اقتصادیکسب و کار ایرانی

چه تفاوت هایی بین لونا و لونا کلاسیک وجود دارد؟

ارز لونا کلاسیک (Luna Classic) چیست؟

لونا کلاسیک (LUNC) سکه بومی زنجیره قدیمی است که به Terra Classic تغییر نام داده است. در ۲۸ می ۲۰۲۲، پس از ایجاد بلوک پیدایش در زنجیره جدید پس از هاردفورک، راه اندازی شد. لونا کلاسیک که در ابتدا با نام لونا شناخته می شد، تمام خصوصیات سکه اصلی لونا را حفظ می کند و همچنان به عنوان یک مکانیسم تثبیت کننده برای استیبل کوین لونا کلا‌سیک، TerraUSD (UST) عمل می کند.

از سپتامبر ۲۰۲۲، لونا کلاسیک دارای عرضه در گردش نزدیک به ۷ تریلیون و ارزش بازار کمی کمتر از ۲ میلیارد دلار است. قیمت توکن لونا کلاسیک حدود ۰.۰۰۰۳ دلار در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ است. پس از تصویب پیشنهاد حاکمیتی در اواخر سپتامبر و اعمال مالیات ۱.۲ درصدی برای هر تراکنش، یک توکن سوزی گسترده لونا کلاسیک در حال انجام است. هدف کاهش عرضه در گردش و افزایش تقاضای آن است.

مقایسه لونا کلاسیک و لونا. چرا دو نسخه وجود دارد؟

بلاک چین اصلی ترا در ژانویه ۲۰۱۸ توسط دو کوان و دانیل شین راه‌اندازی شد، با یک ICO برای لونا که در اوایل سال ۲۰۱۹ برگزار شد. برای چند سال عملکرد قابل‌توجهی داشت و متعاقباً به یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر جهان بر اساس ارزش بازار تبدیل شد. با این حال، در اوایل ماه می ۲۰۲۲، استیبل کوین TerraUSD (UST) پیوند خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد و در کنار توکن خواهر خود لونا شدیدا سقوط کرد. همچنین کل بازار ارزهای دیجیتال را با خود به پایین کشاند و باعث شروع یک زمستان طولانی ارزهای دیجیتال شد.

برای احیای بلاک چین، دو کوان یک طرح بازیابی ابداع کرد که بیان می‌کرد زنجیره ترا تحت یک هارد فورک قرار می‌گیرد و به دو زنجیره تقسیم می‌شود و زنجیره جدید هیچ استیبل کوینی نخواهد داشت. اعتبار سنجی ترا این طرح را در ۲۵ می ۲۰۲۲ تأیید کرد و در ۲۸ می، ترا ۲ راه اندازی شد. توکن بومی Terra 2.0‌ لونا نام دارد. در همین حال، بلاک چین اصلی ترا به ترا کلاسیک تغییر نام داد و توکن اصلی آن به لونا کلاسیک  (LUNC)تغییر نام داد.

لونا کلا‌سیک و لونا اوکن‌های سهام زنجیره مربوطه آنها برای حاکمیت هستند. با این حال، لونا کلا‌سیک از طریق ماژول بازار الگوریتمی پروتکل کمک به حفظ قیمت استیبل کوین الگوریتمی خود، Terra (UST) دارد. زمانی که قیمت UST خیلی بالا می‌رود یا خیلی پایین می‌آید، ماژول به سوزاندن UST برای مینت لونا کلاسیک یا برعکس انگیزه می‌دهد. این به نوبه خود به تثبیت نوسانات قیمت کمک می کند. از این رو، تفاوت اصلی بین این دو توکن این است که لونا کلاسیک به عنوان مکانیزم آربیتراژ برای استیبل کوین الگوریتمی ترا عمل می کند، در حالی که لونا این کار را نمی کند زیرا هیچ استیبل کوین الگوریتمی وجود ندارد.

هارد فورک لونا چیست؟

فروپاشی کل اکوسیستم ترا باعث شد که دو کوان یک هارد فورک را برای احیای شبکه ترا پیشنهاد کند. هارد فورک زمانی رخ می دهد که دو زنجیره از زنجیره اصلی جدا شود. هر دو نسخه جدید و قدیمی قابل اجرا هستند، اما دیگر با یکدیگر تعامل ندارند. تغییر نام هارد فورک ترا کلاسیک یادآور اتریوم کلاسیک است که پس از هک اتریوم DAO باعث شد که اتریوم در سال ۲۰۱۶ به دو شبکه جداگانه تقسیم شود. زنجیره جدید ترا، Terra 2.0، دیگر شامل هیچ گونه استیبل کوین الگوریتمی در اکوسیستم خود نمی‌شود و دارندگان توکن لونا اصلی، توکن‌های جدید لونا را دریافت کردند. توکن های جدید لونا به دارندگان لونا کلاسیک، استیک کنندگان، دارندگان استیبل کوین UST و توسعه دهندگان برنامه در لونا کلا‌سیک ارسال شدند.

پیش بینی قیمت لونا کلا‌سیک

برای چندین ماه پس از تغییر نام تجاری، قیمت لونا کلا‌سیک در پایین ترین سطح ۰.۰۰۰۱ دلار باقی ماند که به دلیل نزولی بودن بازار توکن و ارزهای دیجیتال، غیرمنتظره نبود. با این حال، لونا کلاسیک پس از تصویب پیشنهاد توکن سوزی آن افزایش یافت و در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲ فعال شد. این توکن سوزی ۱.۲ درصدی از هر تراکنش روی بلاک چین را می سوزاند که باعث کاهش عرضه لونا کلا‌سیک و افزایش تقاضای آن می شود. لونا کلا‌سیک پس از اعلامیه بایننس در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ بیشتر شد تا تمام کارمزدهای معاملاتی جفت معاملات اسپات و فیوچرز لونا کلا‌سیک را کاهش دهد. قیمت لونا کلاسیک تنها در عرض چند ساعت از ۰.۰۰۰۱۸ دلار به ۰.۰۰۰۳ دلار رسید و بیش از ۶۰ درصد افزایش یافت.

از کجا لونا کلاسیک بخریم؟

پس از از کار افتادن توکن اصلی لونا، بسیاری از صرافی ها سکه را از لیست خود حذف کردند. صرافی ارزینجا آن را برای حمایت از طرح احیاء بازگرداند و به دارندگان اجازه داد معاملات لونا کلا‌سیک انجام دهند. در صرافی ارزینجا، می توانید لونا کلاسیک را با بهترین نرخ خریداری کنید.

آینده لونا کلاسیک

نمی توان انکار کرد که بسیاری از سرمایه گذاران و علاقه مندان به ارزهای دیجیتال با سقوط بلاک چین اصلی ترا در ماه می ۲۰۲۲، اعتماد خود به این شبکه را از دست دادند. مردم به سرعت دو کوان را کلاهبردار خطاب کردند و نسبت به بازگشت لونا تردید داشتند. از زمان فورک لونا، بلاک چین ترا کلاسیک امیدوار کننده بوده است. این سکه به ویژه پس از اعلام بایننس مبنی بر کاهش مالیات لونا کلا‌سیک در تراکنش هایش در حال افزایش است. این به احتمال افزایش ارزش لونا کلاسیک در سال های آینده کمک می کند.

گزارش شده است که پلیس اینترپل از آژانس‌های مجری قانون در سراسر جهان درخواست کرده است تا دو کوان بنیانگذار لونا را پیدا و دستگیر کنند، و ترافرم لبز، شرکت توسعه‌دهنده ترا نیز متهم به اجرای یک طرح پانزی است. از این رو، نمی توان گفت که آیا لونا کلاسیک واقعاً احیا خواهد شد یا به سادگی سقوط می کند و می سوزد. با این حال، این یک رمزارز جالب برای زیرنظر داشتن است و قطعاً باید برای توسعه بعدی چشمان خود را به آن بدوزید.

لونا کلاسیک (LUNC) چیست؟

لونا از نوع توکن‌های حاکمیتی بود و برای استیکینگ استفاده می‌شد. کاربران می‌توانستند با استیک ارز دیجیتال لونا قدرت حاکمیت به‌دست آورند، تبدیل به اعتبارسنج (ولیدیتور) شوند و پاداش‌های اعتبارسنجی را دریافت کنند. همچنین کاربران می‌توانستند در ازای سوزاندن لونا، توکن UST یا سایر استیبل‌کوین‌های ترا که با ارزهای فیات محلی همبسته بودند را مینت کنند.

اما ارز دیجیتال لونا که تا اینجا درباره‌اش صحبت کردیم اکنون با نام لونا کلاسیک شناخته می‌شود. در ادامه بیشتر به تفاوت های لونا و لونا کلاسیک پی خواهیم برد.

ورژن جدید شبکه ترا و ارز لونا ۲ چطور کار می‌کند؟

مشوق‌هایی که برای نماینده‌ها تولید می‌شود بسته به قدرت رای ولیدیتورها متفاوت است. به عبارت دیگر ولیدتورهایی که قدرت رای بیشتری داشته باشند طبیعتا پاداش بیشتری به دست می‌آورند، اما باید این پاداش را بین مجموعه‌ای از نماینده‌ها تقسیم کنند.

وضعیت شبکه جدید ترا چگونه است؟

در حال حاضر ۱۳۰ ولیدیتور فعال اثبات سهام از شبکه ترا ۲ پشتیبانی می‌کنند. با توجه به فاجعه‌ای که اتفاق افتاد، سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان در خصوص این بلاک چین و رمز ارز آن عملکرد محتاطانه‌تری دارند. تا کنون پروژه قابل توجهی روی آن اجرا نشده است، طوری که ارزش افزوده‌ای برای شبکه به ارمغان آورد.

به عقیده عده‌ای از تحلیلگران، با وجود فراهم بودن بستر ساخت پروتکل‌های دیفای روی بلاک چین ترا، ارز دیجیتال آن اکنون چیزی شبیه میم کوین‌ها است. فراموش نکنید بسیاری از میم کوین‌های کنونی دارای وایت پیپر هستند و سعی می‌کنند تا خود را کاربردی نشان بدهند، اما در عمل، چیزی برای ارائه در مشتشان ندارند.

  • در ستون Moniker از فهرست ولیدیتورها یک اعتبارسنج را انتخاب و روی نام آن کلیک کنید.
  • در بخش “My Delegation” روی “Delegate” کلیک کنید. اکنون پنجره جدیدی باز می‌شود.
  • مقدار توکن لونا را که می‌خواهید در اختیار ولیدیتور قرار دهید در بخش “Amount” وارد و سپس کلیک کنید.
  • مقدار سرمایه مورد نظر و کارمزد را مجددا بررسی کنید. حالا رمز خود را وارد و روی “Delegate” کلیک کنید.
  • با انجام این مراحل می‌توانید توکن‌های LUNA 2.0 خود را نزد یک ولیدیتور استیک کنید و در عوض پاداش استیکینگ بگیرید.

سخن پایان ؛ آینده لونا و لونا کلاسیک چه خواهد شد؟

پیش از فروپاشی اکوسیستم، ترا یک منبع بزرگ درحال رشد در فضای دیفای بود. ترا در دسامبر 2021 (آذر ۱۴۰۰) از زنجیره هوشمند بایننس جلو زد و در جایگاه دومین بزرگ‌ترین اکوسیستم‌های ساخت پروتکل‌های دیفای، پشت سر اتریوم، ایستاد. در آن زمان ارزش سرمایه‌های قفل‌شده در برنامه‌های شبکه بیش از 20 میلیارد دلار بود.

از این نظر بین لونا و لونا کلاسیک تفاوت وجود ندارد. هر دو بر اساس حدس و گمان تریدرها و نه ارزش ذاتی پروژه مربوط به آن‌ها تعیین قیمت می‌شوند و پشتوانه خاصی ندارند. عده‌ای از کاربران به خیال رشد قیمت و افتادن یک صفر از صفرهای پشت اعشار متعدد LUNC اقدام به خرید لونا کلاسیک می‌کنند، همان دلیلی که برای خرید میم کوین‌های بسیار ارزان دارند! عده‌ای از صحبت می‌کنند، به طوری که سقوط آن اتفاقی یا ناشی از مشکلات فنی نبوده و از ابتدا با یک روبه‌رو بوده‌ایم. هنوز نمی‌توان به طور دقیق در این رابطه اظهار نظر کرد، چرا که مسئول اصلی پروژه یعنی دوکوان متواری است.

علیرضا اصیلی

علیرضا اصیلی فعال حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقمند به حوزه کریپتو کارنسی است. مقالات اون در زمینه کریپتو کارنسی در وبسایت سرمایکس و بسیاری از خبرگزاری‌ها منتشر شده است.
دکمه بازگشت به بالا