اقتصادیکسب و کار ایرانی

انواع نهال گردو پایه کوتاه

نهال گردو پایه کوتاه از انواع نهال گردو جدید به شمار می‌آیند که ارتفاع کوتاه‌ تری دارند؛ درختانی مانند درخت گردو چندلر و درخت گردو فرنور که از بسیار پر بازده و پر محصول نیز می باشد از از جمله نهال های گردو پایه کوتاه است. در این مقاله تصمیم داریم تا به معرفی انواع نهال گردو پایه کوتاه بپردازیم. گردو به دلیل خواص فراوانی و ارزش تغذیه ای بالا بسیار پر فروش و پر طرفدار است به همین دلیل باغداران بسیار مایل به کاشت نهال گردو می باشند. نهال های گردو دارای دو نوع اصلی پایه بلند و پایه کوتاه می باشند که هر یک از آن ها دارای ویژگی‌های متفاوت می باشد. به طور کلی می توان گفت انواع گونه های نهال گردو پایه بلند نسبت به انواع نهال گردو پایه کوتاه، قدمت بیشتری دارند و دارای گونه های فراوان تری هستند.

انواع نهال گردو پایه بلند به دلیل ارتفاع بلندی که دارند در برابر وزش بادهای شدید که در مناطق کوهستانی و بادخیز وجود دارد،  تحمل بیشتری دارند. به همین دلیل نهال گردو پایه بلند در این مناطق نسبت به انواع نهال گردو پایه کوتاه ارجحیت دارند، اما ممکن است که نهال های گردو پایه بلند میزان باردهی نسبتا کمتری را داشته باشند. زیرا که انواع نهال گردو پایه کوتاه به دلیل اصلاحات نژاد صورت گرفته بر روی نهال بازدهی بسیار بالایی دارند. اما این اصلاح نژاد بر روی نهال گردو پایه بلند صورت نگرفته است.

همچنین نهال گردو پایه کوتاه به دلیل اصلاحات صورت گرفته در برابر سرمای دیررس بهاره نیز مقاومت بالاتری دارند. همچینن باید توجه داشت که به دلیل ارتفع بسیار بلند نهال گردو پایه بلند برداشت محصولات بسیار دشوار است. این مشکل در انواع نهال گردو پایه کوتاه رفع شده است و برداشت محصولات سهولت بخشیده شده اند.  به همین جهت امروز اصلاح نژاد بر روی انواع نهال گردو رواج یافته و انواع نهال گردو پایه کوتاه به سرعت در حال افزایش می باشند، از همین رو خرید نهال اصلاح شده هر روز نسبت به قبل محبوب تر میشود.

نهال گردو چندلر پیوندی

نهال گردو چندلر پیوندی از معروف ‌ترین انواع نهال گردو پایه کوتاه می باشد. این نهال بومی کشور آمریکا است. محصول نهال گردو چندلر بسیار با کیفیت و مرغوب است. مغزی گردو سفید رنگ، پر چرب و درشت است که دارای پوست نازک است. مغز گردو به راحتی از پوست چوبی جدا می شود. به دلیل ویژگی های ذکر شده این نهال گردو یکی از بهترین انواع گردو به شمار می رود. نهال گردو چندلر، در برابر سرما و آفات و بیماری مقاومت خوبی دارد. این نهال نیاز آبی کمی دارد و در برابر خشکی متحمل است. نهال گردو چندلر دیرگل است و به همین دلیل در برابر سرمای دیررس بهاره تحمل خوبی دارد. به همین جهت این نهال گردو مناسب کاشت در مناطقی می باشد که خطر سرما زدگی در بهار وجود دارد.

بهترین ارتفاع برای کاشت نهال گردو چندلر تا ارتفاع 1500 متر بالاتر از سطح دریا است. نهال گردو چندلر نیاز سرمایی کمی دارد؛ حدود 300 تا 1500 ساعت سرمای زیر 7 درجه برای برخاستن از خواب زمستانی این نهال نیاز است. نهال گردو چندلر بازدهی بسیار بالایی دارد و از نظر اقتصادی از صرفۀ بسیار خوبی برخوردار است. این نهال خودبارور نیست و به نهال گردو فرنت یا فرانکت برای گرده ‌افشانی نیاز دارد. از مهمترین ویژگی های نهال گردو چندلر پیوندی زود بازده بودن، دیرگل و باردهی بالای نهال می باشد.

نهال گردو فرنور پیوندی

نهال گردو فرنور پیوندی نیز از انواع نهال گردو پایه کوتاه می باشد. نهال گردو فرنور بومی کشور فرانسه است. این نهال یکی از گونه‌ های نهال گردو است که دیرگل و زود بازده می باشد و بازدهی بسیار خوبی دارد. گردو فرنور دارای مغزی با کیفیت، روشن و درشت است که پوسته نسبتاً کاغذی دارد. نهال گردو فرنور پیوندی از سال اول کاشت به بار می‌نشیند. نهال گردو فرنور عملکرد بسیار خوبی دارد و پس از بلوغ در هر هکتار حدود 8 تن محصول دهی می کند.

نهال گردو فرنور مناسب کاشت در ارتفاع 1200 تا 2300 متر می باشد. این نهال گردو در برابر سرما مقاومت خوبی دارد و یکی از اصلی ترین ویژگی‌های آن مقاومت بسیار بالا در برابر سرما و یخ‌زدگی فصل بهار است. به همین جهت نهال گردو فرنور پیوندی یکی از بهترین گونه های مناسب کاشت در مناطق مرتفع و سردسیر و مناطق کوهستانی است. نیاز سرمایی نهال گردو فرنور بین 700 تا 1500 ساعت سرمای زیر 7 درجه است. این نهال دیرگل می باشد و در فصل بهار گل دهی می کند. نهال گردو فرنور پیوندی امکان خودباروری ندارد و برای محصول دهی نیاز به نهال گردو فرنت برای گرده افشانی دارد.

پرورش نهال گردو پایه کوتاه

عملکرد و بازدهی انواع مختلف نهال گردو علاوه بر اینکه به نژاد نهال بستگی دارد با توجه به مراقبت هایی که از نهال صورت می گیرد نیز متفاوت است. در واقع برای عملکرد هرچه بهتر نهال باید کوددهی، سمپاشی، آبیاری و هرس نهال کاملا اصولی و مناسب باشد. همچنین باید شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر بررسی گردد تا بهترین نهال با توجه به آب و هوا و شرایط منطقه انتخاب گردد. قبل از کاشت نهال نیز باید از مناسب بودن خاک منطقه برای کاشت نهال اطمینان حاصل کرد.

انواع نهال گردو پایه کوتاه به دلیل ارتفاع کمتری که دارند و گستردگی شاخه‌ها و ریشه‌های آن ها نسبت به نهال گردو پایه بلندکمتر است، به آبیاری و کوددهی کمتری نیاز دارند. همچنین سمپاشی، هرس و برداشت محصول میوه این درختان راحت ‌تر و کم هزینه تر است. انواع نهال گردو پایه کوتاه عملکرد بسیار بهتری نسبت درختان پایه بلند دارند. این نهال ها از همان سال های ابتدایی کاشت شروع به باردهی و سوددهی اقتصادی می کنند. به همین جهت نهال های گردو پایه کوتاه در میان باغداران محبوبیت بسیار بیشتری دارند. انواع نهال گردو پایه کوتاه از قبیل نهال گردو فرنور، گردو چندلر و گردو ژنوتیپ برتر و همچنین انواع نهال گردو پایه بلند در نهالستان اکین نهال کشت و تکثیر می یابند.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا