جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی

تجربه‌ی من از دریافت اقامت در کشور کویت

شرایط عمومی مهاجرت به کویت

مهاجرت امری است که نیاز به آگاهی و اطلاع دقیق و آمادگی کامل دارد. مهاجرت به نقل از مدیریت محترم موسسه ویزامتریک تولدی دوباره است. سختی ها و مشکلات زیادی در کنار زیبایی های مهاجرت وجود دارد. بنابراین کسانی که قصد مهاجرت دارند باید از لحاظ روحی و مالی و خانوادگی همه جوانب  مهاجرت را سنجیده سپس پای در این راه بگذارد. انتخاب کشور درست بر اساس شرایط موجود هر شخصی  از مسائل مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت .

مثلاً شخصی که شرایط مهاجرت به کانادا را دارد ممکن است شرایط مهاجرت به اروپا یا دریافت وقت سفارت ایتالیا برایش فراهم نباشد یا برعکس. برای مهاجرت مشاوره با یک وکیل و مشاور زبده نقش مهمی در ادامه راه دارد. به طور کلی و بر اساس تقسیم‌بندی آقای ویزامتریک پدر علم مهاجرت ایران،  مهاجرت ۷ روش دارد که هرکدام مناسب فردی است و باید شرایط افراد سنجیده و سپس برای آنان اقدام گردد. اکثر افراد شرایط مهاجرت قانونی را دارند و خودشان اطلاعی از این موضوع ندارد بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی با مشاورین ما در موسسه ویزامتریک در رابطه با شرایط خود برای مهاجرت یک مشاوره رایگان داشته باشید. در ادامه به بررسی روش های مهاجرت به کویت و اخذ می پردازیم.

چگونه به کویت مهاجرت کنیم ؟

چگونه به کویت مهاجرت کنیم مهاجرت راه های مختلفی دارد. ما در این بخش راه های مهاجرت به کویت را بررسی می نماییم. البته بهتر است که اگر به فکر مهاجرت دائم به کشوری هستید ابتدا قوانین اعطای تابعیت در کشورها را مطالعه نمایید. کشورهای عربی مثل کویت در اعطای تابعیت قوانین بسیار سختی دارند. روشهای مهاجرت ۷ طریق است که شامل سرمایه‌گذاری، ازدواج، تولد، پناهندگی و مهاجرت برای هنرمندان و افراد موفق است. در ادامه به بررسی راه های مهاجرت به کویت از این طرق می‌پردازیم:

کویت یکی از کشورهای مرفه عربی است که از دیرباز با ایران مراودات تجاری داشته است. واحد پول این کشور دینار کویت است و ارزش پول آنها در برابری با ریال بسیار بالاست و همین امر یکی از دلایل مهاجرت افراد جویای کار به این کشور محسوب می گردد. مردم کویت چون  با درآمدهایی که از نفت به دست می‌آورند زندگی مرفهی را تجربه می‌کنند بنابراین کمتر به دنبال کار هستند و همین امر باعث شده که در کشور کویت نیروی کار خارجی بسیار زیاد وجود داشته باشد. یکی از فاکتورهای مهم در مهاجرت کاری توجه به نرخ بیکاری کشورهاست.

نرخ بیکاری در کشور کویت ۳ درصد است و همین امر نشان دهنده شرایط مساعد کاری در کویت است. شرایط کار در کویت به این صورت است که شخص باید حتما پیشنهاد کار از یک کارفرمای تابع کویت داشته باشد تاکید می‌کنیم کارفرما حتماً باید تبعه کویت باشد تا بتواند جاب آفر صادر نماید. در صورتی که شخصی این نامه را داشته باشد به راحتی می‌تواند از طریق سفارت کویت در تهران اقدام نماید در صورتی که تمایل دارید در کشور کویت مشغول به کار شوید توجه به لیست مشاغل مورد نیاز در کویت اهمیت دارد. البته باید این نکته مهم را ذکر کنیم که کشورهای عربی از جمله کویت به راحتی اقامت دائم و تابعیت نمی دهند و پس از پایان قرارداد کاری در صورتی که قرارداد کاری جدیدی منعقد نگردد باید کشور کویت را ترک نمایید.

مهاجرت به کویت از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی نیازمند تحقیق در مورد دانشگاه ها، رنکینگ آنها، سطح علمی و اقامت پس از تحصیل و همچنین زندگی در کشورهاست. مهاجرت تحصیلی به کشور کویت شاید گزینه مناسبی نباشد چرا که تحصیل در این کشور به زبان عربی است و تحصیل به زبان انگلیسی هزینه‌های بالایی دارد. همچنین وقتی می شود با همین شرایط در کشورهای تاپ اروپایی و کانادا تحصیل نمود و در نهایت اقامت کاری دریافت کرد خیلی عاقلانه نیست که در کویت درس بخوانید.

تحصیل در اتریش، آلمان یا سایر کشورهای اروپایی این امکان را به شخص می دهد که پس از تحصیل شش ماه در این کشورها به جستجوی کار بپردازد و در صورت یافتن کار اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کند. اما کشور کویت این امکان را ندارد و در صورت یافتن کار پس از تحصیل نیز مادامی که کار میکنید به شما اقامت داده می‌شود و در صورت پایان قرارداد کاری باید به کشورهای خود بازگردید حتی پس از ۱۰ سال.

رتبه در جهان نام دانشگاه رتبه در کشور
2238 Kuwait University 1
3279 College of Technological Studies 2
3486 Gulf University for Science & Technology 3
4250 American University of the Middle East 4
4563 American University of Kuwait 5

مهاجرت به کویت از طریق تولد

اخذ تابعیت از طریق تولد در کشورهای مختلف تابع قانون خون و خاک است در قانون خاک نوزادی که در کشور دیگری متولد میشود بدون توجه به تابعیت والدینش در آن کشوری که متولد شده است تابعیت آن را کسب می‌کند. قانون خون نیز به این صورت است که اگر نوزاد در کشور دیگری متولد شود در صورتی می‌تواند تابعیت آن کشور را دریافت کنند که یکی از والدینش یا هردو تابعیت آن کشور را داشته باشند کشور کویت از قانون خون پیروی می‌کند و نوزادانی که از پدر و مادر خارجی در این کشور متولد می شوند نمی توانند تابعیت این کشور را به دست آورند.

مهاجرت به کویت از طریق ازدواج

ازدواج یکی از روشهای مهاجرت است که برای شخص تابعیت را تحت شرایطی به همراه می آورد اگر شخص خارجی با یک فرد کویتی که تبعه کویت است و پاسپورت کویت را دارد ازدواج کند و سه سال زندگی مشترک داشته باشد می‌تواند پاسپورت کشور کویت را دریافت کنند. در صورتی که ازدواج قبل از سه سال منجر به جدایی شود فرد باید پس از پایان مدت اقامت قانونی خود کشور کویت را ترک نماید البته باید در نظر داشته باشید که ازدواج صوری نباشد که به صرف اخذ تابعیت صورت گیرد چون ازدواج صوری علاوه بر مسائل و مشکلات شخصی که ممکن است برای شخص به وجود بیاورد در صورتی که اداره مهاجرت  کویت متوجه صوری بودن ازدواج گردد تبعات جبران ‌ناپذیری را برای فرد خارجی خواهد داشت.

مهاجرت به کویت برای هنرمندان و افراد موفق

یکی از روشهای مهاجرت که اخیراً به عنوان روش مجزا برای مهاجرت درنظر گرفته می شود مهاجرت هنرمندان افراد موفق و افراد با توانایی خاص مثل ورزشکاران است. در این روش  شخص هنرمند و ورزشکار علاوه بر اینکه باید ثابت کند از توانایی خاص خود در کشور خودش کسب درآمد کرده و ملک و دارایی دارد همچنین باید نشان دهد که می‌تواند در کشور مورد نظرش برای مهاجرت نیز بدون وابستگی به دولت آن کشور امرار معاش کرده و زندگی خود را تامین نماید. عده محعدودی از کشورها این روش را دارند در حال حاضر تنها دو کشور از این طریق مهاجر می پذیرد کشور اتریش و کشور کانادا که هر کدام شرایط و قوانین خود را برای مهاجرت دارد بنا بر این این کشور کویت در حال حاضر قانونی برای مهاجرت افراد فوق موفق و هنرمندان ندارد.

پناهندگی کویت

پناهندگی راه پر خطر و پر فراز و نشیب است که جان و مال انسان ها را نشانه می‌گیرد. طبق کنوانسیون ژنو سازمان ملل پناهنده فردی است که به دلیل وحشت از آزار و شکنجه و از دست دادن جان خود به کشور امن پناه می‌برد. دلایل پناهندگی مشکلات خانوادگی و قومی، اختلافات نژادی، گرایش به مذهب و یا فرقه خاص و فعالیت ‌های سیاسی خلاف جریان حکومت، مشکلات اجتماعی مثل همجنس گرایی و یا از این دست می باشد. موسسه ویزامتریک به هیچ عنوان پناهندگی را به کسی پیشنهاد نمی‌ کند و اقدام هم در این زمینه ندارد .

پناهندگی برای افرادی که طبق تعریف کنوانسیون ژنو پناهنده واقعی هستند شاید روش ناگزیر باشد اما اکثر افرادی که پناهنده واقعی نیستند امکان اقدام از طریق قانونی مهاجرت را دارند اما متاسفانه خودشان آگاهی از قوانین مهاجرت قانونی ندارند و همین امر باعث می شود که اقدام به پناهندگی کنند که ممکن است در این راه جان و مال خود را از دست بدهند. بنا بر این توصیه می کنیم قبل از اینکه اقدام به پناهندگی نمایید شرایط خود را به صورت رایگان توسط مشاورین موسسه ویزامتریک برای مهاجرت قانونی بررسی نمایید.

اقامت کویت از طریق ازدواج

افرادی درباره اقامت کویت از طریق ازدواج تحقیق می‌ کنند که به فکر ازدواج با یک شهروند کویتی می باشند. ممکن است، آنان ازدواج را وسیله‌ ای برای رسیدن به اقامت قرار دهند و یا ممکن است آنان از روی عشق با یک شهروند کویتی قرار ازدواج گذاشته باشند. مهاجرت به کویت از طریق ازدواج آثار اقامتی برای شخصی که تصمیم گرفته است با تبعه کویتی ازدواج کند، دارد. اگر کیس ازدواجی دارید و می خواهید برای همیشه با یک کویتی زیر یک سقف زندگی کنید و به عبارتی اقامت کویت از طریق ازدواج را می خواهید، بهتر است قبل از این که در کویت قرار بگیرید، با یک وکیل مهاجرت به کویت مشورت کنید.

وکیل مهاجرت درباره اخذ اقامت کویت و چگونگی اخذ آن به شما توضیحاتی را ارائه خواهد داد. برای اخذ اقامت کویت، این کشور ابتدا به شما یک شش ماهه می دهد. این ویزا شما را به کویت می رساند. شما موظفید قبل از انقضا ویزا کارهای مربوط به ثبت ازدواج خود را انجام دهید. حال اگر پس از ۵ سال به مقامات کویتی نشان دهید که زندگی سالم در زیر یک سقف داشته‌ اید، مقامات کارت اقامت دائم را برای شما صادر می کنند. گفتنی است که، در میان افرادی که از روی علاقه با یک شهروند کویتی ازدواج می‌ کنند افرادی هستند که ازدواج جعلی انجام می دهند. ازدواج جعلی همانند قاچاقی کویت می ماند. یعنی این که فرقی با پناهندگی ندارد. توصیه ما دوری از فکر اخذ اقامت کویت از طریق ازدواج جعلی می باشد.

مهاجرت به کویت از طریق سرمایه گذاری

کشور کویت در سال‌های اخیر اقدام به جذب سرمایه گذاران خارجی نموده است. سرمایه‌گذاری در کویت در بخش‌های مختلف امکان پذیر است و امکان اخذ اقامت و تابعیت کویت از طریق سرمایه‌گذاری وجود دارد. کشور کویت کشوری ثروتمند است و از سرمایه‌گذاری افراد ثروتمند نیز استقبال می نماید برای سرمایه‌گذاری در کویت می توانید از طریق ثبت شرکت و یا خرید سهام اقدام نمایید.

شرایط اخذ اقامت کویت

اکثر افراد هدفشان از مهاجرت به هر کشوری دریافت اقامت دائم و پس از آن تابعیت و شهروندی است. دریافت اقامت دائم و شهروندی مزایایی را برای افراد به دنبال دارد. اگر کشوری قوانین اخذ تابعیت و شهروندی را نداشته باشد برای مهاجرت اصلا مناسب نیست. کشورهای زیادی هستند که طی شرایطی و پس از ۵ سال زندگی و پرداخت بیمه و مالیات اقامت دائم و سپس تابعیت را اعطا می‌کنند. اما کشور کویت و دیگر کشورهای عربی متاسفانه در اهدای تابعیت به افراد خارجی بسیار سختگیرانه عمل نموده و اصلاً به خارجی‌ها به سادگی اقامت و تابعیت نمی‌دهند. دریافت اقامت کویت از هر طریقی البته اقامت دائم کویت بسیار سخت است و تقریبا امری نشدنی است.  بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد مهاجرت دارید قوانین کشورها را مطالعه نموده و کشوری را انتخاب نمایید که در اعطای تابعیت عملکرد خوبی دارند.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به کویت

✔️آیا امکان سرمایه گذاری در کویت وجود دارد؟

بله امکان سرمایه گذاری در کویت از طریق ثبت شرکت وجود دارد.

✔️آیا تولد فرزند در کویت سبب اخذ تابعیت می گردد؟

خیر کویت از قانون خون پیروی می کند و تولد فرزند خارجی هیچ آثار اقامتی ندارد.

✔️آیا می  توان در کویت اقامت کاری گرفت؟

بله کشور کویت نیاز به نیروی کار دارد.

✔️شرایط ازدواج در کویت چگونه است؟

برای ازدواج و اخذ تابعیت باید حداقل سه سال با همسر خود زندگی مشترک داشته باشید.

سخن پایانی

مهاجرت به کویت از طرق مختلف در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت کشور کویت کشوری ثروتمند است که مردم آن در رفاه کامل به سر می‌برند بنابراین نیاز چندانی به کار کردن ندارد همین امر باعث شده که نیاز به نیروی کار در کویت بسیار بالاست و از آنجایی که ارزش دینار کویت نسبت به ریال نسبتاً بالاست نیروی کار زیادی از کشورهای اطراف به کویت مهاجرت می‌کنند. اما ضعف بزرگ کشور کویت برای مهاجرت شرایط سخت و یا کاری نشدنی، امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت است. بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا شرایط خود را بررسی نمایید مشاورین ما در موسسه ویزامتریک آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشند.

منبع مقاله:

esteri.it

italy-vms.ru

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا