اقتصادیکسب و کار ایرانی

قطعات اصلی گیربکس لیفان X60

گیربکس لیفان X60 چیست؟

گیربکس یکی از اصلی ترین اجزای وسایل نقلیه می باشد. ارزش آن به قدری است که شاید بتوانیم با موتور در یک جایگاه قرارش دهیم. دو دلیل برای اهمیت بالای گیربکس وجود دارد؛ اول آنکه هر موتوری دور محدودی داراست و بیشتر از آن نمی تواند کار بکند و نکته دوم گشتاور معینی است که هر موتور با حداکثر دور خود می تواند تولید بکند. گیربکس یا در عمل سیستم انتقال قدرت به موتور، مکانیزم خاصی دارد که به وسیله آن میزان معینی از دور موتور با استفاده از چرخ دنده های مختلف و سرعت های متفاوت، به تمامی چرخ های وسیله نقلیه منتقل می شود. نتیجه این عمل قابلیت کنترل نیرو و سرعت وسیله خواهد بود.

اگر بخواهیم به دنده سنگین و سبک بپردازیم، گفتنی است که تفاوت این دو در قطر و اندازه می باشد. مسلما قطر دنده سنگین بزرگتر از دنده سبک است. دنده سنگین دارای قدرت بالا و سرعت کم می باشد و دنده سبک درست برعکس آن عمل می کند؛ یعنی دارای قدرت کم و سرعت بالا می باشد. با ما هماره باشید تا در مورد گیربگس لیفان و تعمیر گیربکس اتومات بیشتر بدانید.

گیربکس لیفان X60 چه جنسی دارد؟

وجود سیستمی برای انتقال قدرت موتور به چرخ های وسیله ضروری ترین بخش یک وسیله نقلیه محسوب می گردد. تا اینجا به خوبی با گیربکس و عملکرد آن آشنا شدید. اکنون باید دید که همچین سیستمی چطور عمل می کند و چگونه تنظیم می گردد. قبل از آنکه وارد بحث اصول چگونگی عملکرد گیربکس بشویم. برای درک مطلب بهتر است مروری بر اصول اولیه عملکرد سیستم انتقال قدرت داشته باشیم. شما در شکل زیر یک طرحی کلی از سیستم گیربکس را مشاهده می کنید. این سیستم به وسیله کلاچ به موتور متصل می شود. خود گلاچ ابزاری است که امکان قطع و وصل گیربکس و موتور را به هم فراهم می نماید.

گیربکس کامل لیفان X60 دنده هیلمنی

گیربکس کامل لیفان X60 دنده هیلمنی قطعه ای وارداتی از کشور سازنده چین می باشد. نیروی پیشرانه، لازمه حرکت خودروست و توسط سیستم مولد نیرو، موتور تامین می شود. اما این نیرویی که تامین می شود، لازم است تا به وسیله مجموعه ای از قطعات به چرخ ها برسد و آن ها را به چرخش در آورد.

سیستم انتقال نیرو

گیربکس یا جعبه دنده وظیفه اش سمت و سو دادن به نیروی رسیده از موتور خودرو است. به عنوان مثال در خودرو هایی که جعبه دنده دستی دارند؛ هنگامی که راننده بر روی پدال کلاچ می فشارد و دنده را تغییر می دهد، دستوری به صورت مکانیکی به سمت گیربکس می رود و در آنجا با تغییر حالت بسیاری از قطعات که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت، میزان نیروی مورد نیاز راننده (با توجه به دنده ای که لیور دسته دنده در آن قرار دارد) به سمت چرخ ها فرستاده می شود.

گیربکس کامل و برخی از قطعات اصلی آن

  • شفت، در واقع همان محور است که چرخ دنده و کلاچ بر روی آن قرار گرفته و وظیفه اصلی اش تبدیل کردن حرکت خطی به حرکت دورانی یا بالعکس است.
  • شفت ورودی کلاچ را به گیربکس متصل می کند.
  • شفت زیر یا همان محور زیر با کمک دنده هایی که بر رویش سوار شده است در حالت های مختلف گیربکس گشتاور را منتقل می کند.
  • شفت خروجی نیرو به دنده هایی که به صورت حرز یا متحرک بر روی آن قرار دارند منتقل می شوند.
  • برنجی تنظیم کننده دور دو چرخ دنده جهت تعویض کردن دنده.
  • توپی کشویی از طریق آن حرکت رفت و برگشتی می کند.
  • کشویی جهت تعویض دنده به کار برده می شود و با قفل شدن بر روی دنده ها این امکان را فراهم می سازد.
  • ماهک موقعیت قرار گرفتن دسته دنده را به کشویی می دهد.
  • چرخ دنده ها قطعاتی که به کمک آنها عمل تعویض دنده صورت می پذیرد.

سایر مشخصات گیربکس اتوماتیک لیفان x60

گیربکس یا جعبه دنده از مهم‌ترین بخش‌های حرکتی هر خودرویی است. لیفان x60 از سری کراس‌اورهای محبوب و البته باسابقه در داخل کشور بوده که همواره مورد توجه مشتریان زیادی هم قرار گرفته است. طراحی زیبا و به‌روز این ماشین یکی از نکاتی است که افراد را جذب این خودرو می‌کند. اما در این خودرو شاهد فاکتورهای مثبت دیگری هم هستیم. یکی از موارد مهم تعمیر گیربکس اتوماتیک لیفان x60 است؛ گیربکس این ماشین از نوع CVT بوده و در این مطلب از aamcogardengrove در مورد این بخش مهم خودرو بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مشخصات گیربکس لیفان x60 اتوماتیک

نوع گیربکس اتوماتیک لیفان x60، CVT است؛ این گیربکس جدید با مشارکت ZF تولید شده است و اکثر قطعات آن نیز از کشور بلژیک به کارخانه‌های چینی وارد می‌شوند. گیربکس اتوماتیک این خودرو دارای حالت‌های S، P، N، R و D است و همچنین امکان استفاده از آن به صورت دستی هم وجود دارد.

گیربکس CVT یا همان گیربکس ضریب متغیر پیوسته، دارای ساختار ساده‌ای است و سادگی در ساختار این نوع گیربکس، باعث کار کردن راحت‌تر با آن می‌شود. این گیربکس قابلیت ایجاد بی‌نهایت ضریب دنده را دارد. به طور کلی در گیربکس‌هایی که اتوماتیک هستند، ایجاد ضریب دنده با کمک چرخ دنده‌های سیاره‌ای و همچنین خورشیدی ممکن است. اما در این نوع گیربکس CVT از چرخ دنده‌های استفاده‌ای نمی‌شود. حجم گیربکس اتومات لیفان x60 5.8 لیتر بوده و لازم است که روغن آن هر 55 هزار کیلومتر تعویض شود.

اما در این بخش نگاهی هم به اجزای سیستم گیربکس اتوماتیک لیفان X60 خواهیم داشت. اجزای این گیربکس اتوماتیک شامل پولی ورودی، پولی خروجی و تسمه است. این پولی‌ها از مخروط تشکیل شده و ایجاد ضریب‌ دنده‌های مختلف هم با همین مخروط‌ها است. یکی از مزیت‌های بزرگ گیربکس اتوماتیک لیفان x60 این است که با ایجاد ضریب دنده‌های مختلف در هر زمان، باعث جلوگیری از شوک خودرو می‌شود.

رفع مشکل گیربکس لیفان x60

گیربکس اتوماتیک لیفان X60 نیز مانند تمامی انواع گیربکس دارای مشکلاتی است و در شرایطی امکان دارد که نیازمند به تعمیر و حتی تعویض شود. نکته مهم در مورد به مشکل خوردن این گیربکس آن است که به محض بروز هر نوع ایرادی در سیستم باید به تعمیرگاهی مجاز و مطمئن مراجعه شود که از مشکلات احتمالی بعدی هم جلوگیری به عمل آید. یکی از نکاتی که در تمامی انواع گیربکس اهمیت بالایی دارد، بررسی و چک کردن مرتب روغن گیربکس قبل از نیاز به تعمیر گیربکس لیفان x60 است. در غیر این صورت مشکلاتی به وجود خواهد آمد که هزینه‌های بالایی را به همراه دارند.

یکی از مشکلات این نوع گیربکس شنیده شدن صداهای غیرعادی از آن است که باید حتما جدی گرفته شوند. همچنین عملکرد دیر هنگام گیربکس نیز از سری مشکلات دیگر است. بوی سوختگی شدید، سروصدای ماشین در زمان خلاص بودن آن و روشن شدن چراغ چک موتور از مواردی است که ممکن است به دلیل مشکل در گیربکس خودرو باشد.

اما علت روشن شدن چراغ گیربکس اتوماتیک لیفان x60 چیست؟ علل مختلفی از جمله موارد بالا و همچنین دلایلی همچون پاره شدن تسمه انتقال قدرت، تنظیم نبودن فشار روغن گیربکس، پارگی دسته موتور و… ممکن است باعث روشن شدن این چراغ شود که عدم توجه به آن کارایی خودرو را به شدت کاهش داده و همچنین هزینه‌های بیشتری را روی دست شما خواهد گذاشت.

در مجموعه تهران گیربکس رفع تمامی این مشکلات توسط کارشناسان باتجربه و ماهر صورت می‌گیرد و بعد از تعمیر دیگر مشکلی در این بخش خودروی شما وجود نخواهد داشت.

پوسته گیربکس لیفان x60

یکی از اجزای تشکیل‌دهنده گیربکس لیفان X60، پوسته آن است. در حقیقت پوسته به عنوان محافظ و نگهدارنده قطعاتی همپون شفت و بلبرینگ عمل می‌کند. پوسته نیروی حاصل از قطعات درون آن را تحمل کرده و نقش محافظتی دارد. پوسته‌ها می‌توانند آلومینیومی، چدنی و حتی از جنس فولاد باشند.

برای تهیه این قطعه حتما باید به مراکز معتبر مراجعه کرده و اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. هر جنس و قطعه غیراصل و بدون کیفیت در خودرو شما، علاوه بر این که راندمان و عملکرد ماشین را با مشکل روبرو می‌کند، ممکن است باعث خرابی در سایر اجزا شده و هزینه‌های زیادی را برایتان به بار بیاورد.

نصب گیربکس اتوماتیک لیفان x60

اگر خرابی گیربکس اتوماتیک لیفان x60 به حدی بود که نیاز به تعویض آن باشد، باید حتما به مراکزی مراجعه شود که علاوه بر عیب‌یابی مناسب، بتوانند کار نصب آن را نیز به خوبی و دقت انجام دهند. گیربکس بخش مهم خودرو است و حتی مشکل در نصب آن نیز باعث خساراتی خواهد شد.

تیم تهران گیربکس این تضمین را به شما می‌دهد که تمامی مراحل تعمیر و نصب گیربکس خودرو شما توسط افراد باتجربه و ماهر انجام شده و از بهترین قطعات موجود در بازار استفاده می‌شود. بنابراین با خیالی آسوده می‌توانید تمامی کارهای تعمیراتی‌تان را به ما بسپارید.

قیمت گیربکس اتوماتیک لیفان x60

همچنین اگر گیربکس نیاز به تعویض داشته باشد، مهم‌ترین سوالی که برای مشتریان به وجود می‌آید این است که قیمت این گیربکس چقدر است؟ انواع مختلفی از گیربکس‌ها در بازار موجود است. گیربکس آرژانتینی لیفان x60 یکی از انواع آن‌ها است. هر نوع با توجه به کیفیت و البته اصالت قیمت مخصوص به خود را دارد. در تهران گیربکس بهترین قطعات با اصالت و ضمانت مشخص نصب و تحویل مشتری می‌شوند و نباید نگران این مورد بود. همچنین تمامی مراحل با بهترین قیمت ممکن در بازار صورت می‌گیرد. برای اطلاع از آخرین قیمت‌ها می‌توانید با ما از طریق‌ راه‌های ارتباطی در تماس باشید.

جمع‌بندی

گیربکس اتوماتیک لیفان x60 از اجزای مهم این خودرو است که به دلیل ساختار خود و راحتی برای راننده بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما در کنار این موارد امکان به مشکل خوردن این نوع گیربکس CVT نیز وجود دارد. نکته مهم آن است که در صورت دیدن هر نوع اختلال در خودرو و شک در مشکل مربوط به گیربکس باید حتما به مرکز معتبر و قابل‌اعتمادی مراجعه کنید.

گفتنی است با انجام و توجه به نکاتی ساده، می‌توان از بسیاری از مشکلات و عیوب خودرو از جمله مشکلات مربوط به گیربکس جلوگیری کرد. تعمیرکار به عنوان مجهزترین تعمیرگاه خودرو مفتخر است که به عنوان مرکزی تخصصی، سعی در رضایت کامل مشتریان خود دارد و می‌توانید از خدمات این مجموعه نهایت استفاده را ببرید.

دکمه بازگشت به بالا