سلامت و تندرستیکسب و کار ایرانی

دلایل الزام کارگران به پوشیدن لباس کار

آیا پوشیدن لباس کار برای پرسنل کارخانجات امری اساسی است؟ هدف کلی لباس‌های کار، افزایش میزان امنیت و کاهش پتانسیل خطرات و محافظت از بدن در برابر خطرات متعدد است. در واقع، محافظت از لباس‌های شخصی کارمند یکی از الویت های مهم در زمان استفاده از لباس کار می‌باشد.

بایستی به این حقیقت توجه داشته باشیم که کارکنانی که از تجهیزات و وسایل صنعتی استفاده می‌کنند، صرف نظر از این ای وسایل ثابت باشند یا متحرک، در معرض خطر هستند و هر لحظه احتمال بروز حادثه برای آنها وجود دارد و در صورت عدم استفاده از تجهیرات حفظت فردی می‌توانید شرایط برای پرسنل نامساعد باشد. وجود نورها و پرتوهای خطر ناک اشعه ایکس و برخورد آن به پرسنل نیز می‌تواند فیزیک بدن را در معرض خطراتی قرار دهد و همین‌جا اهمیت قیمت و خرید لباسکار که پاسخگوی حفظ ایمنی بدن هستند، به امری تأثیر گذار تبدیل خواهد شد.

 درگیر بودن پرسنل با طیف انبوهی از حالات گوناگون و شرایط در محیط کار باعث خواهد شد که به سهولت نتوان در انتخاب لباس کار تصمیم گیری کرد و مدیریت پاسخگویی به این نیازها لازمه داشتن دانش و اطلاعات در زمینه‌های گوناگون است که یکی از آنها ایمنی یا همان ایمنی محیط کار می‌باشد.

وقتی شما در شرکت خودتان بخواهید در خصوص لباس کار نیاز سنجی انجام دهید، با چالش‌های گوناگونی رو به رو خواهید می‌شوید، که چشم پوشی از هر یک از این چالش‌های منحصر تاثیرات زیان آوری به محیط و پرسنل کار خواهد داشت.

زمان فعالیت در محیط‌های بسته و کار با دستگاههای خطرناک و سنگین و یا تجهیزات و ابزار پر ریسک، اندازه نامناسب لباس کار و به اصطلاح تنگ یا گشاد بودن آن، پرسنل را در خطر گیر کردن لباس کار به وسایل می‌اندازد و یا باعث حادثه و اتفاقات دیگری خواهد شد، و گیر کردن و کشیده شدن به وسایل گردان و چرخ دنده نیز می‌تواند به پرسنل آسیب وارد کند.

و همچنین نامناسب بودن لباس کار می‌تواند دامنه حرکات پرسنل را کم کرده و باعث کاهش بازدهی افراد خواهد شد و احیاناً درصد آسیب دیدگی افراد را افزایش می‌یابد.

همچنین واحدهای تولیدی در زمان خرید لباس کار به این موضوعات توجه نمی‌کنند که بایستی لباس کار را بر اساس میزان اندازه کارگر تولید شود، و تلاش می‌کنند با خریدهای عمده لباس کار در یک اندازه‌های از پیش تایین شده قیمت تمام شده محصول خریداری شده را کاهش داده که این موضوع شاید در ظاهربه سود سازمان خریدار باشد، ولی قطعاً کار صحیحی نیست، زیرا که در یک سازمان تمامی اشخاص در یک سایز بندی مشخص نیستندکه بخواهیم بر اساس یک الگو مشخص برای انها لباس کار خریداری کنیم.

نقش فصول در زمان خرید لباس کار

فرض کنید در فصول سرد سال، کارگری بخواهد تعدادی لباس گرم از زیر لباس کار بپوشد، پس در زمان خرید لباس کار زمستانه بایستی به این موضوعات نیز توجه کافی شود، در غیر اینصورت نیجه خرید جز نقض استانداردها و قوانین ایمنی مربوط به بهداشت کار و بیمه نخواهد داشت.

دلایل الزام کارگران به پوشیدن لباس کار

زمانی که می‌خواهید در بهترین تولید لباس کار در ایران، لباس کاری به صورت سفارشی تهیه کنید، بایستی راحتی آن از اولیت های مهم شما هنگام خرید باشد، زیرا که در صورت عدم رضایت و راحت نبودن لباس کار پرسنل و کارگران از پوشیدن لباس کار که حافظ جان آن‌هاست سرباز می‌زنند این موضوع هم به پرسنل و به مجموعه‌های تولید ضرر جبران ناپذیری خواهد زد.

حفظ لباس شخصی در محیط حرفه‌ای

محافظ از جان شخص در مقابل خطراتی که در محیط کار امکان دارد به وجود بیاید.پوشش لباس کار به صورتی معرف حرعی شماست و می‌تواند بیانگر شخصیت حرفه ایی شما باشد.استفاده از لباس کار با کفیفیت و با مدل‌های به روز می‌تواند بیانگر میزان حرفه‌ای بودن محیط فعالیت شما باشد و به نوعی جدیت شما در محیط کار را به اشخاص القا شود. شما در زمانی که لباس کار به تن دارید قطعاً میزان خطر و ریسک حین کار کاهش پیدا خواهد کرد.

بالا رفتن میزان بازدهی کاری اشخاص در محیط‌هایی که از لباس کار استفاده می‌شود بسیار محسوس خواهد بود. در محیط‌هایی که هر شخصی با لباس گوناگون و رنگ‌های گوناگون آمد و شد دارد عموماً سبب کاهش تمرکز پرسنل خواهد شد.

لباس نظامی

استفاده از لباس های نظامی و لباس بسیجی یکی دیگر از مواردی است که نیرو ها حتما باید استفاده کنند. جنس لباس های ارتش و در کل نظامی از نخ بسیار محکمی است که به راحتی دچار آسیب نمیشود.

با توجه به نکات گوناگونی که عنوان شد احتمالاً با میزان اهمیت استفاده از لباس کار در شرایط کاری گوناگون آشنا شده و از اهمیت وجود آن آگاهی بیشتری خواهید یافت. اگر شما هم قصد تهیه لباس کار برای محیط حرفه خود را دارا باشید می‌توانید با کارشناسان شرکت ایمن صنعت ایران جهت مشاوره و اطلاعات دقیق‌تر در ارتباط باشید. شرکت ایمن تجهیز ایران یکی از بزرگترین تولیدی لباس کار در طرح و مدل‌های و های گوناگون مطابق با انواع محیط‌های کاری می‌باشد.

وجوه دیگری که میزان اهمیت تهیه لباس کار را دو چندان می‌کند افزایش میزان ایمنی اشخاص در محیط‌هایی حرفه‌ای با احتمال مخاطرات است که استفاده از لباس کار باعث افزایش ایمنی اشخاص در مقابل خطرات خواهد شد. بنابراین با توجه به مطالب اشاره شده تولید لباس کار با کیفیت و استاندار با هر شرایط کاری بایستی در اولویت شرکت‌های تولید کننده لباس کار باشد.

شرکت ایمن صنعت ایران با سابقه 20 ساله در زمینه تخصصی تولید لباس کار صنعتی با هدف ارائه ایمنی در محیط کار آماده همکاری با ارگان‌های دولتی، سازمان‌های خصوصی و کارخانجات صنعتی می‌باشد. ما به خود می‌بالیم که در مسیر ایمنی محیط کار در کنارتان هستیم.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا