جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی

روش مهاجرت تحصیلی به کانادا

بهترین روش های مهاجرت تحصیلی به کانادا کدامند؟

شاید از قبل بدانید که تحصیل در کانادا و مهاجرت تحصیلی به کانادا سه مرحلۀ اصلی دارد:

  1. گرفتن پذیرش تحصیلی
  2. گرفتن ویزای تحصیلی و
  3. گرفتن اِستادی پرمیت (Study Permit)

که هرکدام شرایط و مدارک خاص خودشان را دارند. در این مطلب، ما فقط روی ویزای تحصیلی کانادا زوم‌کرده‌ایم. گرفتن پذیرش، شرایط و اطلاعات کلی را در مطلب توضیح داده‌ایم. بعد از مطالعۀ این صفحه، خواندن آن را برای تکمیل اطلاعاتتان توصیه می‌کنیم.

برای مهاجرت تحصیلی به کانادا چه شرایطی مورد نیاز است؟

اگر تصمیم به مهاجرت تحصیلی به کانادا و دریافت ویزای تحصیلی کانادا گرفته اید، مطالب موجود در این مقاله می تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد. برای تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی، نکات متفاوتی دارای اهمیت است که توجه به آنان الزامی است. با ادامه مقاله ای که توسط مشاوران برتر موسسه ملک پور و با همراهی وکلای برجسته کانادایی همچنین با استفاده از اطلاعات به روز سایت های معتبر این کشور گردآوری و نگارش شده است، همراه شوید و همه چیز درباره مهاجرت تحصیلی به کانادا را بیاموزید.

راه های مهاجرت تحصیلی به کانادا

هرساله دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا برای تحصیل در کانادا اقدام به مهاجرت می نمایند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کشور کانادا نیاز به دریافت ویزای تحصیل خواهند داشت. این مجوز به عنوان یک سند از سوی اداره مهاجرت کانادا به دانشجویان بین المللی اعطا می گردد. دانشجویانی که قصد دارند برای بیش از یک سال در کانادا تحصیل نمایند می توانند در پایان هر سال مجوز تحصیلی خود را در کانادا تمدید کنند.

همینطور دانشجویان برای دریافت مجوز تحصیلی خود باید در ابتدای امر از موسسه یا دانشگاه که مورد تائید اداره مهاجرت کانادا می باشد پذیرش دریافت نمایند. پس از آن نامه خود را مبنی بر قبولی در دانشگاه های کانادا به سفارت ارسال نمایند تا بر حسب آن بتوانند ویزای تحصیل خود را دریافت کنند. بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد مهاجرت به کانادا برای تحصیل، شرایط این کشور را مورد بررسی قرار دهیم.

کانادا دارای 10 استان و 5 منطقه اصلی است. به طور کلی می توان گفت فرهنگ و جمعیت هر کدام از بخش های کانادا متفاوت می باشد. این کشور به عنوان دومین کشور پهناور جهان از لحاظ مساحت شناخته شده است. از نظر موقعیت جغرافیایی این کشور در شمال قاره آمریکا واقع شده است که از شرق با اقیانوس اطللس و از غرب با اقیانوس آرام هم مرز می باشد.

علاوه بر آن کانادا بیشترین مرز زمینی با کشور آمریکا را دارد. بسیاری از دانشجویان بین المللی علاقه مند هستند که در شهر های بزرگ کانادا مانند تورنتو، مونترال و ونکوور تحصیل نمایند. در ادامه مقاله می توانید با شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا آشنا شوید.

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا

به طور کلی مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا را می توان در 5 دسته کلی تقسیم بندی نمود. مرحله ابتدایی مقدمات قبل از اپلای و پذیرش می باشد. با توجه به اینکه تحصیل در کانادا یک تصمیم یک شبه نیست و برای محقق شدن آن متقاضی می بایست یکسری مقدماتی را انجام دهد. در مرحله بعدی متقاضی می بایست از دانشگاه پذیرش دریافت نماید و پس از آن اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کانادا نماید. بعد از این مرحله متقاضی به کانادا مهاجرت می کند و ثبت نام خود را در دانشگاه تکمیل می کند و به تحصیل مشغول می شود. متقاضی مجاز است که پس از اتمام تحصیل در کانادا بماند و در صورتی که کاری متناسب با رشته و تخصص خود پیدا نماید، ویزای کاری دریافت کند.

    مقدمات قبل از پذیرش

    یکی از اصلی ترین مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا، انجام مقدمات قبل از پذیرش می باشد. مقدمات قبل از پذیرش شامل موارد زیر می باشد:

    اخذ مدرک زبان معتبر:

    یکی از مهمترین شرایط رفتن به کانادا برای تحصیل، داشتن مدرک زبان می باشد. با توجه به اینکه زبان تحصیل در کانادا انگلیسی و فرانسوی می باشد، می بایست پس قبل از اقدام زبان تحصیل خود را انتخاب نمایید و مدرک معتبر مورد نظر را اخذ نمایید. توجه نمایید که در هنگام ارسال مدارک می بایست مدرک زبان خود را نیز به پیوست مدارک ارائه دهید به همین جهت بهتر است اندکی زودتر اقدام به فراگیری زبان نمایید.

    آزاد سازی و ترجمه مدارک:

    با توجه به اینکه برخی از دانشگاه ها تا یک بازه زمانی خاص اصل مدرک دانشجو را ارائه نمی دهند، بهتر است زودتر اقدام به آزاد سازی مدرک خود نمایید و پس از آن می بایست مدارک را ترجمه نمایید. دقت کنید که می بایست حتما این کار را توسط دارالترجمه های رسمی ممهور به مهر دادگستری انجام دهید.

    انتخاب دانشگاه:

    انتخاب رشته ای که آینده شغلی مناسبی داشته باشد یکی از مهمترین تصمیم های مهاجرت تحصیلی می باشد که در این مرحله بهتر است ابتدا از یک مشاور کمک بگیرید. یک مشاور متبحر که هم از دانشگاه های معتبر کانادا و هم از رشته های مهم، آینده دار و پولساز آگاهی داشته باشد بسیار در این زمینه کمک می کند. پس از انتخاب رشته تحصیلی می بایست ایالت و شهر محل تحصیل و پس از آن دانشگاهی که رشته انتخابی شما را ارائه دهد، انتخاب نمایید.

    اخذ پذیرش تحصیلی

    پس از انجام مقدمات می بایست از دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت نمایید و پس از آن برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. برای انجام این مرحله از مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا متقاضی می بایست کارهای زیر را انجام دهد:

    تکمیل فرم های پذیرش تحصیلی:

    در این مرحله می بایست فرم های درخواست پذیرش تحصیلی را تکمیل کنید و همراه با مدارک خواسته شده، انگیزه نامه، توصیه نامه و رزومه علمی خود، در سایت دانشگاه مورد نظر آپلود کنید.

    پرداخت اپلیکیشن فی:

    اپلیکیشن فی مبلغی است که متقاضی به حساب دانشگاه پرداخت می کند تا دانشگاه پرونده متقاضی را بررسی کند. مبلغ اپلیکیشن فی بسته به دانشگاه متفاوت می باشد و تقریبا 100 الی 250 دلار است.

    دیپازیت شهریه دانشگاه:

    دانشگاه پس از تاییدیه ابتدایی پرونده متقاضی از دانشجو درخواست می کند تا هزینه یک ترم را پرداخت نماید و پس از آن برای متقاضی نامه پذیرش تحصیلی صادر می کند. متقاضی با داشتن این نامه می تواند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نماید.

    دریافت ویزای تحصیلی

    متقاضی می بایست پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه، اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کانادا نماید. متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی می بایست مراحل زیر را طی نماید.

    ارسال مدارک به سفارت:

    برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا می بایست فرم پذیرش تحصیلی را به همراه مدرک زبان، مدارک و فرم های لازم  به سفارت ارسال نمایید.

    انگشت نگاری:

    برای این امر می بایست حداکثر یک ماه پس از ارسال مدارک به سفارت کانادا به مرکز بیومتریک مراجعه نمایید. برای این امر می بایست از سایت VFS وقت دریافت کنید و به یکی از مراکز بیومتریک در کشورهای همسایه نظیر ترکیه، ارمنستان و آذربایجان مراجعه نمایید.

    پرداخت هزینه ها:

    حدود 150 دلار هزینه های مربوط به بررسی پرونده برای سفارت می باشد و هزینه انگشت نگاری و بیومتریک 85 دلار می باشد. در صورتی که متقاضی زیر 14 سال باشد و برای ویزای دانش موزی اقدام نموده است، تنها کافی است 150 دلار پرداخت نماید چراکه مرحله انگشت نگاری برای این سن لازم نیست.

پس از طی کردن مراحل بالا و فراهم کردن شرایط رفتن به کانادا برای تحصیل، متقاضی می بایست منتظر نتیجه درخواست ویزای خود باشد. در صورتی که با ویزای تحصیلی متقاضی موافقت شود، متقاضی می بایست جهت الصاق ویزای تحصیلی به پاسپورت به سفارت کانادا مراجعه نماید و پس از آن می بایست به کانادا مهاجرت نماید و مراحل نهایی ثبت نام در دانشگاه را به صورت حضوری طی نماید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع مدرسه

یکی از مقاصد مهم دانش آموزان بین المللی و والدین آنان تحصیل در مدارس کانادا می باشد. چرا که کانادا دارای یک سیستم قوی در آموزش تحصیلی به دانش آموزان می باشد که عمدتاً آن ها به صورت استانی اداره می شوند. بنابراین برخی از جنبه های نظام آموزشی بین استان ها متفاوت است اما به طور کل تمام آنها توسط دولت فدرال کنترل می شود. سیستم آموزشی در کانادا دولتی و خصوصی است. دولت کانادا بحث تحصیل را از مقطع مهد کودک تا سطح متوسطه به شدت رصد می کند و به طور متوسط شش درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف هزینه های تحصیل می کند.

اگر در مقطع مدارس هستید و به دنبال پاسخ سوال چگونه برای تحصیل به کانادا برویم، هستید، می توان گفت که تحصیل در مدارس استان های مختلف کانادا متفاوت است. اما به طور کل تحصیل از سن 5 سالگی شروع می شود در حالی که تحصیل در این مقطع کاملاً اختیاری است و تحصیلات اجباری در کانادا از سن 6 سالگی شروع می شود.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در کالج

یکی از چالش های پیش روی متقاضیان مهاجرت تحصیلی کانادا، انتخاب بین تحصیل در کالج و دانشگاه است. مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در کالج نیز امکان پذیر است؛ اما نمی توان به طور کلی گفت که آیا کالج بهتر است یا دانشگاه. برای انتخاب بین این دو، باید هدف شما بررسی شود. اگر قصد ادامه تحصیل در مدارج بالاتر دانشگاهی مانند فوق لیسانس و دکترا را دارید، تحصیل در دانشگاه های کانادا می تواند انتخاب مناسب تری باشد. برخی از کالج های کانادا، دوره های لیسانس را نیز ارائه می دهند و نسبت به دوره های دانشگاهی دروس عملی بیشتری را آموزش می دهند.

ممکن است شما تنها قصد گذراندن دوره تخصصی کوتاه مدت و سپس ورود بازار کار داشته باشید. در این حالت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در کالج می تواند انتخاب بهتری باشد. چرا که کالج ها با تمرکز بر یک موضوع خاص، شما را برای ورود به بازار کار کشور کانادا آماده می کنند و شرایط یافتن کار در کانادا را برای شما تسهیل می کنند. بسیاری از دوره های کالج در کانادا دروس تخصصی را به صورت تئوری و عملی آموزش می دهند و فارغ التحصیلان آمادگی بیشتری برای کار در کانادا دارند.

اقامت کانادا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

کانادا دارای شبکه های گسترده از کالج ها و دانشگاه های معتبر می باشد که برخی از آنها بهترین نوع آموزش را در سراسر جهان ارائه می دهند. در این راستا تقاضا جهت تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار بالا می باشند. دانشجویان در کانادا می توانند رشته های مختلفی را با موضوعات متنوع جهت تحصیل انتخاب نمایند. دانشگاه های متفاوتی در شهرهای اصلی (در تمام استان ها) وجود دارند که مدارک دانشگاهی آن دارای طیف گسترده ای در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارا می باشد. برخی از برترین رشته های مقطع کارشناسی شامل موارد زیر می باشد.

    اقتصاد

    حسابداری و مالی

    داروسازی

    پزشکی

    مهندسی

    هنرهای نمایشی

    جهانگردی

    مدیریت

    بازرایابی

در این قسمت به برخی از شهرهای مهم جهت تحصیل در این کشور که مورد علاقه دانشجویان بین المللی می باشد خواهیم پرداخت.

    مونترال

    کبک

    تونرنتو

    ونکوور

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی بدین صورت است که تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا 3 الی 4 ساله است که دانشجویان می توانند پس از اخذ مدرک دیپلم 12 ساله و با داشتن مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 6 اقدام به مهاجرت تحصیلی به کانادا نمایند و از دانشگاه مورد تائید اداره مهاجرت کانادا، پذیرش مستقیم دریافت نمایند.

اما برای بهبود شرایط متقاضیان این امکان برای دانشجویان وجود دارد که آنان بتوانند به تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان بپردازند و پذیرش دریافت نمایند و پس از ورود به خاک کانادا با به دست آوردن مدرک زبان انگلیسی اقدام لازم را جهت تحصیل در دانشگاه های کانادا انجام دهند. متقاضیان در ابتدا می بایست با پذیرش در کالج های کانادا دانش و سطح زبان انگلیسی خود را افزایش دهند و بعد از دریافت مدرک زبان انگلیسی برای پذیرش در دانشگاه های کانادا اقدام نمایند.

مهاجرت تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

امکان تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا وجود دارد. مدرک کارشناسی ارشد به افرادی اهدا خواهد شد که توانسته باشند با موفقیت به سطح بالاتری از تخصص در رشته تحصیلی خود دست پیدا کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا در دو نوع تدریس و تحقیق ارائه می گردد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به طور معمول یک الی دو سال به طول می انجامد و فارغ التحصیلان می توانند آمادگی بیشتری را برای تخصص در رشته های تحصیلی خود به دست آورند. تنوع برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بسیار زیاد می باشد و از این رو محبوبیت تحصیل در این مقطع برای دانشجویان بسیار بالا است.

یکی دیگر از عوامل محبوبیت تحصیل در این مقطع برای دانشجویان بین المللی امر هزینه های تحصیل در این کشور است. بسیاری از دانشجویانی که با هدف بازار کار اقدام به مهاجرت تحصیلی به کانادا می نمایند می توانند به راحتی پس از یک دوره تحصیلی دو ساله و دریافت تخصص اقدام به کاریابی نموده و از شرایط اقامت پس از تحصیل در کانادا بهره مند گردند.

منبع: پارس رادین

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا