سلامت و تندرستیکسب و کار ایرانی

معرفی لایت کیور دندانپزشکی و انواع آن

دستگاه لایت کیور دندانپزشکی یک دستگاه مختص دندانپزشکی است که دارای نور سرد میباشد. این دستگاه در دندانپزشکی استفاده های متعدد دارد و دارای دو نوع مختلف می باشد:

  • لایت کیور هالوژنی
  • لایت کور ال ای دی

هر کدام از این مدل ها دارای مرایا ومعایبی می باشند. لایت کیورهای هالوژنی به دلیل تولید گرمای بیشتر نیاز به خنک کردن دارد. اما نور بیشتری نسبت به مدل ال ای دی تولید می کنند. لایت کیور های LED مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. این مدل به دلیل مصرف برق پایین گرما تولید نمی کند. همچنین طول موج کمتری نسبت به مدل قبلی ایجاد می کنند. باید توجه داشته باشید که قیمت لایت کیور دندانپزشکی ال ای دی از مدل هالوژنی بیشتر می باشد.

کار این دستگاه بیشتر پلیمریزاسیون و سفید کردن دندان ها است و جایگزین انواع کامپوزیت و امالگام شده است. این دستگاه بیشتر در محکم تر کردن مواد پرکردنی هم رنگ دندان ها و چسبیدن دندان ها به هم به خصوص در وسایل ارتودنسی است. از نکات مثبت دستگاه این است که ضرری را متوجه بیمار نمی شود.

مهم ترین قسمت های لایت کیور

قسمت های تشکیل دهنده این دستگاه عبارت اند از: برد التکرونیکی جریان نور-باتری-ترانس تبدیل ولتاژ-لامپ هالوژنیک-کابل هدایت نور-هندیپس-رفلکتور-کلیدهای خاموش وروشن کننده دستگاه.

  • برد الکترونیکی: جریان الکتریکی را کنترل وثابت نگه میدارد نور را برروی دندان ها به خوبی پخش می کند.
  • ترانس تبدیل: برای تامین و ثابت نگه داشتن نور کافی ازاین استفاده می کنند ودر کیفیت نور دستگاه تاثیر بسزایی دارد.
  • لامپ هالوژنیک: نور از این دستگاه ابتدا خارج شده و به سطح شی یا دندان میرسد.
  • هندپیس: ازاین قسمت دستکاه بیشتر برای پوسیدگی دندان وپرکردن مورد استفاده قرار میگیرد و در برش دادن دندان هم کاربردارد.

امروزه در نسل جدید صنعت دندان پزشکی با ورود دستگاه لایت کیور خمیر دندان پرکردن را باان پوشش میدهند و راحل درمان را پیش میبرند و از علت های اینکه چرا ازاین دستگاه روزبه روز بیشتراستفاده می کنند میتوان به مواردی هم چون: بالا رفتن شانس موفقیت درمان-محکم کاری وسفت کردن مواد دندان ازجمله پوسیدگی دندان و کاهش ضررهای ناشی از فلزات و یا مواد دندان پزشکی که سلامت بیمار راتضمین میکند.

لایت کیور خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک لایت کور خوب ویژگی هایی چون جنس مرغوب و قیمت مناسب دارد و سایر علل هایی مثله نوع استفاده از لایت کور-قدرت خروجی-زاویه-شکل وساختار و باتری-ضدعفونی کردن-طول موج خروجی.

جنس لایت کور : لایت کور باید جنس مقاوم وخوبی داشته باشد واینکه چندان سنگین هم نباشد تا در حین کارپزشک خسته نشود.

قیمت:  قیمت یکی دیگر از ویژگی هایست که دندانپزشک با توجه به بودجه و کیفیت دستگاه آن را انتخاب می کند.

نوع استفاده:اینکه از کدام نوع باید استفاده کرد و برای دندان پزشک به صرفه تر هست یا برای کدام کار میخواهد بازبسته به خود دندان پزشک دارد. اینکه از نوع پیشرفته استفاده کند یا از مدل های ساده.

قدرت خروجی: این مورد از مهمترین نکته یک ویژگی لایت کیور خوب باشد چرا که قدرت خر.جی یا توان یک لایت کور بیشترباشد نتیجه کار و درصد یک درمان خوب را به شدت افزایش می دهد وباعث ارایه یک کاربا کبفیت می شود.

زاویه: نکته مهمی است که شما بدانید اگر ازلایت کیور برای افراد بزرگسال استفاده می کنید به زاویه دقت کنید چراکه برای دسترسی به تمام نقاط دندان ومخصوصا مثلا دندان های عقبی نیازبه یک زاویه مناسب در یک لایت کورخوب است.

شکل وساختار: طراحی وشکل وساختار لایت کیور دیگر ویژگی یک لایت کیور مناسب است که دندان پزشک با ان احساس راحتی کند و دست وی را خسته نکند و بتواند کار خود را مدام انجام دهد ووقفه درحین درمان ایجاد نکند.

باتری: باتری از یکی دیگر ویژگی یک لایت کور خوب است که باید دقت شود تا دندان پزشک بتواند بدون اینکه کار وقفه ای دران ایجاد شود ادامه دهد و حین کار لازم نداشته باشد که مجددا ان را شارژ کرد.

ضدعفونی کردن: بهترین راه برای ضدعفونی کردن لایت کیور استفاده از دستگاه اتوکلاو است. همچنین می توان بدنه ان را با الکل ضدعفونی کرد. اما باید با توجه به جنس نوع آن ضد عفونی شود. اگر جنس لایت کیور فلز است باالکل درصد مناسب آن راضدعفونی می کنند و یا اگر جنس ان غیرفلز بود بهتر است با غیر از الکل ضدعفونی شود.

طول موج خروجی: طول موج خروجی بیشتر برای لایت کیور هایی است که هالوژن هستند که طول موج های زیادی را دارا هستند و اگر برای کار های بیشتر مثله کامبوزیت و یا پرکردن دندان استفده می کنید بیشتر ازاین نوع بهره برید.

بهترین مارک لایت کیور

همان طور که اشاره شد لایت کیور ها در مدل های مختلف توسط شرکت های مختلف ساخته می شوند که بهترین انها میتوان به شرکت وودپیکر و مونیتکس اشاره کرد که اولی ازکشور چین و دومی از کشور تایوان میباشد که مدل کشور چین جز بهترین ها بوده و صارات به تمامی کشورها را داشته است. برای خرید لایت کیور وودپیکر WoodPecker می توانید از فروشگاه اینترنتی استفاده نمایید. شرکت آراد دنتال انواع مختلف لایت کیور را با قیمت مناسب ارائه نموده است.

خرید لایت کیور دندانپزشکی

برای خرید یک لایت کیور به عوامل مختلفی بستگی دارد ازجمله سلیقه پزشک که نهایت خود تعیین می کند چه نوع لایت کیور را خریداری کند. برای تهیه لایت کور بستگی به این دارد که دندان پزشک از کدام نوع لایت کیور استفاده کند ازنوع مدل های ساده تر یا مدلهای با قیمت بالا که طبیعتا کیفیت بهتری دارند استفاده کند. لایت کیور ازنظر وصل شدن به دو نوع باسیم یابی سیم تقسیم می شوند و هرکدام مزیت و تفاوت های خود را دارند که نهایتا پزشک بنابه صلاحدید خود انخاب می کند. لایت کیور مثله سایر وسیله های دندان پزشکی مدل های مختلف دارد و برای خرید هرکدام قیمت های مختلف خود را دارند.

لایت کیور ارزان

لایت کیورهای سیمی نسبت به مدل های دیگر قیمت پایین تری داشته و نیز کیفیت قابل قبولی دارند برای ان دسته از پزشکان که میخواهند هزینه های خود را کاهش دهند گزینه مناسبی است.که مدل شرکت تایوانی ازکیفیت بالایی برخورداراست. نوع دیگر ارزان ان ایرانی ساخت کشور خودمان است که این دسته از لایت کیور های کیفیت تقریبا خوب و باقیمت مناسبی برای دندان پزشکان همراه باضمانت ارائه می شود.

سخن آخر

با توجه به توضیخات ارائه شده خرید لایت کیور یکی از ضروریات هر مطب دندانپزشکی می باشد.  برای خرید مطمئن می توانید به سایت https://araddentalco.com مراجعه نموده و پس از مشاهده انواع لایت کیور و مشخصات فنی انها اقدام به خرید این دستگاه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا