جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی

روز ولنتاین چه روزی است سال ۱۴۰۰

تاریخ دقیق ولنتاین 1400 در سال 2022

ولنتاین 1400 مصادف است با یکشنبه ۱۴ فوریه ۲۰۲۱ و در تقویم شمسی مصادف با دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰

روز ولنتاین (14 فوریه ) تقریبا یکی از مناسبت‌هایی است که در سراسر جهان طرفداران خودش را دارد، چرا که عشق و دوست داشتن موهبتی جهانی است، و عشاق روز ولنتاین را با هدیه دادن به یکدیگر جشن می گیرند. تقاضا برای کادو ولنتاین نیز ایده های جذابی در سراسر جهان برای کمپانی های بزرگ به وجود آورده است و این روز را زیباتر از قبل کرده است. گفته می شود که در ایران باستان،نیز بیست قرن پیش از میلاد روزی موسوم به روز عشق بوده است. این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 29 بهمن، یعنی تنها 4 روز پس از ولنتاین غربی است. این روز «» یا «اسفندارمذگان» نام دارد.

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1400 در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1400 در تقویم شمسی مصادف است با: روز دوشنبه 26 بهمن 1400
1400/11/26

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1400 در تقویم قمری 1443

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1400 در تقویم قمری مصادف است با : 2 رجب 1442
1443/06/22

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1400 در تقویم میلادی 2022

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1400 در تقویم میلادی مصادف است با: 14 February 2022
2022/02/14

ولنتاین چه روزی است ؟

در افسانه‌ها آمده‌است در سده سوم میلادی در روم باستان یکی از پادشاهان به این نتیجه رسید که مردان جوان مجرد جنگجویان بهتری هستند چون قیدی به زن، فرزند و خانواده ندارند از این رو ازدواج را برای مردان جوان ممنوع کرد… روز ولنتاین (valentine) معروف به روز عشاق که صدها سال پیش در بین مسیحیان جهان و کشورهای غربی هر ساله با مراسم جشنی برگزار می شود. تاریخ ولنتاین 2022 در تقویم میلادی ۱۴ ماه فوریه است و در تقویم شمسی ولنتاین 1400 در تاریخ روز 25 بهمن ماه روز دوشنبه (1400/11/25) است

تاریخچه و افسانه روز ولنتاین

در افسانه‌ها آمده‌است در سده سوم میلادی در روم باستان یکی از پادشاهان به این نتیجه رسید که مردان جوان مجرد جنگجویان بهتری هستند چون قیدی به زن، فرزند و خانواده ندارند از این رو ازدواج را برای مردان جوان ممنوع کرد. در این میان کشیشی بنام « والنتین» به صورت مخفیانه پسران جوان را با دخترهای محبوب‌شان عقد می‌کرد که در نهایت توسط پادشاه به اعدام محکوم می‌شود.

حالا اینکه این ماجرا چه قدر واقعی است هنوز سند مشخصی برایش پیدا نشده‌است و اینکه چرا ۱۴ فوریه به این روز نامگذاری شده‌است هم باز مشخص نیست و اینکه چرا از نمادهای ولنتاین عروسک‌ خرس بزرگ است از نامشخص‌ترین اتفاقات این روز است.

اما چیزی که مشخص است هرساله این روز در کشور ما روز به روز جدی‌تر برگزار می‌شود و تعداد نمادهای بیشتری پیدا می‌کند به طوری که از اواسط بهمن ماه چهره بسیاری از فروشگاه‌های شهر کاملا به رنگ قرمز در می‌آید و پول‌های زیادی خرج نمادهای این روز می‌شود تا ابراز محبتشان را با خریدن خرس‌های غول پیکر یا گل رز جاودان به هم ثابت کنند.

روز ولنتاین 1400 در سراسر جهان چگونه است ؟

در ایران از سال ۱۳۸۹ تولید انواع پوستر، بروشور، جعبه و کارت‌های تبلیغاتی با نمادهای قلب، نیم قلب، گل رز قرمز به مناسبت روز ولنتاین و هر گونه فعالیتی مبنی بر اطلاع‌رسانی در این روز ممنوع است و از سوی مراجع قانونی با واحدهای متخلف برخورد قانونی می‌شود. در عربستان سعودی فروش محصولات مربوط به روز والنتین مانند گل رز در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ ممنوع شد و پلیس مذهبی این کشور از مغازه داران خواست تا چنین چیزهایی را به فروش نرسانند.

با این حال، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، پس از اینکه فتوی احمد بن قاسم الغامدی روحانی سعودی و رئیس سابق هیئت امر به معروف و نهی از منکر در مکه به‌طور گسترده‌ای پخش شد، پلیس مذهبی مانع از برگزاری جشن‌های مسلمانان نشد.

در مالزی برخی مقامات حکومتی و مذهبی به‌دلیل آنچه که «نامتناسب بودن» این جشن با فرهنگ مسلمانان آن کشور می‌دانند، با به‌راه‌اندازی کمپین ضد ولنتاین، تلاش کرده‌اند مردم را از برگزاری مراسم روز ولنتاین نهی کنند.

در چند ایالت مالزی، مقامات در صدد وضع قوانینی هستند که مانع از برقراری رابطهٔ جنسی ـ پیش از ازدواج ـ میان دخترها و پسرهای مجرد در هتل‌ها شوند. اما همهٔ مردم آن کشور با مواضع ضد ولنتاین حاکمان آن کشور موافق نیستند و برخی برگزاری این جشن را بی‌ضرر می‌دانند.

مقامات حکومتی و قضایی کشور پاکستان روز ولنتاین را فرهنگی، غربی دانسته، آن را مغایر با آداب و فرهنگ پاکستان خواندند و برگزاری هرگونه مراسم و گرامیداشت این روز را ممنوع اعلام کردند.

افزایش روز افزون استقبال جوانان از برگزاری مراسم روز ولنتاین به موضوع بحث و جدل در میان اکثریت مسلمان پاکستان بدل شد، به طوری که دادگاه عالی اسلام‌آباد در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی به ممنوعیت برگزاری مراسم این روز رای داد.

به گفته کاظم کیش رئیس اتاق گل فروشان ازمیر در سال ۲۰۱۹، تولیدکنندگان گل و گیاه در ترکیه قبل از فرارسیدن روز ولنتاین در ۱۴ فوریه ۲۰۱۹ آمادگی لازم برای ارائه محصولات خود به مناسبت این روز داشته‌اند. شهر ازمیر به عنوان مهمترین مرکز تولید گل در ترکیه محسوب می‌شود. بیش از یک پنجم آن در روز ولنتاین فروخته می‌شود.

۲۴ فوریه ۲۰۱۸، مردم موصل برای اولین بار بعد از داعش، ولنتاین را جشن گرفتند.

در کشور هند برگزاری ولنتاین هم از سوی نخبه‌های جامعه هم از سوی مقامات مورد انتقاد قرار گرفته است و محدودیت‌هایی دارد.

دانستنیهای جالب در مورد روز ولنتاین

 1. مشهورترین نظریه درباره اصالت روز ولنتاین این است که اپراطور کلادیوس دوم نمی خواست که مردان رومی در زمان جنگ ازدواج کنند. ولنتاین با این خواسته مخالفت کرد و پنهانی کسانی را عقد کرد. در نتیجه، ولنتاین به زندان انداخته شد و اعدام شد. هنگامی که در زندان بود به دختر هم بندی اش نامه ای نوشت و امضا کرد، از طرف ولنتاین.
 2. ۲۲۰٫۰۰۰ تنها متوسطی از تعداد خواستگاری هایی است که هرساله در روز ولنتاین انجام می شود.
 3. بر اساس آمار و ارقام، حدود ۳ درصد از مالکان حیوانات خانگی، به حیوانات خود هدیه می دهند.
 4. حدود ۱ بیلیون کارت ولنتاین هر ساله بین کسانی که به یکدیگر عشق می ورزند مبادله می شود. این باعث می شود که این فصل از سال به دومین فصلی تبدیل شود که در آن برای هم کارت ارسال می کنند.
 5. در فنلاند روز ولنتاین Ystävänpäivä نام دارد، که ترجمه آن روز دوست است. در این روز بیشتر به یاد رفقا هستند تا عشاق.
 6. در قرون وسطی، مردان و زنان جوان نام خود را توی یک کاسه می انداختند تا ببینند زوج آن ها کیست. آن ها این نام را برای یک هفته روی آستینشان سوزن می زدند تا همه آن را ببینند. این در واقع بسط همان جمله است که می گوید: «قلبتان را روی آستینتان بپوشید».
 7. در سال ۱۵۳۷، هنری هفتم پادشاه انگلستان رسما چهاردهم فوریه را روز ولنتاین معرفی کرد.
 8. در سال ۱۸۸۰ پزشکان به بیماران خود توصیه می کردند برای التیام درد و رنج ناشی از عشق از دست رفته شان شکلات بخورند!
 9. ریچارد کاد بری، اولین جعبه شکلات را برای این روز تعطیل در اواخر دهه ۱۸۸۰ تولید کرد.
 10. بیش از ۳۵ میلیون جعبه های قلبی شکل از شکلات فروخته شدند.
 11. ۷۳ درصد از افرادی که در این روز گل می خرند مردانند، در حالی که ۲۷ درصد از آنان زنند.
 12. ۱۵ درصد از زنان ایالات متحده در روز ولنتاین برای خودشان گل می فرستند!
 13. در ایالات متحده در این روز بیش از ۱ میلیارد دلار صرف خرید شکلات و ماگ حرارتی می شود.
 14. بیش از ۵۰ درصد از کارت های این روز پیش از این تعطیلات خریداری می شوند، و باعث می شوند همه برای فرا رسیدن این روز عجله داشته باشند
 15. رزهای قرمز گل های عشق می باشند چرا که رنگ قرمز نشانه احساسات قوی و رومانتیک است.
 16. ۱۸۹میلیون ساقه گل رز در ایالات متحده در این روز به فروش می رسد.
 17. معلمان نیز از جانب بچه ها، مادران، همسران، برای روز ولنتاین کارت تبریک دریافت می کنند.
 18. هر روز ولنتاین، شهری ایتالیایی به نام رونا، که در آن عشاقِ شکسپیر به نام های رومئو و جولیت زندگی می کردند، ۱۰۰۰ نامه دریافت می کند که به نام جولیت فرستاده شده است.

پیام تبریک روز ولنتاین

در ادامه متن های تبریک روز ولنتاین را آورده ایم که می توانید بر روی کارت پستال یا تابلو نخی نوشته و به عشقتان تقدیم کنید.

من به دو چیز عشق می ورزم یکی تو و دیگری وجود تو
به دو چیزاعتقاد دارم یکی خدا ودیگری تو
من در این دنیا دو چیز میخواهم
یکی تو و دیگری خوشبختی تو
ولنتاین مبارک

می دونستی اشک گاهی از لبخند با ارزش تره؟
چون لبخند رو به هر کسی می تونی هدیه کنی
اما اشک رو فقط برای کسی می ریزی که
نمی خوای از دستش بدی .
ولنتاین مبارک

آتش دوست اگر در دل ما خانه نداشت
عمر بی حاصل ما این همه افسانه نداشت
روز ولنتاین مبارک
امروز روز سپاس گذاری از خداوند است
زیرا که عشق را آفرید تا یادمان باشد کسی هست برای عاشق بودن
تا با تمام وجود به او بگوییم
عشق من روزت مبارک

سلام درسته که نشد برات خرس و قلب بخرم اما این اس ام اس رو برات بفرستادم
تا بدونی همیشه دوست دارم
ولنتاین مبارک

پارسال این روزا برامون پر بود از عطر شکلات و کادوو عروسک و شمع
اما امسال نمیدونم ولنتاین رو با کی جشن میگیری
هر جا و با هر کسی باشی دوستت دارم
ولنتاین مبارک

واسه روز ولنتاین دوتا ستاره تقدیمت می کنم
یه ستاره پر بوسه که دلم بی تو نپوسه
یه ستاره پر امید واسه هر کی تو رو دید
ولنتاین مبارک​

❤️ ولنتاین سال 1400 و 2022 بر همگی مبارک ❤️

روز ولنتاین سال 1400 چه روزی است؟

آیا می دانید روز ولنتاین در تقویم ایران چه روزی است؟ در این نوشته، اطلاعات کاملی در مورد تاریخ دقیق روز ولنتاین در سال 1400 (تاریخ شمسی، قمری و میلادی)، دلیل نام گذاری روز ولنتاین و… را برای تان گردآوری کرده ایم.

ولنتاین چیست؟

روز ولنتاین در 14 فوریه میلادی جشن گرفته می‌شود و در این روز عشق و محبت خود را به دیگران ابراز می‌کنیم. این روز فقط برای زوج‌ها نیست و می‌توان به هر کسی عشق ورزید. ریشه این جشن که امروز شیرین و رومانتیک برگزار می‌شود، بسیار تلخ است و به ماجرای کشیشی کاتولیک برمی‌گردد که توسط امپراتور کلودیوس دوم در حدود سال 270 پس از میلاد کشته شد. امپراتور که عقیده داشت مردان مجرد سربازان بهتری نسبت به مردان متاهل هستند، ازدواج را برای مردان جوان غیر قانونی اعلام کرد.

کشیش ولنتاین که از این بی عدالتی مطلع شد از فرمان امپراتور سرپیچی کرد و به طور مخفیانه مراسم ازدواج عشاق را انجام می‌داد. زمانیکه که اقدامات ولنتاین به گوش امپراتور کلودیوس رسید دستور قتل کشیش را داد. از آن زمان به بعد این روز به گرامیداشت فداکاری ولنتاین برای عشق در بسیاری از کشورهای جهان با مذاهب مختلف جشن گرفته می‌شود.

از دهه 1800 میلادی نیز هدایایی مثل گل سرخ، شکلات، کارت تبریک و … به عنوان هدیه ولنتاین رد و بدل می‌شوند. امروز، روز ولنتاین شامل دوستان و خانواده شده است تا نشان دهد چقدر به آنها اهمیت می‌‌دهید و دوستشان دارید.

ولنتاین برای چه کسانی است؟

در حالی که فرهنگ عامه شما را به این باور می‌رساند که روز ولنتاین فقط برای زوج‌های عاشق است، اما این روز، روز عشق است. عشق یک اصطلاح بسیار گسترده است. ما این احساس را از والدین، دوستان و برخی از افرادی که خیلی به آنها نزدیک هستیم دریافت می‌کنیم. پس روز عشق یعنی ولنتاین می‌تواند برای هر کسی باشد، و هر کسی می‌تواند این روز را به سبک خود جشن بگیرید.

در روز ولنتاین می‌توانید عشق خود را به پدر و مادر، دوستان، اقوام و حتی حیوان خانگی خود و غیره ابراز کنید! در واقع روز ولنتاین می‌تواند راهی عالی برای جشن گرفتن زندگی، عشق، و وجود همه افراد مهم اطراف شما باشد. همچنین روز خوبی برای قدردانی از محبت و مراقبت همه کسانی است که برایشان اهمیت زیادی دارید.

روز ولنتاین در ایران

در سال‌های اخیر برخی از ایرانیان متعصب، روز سپندارمذگان را جایگزین ولنتاین کرده‌اند و این روز را برای خود جشن می‌گیرند. چه ولنتاین و چه سپندارمذگان، هر دو بهانه‌ای است برای ابراز عشق و دوستی.

رومی‌ها در نیمه ی ماه فوریه جشنی داشتند به نام لوپرکالیا که برای آنها به طور رسمی شروع بهار بود. روز ولنتاین مصادف با روزی در سال است که به عشق و باروری مربوط است. این روز در روم باستان و شهر آتن قدیم روز ازدواج خجسته ی زئوس با هرا و هم‌‌چنین جشن بزرگداشت لوپرکوس خدای باروری بود.

کاهنان و روحانیان لوپرکوس مراسم تطهیر خاصی اجرا می‌کردند و در این مراسم بز‌ها را در راه خدا قربانی می‌کردند و پس از نوشیدن شراب، در خیابان‌های روم می‌دویدند و پوست بز‌ها را در دست می‌گرفتند و آن را بر هرکس که می‌دیدند می‌زدند. این مراسم با هجوم انبوهی از زنان جوان ادامه پیدا می‌کرد که به خیابان‌ها می‌ریختند چون باور داشتند اگر این پوست به آنها بخورد، توان باروری آنها افزایش پیدا خواهد کرد و زایمان‌های راحت‌تری خواهند داشت. تردید‌ها و گمانه‌هایی در مورد تاریخ دقیق اجرای این مراسم وجود دارد.

رسم این بوده است که در این مراسم پسران نام دخترانی را از جعبه‌ای بیرون می‌آوردند. آنها در طول مراسم و جشن، دوستان یکدیگر می‌ماندند و گاهی هم کارشان به ازدواج می‌کشید. بعد‌ها کلیسا خواست این جشن و مراسم را به صورت جشنی مسیحی در آورد و از این رو تصمیم گرفت تا با استفاده از آن یادی هم از قدیس ولنتاین بکند.

بعضی تاریخ‌نگاران معتقدند که در پایان قرن پنجم، پاپ ژلازیوس اول در تلاش برای اصلاح این جشن باستانی رومیان و مسیحی کردن آن ۱۴ فوریه را روز ولنتاین نامید. کم‌کم، مردم نام قدیس ولنتاین را برای بیان احساس خود نسبت به کسانی که دوست می‌دارند و عاشق هستند، استفاده کردند.

چرا در بعضی سال ها ولنتاین در 25 بهمن نیست؟

می دانیم که هرسال 25 بهمن ماه مصادف است با 14 فوریه و روز ولنتاین ولی در بعضی سال ها مصادف می شود با 26 بهمن! دلیل این جابجایی این است که بعضی سال ها تقویم شمسی کبیسه است؛ یعنی اسفند ماه به جای 29 روز، 30 روزه است و تبدیل تاریخ میلادی به شمسی با یک روز اختلاف بیشتر محاسبه می شود.

معادل ایرانی ولنتاین کدام است؟

سپندارمذگان جشن باستانی ایرانیان با ریشه زرشتی است که به عنوان روز عشق ایرانی شناخته می‌شود. این جشن در تقویم ایرانی روز 29 بهمن ثبت شده است. سپندارمذگان روز جشن عشق، دوستی و زمین در فرهنگ ایران باستان است که قدمت آن به اولین امپراتوری ایران یعنی هخامنشیان برمی‌گردد. سپندارمذ نام فرشته نگهبان زمین است و نماد عشق و فروتنی شمرده می‌شود. در جشن سپندارمذگان زمین پرستش می‌شد و زنان مورد احترام قرار می گرفتند، زیرا وجه مشترک هر دو آنها بخشیدن عشق و زندگی به همه جانداران است. در این روز مردان پارسی قدردانی و محبت خود را نسبت به نزدیکترین و عزیزترین زنان زندگی خود از طریق ارائه هدایای سخاوتمندانه ابراز می‌کردند.

پیام تبریک روز ولنتاین سال 1400

بخاری روی شمعک، با پول توی قلک
تو سرمای زمستون، برات هدیه خریدم
تا که بگم عزیزم، شیرینی مثل پشمک
با دنیا نازو چشمک، ولنتاینت مبارک

از این فاصله حتی بوی دوست داشتنت،
عشق را به تماشا کشید!
آنقدر بی‌ حساب و کتاب دوست دارمت،
ترسم از این است عشق قدغن شود؛
مگر می‌‌شود دوست داشتنت را پنهان کرد…؟!
«ولنتاین مبارک»

واسه روز ولنتاین دوتا ستاره تقدیمت می کنم؛
یه ستاره پر بوسه که دلم بی تو نپوسه،
یه ستاره پر امید واسه هر کی تو رو دید…
«ولنتاین مبارک»

شک کرده‌ام!
به صفحه دوم شناسنامه‌ ام شک کرده‌ام!
این روزها دارم با کسی زندگی می‌کنم انگار…
«ولنتاینت مبارک عشقم»

شبی از شب ها تو به من گفتی که شب باش!
من که شب بودم و شب هستم و شب خواهم بود،
به امیدی که تو فانوس شب من باشی…
«ولنتاین مبارک»

روز ولنتاین را تبریک می‌گم،
به شخصی که قلبم را با احساسی شیرین و عشقی ناب و خالص پر کرده است…
طوری که نمی‌توانم آن را اندازه بگیریم؛
بدان که تا ابد در قلبم جایگاه ویژه‌ای خواهی داشت…

دوست داشتنت بزرگترین نعمت دنیاست؛
مرا شاد می‌کند و لبخند را به دنیایم هدیه می‌کند؛
حتی این روز‌ها گاهی پرواز می‌کنم…
من این دوست داشتن را بیشتر از هر چیز در این دنیا دوست دارم…
«ولنتاین مبارک»

وقتى کسى تو را عاشقانه دوست دارد،
شیوه بیان اسم تو،
در صداى او متفاوت است!
و تو مى دانى که نامت،
در لب هاى او ایمن است…
«بهترینم ولنتاینت مبارک»

خراب اون چشاتم
عاشق اون صداتم
بادبون کشتیاتم
دیونه ی نگاتم
روانیه اداتم
بخوای نخوای فداتم
«ولنتاین مبارک»

پارسال این روزا برامون پر بود از عطر شکلات و کادو و عروسک و شمع؛
اما امسال نمیدونم ولنتاین رو با کی جشن میگیری!
هر جا و با هر کسی باشی دوستت دارم…
«ولنتایت مبارک»

دکمه بازگشت به بالا