سلامت و تندرستیکسب و کار ایرانی

علائم بایسکشوال و دوجنس گرایی چیست؟

بایسکشوال چیست؟

در گذشته بسیاری از مفاهیم برای افراد نامفهوم بود که این مورد به دلایل مختلفی هم مرتبط می‌شد. خوشبختانه در حال حاضر به دلیل منابع زیاد و رسانه اطلاعات مردم در خصوص موارد مختلف بسیار بیشتر شده است. یکی از مفاهیمی که امروزه زیاد به گوش می‌رسد بایسکشوال است که به معنای دو جنس گرایی است. احتمالاً شما که در حال مطالعه این مقاله هستید جز افرادی هستید که به سطح آگاهی خود اهمیت زیادی می‌دهید. برای اینکه اطلاعات بیشتری در خصوص بایسکشوال کسب کنید در ادامه با ما باشید که درباره علائم، مشهورترین افراد بایسکشوال، میزان درصد افراد بایسکشوال و … صحبت کنیم.

 به چه افرادی بایسکشوال گفته می‌شود؟

در سال 1824 که این کلمه وارد فرهنگ لغت شد به این معنا به کار می‌رفت که یک فرد دارای دو اندام جنسی زن و مرد باشد. اما با گذشت زمان مفهوم و معنی این کلمه بسیار تغیر یافت. به معنای واقعی بایسکشوال یک نوع تمایل جنسی است که در آن فرد به بیش از یک جنس تمایل دارد.

البته توجه داشته باشید که بایسکشوال تنها به تمایلات جنسی محدود نمی‌شود. طبق تحقیقات انجام شده افراد علاوه بر تمایل جنسی از نظر عاطفی هم به هر دو جنس مذکر و مؤنث تمایل دارند.

تفکر غلطی که در میان افراد رواج یافته است این است که گمان می‌کنند که بایسکشوال همان هم‌جنس‌گرایی است. در صورتی که به هیچ عنوان به این صورت نیست. بلکه در دوجنسگرایی، فرد هم به جنس خود و هم به جنس مخالف تمایل دارد. به طور مثال یک مرد علاوه بر هم جنس خود به جنس مخالف خود هم علاقه دارد.

دومین باوری که در میان مردم رواج یافته است و هیچ ریشه درستی ندارد در خصوص برابری بایسکشوال و دوجنسه بودن است. در نظر داشته باشید که این دو مفهوم کاملاً از یکدیگر مجزا هستند و نمی‌توان دوجنسه بودن را معادل بایسکشوال دانست.

علائم بایسکشوال (دوجنسگرایی) بودن چیست؟

تحقیقاتی که تابه‌حال انجام شده است علائم بایسکشوال بودن را به طور دقیق مشخص نکرده است. به بیانی دیگر نمی‌توان با راه حل‌هایی آسان بایسکشوال بودن یک فرد را مشخص کرد. به صورت کلی تنها روشی که در حال حاضر وجود دارد تمایل هم‌زمان به دو جنس است. افرادی که بایسکشوال هستند نسبت به دیدن عکس‌های هم جنس و جنس مخالف خود به یک اندازه تمایل دارند.

افرادی که به تازگی با مفهوم بایسکشوال آشنا می‌شوند و قسمتی از مطالب مرتبط با آن را می‌خوانند این احساس را به دست می‌آورند که شاید خود هم جز افراد بایسکشوال باشند. به عبارتی دیگر اگر می‌خواهید بفهمید که بایسکشوال هستید در ادامه چند راهکار به شما ارائه می‌دهیم.

درباره تمایلات و احساسات خود بیشتر بدانید

یکی از تست‌هایی که می‌توان در زمینه بایسکشوال بودن از خود گرفت در خصوص میزان احساسات به هم جنس خود است. در قدم اول بسنجید که آیا احساستان نسبت به هم جنس خود به اندازه جنس مخالف است. برخی افراد بعد از سنجیدن احساسات خود متوجه می‌شوند که همان تمایلی را که به جنس مخالف دارند به دوست و رفیق هم جنس خود هم دارند. اگر دارای چنین شرایطی باشید به احتمال زیاد یکی از نشانه‌های بایسکشوال بودن را دارید.

نسبت به شخصیت‌های زن و مرد به یک اندازه تمایل دارید

برای اینکه متوجه تمایل خود به هر دو جنس شوید می‌توانید در شرایط مختلف خود را امتحان کنید. به طور مثال زمانی که فیلم می‌بیند احساسات خود را نسبت به هر دو جنس در فیلم بسنجید. اگر احساساتتان نسبت به قهرمان زن و مرد در فیلم به یک اندازه باشد و هم چنین احساسات جنسی و عاطفی یکسانی داشته باشید احتمال داشتن این ویژگی در شما وجود دارد.

چند در صد از افراد دو جنسگرا هستند؟

موردی که در خصوص افراد دوجنسگرا وجود دارد آن است که همه آنها از گرایش جنس خود اطلاع ندارند. از طرفی در بسیاری از کشورها اعلام گرایش‌هایی مانند دو جنس گرایی و هم‌جنس‌گرایی آزاد نیست. از این رو به صورت جامع و دقیق هیچ گونه سرشماری انجام نمی‌شود. اما در کشور ایالات متحده امریکا که اعلام گرایش آزاد است طبق سرشاری انجام شده تعداد این افراد به 4.5 میلیون نفر می‌رسد. البته طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی از تمایل خود به خوبی برخوردار نیستند. از این رو پیش بینی می‌شود که تعداد افراد بایسکشوال با افزایش آگاهی و مطالعات بیشتر، افزایش یابد.

تست تشخیص بایسکشوال

تست‌های روانشناسی زیادی در این زمینه صورت گرفته و حتی هنوز تحقیقات و پژوهش‌های مبتنی بر تشخیص بایسکشوال بودن ادامه دارد. به صورت کلی دو تست روان‌شناسی وجود دارد که نسبت به تست‌های دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است. یکی از این دو تست توسط مایکل استورمز طراحی شده است. این تست به صورت 15 سؤال طراحی شده که در تمامی آنها یک دقت و جزئیات خاصی وجود دارد. به یاد داشته باشید که برای انجام این تست و تشخیص گرایش جنسی خود می توانید به سایت idrlabs بروید و تست مرتبط را انجام دهید.

البته به جز تست مایکل استورمز تست The Ultimate Sexuality Test (For Both Genders) وجود دارد که می توان با کمک آن گرایش جنسی را مشخص کرد. سؤالات طراحی شده در این تست گرچه راحت و ساده به نظر می‌رسد اما کاملاً مفهومی و عمیق هستند.

آیا گرایش بایسکشوال دارای پرچم خاصی است؟

افراد بایسکشوال دارای یک پرچم خاص هستند که این پرچم از سه رنگ صورتی و ابی و ارغوانی تشکیل شده است. این پرچم توسط شخصی به نام مایکل پیچ در ماه می سال 1998 طراحی شد. هدف از طراحی این پرچم متحد کردن افراد بایسکشوال با یکدیگر است و هم چنین هدف دوم آن بود که تمامی مردم به رسمیت افراد بایسکشوال را بشناسند و برای آنها ارزش قائل باشند.

این پرچم به گونه‌ای طراحی شده است که این سه رنگ به مقدار مساوی در کنار هم قرار نگرفته است. رنگ صورتی که در بالاترین قسمت پرچم قرار گرفته به مقدار 40 درصد، رنگ ارغوانی که در وسط پرچم قرار گرفته است به میزان 20 درصد و در نهایت رنگ ابی که در پایین‌ترین قسمت پرچم قرار گرفته به مقدار 40 درصد است.

جالب است بدانید که طراحی این رنگ‌ها در کنار هم دارای دلیل خاصی است و هر کدام از رنگ‌ها دارای نماد خاصی هستند. رنگ صورتی که در قسمت بالای پرچم قرار گرفته نماد تمایل جنسی به هم نوع خود است. از طرفی رنگ ابی نماد تمایل جنسی به غیر هم جنس است. ترکیب رنگ ابی و صورتی، رنگ ارغوانی است که در وسط آنها قرار گرفته است.

آیا افراد بایسکشوال دارای مشکلات خاصی هستند؟

افرادی که بایسکشوال هستند برای اینکه این موضوع را به دیگران ثابت کنند با مشکلات زیادی برخورد می‌کنند. چرا که اثبات این قضیه چندان راحت نیست به خصوص از آنجایی که هیچ تست و آزمایش قاطعی وجود ندارد.

مشکل بزرگ دیگری که برای این افراد وجود دارد آن است که ازطرف افراد معمولی جامعه قابل پذیرش نیستند. چرا که مردم معتقدند که گرایش افراد بایسکشوال می‌تواند در لحظه تغییر کند. حتی افراد هم‌جنس‌گرا هم نسبت به این افراد پذیرش قطعی ندارند. به این دلیل که ممکن است تمایلات آنها از جنسی به جنس دیگر تغییر کند. به همین خاطر است که بسیار کمتر درک می‌شوند و در جامعه چندان مورد قبول واقع نمی‌شوند. به همین دلیل افرادی هم که گرایش خود را تشخیص می‌دهند به دلیل اینکه از جامعه طرد نشوند همچنان تمایل خود را پنهان می‌کنند.

جایگاه دو جنس گرایی در دین اسلام کجا قرار دارد؟

تا به امروز دیدن اسلام برای افراد دو جنس گرا هیچ تصمیم خاصی نگرفته است. اما از آنجایی که دین اسلام هم‌جنس‌گرایی را نمی‌پذیرد و به آن جایگاهی نمی‌دهد به احتمال زیاد برای افراد دو جنس گرا هم همین جایگاه را در نظر می‌گیرد. البته امید است که در آینده‌ای نه تنها دور این تمایلات جنسی هم در دین اسلام و هم چنین ادیان دیگر به خوبی شناخته شوند. اما در حال حاضر این افراد در دین اسلام هیچ گونه جایگاهی ندارند و حتی خیلی از افراد نسبت به این دسته از افراد آگاهی ندارند.

مشهورترین افراد بایسکشوال جهان

با گذشت زمان دو جنس گرایی در میان افراد جهان شناخته‌تر شد و مردم آگاهی بیشتری کسب کردند. از این رو برخی از افراد به تحقیقات پرداختند تا مشخص کنند آیا جز افراد بایسکشوال هستند یا خیر.

جالب است بدانید که تعداد بسیار زیادی از افراد مشهور و شناخته شده خود را در میان مردم به جرئت به عنوان بایسکشوال معرفی کردند. ناگفته نماند که این موضوع باعث شد تا افراد بایسکشوال دیگر نسبت به معرفی خود ترس کمتری داشته باشند و هم چنین جرات بیشتری را برای بیان این موضوع پیدا کنند. در ادامه به برخی از افراد مشهور بایسکشوال می‌پردازیم.

میشل رودریگز:

میشل جز بازیگرهای معروف آمریکایی است که در سال 2015 بایسکشوال بودن خود را به طور رسمی اعلام کرد. این فرد معتقد است که به جای کلنجار رفتن با این موضوع می‌بایست صادق باشد و حقیقت را بیان کند.

کریستن استوارت:

کریستن جز بازیگرهای معروف امریکا است که بایسکشوال بودن خود را در سال 2017 اعلام کرد. این فرد در مصاحبه خود گفته است که به هیچ عنوان با این موضوع مشکل نداشته و به راحتی با آن کنار آمده است.

درو بریمور:

درو بازیگر و کارگردانی است که جز افراد بایسکشوال است. این فرد معتقد است که این گرایش جنسی می‌بایست همانند یک مدل موی جدید یا لباس در جامعه شناخته و پذیرفته شود.

کینان لانسدیل:

کینان بازیگر و کارگردان استرالیایی است که بایسکشوال بودن خود را همانند دیگر افراد به طور رسمی اعلام کرد.

جاش هاچرسون:

جاش بازیگری 27 ساله است که دو جنس گرایی خود را همانند کینان به طور رسمی اعلام کرد.

یک باور غلط و خطرناک !

اکثر افراد بر این باورند که افراد بایسکشوال  همان افرادی هستند که به آن‌ها هم‌جنس‌گرا گفته می‌شود، در حالی که این تصور غلط است. افراد بایسکشوال در واقع دوجنسگرا هستند و به هر دو جنس تمایل نشان می‌دهند؛ به عبارت دیگر یک مرد بایسکشوال هم نسبت به مردان و هم به زنان تمایلات جنسی دارد. در زنان نیز ممکن است این پدیده رخ داده و یک زن به هر دو جنس مذکر و مونث تمایل داشته باشد.

پراکندگی دگرجنس‌گرایان بر اساس گرایش جنسی

باور غلط دیگری که در مورد افراد بایسکشوال وجود دارد، این است که بعضی‌ها، این افراد را با کسانی که در اصطلاح دوجنسه هستند اشتباه می گیرند. افراد دوجنسه با اینکه ظاهری بر فرض پسرانه دارند ولی روحیات و اخلاق و رفتار آن‌ها شبیه دختران است و بر عکس. تمایلات این افراد هم مانند تمایلات زنان نسبت به مردان است. این قضیه در مورد دخترانی که گرایش دو جنسه بودن را دارند کاملا برعکس است. بایسکشوال اما از پایه و اساس با دو جنسه بودن متفاوت است .

نکته بسیار مهمی که باید در مورد این افراد بدانیم، این است که بایسکشوال ها از نظر روحی و رفتاری، هیچ تضادی با جنسیتی که از خود نشان می‌دهند، ندارند. به عنوان مثال، یک مرد با این گرایش، از نظر رفتاری، کاملا مردانه رفتار می‌کند، هیچ تمایلی به اینکه زن باشد ندارد و روحیات این فرد دقیقا مثل روحیات سایر مردان است. تفاوت این افراد با افراد معمولی در تمایلات آن‌هاست. به عبارتی دیگر، این افراد هم دوست دارند با جنس خودشان رابطه جنسی و عاطفی داشته باشند و هم با جنس مخالف!

بایسکشوال‌ها را قضاوت نکنیم!

لازم است بدانید افراد دو جنس گرا در زندگی خود به همان اندازه خیانت می‌کنند که افراد معمولی این کار را انجام می دهند. همان‌قدر هوس‌ران هستند که بقیه به این شرایط دچار می‌شوند. پس به هیچ‌وجه نباید در هنگام مواجه با افراد بایسکشوال، خصوصیات اخلاقی منفی را فقط بخاطر گرایششان به آن‌ها نسبت دهیم.

بایسکشوالیتی در حیوانات

نکته قابل توجه در مورد دو جنس گرایی این است که تنها انسان‎‌ها نیستند که این تمایل را در خود احساس می‌کنند؛ مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که در پاره‌ای از موارد،  این گرایش در حیوانات نیز مشاهده شده است.

علائم بایسکشوال بودن چیست ؟

بایسکشوال یک گرایش جنسی است و علائم آن ممکن است به راحتی قابل تشخیص نیست. به ویژه که هنوز هم بسیاری از افراد، به درستی نمی‌توانند تمایلات خود را شناسایی کنند. با این‌حال به نظر می‌رسد اولین و مهم‌ترین علامت یک فرد بای سکشوال، همان تمایل همزمان به هر دو جنس است. افراد دوجنس‌گرا معمولا به تماشای عکس‌ها و فیلم‌های افراد هم‌جنس و مخالف خود به یک اندازه تمایل دارند. آن‌ها همچنین در احساسات عاطفی و گاها جنسی نسبت به دوستان هم‌جنس خود، دچار دوگانگی و تردید می‌شوند.

علت بایسکشوال بودن برخی افراد چیست ؟

محققان معتقدند احساسات جنسی یک مسئله صفر و صدی نیست که یا صفر باشد یا صد (یا کاملا به سمت مردان متمایل باشد یا کاملا زنان)، بلکه یک مقیاس است و بر اساس عواملی، می‌تواند بیشتر متمایل به صد یا متمایل به صفر شود. حال اگر از میان این فاکتورها، فردی به مقدار تقریبا مساوی از فاکتورهای مرد بودن و زن بودن برخوردار باشد، مقیاس جنسیت وی در جایی بین زن و مرد قرار می‌گیرد. این افراد به هر دو جنس تمایل دارند و به هر دو جذب می‌شوند.

 باید توجه داشت که ممکن است میزان کشش فرد دوجنسگرا به هر دو جنسیت در همه زمان‌ها مساوی نباشد؛ مثلا در یک دوره از زندگی به برقراری روابط عاطفی با مردان علاقه داشته و در دوره‌ای دیگر به زنان متمایل شود. هرچند هنوز دلایل قطعی و اصلی این مسئله مشخص نشده، اما برخی تحقیقات علمی نشان‌دهنده دخالت عوامل ژنتیکی در این امر است. همانطور که می‌دانید عوامل ژنتیکی به وراثت برمی‌گردند و قبل از تولد در فرد شکل می‌گیرند.

چند درصد افراد بایسکشوال هستند ؟

نمی‌توان به طور قطع، به این سوال پاسخ داد؛ زیرا از طرفی گرایش‌های جنسی همچنان در بسیاری از کشورهای جهان آزاد نیستند و به طبع سرشماری هم نمی‌شوند و از طرف دیگر، خیلی از کسانی که بایسکشوال هستند، خودشان از این گرایش اطلاع ندارند.

آمار و ارقام!

با اینحال بر اساس اعلام وب سایت UCLA در حال حاضر ۳.۵ درصد از افراد در کشور ایالات متحده آمریکا، دگرجنس‌گرا هستند. این درصد تقریبا معادل ۹ میلیون نفر است. از آنجایی که بیش از نصف افراد دگرباش‌گرا را بایسکشوال‌ها تشکیل می‌دهند، می‌توان گفت که اکنون فقط در کشور آمریکا، بیش از ۴.۵ میلیون نفر دوجنس‌گرا زندگی می‌کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بیش از ۵۰ درصد افراد بایسکشوال جهان، هنوز از گرایش خود اطلاع ندارند. به هیمن دلیل، پیش‌بینی می‌شود که آمار افراد دوجنس‌‌گرا با افزایش مطالعات در زمینه علائم و نشانه‌های Bisexuality روز به روز افزایش یابد

از کجا بفهمیم بایسکشوال هستیم ؟

آیا شما فکر می‌کنید که دارای گرایش جنسی بایسکشوال هستید؟ اجازه بدهید سوالمان را به این صورت مطرح کنیم: از کجا بدانیم که بای سکشوال هستیم؟ ما در ادامه این مقاله چند راهکار موثر را برای پاسخ به این سوالات معرفی کرده‌ایم:

در مورد این گرایش زیاد تحقیق می‌کنید

اگر در چند سال و یا حتی چند ماه گذشته، عباراتی مانند ” آیا من بایسکشوال هستم” و یا “علائم افراد بایسکشوال” را در گوگل جستجو کرده‌اید، ممکن است نشانه‌های Bisexual بودن را در خود داشته باشید. البته این جستجوها ممکن است فقط یک کنجکاوی ساده باشد؛ اما اگر به طور مداوم به افراد دوجنس‌گرا فکر می‌کنید و یا به دنبال یافتن نشانه‌های آن‌ها هستید، وقت آن است که کمی بیشتر در مورد تمایلات جنسی خود فکر کنید.

از احساسات و تمایلات خود مطمئن نیستید

آیا گاهی اوقات از احساسی که نسبت به یک فرد هم‌جنس خود دارید مطمئن نیستید؟ یا علاقه‌ای که به او دارید، دقیقا شبیه به احساسی است که نسبت به فرد غیر هم‌جنس خود دارید؟ اگر پاسختان به این سوال مثبت است، شما ممکن است نشانه‌های بایسکشوالیتی را در خود داشته باشید.

بسیاری از افراد Bisexual از احساسات خود نسبت به دوستانشان مطمئن نیستند و دلشان می‌خواهد که با بعضی از آن‌ها وارد رابطه عاطفی شوند. این در حالیست که آن‌ها دقیقا همین احساس را نیز درباره دوستان غیر هم‌جنس خود نیز دارند.

هر دو شخصیت زن و مرد فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی را دوست دارید

تا به حال برایتان پیش آمده که نسبت به احساستان درباره شخصیت‌های زن و مرد فیلم یا سریال مورد علاقه‌تان دچار تردید شده باشید؟ به عبارتی دیگر، شما دوست دارید هم با قهرمان زن سریال و هم با شخصیت اصلی مرد، خیالپردازی کنید. اگر اتفاقات مشابهی برای شما افتاده است، ممکن است یکی از افرادی باشید که به هر دو جنسیت، علاقه‌مند هستید.

ویژگی‌های افراد بایسکشوال را مناسب خود می‌دانید

ممکن است متوجه شده باشید ایده‌هایی که پیرامون افراد بای سکشوال مطرح می‌شوند، کاملا متناسب با شخصیت شما هستند. در واقع، ممکن است به راحتی با یک فرد Bisexual که در فضای مجازی و یا تلویزیون می‌بینید، ارتباط برقرار کنید. بسیاری از افراد دوجنس‌گرا، ساعت‌های زیادی از وقت خود را صرف مشاهده شخصیت‌های بایسکشوال در شبکه‌هایی مانند اینستاگرام و یوتیوب می‌کنند. آیا شما هم در این دسته قرار دارید؟

نسبت به رابطه عاطفی فعلی حود دچار تردید شده‌اید

ممکن است شب‌ها قبل از خواب به این مساله فکر کنید که آیا رابطه فعلی که در آن هستید، تمام نیازهای شما را پاسخ می‌دهد یا خیر؟ در این صورت، قطعا در خیالتان، فردی هم‌جنس با خودتان را به جای شریک عاطفی فعلی‌تان می‌گذارید. حال جالب اینجاست که به هیچ‌عنوان دوست ندارید، شریک فعلی خود را از دست بدهید؛ زیرا شما یک دوجنس‌گرا هستید و هرگز به هم‌جنس‌گرایی علاقه ندارید.

آیا تست روانشناسی برای تشخیص بایسکشوال بودن وجود دارد ؟

یکی از تست‌های مهم و قابل اعتماد برای تشخیص گرایش جنسی، یک آزمون ۱۵ سوالی است که توسط روانشناس مطرح، مایکل استورمز (Michael Storms) طراحی شده است. این تست به دلیل دقت زیاد و سختگیرانه به جزئیات، مورد ستایش و استقبال زیادی قرار گرفته است. برای انجام این آزمون و تشخیص گرایش جنسی، می‌توانید وارد این صفحه از وب‌سایت idrlabs.com شده و به ۱۵ سوال طراحی شده، پاسخ دهید.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص بایسکشوال بودن، مراجعه به تست The Ultimate Sexuality Test for both genders است. در این آزمون نیز با پاسخ دادن به چند سوال ساده اما مفهومی و عمیق، می‌توانید از گرایش جنسی خود آگاه شوید.

نماد و پرچم بایسکشوال چیست و از کجا آمده ؟

پرچم بایسکشوال یک مستطیل است که از سه رنگ صورتی، ارغوانی و آبی تشکیل شده است. ۴۰ درصد بالایی پرچم را رنگ صورتی، ۴۰ درصد پایینی را آبی و ۲۰ درصد مرکزی را ارغوانی تشکیل می‌دهد.  این پرچم، برای اولین بار در ماه می سال ۱۹۹۸ و توسط فردی به نام مایکل پیج (Michael Page) طراحی و معرفی شد. هدف وی از ساخت این پرچم، متحد کردن جامعه دوجنس‌گرایان با همدیگر و به رسمیت شناختن آن‌ها بود.

جالب است بدانید!

رنگ صورتی به عنوان نماید تمایلات جنسی به فرد هم‌جنس در این پرچم قرار گرفته است. از طرفی دیگر، رنگ آبی نیز به عنوان نشانه گرایش به فرد غیر هم‌جنس در نظر گرفته شده است. وقتی که این دو رنگ با هم ترکیب شوند، رنگ ارغوانی شکل می‌گیرد که در مرکز پرچم، شاهد آن هستیم.

نماد Bisexuality هم سه دایره در هم ادغام شده هستند که از قسمت پایین به یک علامت مثبت و از بالا به یک فلش یا پیکان رو به افق، محدود شده‌اند. بد نیست بدانید که این نماد، به نوعی ترکیبی از نمادهای هم‌جنس‌گرایی مردان و هم‌جنس‌گرایی زنان است.

مشکلات افراد بایسکشوال چیست ؟

مشکلات افراد دوجنس‌گرا حتی از افراد هم‌جنس‌گرا نیز بیشتر است.

یک مشکل بزرگ!

با اینکه همجنسگراها نیز از سوی جوامع، مورد پذیرش نیستند، اما افراد بای سکشوال به دلیل اینکه به یک جنس مشخص تمایل ندارند و هر از گاهی ممکن است تمایلاتشان از جنسی به جنس دیگر تغییر کند، بسیار کمتر درک شده و حتی از سوی هم‌جنس‌گراها نیز مورد قبول واقع نمی‌شوند.

از این رو برخی از این افراد کلا از برقراری ارتباط عاطفی و جنسی با دیگر افراد (هم زنان و هم مردان) اجتناب می‌کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند تمایلشان به یک جنس را مخفی کرده و فقط با جنس دیگر رابطه عاشقانه برقرار کنند. شاید به همین دلیل، از نظر روانشناسی نیز تا مدت‌ها وجود چنین اختلالی پذیرفته نبود و برخی نیز تصور می‌کردند بایسکشوال بودن حالتی گذراست و فرد با گذشت زمان به یک ثبات خواهد رسید.

حتی اگر اطرافیان افراد دوجنس‌گرا درک بالایی از تیپ‌های شخصیتی مختلف داشته باشند، ثابت کردن این قضیه که “من یک بایسکشوال هستم” کار دشواری است؛ چرا که هیچ علامت مشهودی وجود ندارد و آزمایشی نیست که بایسکشوال بودن یک نفر را ثابت کند. لذا زندگی این افراد تا زمانی که با یک فرد در یک رابطه عاطفی هستند، می‌تواند ثبات داشته باشد؛ اما وقتی شریک جنسی و عاطفی خود را تغییر دهند، دوباره وارد درگیری‌های جدیدی با اطرافیان خواهند شد.

آنچه که مسلم و قطعیست، این است که شما نمی‌توانید تمایلات جنسی یک فرد را تحت هیچ شرایطی تغییر دهید؛ همان‌طورکه یک پسر معمولی از بدو تولد به دختران مانند یک عروسک زیبا نگاه می‌کرده و هرگز نمی‌تواند با هم‌جنس خود وارد رابطه عاطفی شود.

لازم است بدانید دگرباشی می‌تواند برای هر دو جنسیت زن یا مرد رخ دهد؛ هرچند اکثر این افراد برای اینکه از سوی جامعه طرد نشوند، تمایلات خود را پنهان می‌کنند. به عنوان یک مثال کوچک، نه تنها افراد معمولی بلکه حتی هم‌جنس‌گراها نیز تمایلی به داشتن روابط احساسی با یک فرد بایسکشوال ندارند.

کلام پایانی

طبق تحقیقاتی اخیرا صورت گرفته، تعداد افراد بایسکشوال طی دهه‌های اخیر افزایش یافته است. البته این به معنی افزایش این اختلال در میان مردم نیست؛ بلکه نشان می‌دهد با آزادتر شدن جوامع، از یک طرف افراد آزادانه‌تر در مورد تمایلاتشان صحبت می‌کنند و از طرف دیگر، برخی افراد بدون رنج بردن از این مشکل، صرفا برای اغنای حس تنوع‌طلبی‌شان به هر دو جنس تمایل نشان می‌دهند.

آیا شما احساس می‌کنید که در دسته افراد بایسکشوال قرار می‌گیرید؟ اگر پاسختان مثبت است برای ما بگویید که با چه مشلاتی روبه‌رو هستید؟ اطرافیان و نزدیکان شما از مشکل شما آگاه شده اند؟ واکنش آن‌ها به این تمایل شما چگونه است؟ آیا در بین نزدیکان شما فرد بایسکشوالی وجود دارد؟ شما چگونه با او برخورد کرده‌اید؟ تا چه اندازه تمایلات او را پذیرفته‌اید؟ تجربه‌های خود را در این زمینه با ما در میان بگذراید.

سؤالات متداول و پرتکرار

بایسکشوال چیست و یعنی چه ؟

بایسکشوال به معنی دو جنس‌گرایی است. با یک بیان ساده می‌توانیم بگوییم که افراد بایسکشوال، می‌توانند با هر دو جنس موافق و مخالف خود، وارد رابطه عاطفی و جنسی شوند. در تعریف Bisexual باید به این نکته توجه داشته باشیم که علاقه افراد دوجنس‌گرا به جنسیت‌های مخالف و موافق، لزوما به یک اندازه و یا در یک زمان مشخص نیست.

علائم بایسکشوال بودن چیست ؟

بیشتر افرادی که این گرایش را دارند، از تماشای فیلم‌های هر دو جنس به یک اندازه لذت می‌برند. آن‌ها معمولا وقت زیادی را صرف جستجو درباره Bisexuality می‌کنند و با شخصیت‌های بایسکشوال نیز ارتباط راحتی دارند

گرایش بایسکشوالی چیست و چه تفاوتی با هم‌جنس‌گرایی دارد؟

افرادی که خود را بایسکشوال می‌دانند، به داشتن رابطه عاطفی و جنسی با هر دو جنس، تمایل دارند. این درحالیست که افراد هم‌جنس‌گرا، هیچ اشتیاقی به جنسیت مخالف نداشته و تنها علاقمند به برقراری رابطه با هم‌جنس خود هستند.

از کجا بفهمیم بایسکشوال هستیم ؟

به طور کلی می‌توان گفت که اگر به برقراری ارتباط عاطفی و جنسی با هم‌نوع خود به اندازه جنس مخالف لذت می‌برید، به احتمال زیاد گرایش دوجنس ‌گرایی را در خود دارید. یک راه دیگر برای شناسایی این گرایش، میزان جستجو و تحقیق شما در اینترنت است. اگر بارها در گوکل درباره علائم بایسکشوال جستجو کرده‌اید، ممکن است یک Bisexual باشید.

پرچم بایسکشوال چیست ؟

پرچم این گرایش، یک مستطیل سه رنگ است که بالای آن صورتی و پایینش آبی است. این دو رنگ با هم ترکیب می‌شوند که در مرکز پرچم، رنگ ارغوانی را تشکیل می‌دهند.

خصوصیات افراد بایسکشوال چیست ؟

این افراد از نظر اخلاقی و رفتاری، هیچ تفاوتی با سایر افراد ندارد. تنها تمایز آن‌ها، به نوع روابط عاطفی و جنسی بازمی‌گردد. بایسکشوال‌ها هر دو جنس موافق و مخالف خود را می‌پسندند و از بودن با هر دو، به یک اندازه لذت می‌برندرا دارد

بایسکشوال به چه معنا است؟

بایسکشوالی به معنای دو جنس گرایی است. این افراد می‌توانند با هر دو جنس مؤنث و مذکر وارد رابطه عاطفی و جنسی شوند. به بیانی دیگر این افراد به جنس مذکر و مؤنث هر دو تمایل دارند و رابطه با آنها لذت می‌برند.

آیا برای تشخیص گرایش دو جنس گرایی می‌توان به پزشک مراجعه کرد؟

همان طور که گفته شد به صورت علمی برای این افراد هیچ‌گونه آزمایشی طراحی نشده است. از این رو مراجعه به روانشناس می‌تواند بی تأثیر باشد چرا که تنها راه‌های شناخت همان مواردی هستند که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم.

آیا پرچم بیسکشوال در جهان شناخته شده است؟

این پرچم از سال‌های بسیار پیش به عنوان پرچم دو جنس گرایی مشخص شد اما افراد کمی در جامعه نسبت به آن آگاهی دارند. خوشبختانه این پرچم به صورت رسمی در جهان شناخته شده و طراحی خاص و منحصر به فرد خود بایسکشوال چیست و یعنی چه ؟

کلمه Bisexuality برای اولین بار در سال ۱۸۲۴ وارد فرهنگ لغت شد. در آن زمان، این مفهوم برای توصیف کسانی به کار می‌رفت که دارای هر دو اندام جنسی زن و مرد باشند. اما از سال ۱۹۵۰ معنی این کلمه، به صورت کامل عوض شد. بایسکشوال ( Bisexuality ) در واقع یکی از تمایلات جنسی است که در آن ، فرد به بیش از یک جنس تمایل دارد. این گرایش فقط در زمینه تمایلات جنسی بروز نمی‌کند؛ بلکه در مواردی دیده شده است که فرد از نظر عاطفی هم به هر دو جنس مذکر و مونث تمایل دارد.

منبع: مجله اینترنتی ایده آل مگ

محتویات این مقاله از سی وی نت پنهان کن
دکمه بازگشت به بالا