سلامت و تندرستیکسب و کار ایرانی

انتخاب بهترین انواع ایمپلنت دندان: آنچه باید بدانید

افرادی که اغلب دندان های خود را از دست می دهند بیش از حد خودآگاه هستند که نمی توانند با اعتماد به نفس لبخند بزنند یا صحبت کنند. هنگامی که جویدن غذا دشوار است، می توانند عادات غذایی ضعیفی را ایجاد کنند که اغلب منجر به مشکلات سلامت ثانویه می شود. ایمپلنت های دندانی یک گزینه ترمیم کامل دندان های از دست رفته را در اختیار افراد قرار می دهند. ایمپلنت های دندانی فقط پروتز نیستند، بلکه باید یک جایگزین کامل دندان را ارائه دهند که به عنوان ریشه مصنوعی عمل می کند تا عملکرد کامل را پشتیبانی کند و از دست دادن استخوان فک را متوقف یا جلوگیری کند.

این نوع ایمپلنت‌های دندانی با جایگزینی ریشه‌های دندان از دست رفته، استحکام و ثبات لازم برای خوردن همه غذاهایی را که دوست دارند، بدون تلاش برای جویدن، به افراد می‌دهند. علاوه بر این، این انواع به تحریک و حفظ استخوان فک، جلوگیری از تحلیل استخوان و کمک به حمایت از ویژگی‌های صورت کمک می‌کنند.

انواع ایمپلنت های دندانی

با هر نوع ایمپلنت دندان، پوشش، رابط و اندازه گزینه های مختلفی وجود دارد که متخصص پروتز شما از بین آنها انتخاب می کند. در حالی که روش های مختلفی برای قرار دادن ایمپلنت وجود دارد، انواع مختلف آن معمولا در یکی از دو دسته قرار می گیرند.

ایمپلنت های آندوستال (Endosteal): آندوستال رایج ترین نوع ایمپلنت دندان است. آنها گاهی اوقات به عنوان جایگزینی برای بریج یا پروتز متحرک استفاده می شوند. ایمپلنت های اندوستال شامل انواع پیچی (رزوه ای)، انواع سیلندری (صاف) یا تیغه ای هستند. متخصص پروتز شما می‌تواند به تعیین نوع ایمپلنت دندانی برای شما کمک کند، اما ایمپلنت‌های اندوستئال ایمن، موثر و محبوب‌ترین انتخابی هستند که امروزه استفاده می‌شود.

درمان: ایمپلنت های اندوستال ابتدا با سوراخ کردن استخوان فک برای وارد کردن پیچ تیتانیومی که به عنوان یک ریشه مصنوعی عمل می کند، شروع می شود. قبل از اینکه بتوانید درمان را به پایان برسانید، باید منتظر بمانید تا بافت نرم و استخوان اطراف ریشه بهبود یابد. این اغلب می تواند چند ماه باشد.

پایداری: ایمپلنت های اندوستال به دلیل داشتن یکی از پایدارترین و طبیعی ترین نتایج به خوبی شناخته شده اند.

ایمپلنت اندوستئال با پیچاندن ایمپلنت به استخوان فک شروع می شود که به سلامت و تراکم کافی استخوان فک نیاز دارد. اگر به طور طبیعی یک برجستگی استخوان فک باریک دارید یا به دلیل ضربه یا بیماری کوتاه یا باریک شده و فرسوده شده است، ممکن است استخوان کافی برای حمایت مناسب از ایمپلنت اندوستال نداشته باشید. در این مورد، ایمپلنت ساب پریوستال ممکن است یک گزینه باشد.

ایمپلنت های ساب پریوستال: امروزه به ندرت از ایمپلنت های ساب پریوستال استفاده می شود. آنها زمانی عمدتاً برای نگه داشتن پروتزهای مصنوعی در بیماران با ارتفاع ناکافی استخوان استفاده می شدند. هنگامی که از ایمپلنت های ساب پریوستال استفاده می شود، آنها روی استخوان فک در بافت لثه قرار می گیرند و پست فلزی ایمپلنت از طریق لثه برای نگه داشتن دندان مصنوعی قرار می گیرد.

درمان: با ایمپلنت های ساب پریوستال، روند کلی درمان در دو نوبت انجام می شود و اغلب برنامه درمانی بسیار کوتاه تری نسبت به ایمپلنت اندوستئال است.

پایداری: ایمپلنت های ساب پریوستئال از ثبات یکسانی برخوردار نیستند زیرا ایمپلنت داخل استخوان فک نمی رود بلکه در بالای استخوان قرار می گیرد و فقط توسط بافت نرم در جای خود نگه داشته می شود. این هنوز هم نسبت به پروتزهای بدون ایمپلنت پشتیبانی بیشتری می کند، اما هنوز از یک سیستم ایمپلنت کامل اندوستال پایدارتر است.

پوشش ها، اتصالات و اندازه های ایمپلنت دندان

بیش از 60 شرکت انواع ایمپلنت های دندانی و یا مواد مورد استفاده برای ساخت آنها را تولید می کنند. در نتیجه، دندانپزشکان گزینه های زیادی برای شناسایی درمان مناسب برای نیازهای خاص بیمار دارند.

پوشش ها: انواع مختلفی از پوشش ها یا درمان های سطحی مختلفی وجود دارد که ایمپلنت های شما می توانند داشته باشند. در حالی که ایمپلنت واقعی به احتمال زیاد از تیتانیوم ساخته شده است، سطح بیرونی آن می تواند متفاوت باشد.

چرا من یک پوشش می خواهم؟ با افزایش زبری سطح، ایمپلنت دندان می تواند بدون درز بهبود یابد و قوی تر از همیشه شود. یک سطح متخلخل در مقایسه با سطح تیتانیوم ماشینکاری شده به تماس بیشتر با استخوان کمک می کند.

انواع پوشش های ایمپلنت دندانی موجود: سطوح احتمالی شامل سطوح شن بلست شده یا اسید اچ شده و زبر، سطح تیتانیوم ریز شیار یا پلاسما اسپری شده، پوشش هیدروکسی آپاتیت پلاسما یا زیرکونیا است. در حالی که زیرکونیا یک فلز است، یک فلز انتقالی است. این معمولاً برخلاف تیتانیوم و بسیاری از فلزات رنگی دیگر بسیار سفید و مانند ظاهرش سرامیکی است.

ادامه مقاله

Renew Institute

دکتر علی سجودی، متخصص حرفه ای در حوزه ایمپلنت دندان– درمان بیماری های لثه- لمینت دندان و دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است. از ایمپلنت و تاج دندان گرفته تا بازسازی کامل دهان. مهارت، تجربه و تعهد عمل او می تواند به معنای واقعی کلمه لبخند شما را دوباره طراحی کند.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا