ی نیاز مخزن تخلیه تولید می شود که این مشکل در زمان هایی که رطوبت هوا زیاد است و استفاده از یخچال زیاد می باشد رخ میدهد.

همچنین بهتر است برای جلوگیری از این مشکل حتما از باز ماندن زیاد درب فریزر جلوگیری کنید و بیش از اندازه ی نیاز درب فریزر را باز و بسته نکنید.

اگر قبل از سیکل یخ زدایی بعدی آب موجود در مخزن تبخیر نشده باشد، اطمینان حاصل کنید که پوشش بخش مکانیکی پشتی در جای خود قرار دارد. زیرا این پوشش باعث می شود جریان هوای مناسب بر روی ظروف تخلیه مخزن تقویت شود و سرعت تبخیر آب را افزایش می دهد. در صورت آسیب این پوشش باید سریعا آن را تعویض نمایید که این کار باید توسط متخصصان تعمیرات صورت بگیرد.

مشکل هشتم: داغ شدن بیش از حد موتور یخچال فریزر

یکی دیگر از مشکلاتی که حین عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ به چشم میخورد داغ شدن بیش از حد موتور یا کمپرسور یخچال می باشد. گرم شدن موتور یخچال یک امر طبیعی می باشد اما داغ شدن بیش از حد آن اصلا طبیعی نیست و بیان کننده ی یک مشکل در یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ می باشد.

این مشکل به مرور زمان میتواند در کارکرد یخچال فریزر شما تاثیر بگذارد و عمر طولانی یخچال را کمتر کند پس نباید این مشکل را نادیده بگیرید.

 • کثیفی یا انسداد لوله مویین؛ در این صورت از انتقال فشار گاز مبرد جلوگیری می شود. و کمپرسور متحمل فشار می شود و داغ می کند.
 • کویل های کندانسور؛ سالی دو بار لوله های کندانسور را تمیز کنید زیر کثیفی ها و گرد و خاک روی لوله ها از پخش گرمای یخچال به محیط جلوگیری می کند.
 • خرابی فن کندانسور؛ وظیفه ی خنک کردن کویل های کندانسور را دارد. در صورت خرابی باعث گرم شدن گاز و کمپرسور می شود.
 • کمبود گاز مبرد؛ یخچال برای تامین سرمای مورد نیاز باید بیشتر کار کند همین امر باعث داغ شدن آن می شود.
 • وجود مشکل در رله استارت؛ باعث می شود تا کمپرسور نتواند روشن شود و هر بار سعی می کند تا شروع به کار کند اما تنها فشار بیشتری به کمپرسور وارد می کند.
 • پایان عمر مفید کمپرسور؛ عدم نگهداری صحیح و سرویس به هنگام باعث می شود کمپرسور دچار فرسودگی شود.

بهتر است بدانید که داغ شدن باعث می شود کمپرسور یا موتور یخچال بسوزد و هزینه ی گزافی را برای شما به بار بیاورد. برای رفع این مشکل باید حتما سریعا با متخصصان تعمیرات تماس حاصل نمایید و از آنها برای رفع این مشکل کمک بخواهید. این داغ شدن به کمپرسور، کندانسور و فن خنک کننده مربوط می شود که دستکاری این قطعات اصلا کار آسانی نمی باشد.

مشکل نهم: یخچال کار نمی کند

علت های ممکن:

 • قرار گرفتن یخچال در زمان دیفراست
 • خاموش شدن یک یا هر دو کنترلر
 • وصل نبودن برق یخچال
 • پریدن فیوز
 • قرار گرفتن دستگاه در حالت نمایشگاهی

راهکارها:

 • 30 دقیقه صبر تا اتمام کار دیفراست
 • قرار دادن کنترل کننده ها روی تنظیمات دما
 • اطمینان از وصل بودن صحیح دوشاخه برق
 • تعویض فیوز
 • خارج کردن یخچال از برق و وصل دوباره ی آن

مشکل دهم: یخچال لرزش دارد (لرزش یخچال)

 باید بدانید که لرزش کم و عادی در یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ طبیعی می باشد. اما اگر یخچال در سطح ناصافی قرار گرفته است باعث لرزش می شود. هم چنین شل شدن بست و اتصالات موتور می تواند دلیل دیگری بر لرزش و سر و صدا باشد. چنانچه از کنار لرزش یخچال به سادگی بگذرید، در واقع زمینه ی مشکلات جدی تری را فراهم نموده اید.

مشکل یازدهم: موتور یخچال مرتباً برای مدت طولانی روشن و خاموش می شود

در یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ مدل جدید به دلیلی بزرگ بودن محفظه های داخلی زمان زیادی نیاز است تا عملکرد خود را تکمیل کنند. پس خاموش و روشن می شوند تا بتوانند دمای مطلوب خود را حفظ کنند!

علت های ممکن:

 • وصل شدن یخچال به برق برای بار اول
 • اضافه شدن مقدار زیادی غذا و مواد غذایی به داخل یخچال فریزر
 • باز ماندن درب یخچال فریزر برای مدت طولانی
 • باز و بسته شدن درب یخچال فریزر برای به دفعات زیاد
 • تنظیم دمای یخچال بر روی سردترین حالت

راهکارها:

 • ۲۴ ساعت فرصت به یخچال برای تکمیل سرمای خود
 • از گیر نکردن بسته در لای درب و عدم بسته نشدن درب اطمینان حاصل کنید
 • چک کردن کنترل کننده

مشکل دوازدهم: برفک یا بلورهای یخ روی بسته فریزر شده، پدید آمده است

 • باز ماندن درب فریزر
 • خرابی لاستیک دور درب

راهکار: بررسی کنید تا بسته مواد غذایی یا چیزی جلوی درب نمانده باشد که مانع بسته شدن درب شود. هم چنین لاستیک دور درب دچار پارگی، پوسیدکی و … نباشد.

مشکل سیزدهم: یخساز یخچال اتوماتیک کار نمی کند

علت های ممکن:

 • ماندن کلید یخساز یخچال در حالت OFF
 • خاموش بودن تامین کننده آب یا قطع بودن اتصال آن
 • گرم بودن قسمت فریزر
 • مسدود شدن یخساز با انباشته شدن قطعات یخ در مخزن یخ
 • چسبیدن قطعه‌ های یخ به یخساز (چشمک زدن چراغ سبز روی یخساز).

 راهکارها:

 • قرار دادن آن را بر روی حالت ON
 • بررسی قسمت اتصال آب
 • 24 ساعت صبر برای خنک شدن یخچال
 • میزان کردن قطعه‌ های یخ با کمک دست
 • خاموش کردن یخساز و خارج کردن قطعات یخ و روشن کردن دوباره ی یخساز

مشکل چهاردهم: مکرراً صدای ویز ویز شنیده می شود

علت‌: روشن ماندن دستگاه یخساز در حالی که آب در دستگاه وجود ندارد. ممکن است تامین کننده آب خاموش شده باشد یا اتصال ان قطع شده باشد.

راهکار: خاموش کردن یخساز، زیرا روشن ماندن یخساز بدون آب، باعث آسیب به شیر برقی می شود.

مشکل پانزدهم: قطعات یخ کوچک و پوک هستند

علت ‌: مسدود شدن فیلتر آب

راهکار: جایگزین کردن کارتریج فیلتر قبلی با یک کارتریج جدید

مشکل شانزدهم: قطعات یخ، بو و مزه دارند

علت های ممکن:

 • نیاز به تعمیر مخزن یخ
 • بوی غذا در داخل یخچال نشر یافته و به یخ بو و طعم می دهد.
 • نیاز داخل یخچال به تمیز کردن

راهکارها:

 • خالی کردن مخزن و شستن آن
 • دور ریختن قطعات کهنه یخ
 • بسته بندی مناسب غذاها
 • تمیز کردن با دقت یخچال

مشکل هفدهم: قطعات یخ به‌ کندی ساخته می شوند

علت های ممکن:

 • باز ماندن درب یخچال
 • عدم تنظیم دما به درستی

راهکارها:

 • از عدم ماندن ظروف یا بسته های غذا در لای درب اطمینان حاصل کنید.
 • چک کردن تنظیمات دمایی

مشکل هجدهم: قسمت یخ ریز یخچال کار نمی کند

علت های ممکن:

 • خاموش کردن یخساز و قطع آب دستگاه
 • بررسی راه خروج یخ از نظر انسداد
 • چسبیدن قطعات یخ به بازوی حسگر و یخ زدن آنها
 • انباشته شدن غیر عادی قطعات یخ در مخزن.
 • قفل شدن دیسپنسر

راهکارها:

 • بررسی و وصل دوباره ی یخساز
 • خارج کردن عامل های انسداد از محل
 • جدا کردن یخ ها با دست و خارج کردن از مخزن
 • تنظیم دمای مناسب و خنک برای یخچال
 • فشار دادن 3 ثانیه ای دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL

مشکل نوزدهم: آب، بو و طعم بد می دهد

علت‌ های ممکن:

 • عدم استفاده طولانی مدت از دیسپنسر آب
 • ماندن آب به مدت طولانی در مخزن
 • استفاده از فیلترهای بی کیفیت یا عدم تعویض طولانی مدت فیلتر
 • تمیز نکردن یخچال

راهکار:

 • مخزن آب را با فشار دادن دیسپنسر خالی کنید.
 • مخزن آب را زود به زود تعویض کنید
 • با توجه به تاریخ انقضای فیلتر به تعویض آن اقدام نمایید

مشکل بیستم: یخچال بو می دهد

علت های ممکن انتشار بوی بد یخچال سامسونگ:

 • پیچیدن بوی بد غذاها داخل یخچال
 • نیاز یخچال به تمیز شدن

راهکارها:

 • بسته بندی کامل غذاهایی که بوی تند دارند
 • قرار دادن یک بسته باز جوش شیرین یا بوگیرهای آماده داخل یخچال
 • تعویض بسته جوش شیرین هر سه ماه
 • تمیز کردن یخچال با دقت

مشکل بیست و یکم: دیسپنسر آب نمی دهد ولی یخساز کار می کند

علت های ممکن:

 • یخ بستن آب ذخیره‌ شده
 • خیلی پایین بودن دمای یخچال

راهکارها:

 • تماس با خدمات پس از فروش.
 • قرار دادن دما روی درجه گرم تر

مشکل بیست و دوم: دیسپنسر آب‌ کار نمی کند

علت های ممکن:

 • خاموش شدن تغذیه‌ کننده آب
 • قطع شدن اتصال تغذیه‌ کننده آب
 • مسدود شدن فیلتر آب
 • گیر کردن هوا در سیستم آب
 • قفل شدن دیسپنسر
 • خرابی سوئیچ دیسپنسر
 • خرابی برد کنترلی دیسپنسر
 • خرابی برد کنترل اصلی
 • مشکل در سوئیچ درب یخچال

راهکارها:

 • چک کردن اتصال آب
 • جایگزین کردن کارتریج فیلتر آب.
 • برداشتن فیلتر و مسدود کردن دریچه آن.
 • فشردن حداقل دو دقیقه پدال دیسپنسر
 • فشردن 3 ثانیه ای دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL
 • تست جریان از سوئیچ دیسپنسر
 • تست از بردهای کنترل
 • تست صحت از سوئیچ درب یخچال

مشکل بیست و سوم: آب از دیسپنسر فوران می کند

علت: تعویض فیلتر آب در زمان اخیر.

راهکار: گرفتن آب از دیسپنسر به مدت حدود ۳ دقیقه همان یک و نیم گالن

مشکل بیست و چهارم: یخساز نه آب می دهد و نه قطعات یخ تولید می گردد

از جمله مشکلات یخساز یخچال سامسونگ:

 • قطع شدن شیر آب
 • خرابی شیربرقی یا مسدود شدن مسیر ورود آب
 • مسدود شدن فیلتر آب
 • قفل شدن دیسپنسر

راهکارها:

 • تماس با لوله‌ کش
 • جایگزین کردن کارتریج فیلتر آب.
 • برداشتن فیلتر و مسدود کردن دریچه آن.
 • فشردن 3 ثانیه ای دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL

مشکل بیست و پنجم: درب یخچال به خوبی بسته نمی شود

مشکلات بسته نشدن درب یخچال سامسونگ به دلایل زیر می باشند:

 • تاب برداشتن واشر لولای درب
 • فشار آوردن درب یکی از قفسه‌ ها از جلو به درب یخچال
 • خرابی لاستیک دور درب
 • تراز نبودن یخچال

راهکارها:

 • مالیدن ژل شامل مواد نفتی روی واشر
 • بالا بردن درب قفسه در حد یک پله
 • بررسی لاستیک و تعویض آن

مشکل بیست و ششم: دمای واقعی با دمای تنظیم‌ شده یکی نیست

علت های ممکن:

 • وصل شدن دستگاه تازه به برق‌
 • باز بودن درب یخچال، برای مدت زیاد
 • اضافه شدن غذاهای گرم به یخچال
 • قرار گرفتن دستگاه در زمان دیفراست

راهکار:

 • ۲۴ ساعت منتظر بمانید تا یخچال به دمای ایده آل خود برسد.

مشکل بیست و هفتم: از کار افتادن سیستم دیفراست – یخچال فریزر برفک زدایی نمی کند

گاهی ممکن است با این صحنه روبرو شوید که یخچال شما پر از برفک است و یخ زدایی صورت نمی گیرد و این سوال ذهن شما را درگیر میکند که دلیل این مشکل چیست؟ چرا برفک های یخچال آب نمی شود؟

این یک مورد بسیار ویژه ای می باشد که باید حتما با متخصصان تعمیرات و تکنسین های ماهر تاس حاصل نمایید و از آنها درخواست کمک کنید. ممکن است دلیل اسن مشکل ایراد و یا خرابی در هر یک از قطعات زیر باشد که باید حتما توسط متخصصان تعمیرات مورد بررسی قرار بگیرد تا برفک ها و یخ ها آب شوند:

برد کنترل دیفراست:

وظیفه ی این برد کنترلی این می باشد که هر چند وقت یکبار سیکل یخ زدایی و برفک زدایی در دستگاه اجرا کند. در صورتی ک برد دیفراست دچار مشکل شود در این صورت یخچال شما دچار برفک خواهد شد و یخ زدایی صورت نمی گیرد.

قبل از تعمیر برد کنترلی بهتر است هیتر دیفراست و ترموستات دیفراست را مورد بررسی قرار دهید و اگر این دو قطعه دچار مشکل نبودند پس مشکل از برد کنترل دیفراست می باشد که باید سریعا تعویض شود.

تایمر دیفراست:

تایمر دیفراست یا تایمر برفک زدا در طی روز چندین بار فعال می شوند و هیتر دیفراست را روشن می کند، تا تمامی برفک هایی را که در لوله اواپراتور ایجاد شده را یخ زدایی کند. در صورتی که در این بخش مشکلی پیش بیاید یخ زدایی صورت نمی گیرد و یا برای هیتر سیگنالی ارسال نمی شود.

برای تشخیص خرابی تایمر دیفراست لازم می باشد تا عقربه ها را به آرامی حرکت دهید تا وارد سیکل یخ زدایی شود. در این وضعیت کمپرسور خاموش و دیفراست روشن می شود. حال اگر در این شرایط سیگنال به هیتر نرسد و تا 30 دقیقه از فاز یخ زدایی خارج شود، تایمر دیفراست دچار مشکل شده است و باید در اولین فرصت تعویض شود.

هیتر دیفراست:

هیتر دیفراست در طول روز برای چندین بار خاموش و روشن می شود تا یخ و برفک های ایجاد شده بر روی کویل اواپراتور را ذوب کند. در صورتی که برای این هیتر مشکلی پیش بیاید برفک روی کویل اواپراتور جمع می شود. برای بررسی سالم بودن این قطعه با استفاده از مولتی متر باید جریان آن را اندازه گیری کنید.

سنسور دیفراست به همراه فیوز:

سنسور دیفراست دمای اواپراتور را مورد بررسی و کنترل قرار می دهد. این سنسور دارای یک فیوز می باشد تا در زمان های از کار افتادن سنسور به داد دستگاه برسد. اگر هیتر توسط سنسور خاموش نشود با پریدن فیوز هیتر خاموش می شود و در این صورت سیستم برفک زدای دستگاه نیز عمل نمی کند و در این شرایط باید سنسور دیفراست تعویض شود. برای تشخیص سالم بودن آن میتوانید با مولتی متر جریان آن را بسنجید که در صورت عدم وجود جریان در هر 2 قطعه باید سنسور دیفراست تعویض شود.

ترموستات دیفراست:

ترموستات دیفراست کنترل کننده ی دمای کویل های اواپراتور می باشد. با پایین آمدن دمای کویل ها از یک مقدار تعیین شده کنتاکت های ترموستات بسته می شوند و جریان را به هیتر دیفراست می فرستند. اگر در ترموستات ایرادی وجود داشته باشد، بسته شدن کنتاکت ها به مشکل می خورد و جریان به هیتر دیفراست منتقل نمی شود. برای بررسی سلامت ترموستات دیفراست می توانید از مولتی متر کمک بگیرید.

برد کنترل اصلی:

برد کنترل اصلی وظیفه دارد تمامی بخش های مختلف را کنترل کند. همچنین تنظیم میزان برق و جریان در بین تمامی بخش های مختلف از جمله سیستم برفک زدایی یخچال نیز بر عهده ی همین برد می باشد. در صورت معیوب بودن برد کنترل اصلی، باعث می شود ولتاژ مناسب به سیستم دیفراست انتقال داده نشود. معمولا خرابی برد کنترل اصلی اشتباه تشخیص داده می شود. بهتراست قبل از بررسی این قطعه سایر قطعات را در نظر داشته باشید.

مشکل بیست و هشتم: علت آبریزی یخچال

یکی از مشکلات شایع در یخچال نشت آب از جاهای مختلف آن می باشد. آبریزی از هر قسمت یخچال دلایل خاص خود را دارد. به عنوان مثال امکان مشاهده ی آبریزی از کف یخچال یا درون یخچال و هم چنین از پشت یخچال نیز وجود دارد. ادامه ی مطلب را دنبال کنید تا نشتی آب از یخچال را به طور دقیق تری بررسی کنیم.

آبریزی از زیر یخچال: یکی از ساده ترین و بارزترین مشکل که سبب آبریزی در این قسمت می شود؛ لاستیک دور درب یخچال است. در صورتی که لاستیک دور درب خراب شده باشد، درب به خوبی بسته نمی شود و رطوبت زیادی در یخچال ایجاد خواهد شد. در این صورت آب اضافی حاصل از معیان از سینی تخلیه سرریز می شود.

هم چنین جمع شدن آب زیر جامیوه ای یا کف یخچال نشان از وجود مشکل در سیستم دیفراست را میدهد.

آبریزی داخل یخچال: در صورتی که لوله تخلیه داخل یخچال مسدود شده باشد، آب های حاصل از ذوب یخ و برفک داخل یخچال جمع می شوند.

آبریزی پشت یخچال: به دلیل سوراخ بودن لوله آب یا شیر آب می باشد

از دیگر دلایل نشتی آب از یخچال:

 • شکستگی سینه تخلیه
 • سوراخ بودن لوله آب ورودی
 • تجمع یخ و برفک روی اواپراتور
 • تعویض نکردن فیلتر آب به مدت طولانی
 • اتصالات لوله آب به یخساز یا آبسردکن

مشکل بیست و نهم: قسمت فریزر سرد است اما قسمت یخچال گرم است

قسمت فریزر سرد است اما قسمت یخچال گرم است، دلیل این اتفاق می تواند تجمع برفک و یخ بر روی کویل های اواپراتور می باشد. به هر دلیلی اگر هیتر دیفراست نتواند برفک های روی کویل را از بین ببرد باعث می شود کویل های اواپراتور پر از برفک شوند و این عامل باعث می شود گردش و جریان هوا دچار مشکل شوند. که این موضوع نیز باعث می شود حرارت گرفته شده از یخچال دفع شود و باعث گرم شدن آن می شود.

دلیل دوم می تواند به موتور فن اواپراتور ربط داشته باشد. وظیفه ی این موتور فرستان هوای سرد فریزر بر روی کویل اواپراتور می باشد.

اگر این موتور به خوبی کار نکند خنک شدن یخچال و فریزر با مشکل روبرو می شود. ابتدا لازم می باشد تا تیغه فن با دست حرکت داده شود و با هیچ مقاومتی روبرو نباشد. در صورت شنیدن صدای عجیب بهتراست موتور تعویض شود. در صورت کار نکردن کلی موتور، نیاز می باشد تا با مولتی متر جریان سنجیده شود.

گاهی نیز خرابی یا ایراد در دمپر کنترل هوا نیز می تواند عامل بروز این مشکل باشد. میزان هوای ورودی به بخش یخچال از هوای سرد بخش فریزر بر عهده ی دمپر کنترل هوا می باشد. دمپر هوا را بررسی کنید تا گیر نکرده باشد.

ترمیستور یکی دیگر از قطعه هایی است که می تواند در گرم شدن یخچال موثر باشد. دمای داخل یخچال توسط ترمیستور ثبت شده و به برد کنترل یخچال فرستاده می شود. سپس بر اساس دمای خوانده شده، برد کنترلی به کمپرسور و اواپراتور فرمان کار کردن و یا نکردن صادر می کند.

بنابراین در صورتی که ترمیستور خراب شود و یا دما اشتباه خوانده شود ممکن است کمپرسور یا اواپراتور کار نکنند. به کمک مولتی متر می توان تریستور را تست کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده، قطعات دیگری نیز هستند که در بروز مشکل گرم بودن یخچال در حین سرد بودن فریزر، دخیل اند که شامل موارد زیر می باشد:

 • برد کنترل دما: وظیفه ی این برد ارسال ولتاژ مناسب به کمپرسور و موتور فن است.
 • برد کنترل دیفراست: وظیفه ی این برد تعیین تعداد دفعات اجرای سیکل برفک زدایی می باشد که باعث ذوب شدن برفک ها و یخ های موجود بر روی کویل های اواپراتور می شود.
 • ترموستات دیفراست: وظیفه ی این قطعه کنترل دمای کویل اواپراتور و فعال کردن هیتر دیفراست می باشد.
 • تایمر دیفراست: وظیفه ی این قطعه ارسال سیگنال به هیتر دیفراست و فعال کردن سیکل برفک زدایی می باشد. خرابی آن باعث بالا رفتن دمای یخچال می شود.
 • برد کنترل اصلی: برد کنترل اصلی وظیفه دارد تمامی بخش های یخچال را کنترل کند اما برای بررسی این قطعه نیاز می باشد که در آخرین مرحله آن را بررسی کنید زیرا احتمال خرابی در این قطعه کمتر از سایر قطعات می باشد.

سایر مشکلات و ایرادات یخچال فریزر سامسونگ

 • روشن شدن اشعه قرمز رنگ که متعلق به المنت دیفراست است کاملا طبیعی و نرمال می باشد.
 • اگر روی یخچال را رطوبت و نم پوشانده است این امر در هوا با رطوبت بالا طبیعی است. می توانید با دستمال این رطوبت را خشک کنید.
 • اگر آب روی کف آشپزخانه یا پایین یخچال می ریزد علت این امر این است که قطعات یخ در کانال خروجی جمع شده و با به هم چسبیدن آن این مشکل بوجود می آید.
 • در صورتی که یخچال آلارم می دهد احتمال زیاد درب یخچال باز است آن را ببندید.
 • در شرایطی که یخچال بدون توقف کار می کند ولی دمای آن متناسب است، این امر کاملا طبیعی است. در زمان باز شدن درب یخچال عمل دیفراست باعث می شود تا کمپرسور یخچال کار کند و این عمل تقریبا پس از 2 ساعت بسته شدن درب یخچال ادامه می یابد تا کمپرسور خاموش شود.
 • اگر با انتخاب گزینه Temp و Beverage عملی صورت نگرفت این امر به علت گرم بودن درجه یخچال می باشد. بعد از ۶ ماه کارکرد متوالی، به علت صرفه جویی در مصرف برق و ذخیره انرژی گزینه Beverage Center خاموش می شود.
 • اگر لامپ داخل یخچال روشن نمی شود ممکن است برق به داخل یخچال نرسیده باشد و یا خود لامپ یا فیوز آن دچار مشکل شده باشند.
 • اگر حالت یخ CUBED انتخاب کرده اید ولی یخ CRUSHED خارج می شود، علت این امر این است که قبل از این حالت یخ به شکل CRUSHED در داخل مخزن یخچال باقی مانده است، پس از مصرف مقداری از یخ شکل آن ها به حالت درخواستی تبدیل می شود.

آشنایی با متداول ترین و رایج ترین مشکلات یخچال های ساید بای ساید سامسونگ (SAMSUNG)

عیب یابی یخچال های ساید بای ساید سامسونگ و آشنایی با متداول ترین و رایج ترین مشکلات یخچال های ساید بای ساید سامسونگ (SAMSUNG) به صورت خیلی ساده همراه با عکس و توضیحات کامل. با آراسرویس همراه باشید.

یخچال ساید بای ساید سامسونگ

هر وسیله برقی و همین طور یخچال ساید بای ساید سامسونگ (SAMSUNG) دارای مزایا و معایبی است. از مزایای آن می توان به فیلتر تصفیه آب، فضا و گنجایش بیشتر، دمای مالتی یا چند درجه ای و موارد بسیاری اشاره کرد ولی در کنار این مزیت ها ممکن است مشکلاتی نیز در یخچال پیش بیاید که آگاه شدن از علت این مشکلات می تواند در استفاده بهتر و مفیدتر از یخچال بسیار کارساز باشد.

عیب یابی یخچال ساید بای ساید سامسونگ

در مقاله عیب یابی یخچال های ساید بای ساید سامسونگ به شایع ترین انواع مشکلات و عیب های که ممکن است در یخچال ساید بای ساید وجود داشته باشد پرداخته ایم. مهم ترین مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید عبارتند از:

 • لامپ داخل یخچال یا فریزر روشن نمی شود.
 • نوع یخ های خرد شده در یخساز مشکل دارد.
 • هنگام باز ماندن درب صدای بوق یا آلارم (Alarm) شنیده نمی شود.
 • نمایشگر (Display)یا پنل روشن نمی شود و یا ناقص روشن می شود.
 • دکمه های روی برد نمایشگر کار نمی کنند.
 • آب به یخ ساز نمی رسد.
 • آب به آب سردکن (دیسپنسر) نمی رسد.
 • زمانی که صدایی مثل دینگ دانگ از دستگاه شنیده می شود.
 • صدای زیاد و آزار دهنده یخچال ساید بای ساید سامسونگ
 • یکسره کار کردن یخچال ساید بای ساید سامسونگ
 • روشن نشدن یخچال
 • خرابی برد الکترونیکی اصلی یخچال

لامپ داخل یخچال یا فریزر روشن نمی شود

ممکن است یک شب سراغ یخچال بروید و درب آن را باز کنید ولی شاهد آن باشید که هیچ روشنایی داخل یخچال وجود ندارد( تیرتان به سنگ بخورد)

روشن نشدن لامپ داخل یخچال یا فریزر ممکن است چند علت داشته باشد:

    اولین دلیل می تواند به لامپ یخچال یا فریزر مربوط باشد. اگر نوع لامپ آن حبابی باشد بررسی کنید که لامپ سالم است یا نه.

ولی اگر لامپ از نوع LED است ابتدا بررسی کنید که سنسور سالم است یا نه؟

برای انجام این کار باید دقت کنید که وقتی درب یخچال باز استREED  Switch یا سنسور در حالت باز قرار دارد و زمانی که درب بسته است در حالت SHORT قرار داشته باشد.

در مرحله بعد بررسی کنید که آیا ولتاژ خروجی لامپ LED موقعی که درب باز است 12 ولت DC است یاخیر؟ اگر این مقدار بود لامپ باید تعویض شود در غیر این صورت سیم کشی و کانکتورها (سوکت) را چک کنید.

    دومین علت می تواند مربوط به سنسور درب یخچال باشد که به درستی کار نکند.

    سوکت مربوط به لامپ را بر روی برد الکترونیکی اصلی بررسی کنید.

    سوکت یا کانکتور مربوط به درب یخچال فریزر و لامپ را بررسی کنید.

یخ ساز نوع خرد یا نوع درشت به خوبی عمل نمی کند

عمل نکردن یخ خرد یا درشت (Cubed-Crushed) می تواند یکی دیگر از عیب ها در یخچال ساید بای ساید سامسونگ باشد.

اگر پدال دیسپنسر یخ را فشار دادید ولی هیچ یخی از آن خارج نشد اول مطمئن شوید که اصلا یخی در مخزن وجود دارد یا خیر!

اگر یخی داخل یخساز نبود تنظیمات یخ بر روی صفحه نمایش گر را مشاهده کنید که آیا دکمه Ice Off روشن است یا خیر.

اگر خاموش بود یعنی مشکلی در این قسمت نیز وجود ندارد و سراغ لوله آب بروید که احتمالا خم یا مسدود نشده باشد.

ولی اگر مخزن دارای یخ است ولی خارج نمی شود حالا می توانید اقدامات بعدی را انجام دهید.

 • دکمه مربوط به یخ را بررسی کنید که تنظیمات آن درست باشد.
 • سیم کشی مربوط به قسمت یخساز را چک کنید.
 • شیر برقی و شیر اصلی آب را مورد بررسی قرار دهید.
 • خود یخساز ممکن است ایراد داشته باشد.

هنگام باز ماندن درب صدای هشدار شنیده نمی شود

اگر درب یخچال بیش از 1 دقیقه باز بماند ولی صدای آلارم شنیده نشود  احتمالا قسمت Buzzer یا زنگ دستگاه خراب شده است. صفحه نمایشگر یا پنل را بررسی کنید که آیا تنظیمات مربوط به Alarm فعال است یا نه.

Alarm یا هشدار یخچال ساید بای ساید برای جلوگیری از زیاد باز ماندن درب و خروج هوای سرد داخل یخچال به بیرون است.

نمایشگر (Display) روشن نمی شود و یا ناقص روشن می شود.

روشن نشدن یا ناقص روشن شدن صفحه نمایشگر ممکن است به این دلیل باشد که سوکت بالای درب فریزر یا نمایشگر به درستی وصل نشده اند. اگر  کانکتورها مشکلی نداشتند برد الکترونیکی صفحه نمایشگر را تعویض کنید.

اگر بعد از تعویض نمایشگر همچنان مشکل باقی است و پنل روشن نمی شود در مرحله اول سیم کشی مربوط به درب یخچال را چک کنید که قطعی یا اتصالی نداشته باشد سپس سیم کشی مربوط به کابین یخچال و در مرحله اخر اگر مشکل حل نشد برد الکترونیکی اصلی باید تعویض شود.

دکمه ها روی صفحه نمایشگر کار نمی کنند.

عمل نکردن دکمه های روی صفحه نمایشگر در مرحله اول می تواند به علت فعال کردن قفل کودک (Child Lock) باشد پس ابتدا از غیر فعال بودن آن مطمئن شوید.

پیشنهاد می کنیم اگر یخچال شما ساید بای ساید سامسونگ مدل RH-FSR می باشد مقاله مفید و جذاب آموزش تنظیمات نمایشگر یخچال ساید بای ساید سامسونگ مدل RH-FSR را حتما مطالعه کنید.

اگر Child Lock غیر فعال بود باید به سراغ کانکتورها برویم. کانکتور یا سوکت صفحه نمایشگر و صفحه اصلی را یک بار جدا کرده و مجددا وصل کنید اگر بعد از وصل، دکمه ها هنوز هم غیر فعال هستند باید برد الکترونیکی صفحه نمایشگر یا دیسپلی تعمیر یا تعویض شود.

چنانچه دکمه ها همچنان مقاومت نشان داده و غیر فعال هستند باید سیم کشی مربوط به درب کابین و برد اصلی بررسی شود اگر قطعی یا اتصالی در کار نبود باید صفحه اصلی بررسی و در صورت لزوم تعویض شود.

آب به یخ ساز نمی رسد

نرسیدن آب به یخ ساز را می توان با یک تست ساده فهمید. پدال دیسپنسر را فشار دهید اگر صدایی از عملکرد شیر برقی به گوشتان رسید یعنی شیر سالم است در غیر این صورت کانکتورهای شلنگ آب را بررسی کنید.

اگر مشکل حل نشد در نهایت رله باید بررسی شود اگر رله سالم بود یعنی صفحه نمایشگر سالم است و باید سیم کشی بین برد الکترونیکی اصلی تا شیر برقی مورد بررسی واقع شود و در آخرین مرحله سوکت سیم کشی چک گردد.

آب به آب سردکن نمی رسد.

نرسیدن آب به دیسپنسر نیز مانند مشکل نرسیدن آب به یخ ساز از طریق دقت کردن به صدای عملکرد شیر برقی می تواند تشخیص داده شود.

همچنین دوستان عزیز توجه کنید که اگر عمر فیلتر آب بیش از 6 ماه است لازم است فیلتر آب را تعویض کنید. چون آب ابتدا وارد فیلتر می شود و سپس وارد آب سردکن می شود.

اگر صدایی به گوش رسید یعنی شیر برقی سالم است و باید کانکتور شلنگ آب بررسی شود ولی اگر شیر سالم نیست باید تعویض شود.

زمانی که صدایی مثل دینگ دانگ از دستگاه شنیده می شود.

اگر صدایی مانند دینگ دانگ از یخچال شنیدید ابتدا مطمئن شوید که درب یخچال به درستی بسته شده است یا خیر.

سپس چک کنید که سوییچ درب سالم است؟ برای تشخیص این موضوع درب را جدا کنید و بررسی نمایید که در حالت On یا روشن باید صفر ولت را نشان دهد و هنگامی که Off است باید مقدار بی نهایت را نشان دهد.

صدای زیاد و آزار دهنده ساید بای ساید سامسونگ

می توان گفت یکی از ایرادات و عیب های یخچال ساید بای ساید سامسونگ، صدای آزار دهنده آن می باشد.

صدای زیاد یخچال می تواند علت های زیادی داشته باشد از جمله خرابی فن های یخچال یا خرابی موتور یا کمپرسور یخچال.

برای رفع مشکل صدای زیاد یخچال سامسونگ لازم است که حتما تکنیسین تعمیر یخچال سامسونگ یخچال را بررسی نماید. اگر در تهران یا کرج هستید می توانید با شرکت آراسرویس تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن مشکل یخچال شما برطرف گردد.

یکسره کار کردن یخچال ساید بای ساید سامسونگ

یکسره کار کردن یخچال نیز یکی از مشکلات رایج و متداولی می باشد که نه تنها برای یخچال سامسونگ بلکه برای اغلب یخچال ها اتفاق می افتد.

می توان گفت علت های اصلی یکسره کار کردن یخچال سامسونگ موارد زیر می باشد:

 • مشکل در گاز یخچال
 • مشکل در موتور یا کمپرسور یخچال
 • خرابی سنسورهای دما
 • خرابی برد الکترونیکی اصلی

برای تشخیص علت اصلی یکسره کار کردن یخچال باید حتما تکنیسین تعمیرات یخچال سامسونگ دستگاه را بررسی نماید. زیرا نمی توان علت اصلی را بدون مشاهده و بررسی یخچال ذکر کرد.

محتویات این مقاله از سی وی نت پنهان کن
1 عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ
دکمه بازگشت به بالا