کسب و کار ایرانیورزش

راهنمایی برای انتخاب لباس ورزشی مناسب برای مردان: چگونه با لباس هایی مناسب، ورزشکاری شیک و عالی شویم؟

لباس ورزشی را چطور انتخاب کنیم؟

خرید پوشاک ورزشی مناسب همیشه برای ورزشکاران یک دغدغه محسوب می‌شود. آقایان و بانوان ورزشکار، برای بهبود عملکرد ورزشی و همچنین لذت بردن از ورزش، باید نکات زیادی را در خرید لباس ورزشی زنانه و مردانه مورد نظر قرار دهند. اگر شما ورزشکار هستید و می‌خواهید یک لباس ورزشی زنانه، تیشرت ورزشی مردانه، لگ اسپرت و یا حتی شلوار و شلوارک ورزشی بخرید، حتما این مطلب را دنبال کنید تا به شما رازهای انتخاب و خرید لباس ورزشی زنانه و مردانه را بگوییم.

انتخاب حرفه‌ای لباس ورزشی

برای انتخاب لباس ورزشی بهتر است چند ویژگی زیر را مد نظر قرار دهید:

تناسب لباس ورزشی با نوع ورزش

اولین اصل در انتخاب لباس ورزشی مناسب این است که شما چه ورزشی می‌کنید. اینکه شما چه حرکاتی را در ورزش خود انجام می‌دهید؟ میزان تعریق شما چقدر است؟ برای انجام ورزش مورد علاقه خود، لباس راحت نیاز دارید یا جذب؟ مقاومت لباس در ورزش شما چقدر مهم است؟ به عنوان مثال لباس مناسب فیتنس برای خانم‌ها باید تا حدی جذب باشد و از تهویه مناسب برخوردار باشد. از طرف دیگر لباس بدنسازی آقایان باید تا حد قابل قبولی آزاد بوده و از مقاومت بالایی برخوردار باشد

جنس لباس ورزشی

اگر هنوز فکر می‌کنید جنس پارچه نخ پنبه بهترین جنس لباس ورزشی است، سخت در اشتباهید. نخ پنبه رطوبت را کاملا جذب می‌کند و محل مناسبی برای رشد قارچ ها و باکتری ها به وجود می‌آورد. درنتیجه باعث آسیب‌های پوستی می‌شود و این به خصوص در مورد لباس‌های ورزشی زنانه بسیار مهم است. لباس هایی با جنس ترکیبی نخ و پلی استر برای ورزش مناسب‌تر هستند. زیرا رطوبت ناشی از عرق کردن را تا حد زیادی دفع می‌کنند. در ضمن شستشوی راحتی دارند و مقاومت بالاتری نسبت به نخ پنبه درند.

رنگ و طرح لباس ورزشی

معمولا آقایان رنگ‌های تیره و خانم ها رنگ های روشن تر را برای انتخاب پوشاک اسپرت انتخاب می‌کنند. طرح زیبا، تن خور مناسب و شیک و رنگ‌های جذاب عامل مهمی در انتخاب لباس ورزشی است و این امر برای افزایش انگیزه شما برای ورزش کردن بسیار مهم است و حس خوبی برای ورزشکار به وجود می‌اورد.

ویژگی‌های لباس ورزشی زنانه مناسب

نیم تنه ورزشی، لگ اسپرت زنانه، تیشرت و شلوارک از محبوب‌ترین پوشاک اسپرت زنانه هستند، اما چرا انتخاب پوشاک ورزشی مناسب برای خانم ها خیلی مهم است؟ نکته اول اینکه خانم‌ها به جذابیت ظاهری خود اهمیت زیادی می‌دهند و از طرف دیگر پوست حساس بانوان همیشه در معرض ایجاد حساسیت خواهد بود. بنابر این در هنگام خرید لباس ورزشی برای بانوان همیشه باید دو نکته اصلی را مد نظر داشت، اولین مورد کیفیت دوخت و پارچه استفاده شده و همچنین طراحی و رنگ‌های بکار برده شده در لباس ورزشی است که همگی جذابیت و خوش پوش بودن لباس را به ارمغان می‌آورند. دومین مورد جنس الیاف استفاده شده در لباس است که باید کاملا ضد حساسیت بوده و از لطافت و سبکی خاصی برخوردار باشند تا برای پوست ایجاد حساسیت نکنند.

تاپ و نیم تنه ورزشی زنانه مناسب

تاپ و نیم تنه امروزه جزو پر طرفدارترین پوشاک ورزشی بانوان است. نیم تنه ورزشی، باعث فرم دهی مناسب بدن در حین ورزش می‌شود و بهتر است از جنس پارچه ترکیبی نخ و پلی استر باشد تا هم رطوبت را جذب نکند و هم دمای بدن را در حین ورزش حفظ کند. تاپ ورزشی زنانه مناسب، باید از الیافی تهیه شده باشد که حساسیت زا نبوده و تهویه مناسبی داشته باشد. همچنین بهتر است تاپ ورزشی را انتخاب کنید که تن خور آزاد داشته باشد.

لگ ورزشی زنانه مناسب

لگ‌‌ها معمولا از جنس فلامنت و یا اسپندکس هستند و به همین خاطر انعطاف پذیری بالایی داشته و در حین تمرین در باشگاه یا فضای باز، دمای بدن را حفظ کرده و همچنین از خراشیدگی و آسیب رسیدن به پوست جلوگیری می‌کند. جنس الیاف کتان نیز برای لگ اسپرت زنانه توصیه می‌شود، زیرا از ضخامت بالاتری برخوردار است و برای فصول سرد سال بیشتر مورد توجه بانوان قرار می‌گیرد.

نکات مهم در رابطه با انتخاب ست ورزشی زنانه

اما یکی دیگر از نکات قابل توجه برای بانوان ورزشکار، خرید ست ورزشی است. خانم‌ها معمولا تاپ و نیم تنه را با لگ ورزشی، تیشرت را با شلوارک ورزشی و یا دامن ورزشی زنانه را همراه تاپ ست می‌کنند. اما برخی از پوشاک ورزشی بانوان به صورت ست تولید شده و به فروش می‌رسند و این نوع از لباس، همیشه برای خانم‌ها جذاب بوده است. تناسب رنگ ست، امکان ست کردن لباس با کتونی ورزشی و همچنین دوخت مشابه و تن خور زیبا، از جمله نکات مهمی است که در هنگام خرید ست ورزشی زنانه باید به آن‌ها توجه کرد.

ویژگی‌های لباس ورزشی مردانه مناسب

یک تیشرت ورزشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

انتخاب تیشرت‌ ورزشی برای آقایان ورزشکار همیشه جذاب بوده است. جنس پارچه مناسب برای تیشرت ورزشی را بهتر است از نوع ورزش انتخاب کنیم. برای ورزش‌هایی مانند دویدن و یا دوچرخه سواری، الیاف استرج و فلامنت گزینه مناسبی است و برای ورزش‌هایی مانند بدنسازی و فیتنس، بهترین نوع پارچه پیشنهادی ترکیب الیاف نخ و پلی استر است که هم دوام بالایی داشته و هم از تهویه مناسبی برخوردار است. همچنین نوع دوخت تیشرت ورزشی و تن خور مناسب آن نیز برای آقایان از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین شلوارک ورزشی چه ویژگی هایی دارد؟

آقایان معمولا در باشگاه و یا حتی فضای باز در حین ورزش از شلوارک‌های ورزشی استفاده می‌کنند. اغلب شلوارک‌های ورزشی مردانه معمولا تن خور آزاد دارند و این به دلیل ایجاد آزادی عمل بیشتر در اجرای حرکات ورزشی است. جنس شلوارک ورزشی آقایان معمولا ترکیب نخ و پلی استر و پارچه گلکسی است که از دوام بالا و راحتی مناسبی برخوردار است.

چه مدل لباس‌هایی را در هنگام ورزش کردن نباید پوشید؟

امروزه پژوهشگران با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته می‌توانند بدن انسان و عملکرش را با دقیق‌ترین جزئیات مطالعه کنند و متناسب با آن، محصولاتی را عرضه کنند که تاثیر قابل توجهی بر کارایی انسان داشته باشد. محصولات ورزشی مختلف مانند ست ورزشی یا ست گرمکن و شلوار مردانه، ست سویشرت و شلوار ورزشی، ست تاپ و شلوارک ورزشی مردانه، ست تاپ و لگینگ زنانه و… پوشاک تخصصی هستند که با سال‌ها تحقیق و آزمایش بر انواع الیاف، طراحی پارچه و دوخت لباس به شکل امروزی عرضه شده‌اند.

انتخاب جنس، مدل و سایز لباس‌های ورزشی از اهمیت زیادی برخوردارند زیرا لباس مستقیم با بدن ورزشکار در تماس است و عملکرد او را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای انتخاب لباس‌های ورزشی باید و نبایدهای زیادی وجود دارد. در این مقاله به نبایدهای پوشاک ورزشی پرداخته‌ایم و به شما لباس‌هایی را معرفی می‌کنیم که نباید آنها را هنگام تمرین و ورزش به تن داشته باشید.

از لباس‌های با جنس ۱۰۰ درصد پنبه دوری کنید

شاید تصور کنید  لباس های ورزش که از نخ پنبه بافته شده‌اند، به دلیل قابلیت جذب بالای رطوبت یک انتخاب عالی برای ورزش و فعالیت‌های بدنی به شمار می‌آیند. این تصور کاملا اشتباه است. اگرچه لباس‌های پنبه‌ای می‌توانند به سرعت رطوبت را جذب کنند اما خشک شدن آن به زمان زیادی احتیاج دارد و در تمرین‌های طولانی لباس مدت‌ها به بدن می‌چسبد و حس بسیار ناخوشایندی را منتقل می‌کند. برندهای مطرح جهان برای تولید این دست از محصولات خود از تکنولوژی‌های خاصی بهره می‌گیرند (برای مثال آشنا شوید) که کارایی لباس را افزایش می‌دهد. بنابراین لباس پنبه‌ای نخرید مگر از برندهای مطرح تولید کننده لباس ورزشی.

از لباس‌های بسیار چسبان یا اورسایز بپرهیزید

 برای رشته‌های ورزشی مختلف لباس‌های مخصوصی طراحی شده است. مثلا اگر رشته دوچرخه سواری یا دو میدانی را دنبال می‌کنید باید شلواری چسبان به تن داشته باشید. در حالیکه لباس مناسب برای ورزش یوگا یا پیلاتس باید از درجه آزادی بیشتری برخوردار باشد و امکان حرکات کششی را به فرد ورزشکار بدهد. تاثیر سایز لباس و فیت بودن آن بر عملکرد ورزشکار را نمی‌توان نادیده گرفت. مثلا  یک شلوارک ورزشی مناسب در هنگام پرش بالا و پایین نمی‌رود و دور کمر نمی‌چرخد. یک کلاه ورزشی مناسب نباید خیلی محکم دور سر بسته شود و در هنگام حرکات ورزشی نباید از سر بیفتد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد اغلب مردان لباس ورزشی آدیداس خود را با سایز اشتباه می‌خرند. علت را می‌توان خرید از حراجی‌ها و ناقص بودن سایزبندی دانست. اگرچه خرید لباس با ۷۰ درصد تخفیف بسیار خوشایند و رضایت‌بخش است اما کارایی کم لباس خیلی زود شما را متوجه اشتباهتان خواهد کرد. بنابراین از لباس‌های ورزشی بسیار تنگ و چسبان یا اورزسایز دوری کنید.

تی‌شرت و نیم‌تنه‌های غیر ورزشی را فراموش کنید

در دنیای ورزش، لباس‌های گوناگونی نظیر تاپ، تی‌شرت، لگ، شلوارک و … با ویژگی‌های مختلف برای بانوان طراحی شده است. یکی از محصولات پرطرفدار که زیبایی‌های یک اندام حرفه‌ای را به نمایش می‌گذارد، نیم‌تنه‌های ورزشی است. این محصولات برخلاف تی‌شرت‌ها و نیم‌تنه‌های عادی جنبه زیبایی و مد ندارند و اغلب از طراحی‌های ساده ‌و جزئیات کمی برخوردارند.

لباس‌های ورزشی علاوه بر ویژگی‌های ظاهری، از جنس به خصوصی دوخته شده اند و با جذب رطوبت از سطح پوست، تعریق را به منافذ داخل الیاف منتقل کرده و امکان تنفس پذیری و راحتی بیشتری را برای ورزشکار فراهم می‌کند. این محصولات در هنگام فعالیت‌های ورزشی کارایی خود را نشان می‌دهند و انجام حرکات ورزشی را ممکن می‌سازنند. در صورتی که لباس‌های معمولی پس از مدتی به دلیل جذب رطوبت سنگین می‌شود و باید تعویض گردد.

کفش‌های راحتی‌تان را در خانه جا بگذارید

کفش‌های مختلفی برای انواع ورزش‌ها در بازار وجود دارد که به راحتی می‌توان آن‌ها را با ست کرد. کفش‌های مخصوص دویدن با فنرهای اختصاصی عملکرد دونده‌ها را بهبود می‌بخشد. کفش‌های سبک برای پیاده‌روی روزانه طراحی شده‌اند. کفش‌های مخصوص ورزش‌های هوازی نیز بسیار سبک هستند و از خستگی و آسیب‌دیدگی پا در برابر فشار جلوگیری می‌کنند. کفش‌های تنیس داری کفی‌های انعطاف پذیر هستند که از پا در برابر حرکت‌های سریع و زیاد محافظت می‌کند و مانع سرخوردگی بازیکن می‌شود. کفش‌های بسکتبال با ضخامت بالا و بدنه کشیده به منظور محافظت بیشتر از صدمات مچ و پا در هنگام پرش طراحی شده‌اند. کفش‌های ورزشی معمولی نیز در بازار موجود است.

همانطور که گفته شد برای هر رشته‌ی ورزشی یک کفش ویژه طراحی شده است تا علاوه بر افزایش عملکرد ورزشکار، از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود. بنابراین کتونی همیشگی خود را در خانه بگذارید و برای فعالیت‌های ورزشی یک کتونی حرفه‌ای مناسب تهیه کنید.

از جوراب‌های معمولی  برای کارهای معمولی استفاده کنید

اغلب افراد برای انتخاب، تی‌شرت، تاپ، لگ و انواع ست ورزشی هزینه قابل توجهی را درنظر می‌گیرند و برای خرید از برندهای معتبر نظر افراد حرفه‌ای را جویا می‌شوند هم‌چنین بهترین کفش برای رشته‌ی ورزشی خود را انتخاب می‌کنند. تا این لحظه می‌توان ظاهر یک ورزشکار کارکشته و حرفه‌ای را برای خود دست و پا کرده‌اند اما از یک محصول به ظاهر بی‌اهمیت اما اساسی غافل شده‌اند. جوراب.

جوراب مناسب ورزش در درجه اول باید ساده باشد. الیاف مصنوعی جاذب رطوبت، پای شما را خشک نگه‌ می‌دارد. این موضوع در هنگام انجام فعالیت‌های طولانی ورزشی بسیار ضروری است. فضای بسته و مرطوب محل مناسبی برای رشد قارچ بر پوست شما خواهد بود. یک جفت جوراب روزمره معمولی قدرت مقابله با بیماری‌های احتمالی پوست را ندارد در حالیکه جوراب‌های ورزشی با پوشش آنتی باکتریال نقره یا مس از پای شما محافظت بیشتری می‌کند. اینکه جوراب بلند انتخاب می‌کنید به علاقه شخصی شما بستگی دارد. جوراب بلند از قوزک پا نیز محافظت کرده و عرق پا را نیز جذب می‌کند.

سایز جوراب نیز مهم است جوراب نباید خیلی تنگ باشد. در چنینی شرایطی انگشتان را تحت فشار قرار می‌دهد و گردش خون آن قسمت را با اختلال روبه‌رو می‌کند. بزرگتر بودن جوراب نیز حواس شما را در عین ورزش پرت خواهد کرد. در انتها باید گفت جوراب باید قاببیت شستشویی زیادی داشته باشد و از الیاف با مقاومت بالا تهیه شود.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا