اقتصادیکسب و کار ایرانی

دریچه کولر چیست؟ معرفی انواع دریچه کولر مرغوب و ارزان

با افزایش جمعیت در شهرها و تمرکزی شدن محل کار ادارات شاهد تجمع در محلی مشخص توسط حجم زیادی از افراد هستید. دسترسی به هوای خنک مورد نیاز امری مهم بوده و با توجه به آلودگی‌های شهری امکان باز کردن پنجره‌ها به شکل سالیان نه‌چندان دور وجود نخواهد داشت. از این‌رو با استفاده از سیستم هوارسانی مسیری خاص جهت انتقال هوای سرد به محیط داخلی ساختمان مسکونی یا اداری را فراهم خواهد شد. در بخش انتهایی سیستم هوارسانی نوع خاصی از دریچه‌های هوا با نام دریچه کولر در نظر گرفته شده است.

 و بر اساس ابعاد، اندازه، شکل پره و دیگر قابلیت‌ها، توانایی مهار مقدار خروجی هوا وجود دارد. دریچه‌های کولر علاوه بر سیستم هوارسانی ساختمان قابلیت نصب بر روی کولرهای آبی را نیز داشته و با هدایت مسیر پرتاب باد آن موجب بهبود وضعیت خنک‌سازی محیط داخلی خواهند شد. طی این مقاله به بررسی دریچه کولر پرداخته شده و جهت آشنایی با دریچه کولر تا انتهای این مطلب با سایت تهویه سان همراه باشید.

انواع دریچه های کولر موجود در بازار

دریچه استفاده در کانال کولر از لحاظ محل نصب به دو دسته سقفی یا دیواری تقسیم شده و همچنین متریال به‌کار رفته در ساخت این دریچه نیز انواع خاص خود را دارد. از جمله انواع دریچه کولر می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • دریچه آهنی کولر
 • دریچه آلومینیومی کولر
 • دریچه چوبی کولر
 • دریچه پلاستیکی کولر

همچنین کولرهای آبی نیز از دریچه خاص خود جهت تنظیم جریان باد خنک بهره خواهند برد. پس از انتخاب نوع سیستم خنک‌سازی و جنس بدنه دریچه نوبت به طرح اصلی و شیوه پخش هوای خنک خواهد رسید. از جمله طرح‌های رایج پره و تیغه در دریچه عبارت است از:

 • دریچه خطی کولر
 • دریچه مشبک یا لانه زنبوری کولر
 • دریچه یک الی چهار طرفه کولر
 • دریچه گرد کولر
 • دریچه جدید کنترلی کولر

در ادامه هر کدام از موارد بالا را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

دریچه کولر آبی

دریچه آبی از قدیمی‌ترین دریچه‌های ساخته شده است. در گذشته که وسایل سرمایشی و گرمایشی تنوع بالایی نداشتند و بیشتر افراد از کولر آبی استفاده می‌کنند دریچه آبی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این دریچه‌ها از جنس آلومینیوم یا آهن ساخته شده و قابلیت تغییر جهت هوا، مسدود کردن و … را داشتند. امروزه نیز برای محل‌هایی که از کولر آبی و کانال کشی استفاده شود از این نوع دریچه استفاده می‌شود.

دریچه آلومینیومی کولر

یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین دریچه‌های ساخته شده در ایران دریچه‌های کولر آلومینیومی است. این نوع محصول از گذشته تا به حال مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد بسیار زیادی دارد. نحوه ساخت آن به صورتی است  که دارای دو سری پره به صورت عمودی و افقی است. با چرخش این پره‌ها می‌توان میزان ورود هوای کولر و جهت وزش آن را تغییر داد.

مواد اولیه برای ساخت این نوع دریچه آلومینیوم است و دمپرهایی برای تنظیم هوا یا مسدود کردن هوا نیز بر روی آن تعبیه شده است. جنس قاب و پره‌های این دریچه نیز از آلومینیوم ساخته شده‌اند. از مهم‌ترین مزیت‌های دریچه‌های آلومینیومی امکان تغییر جهت باد به سمت چپ، راست و مستقیم است. با کمک این دریچه می‌توانید مسیر ورود هوا را به طور کامل مسدود کنید. علاوه بر تیغه‌های جلو در پشت آن‌ها نیز تیغه‌هایی وجود دارد که امکان تغییر جهت هوا یا مسدود کردن آن را فراهم کرده‌اند. تمام فعالیت‌های گفته شده به وسیله اهرمی که بر روی دریچه قرار داده شده است، انجام می‌گیرد.

دریچه‌های آلومینیومی در ابعاد و شکل‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند. در هنگام نصب و کانال کشی کولر می‌توانید با توجه به نیاز خود، دریچه مناسب را خریداری کنید. هر چه میزان ضخامت پره‌ها بیشتر باشد، دریچه از کیفیت بالاتری برخوردار است. نوع رنگ مورد استفاده برای رنگ آمیزی دریچه نیز بر کیفیت آن تأثیر می‌گذارد. معمولا از این نوع دریچه برای نصب روی دیوار استفاده می‌شود. البته می‌توان آن‌ها را با توجه به نیاز بر روی سقف نیز نصب کرد.

دریچه پلاستیکی کولر

نمونه دیگری از دریچه‌های رایج استفاده شده دریچه‌ پلاستیکی هستند. این دریچه‌ها برای انواع کولرها، فن کویل‌ها، اسپلیت‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. دریچه‌های پلاستیکی تنوع بسیار بالایی داشته و در ابعاد مختلفی در بازار موجود هستند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دریچه‌های پلاستیکی سبک بودن و قابلیت شستشوی آن‌ها می‌باشد. مواد اولیه مورد استفاده برای تولید این دریچه‌ها بسیار با کیفیت بوده و دارای طول عمر بسیار بالایی می‌باشد.

کیفیت بالای مواد اولیه استفاده شده برای تولید این محصول باعث شده تا در طول زمان تغییر رنگ نداده و مقاومت بالایی داشته باشند. این دریچه‌ها انواع مختلفی داشته که برخی از آن‌ها در ادامه معرفی شده‌اند:

 • دریچه پلاستیکی دیواری: یکی از مدل‌های رایج آن نوع دیواری است. این محصول دارای دمپرهایی برای مسدود شدن و تغییر مسیر هوای کولر است. همچنی قابل شستشو دارد و به راحتی جدا می‌شود.
 • دریچه پلاستیکی خطی: یکی دیگر از نمونه های پلاستیکی نوع خطی است. این نوع دریچه فاقد دمپر است اما قابلیت شستشو دارد.
 • دریچه پلاستیکی مشبک: این نوع دریچه به صورت شبکه‌ای ساخته شده و قابلیت شستشو دارد. این نوع دریچه‌ها برای مکش هوا مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دریچه پادری: این نوع دریچه بر روی در قرار گرفته و قابلیت جداسازی ندارد. در این مورد ضخامت در باید حداقل 28 میلی‌متر باشد.
مرکز فروش دریچه کولر آبی باکیفیت بالا

دریچه چوبی کولر

یکی از انواع دریچه‌های بسیار زیبا و فانتزی مورد استفاده دریچه‌های کولر چوبی هستند. این دریچه‌ها از چوب‌های بسیار با کیفیتی تولید شده و با توجه به نوع دکوراسیون داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا برای ساخت دریچه‌mdf  از چوب ام دی اف استفاده می‌شود و زیبایی بسیار زیادی برای محیط به همراه می‌آورند. دریچه کولر mdf از زیباترین و جذاب‌ترین طرح‌های تولیدی می‌باشد و استفاده از آن در طراحی داخلی بسیار مناسب است.

این دریچه‌ها را می‌توان در انواع طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تولید کرد. به همین دلیل می‌توانید برای تمام طراحی‌ها و دکوراسیون‌های متفاوت از آن‌ها استفاده کرد. برای ساخت این دریچه‌ها از درپوش‌های مناسبی نیز استفاده می‌شود. این درپوش‌ها به طور کامل ورود و خروج هوا را به درون منزل مسدود کرده و در فصل‌هایی که از دریچه استفاده نمی‌شود بسیار مناسب هستند. درپوش‌های طراحی شده نیز بسیار زیبا و در طرح‌های متفاوتی تولید می‌شوند.

دریچه کولر آهنی

نوع دیگری از دریچه‌های طراحی و ساخته شده، دریچه کولر آهنی است. این دریچه‌ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به دریچه‌های آلومینیومی دارند، اما از مواد اولیه متفاوتی مانند ورق روغنی تولید می‌شوند. تمام بخش‌های ساخته شده مانند قاب، دمپرها و پره‌های این محصول از جنس ورق روغنی ساخته می‌شوند. هر چه میزان ورق به کار گرفته شده بیشتر باشد و ضخامت بخش‌های دریچه بیشتر باشد، محصول کیفیت بالاتری داشته و میزان لرزش بسیار پایین‌ترین دارد.

هنگام خرید این نوع دریچه حتما به جنس پره‌ها و ضخامت آن‌ها توجه داشته باشید زیرا برخی از تولید کنندگان از ورق‌های بسیار نازک استفاده کرده و محصول بی کیفیتی تولید می‌کنند. برای رنگ کردن این دریچه‌ها نیز از رنگ‌های کوره‌ای استفاده می‌کنند. همچنین قابلیت باز و بسته شدن و مسدود شدن هوا یا تغییر جهت هوا را فراهم می‌کنند.

دریچه کولر pvc

یکی دیگر از نمونه‌ دریچه‌های تولید شده دریچه pvc  می‌باشد. این نوع دریچه از جنس مواد اولیه pvc بسیار با کیفیت ساخته می‌شوند. این نوع دریچه نیز در طرح‌های مختلفی تولید شده و برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت دریچه pvc  نیز با توجه به سایز و نوع طراحی آن تعیین می‌شود. همچنین این دریچه‌ها در طرح‌های مختلف و به صورت دایره‌ای، مربع، مستطیل و … ساخته می‌شوند.

دریچه فانتزی کولر

یکی از جدیدترین مدل‌های دریچه‌های کولر ساخته شده مدل‌های فانتزی است. در گذشته تنها یک نوع دریچههدر بازار موجود بود. اما امروزه با تنوع بسیار بالا در طراحی دکوراسیون داخلی نیاز به طراحی و ساخت دریچه‌های متفاوت برای طراحی‌های متفاوت نیز حس می‌شد. از این رو تولید کنندگان اقدام به طراحی دریچه‌ها در طرح‌ها، رنگ‌ها و اشکال متفاوتی می‌کنند تا برای هر نوع طراحی بتوان دریچه مناسب را پیدا کرد. دریچه‌های فانتزی در طرح‌های بسیار زیبا و با جنس‌های چوبی، پلاستیکی و … تولید می‌شوند. این نوع دریچه‌ها تأثیر بسیار زیادی بر زیبایی داخلی ساختمان‌ها دارند.

استعلام قیمت و خرید دریچه کولر از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه دریچه کولر را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص دریچه کولر پاسخ خواهیم داد.

دریچه کولر رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین دریچه کولر جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

دریچه های کولر چند نوع هستن؟

امروزه طراحان ایرانی و بسیاری از شرکت‌ها با کیفیت خیلی عالی، اقدام به تولید انواع دریچه‌ ها می‌ کنند. معمولا طراحی دریچه آلومینیومی و دریچه چوبی در ایران بسیار رایج است

دریچه های کولر چوبی از چه چوبی ساخته میشن؟

دریچه های کولر چوبی در ایران از جنس چوب MDF ساخته و در بازار عرضه می شوند.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا