اقتصادیکسب و کار ایرانی

جکوزی برای بارداری ضرر دارد؟

خطرات استفاده از سونا در بارداری چیست؟

گرمای شدید و ثابت نگرانی اصلی استفاده از سونا در دوران بارداری است. اگرچه این گرما آرامش بخش است و احساس خوبی به مادر می دهد، اما لزوماً برای فرزند شما بی خطر نیست. جنین در رحم مادر، نمی تواند دمای بدن خود را تنظیم کند. بنابراین قادر به تحمل گرمای شدید سونا نیست. مطالعات بروز عوارض جدی مغز یا نخاعی را در نوزادانی نشان می دهند که در سه ماهه اول بارداری در معرض دمای بالا مانند وان آب گرم یا سونا قرار داشته اند.

گرمای شدید باعث سقط جنین یا نقایص مادرزادی مانند و مجرای شریانی باز نیز خواهد شد. پژوهش در این خصوص ادامه دارد.در صورت وجود بیماری یا شرایط پزشکی خاص، گرمای شدید سونا در دوران بارداری می تواند موجب پیچیدگی بیشتر بیماری شود. تا انتها همراه ما باشید تا در خصوص مزایای جکوزی و سونا و قیمت جکوزی بیشتر بگوییم.

آیا استفاده از سونا در بارداری بی خطر است؟

با اجازه پزشک می توانید استفاده از سونا را در دوران بارداری به 15 دقیقه یا کمتر محدود کنید. برخی از پزشکان به طور کلی سونا را در بارداری منع می کنند. گاهی استفاده از سونا حتی به مدت محدود، برای جنین خوب نیست. بروز یا حالت تهوع می تواند نشانه ای از گرم شدن بیش از حد بدن باشد بنابراین در این صورت فوراً سونا را ترک کنید.

توجه داشته باشید که همه سوناها یکسان نیستند. گاهی دمای سونا تغییر می کند و شیوه گرمایش آنها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین معلوم نیست چه مدت طول می کشد تا دمای بدن تا به دمایی برسد که برای کودک مضر است.

سونا چیست؟

سونا اتاقکی است که با چوب ساخته شده یا دیواره های چوبی دارد و گرمای خشک با رطوبت بسیار کم تولید می کند. اکثر سوناها در محدوده دمایی 82 تا 90 درجه سانتیگراد هستند و میزان رطوبت زیر 15 درصد حفظ می شود.

آیا استفاده از سونا برای سلامتی مفید است؟

مزایای استفاده از سونا برای افراد غیرباردار عبارتند از:

 • سم زدایی
 • تسکین استرس
 • تسکین درد
 • تسکین درد عضلانی پس از یک تمرین سخت

دفع ناخالصی ها از طریق تعریق، تجربه ای است شبیه به ورزش کردن که در سونا به دست می آورید.

در شرایط غیربارداری نیز قبل از استفاده از سونا حتما با پزشک مشورت کنید و اطمینان حاصل نمایید که برای شما بی خطر است زیرا گرمای شدید می تواند شرایط برخی بیماری ها را پیچیده تر کند.

آیا استفاده از جکوزی در بارداری بی خطر است؟

خطرات نشستن در جکوزی در دوران بارداری مانند سونا است. اما وان آب گرم دمای بدن را سریعتر افزایش می دهد زیرا تمام بدن با آب گرم پوشیده شده است. اگر مخرن آب گرم یا مقابل آن بنشینید، وان آب گرم دمای بدن را سریعتر افزایش می دهد. برخی از پزشکان دمای آب 35 درجه سانتیگراد را در دوران بارداری پیشنهاد می کنند. اگر پزشک به شما اجازه داد که در دوران بارداری گهگاهی از وان آب گرم استفاده کنید، اقدامات احتیاطی زیر را در نظر داشته باشید:

 • بیش از 10 دقیقه در داخل آن نمانید
 • هر روز یا مکرراً از وان آب گرم استفاده نکنید
 • نزدیک جت هایی که آب داغ به داخل وان آب گرم می ریزند، ننشینید
 • اگر احساس ضعف یا حالت تهوع داشتید فوراً از وان آب گرم خارج شوید

جکوزی ها نیز مانند سونا، شبیه هم نیستند و بسته به میزان نظارت دقیق بر آنها، همیشه در یک دما نگهداری نمی شوند و ممکن است گرمتر یا سردتر باشند

جکوزی تفریحی جذاب

در صورتی که به تازگی در منزل خود جکوزی نصب کرده اید حتما شور و اشتیاق تمامی اعضای خانواده را برای استفاده از جکوزی مشاهده کرده اید. کودکان قرار گرفتن در آب و آب بازی را خیلی دوست دارند به همین دلیل از اولین افرادی که می خواهند زودتر از بقیه جکوزی را تجربه کنند اعضای کوچک تر خانواده هستند.

همه اعضای خانواده از جمله خانم های باردار نیز دوست دارند در کنار فوایدی که جکوزی دارد از لذت آن نیز بهره مند شوند. اما هر فردی با توجه به شرایطی که دارد باید قبل از استفاده از جکوزی با پزشک متخصص مشورت کند. از جمله این افراد خانم های باردار و کودکان هستند که در استفاده از جکوزی باید محتاط باشند.

آیا استفاده از جکوزی برای کودکان ضرر دارد؟

طبق تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند نوزادان و کودکان تا سن 5 سالگی نباید در جکوزی قرار بگیرند. قرار گرفتن در آب داغ جکوزی می تواند مشکلاتی را در این افراد ایجاد کند. از آن جایی که نوزادان و کودکان تا سن 5 سالگی دارای سیستم بدنی قوی نیستند و پوست لطیفی دارند، درجه حرارت بالای آب می تواند به بدنشان آسیب وارد کند.

این دسته از افراد در برابر گرما حساس هستند و خیلی سریع تر از سایر افراد دچار گرمازدگی می شوند. تغییر زیاد دمای بدن کودکان می تواند شوک زیادی به قلب و عروق آن ها وارد کند در نتیجه مشکلات این چنینی در هنگام استفاده از جکوزی می تواند در این افراد ایجاد شود.

برای استفاده کودکان از جکوزی نکات زیر را رعایت فرمایید.

اگر می خواهید کودکان شما نیز از جکوزی استفاده کنند بهتر است شرایط جکوزی را برای آنان مساعد کنید به همین دلیل شرایط زیر را برایشان ایجاد کنید.

 • دمای آب جکوزی را کم کنید. اگر دمای آب 40 درجه سانتی گراد است کودک شما باید کمتر از 5 دقیقه در جکوزی بماند. در صورتی که دمای آب جکوزی 36 تا 38 درجه سانتی گراد است، کودکتان می تواند حداکثر تا 15 دقیقه در جکوزی بماند.
 • توجه داشته باشید کودک به طور کامل و تا گردن در زیر آب قرار نگیرد زیرا در این صورت دمای بدنش به سرعت افزایش می یابد. می تواند از او بخواهد که بر روی صدنلی بنشیند و آب تا کمر و شانه های او بیاید.
 • در حین قرار گرفتن در جکوزی و بعد از آن به هیدراته ماندن بدن کودکتان توجه داشته باشید و به او آب یا آبمیوه بدهید تا بدنش با کم آبی مواجه نشده و گرمازده نشود.
 • به نظافت و تمیز بودن جکوزی اهمیت بدهید. از آن جایی که تمامی اعضای خانواده از یک جکوزی استفاده می کنند امکان انتقال میکروب ها و باکتری ها به آب وجود دارد و چون سیستم ایمنی بدن کودکان از بزرگسالان ضعیف تر است احتمال بیمار شدن آن ها نیز بیشتر می باشد. همه افراد قبل از رفتن به جکوزی دوش بگیرند و بعد از اتمام کار، جکوزی به خوبی تمیز و ضدعفونی شود.
 • در صورتی که قد کودک شما به گونه ای است که هنوز نمی تواند پای خود را به کف جکوزی برساند، نکات ایمنی را درباره او رعایت کنید تا خطر غرق شدن را از او دور کرده باشید.

آیا استفاده از جکوزی برای خانم های باردار ضرر دارد؟

همانطور که گفتیم هر فرد باید با توجه به قیمت کابین دوش و سن و شرایط جسمانی که دارد از دستورالعمل های مخصوص به خود در ارتباط با جکوزی پیروی نماید. از جمله افرادی که در این باره باید احتیاط لازم را داشته باشند خانم های باردار هستند. این افراد شرایط ویژه ای را دارند که باعث می شود نتوانند هر کاری را بدون مشورت پزشک انجام دهند.

به همین دلیل قبل از استفاده از جکوزی نیز باید حتما شرایط خود را با پزشک متخصص در جریان بگذارند. پزشک متخصص نیز با در نظر گرفتن شرایط جسمانی خانم باردار و جنین او و این که در چه ماهی از بارداری است برای استفاده از جکوزی، نظر خود را اعلام خواهد کرد.

 • سه ماهه اول بارداری دوره ای بسیار مهم است. طبق تحقیقات پزشکان در این دوران نباید مادر در مجاورت دمای بالا قرار بگیرد زیرا احتمال آسیب دیدن جنین وجود دارد. به همین دلیل اگر سه ماهه اول بارداری خود را سپری می کنید تا جایی که می شود، از جکوزی استفاده نکنید.
 • در سه ماهه دوم و سوم بارداری می شود با رعایت نکاتی تحت نظر پزشک متخصص از جکوزی استفاده کرد. قرار گرفتن در معرض آب گرم می تواند حرارت بدن مادر را بالا ببرد و باعث ضعف و سرگیجه در او و جنین شود به همین دلیل مادر باید به میزان آب بدن خود توجه داشته باشد.
 • اگر شما جزء این دسته از افراد هستید سعی کنید در سه ماهه دوم و سوم بارداری خود از جکوزی استفاده کنید اما طولانی مدت در جکوزی نمانید. حداکثر 10 دقیقه در جکوزی بمانید. دمای آب را به طور مداوم بررسی کنید تا دمای آن بیشتر از 37 درجه سانتی گراد نشود. به میزان کافی آب بنوشید. در صورتی که مشکل خاصی دارید در باره استفاده از جکوزی حتما با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلی برای سلامتی شما و جنین ایجاد نشود.
 • در صورتی که احساس کردید حالات شما تغییر کرده است مثلا دچار ضعف، سرگیجه و … شده اید به سرعت از جکوزی خارج شوید.
 • در قسمت های ورودی آب گرم به درون جکوزی ننشینید. در صورتی که فقط پاهایتان درون جکوزی قرار بگیرد نیز کافی است. در صورت داشتن شرایط خاص بارداری، از جکوزی استفاده نکنید.

با توجه به اطلاعاتی که تاکنون در اختیارتان دادیم متوجه شدید که کودکان و خانم های باردار شرایط بدنی متفاوتی با سایر افراد دارند به همین دلیل در هنگام استفاده از جکوزی نیز باید شرایط مخصوص به خود را رعایت کنند تا آسیبی به سلامتیشان وارد نشود

بررسی کلی تاثیرات دمای آب بر بدن مادر و جنین در دوران حاملگی

گذراندن حتی یک ساعت در جکوزی ممکن است یکی از بهترین راه ها برای آرامش اعصاب و استراحت باشد. این مسئله بین همه مردم جا افتاده است که آب گرم می تواند باعث تسکین عضلات شود. جکوزیها معمولا چند نفره طراحی می شوند، بنابراین بودن در آنها می تواند بهترین راه برای گذراندن زمان با دوستان شما باشد.

اما از طرفی هم، در دوران بارداری باید با احتیاط از جکوزی استفاده کنید یا اصلا سراغ آن نروید.

دمای آب جکوزی نباید بیش از 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) باشد. نشستن در آب گرم به راحتی می تواند دمای بدن را افزایش دهد، که این امر می تواند باعث بروز مسائل بهداشتی برای شما و نوزادتان شود.

ریسک های جدی در مورد استفاده از جکوزی در حاملگی وجود دارد. نظر همه دکترها این است که از آن باید با دقت و نیز زمان محدودی در دوران بارداری استفاده شود.

دمای آب جکوزی و بدن شما

نشستن درون آب گرمی که دمای آن بیشتر از دمای بدن شما است، چه در حمام، چشمه های آب گرم، یا جکوزی، باعث افزایش دمای بدن شما می شود.

در طول بارداری، دمای بدن شما نباید بیش از 102.2 درجه فارنهایت (39 درجه سانتیگراد) افزایش یابد. این امر ممکن است خیلی راحت رخ دهد، اگر بیش از 10 دقیقه را در جکوزی با دمای آب 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) سپری کنید.

احتیاط استفاده از این وسیله به خصوص در طول سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است، زیرا افزایش دمای بدن مادر می تواند باعث بروز نقایصی هنگام تولد برای نوزاد مانند نقص مغزی و نخاعی شود.

در سال 2011 مطالعه ای رخ داد که نشان دهنده این مسئله بود که استفاده از جکوزی به خصوص در سه ماهه اول بارداری بسیار خطرناک است. اگر قصد استفاده از آن را در اوایل دوران بارداری خود دارید، بهتر است با دکتر خود مشورت کنید.

باکتری ها و جرم های موجود در جکوزی

باکتری ها و جرم ها یکی دیگر از نگرانی های مربوط به استفاده از جکوزی در حین بارداری هستند. آب گرم می تواند زمینه رشد خوبی برای باکتری های مضر باشد. اما نگهداری منظم و نظارت مستمر بر این وسیله می تواند تضمین دهد که حالت شیمیایی آب متعادل است.

اگر شما در خانه خود جکوزی دارید، مطمئن شوید که از مواد ضدعفونی کننده مناسبی استفاده می کنید و آب را مورد آزمایش قرار دهید. سطح کلر آزاد باید بین 2 تا 4 ppm در هر یک میلیون و در صورت استفاده از بروم بین 4 تا 6 ppm باشد. pH آب باید بین 7.2 و 7.8 باشد.

اگر در خانه خود جکوزی ندارید، اما دنبال آرامش خاطر هستید، از مدیر مجموعه بپرسید که آیا آب آن به درستی مورد آزمایش قرار گرفته است یا خیر.

در این قسمت تعدادی از سوالات استاندارد را مطرح می کنیم که شما می توانید از مدیر مجموعه هنگام استفاده از جکوزی بپرسید:

1- معمولا چند نفر از این جکوزی استفاده می کنند؟

2- آب آن هر چند وقت یکبار عوض می شود؟

3- آیا آب موجود در سیستم دو بار در روز  آزمایش می شود؟

4- آیا فیلتر به طور منظم تعویض می شود؟

5- دمای آب چند درجه است؟

استفاده با احتیاط از جکوزی در هنگام بارداری

اگر در سه ماهه اول بارداری خود هستید، توصیه کلی این است که از جکوزی استفاده نکنید. حتی اگر مدت زمانی که از آن استفاده می کنید کمتر از 10 دقیقه باشد، ممکن است برای کودک شما خطرناک باشد. بدن هر کس متفاوت است، بنابراین ممکن است دمای بدن شما خیلی زودتر از حد معمول افزایش یابد. به خاطر سلامت کودک خود، در سه ماهه اول بارداری از استفاده از جکوزی خودداری کنید.

اگر شما سه ماهه اول بارداری خود را پشت سر گذاشته اید، و با تأیید پزشک خود می خواهید از جکوزی استفاده کنید، در این قسمت چند نکته برایتان بیان می کنیم تا بدانید چگونه می توانید با احتیاط و اطمینان کامل از آن استفاده کنید:

1- بیش از 10 دقیقه داخل جکوزی نمانید، و مدت زمانی را برای استراحت و پائین آمدن دمای بدن خود بین جلسات استفاده از آن در نظر بگیرید.

2- اگر فواره های آب گرم داخل دستگاه روشن هستند، در قسمتی بنشینید که دمای آب کمی پایین تر است.

3- اگر احساس می کنید عرق کرده اید، بلافاصله از جکوزی خارج شوید و بدنتان را خنک کنید.

4- در صورت امکان سینه خود را در بالای آب نگه دارید.

5- اگر تب دارید از جکوزی استفاده نکنید.

6- اگر همراه دوستان یا اعضای خانواده خود هستید، از آنها بپرسید که امکان پائین آوردن درجه حرارت دستگاه وجود دارد یا خیر.

جایگزین های ایمن برای جکوزی در دوران بارداری

جایگزینی مناسب برای شما در شما می تواند دوش آب گرم باشد، تمدد اعصاب را برای شما فراهم می آورد و هیچ خطری هم ندارد. با این حال باز هم حواستان باشد که نباید آب حمام را بسیار داغ کنید! و جایگزین دیگری می تواند وان آب ولرم باشد، داخل وان بنشینید و در حالیکه نصف بدن شما داخل آب است می توانیم یک لیوان چای نیز بنوشید

منبع: گروه صنعتی فرس

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا