سلامت و تندرستیکسب و کار ایرانی

کنترل هوشمند دما در خانه هوشمند

سیستم کنترل هوشمند دما و اهمیت استفاده از آن

اين سيستم ها در كنار نقش كليدي كه در خانه هوشمند براي ايجاد فضاي با طراوت و توليد هواي مطبوع ايفا مي نمايند، به عنوان عمده ترين مصرف كنندگان انرژي در ساختمان نيز مطرح مي باشند. بسياري بدليل عدم اعمال مدیريت صحیح در استفاده از اين سیستمها علاوه بر ناكارآمد نمودن آنها هزينه هاي گزافي را به عنوان مخارج تعمير و نگهداري متقبل مي شوند.

استفاده از سيستمهای کنترل هوشمند دما در خانه های هوشمند علاوه بر امكان كنترل دستي و يا هوشمند (برنامه ريزي شده) دمای محيط و ارائه گزارش از دماي نقاط مختلف ساختمان ، این امکان را میدهد تا در زماني كه پنجره ها به اشتباه باز مانده اند و سبب اتلاف انرژي مي گردند، با  اعلام هشدار هاي لازم ، شما را از این امر مطلع ساخته و در صورت عدم توجه به هشدارها در یک فاصله زمانی معین، سیستم به طور خودکار اقدام به قطع سیستم تهویه نماید.

جالب است بدانيد که با كمك سیستم کنترل هوشمند دما، شما مي توانيد مدتی قبل از ورود به ساختمان، سيستم تهویه را فعال نماييد تا در هنگام ورود ، دماي محيط مطابق با خواست و سليقه شما باشد. اين امر نه تنها هزينه های نگهداري سيستم هاي سرمايشي و گرمايشي شما را كاسته و به طول عمر آنها كمك مي نمايد ، بلكه شما را در مصرف بهينه انرژي و كاهش هزينه هاي ناشي از آن نيز ياري خواهد نمود. با خانه هوشمند کارن همراه باشید تا درباره سیستم های کنترل هوشمند دما بیشتر بگوییم.

ترموستات هوشمند چیست؟

ترموستات هوشمند، وسیله‌ای است که می‌تواند با اتصال به گوشی هوشمند، تبلت، دستیارهای صوتی هوشمند تنظیمات دما را مطابق دستور شما تنظیم کند. ترموستاتهوشمند به کاربر این امکان را می‌دهند تا برای تنظیمات دمای دلخواه با برنامهریزی اختصاصی آن را در سیستم‌های اتوماسیون خانگی خود بگنجانند.

به لطف و رونق گرفتن سیستم هوشمند سازی، می‌توان با مصرف حساب شده‌ی انرژی، در حین داشتن زندگی لوکس و شیک از منابع طبیعی بیشتر حفاظت کرد. یکی از شرایط خوب برای تدارک ساختمان هوشمند مجهز کردن آن به ترموستات هوشمند است. ترموستاتهوشمند با ظاهری زیبا و ویژگی‌ فنی کارآمد، وظیفه‌ی تنظیم دما را بدون هدر رفت انرژی به عهده می‌گیرد.

ترموستات هوشمند و تنظیم دمای مطلوب

ترموستات‌‌هوشمند، بسته به کاربرد و نظر کاربر، ویژگی‌های مختلفی را پوشش می‌دهد. مثلا ترموستات هوشمند Smart Thermostat Nest Learning، می‌تواند تنظیمات برگزیده‌ی گرمایشی و سرمایشی را بطور خودکار با قابلیت یادگیری زمان حضور و غیاب، ارائه دهد. در وبلاگ اسمارتیک، متنی به منظور برآورد با بهترین تجهیزات نوشته‌ایم.

ترموستاتهوشمند دارای ویژگی‌های عیب‌یابی هستند که می‌توانند در صورت بروز مشکل در کانال‌کشی یا سیستم HVAC (برگرفته از Heating ventilation and air condition به معنای گرمایش و تهویه مطبوع) را تشخیص دهند. ترموستات هوشمند زمان انجام تعمیرات را به شما یادآوری کند. مانند زمان تعویض فیلتر. همینطور می‌تواند جزئیاتی در مورد مصرف انرژی به شما ارائه دهد. ترموستات هوشمند بنابر ویژگی‌های فنی متفاوت، تنظیمات ایده‌آل دما را به نحوه کاملا متعادلی در دست می‌گیرد.

مزایای خرید ترموستات هوشمند

در ادامه این متن می‌خواهیم مزایای خرید ترموستاتهوشمند را بیان کنیم، که اصلا ارزش هزینه کردن دارد یا خیر! به عنوان مثال اگر از یک ترموستات هوشمند پیشرفته مثل Ecobee4 یا Ecobee SmartThermostat استفاده کنید، که به الکسای داخلی مجهز باشد، شما نیاز به تهیه اسپیکر اسمارت ندارد و می‌تواند با فرمان صوتی شما، شرایط مطابق دلخواه‌تان فراهم کند! استفاده از ترموستات هوشند برای و برای جلوگیری از هدر رفت انرژی جزء الزامات است. همینطور می‌توان ترموستات‌هوشمند را برای تنظیمات دمای بهتر به سنسور مجهز کرد. تا از راه دور فقط با جمع آوری اطلاعات دما را به حالت مطلوب درآورد.

قابلیت ژئوفنسینگ ترموستات هوشمند

اگر ترموستاتهوشمند به قابلیت ژئوفنسینگ (geofencing) یا حصار جغرافیایی مجهز باشد، می‌تواند حضور و عدم حضور افراد را در خانه تشخصی داده، دمای خانه را با ورود و خروج افراد کم و زیاد کند. مثلا با ورود شما متناسب با دمای فصل، هوا را گرم یا خنک کرده و با ترک شما، سیستم‌ها را غیرفعال کند. (برای هوشمند سازی ساختمان‌ها و اماکن انتخاب مناسبی است.)

از مزایای خرید ترموستات هوشمند، قابلیت عیب‌یابی سیستم گرمایشی و سرمایشی، ایجاد دمای مطبوع مطابق حضور و عدم حضور کاربر و جلوگیری از هدر رفت انرژی است.

طریقه کار ترموستات هوشمند

در اصل طرز کار ترموستاتهوشمند و ترموستات معمولی مشابه هم است. همان نوار فلزی که با انعطافش به گرما موجب قطع مدار برق شده و سیستم گرمایشی را غیرفعال می‌کند. اما تفاوت اصلی آن‌ها انعطاف سریعتر و زمانبندی شدهی ترموستات‌هوشمند به ترموستات معمولی است. (اگر در صدد هستید که خانه تان را بصورت خاص هوشمند سازی کنید برای برآورد قیمت به مطلب مراجعه کنید.) ترموستاتهوشمند طرز کاری مشابه ترموستات‌معمولی دارد و  مهم‌ترین تفاوت آن‌ها در سرعت پاسخگویی است.

تنظیمات ترموستات هوشمند از طریق پروتکل وای فای

البته تفاوت مهم‌تر قابلیت اتصال آن به  است. به لطف  پروتکل وای فای، تنظیمات ترموستات را می‌توان از راه دور با استفاده از برنامه تلفن همراه تغییر داد. هنگامیکه یک تنظیم دما را به برنامه وارد می‌کنید، آن تنظیمات از طریق شبکه به ترموستات منتقل می‌شود. سپس ترموستات آن سیگنال را به دمنده و سیستم HVAC ارسال می‌کند.

وقتی از اسپیکر هوشمندی مثل Google home استفاده می‌کنید و به آن می‌گویید” خب گوگل، دما را روی 70 درجه تنظیم کن”، گوگل هوم اپ دستور شما را به برنامه همراه ترموستات که از طریق اینترنت وای فای به یکدیگر مرتبط هستند، ارسال می‌کند. همه چیز آنقدر سریع اتفاق می‌افتد که شما هرگز متوجه جزئیات دخیلی در تنظیم خانه خود نخواهید شد.  یک نمونه‌ی عالی از هوشمند سازی است. طرز کار سیستم ترموستات هوشمند مشابه ترموستات معمولی است. اما اصل کار برمی‌گردد به اینترنت اشیاء و قدرت پاسخگویی سریع سیستم به دستور کاربر!

صرفه جویی در هزینه‌ها با ترموستات هوشمند

ترموستات‌‌هوشمند فقط با خنک کردن و یا گرم کردن مطبوع محیط، در هزینه و مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند. ترموستات‌هوشمند برای ایجاد دمای مطلوب از تکنیک‌های مختلف مثل موارد زیر استفاده می‌کند:

  • قدرت یادگیری
  • زمانبندی
  • حصار جغرافیایی (ژئوفنسینگ)
  • تشخیص مشکلات سیستم
  • یادآوری زمان تعمیر و تعویض

با این روش، سیستم HVAC کارآمدتر و با کمترین مصرف انرژی و پول فعالیت خود را انجام می‌دهد. سنسورهای اتاق، می‌توانند با گرم کردن و خنک کردن مناطق خاص با دقت بیشتری مصرف انرژی را به حداقل برسانند. (مثلا بجای گرم کردن منطقه‌ی جلوی درب و پنجره‌ها، گرم نگه داشتن جلوی تلویزیون و اطراف تخت خواب را انجام می‌دهد.)

نصب ترموستات هوشمند در فضاهای بزرگ که گرم کردن آن خیلی انرژی می‌برد بسیار مناسب است. مثلا برای   و جزء موارد ضروری است. ترموستات هوشمند با روش‌هایی مثل زمانبندی یادگیری زمان خالی و پرشدن خانه، تشخیص مشکلات سیستم و خیلی از موارد دیگر، همه جوره به دنبال راهی برای حداقل مصرف انرژی و ایجاد دمای مطلوب است.

تفاوت بین ترموستات هوشمند و ترموستات برنامه ریزی

همانطور که از نام  ترموستات برنامهریزی می‌توان تشخیص داد، قابلیت این را دارد که به کاربر اجازه دهد تا برنامه‌ای را برای آن تنظیم کند. اما ترموستات هوشمند یک پله بالاتر است از آن است، چون با متنصل شدن به اینترنت و اطلاع از  پایگاه هواشناسی وضعیت دمای خانه را پیش از آنکه شما اقدام کنید، انجام می‌دهد. مثل تغییرات خنکی در شب و گرما در روز، سیستم هوشمند برای داشتن دمای مطبوع دائما در حال تغییر دما است. برای تدارک خانه هوشمند محصولات را نیز بررسی کنید. ترموستات هوشمند این توانایی را دارد که با ارتباط به پایگاه هواشناسی دمای مطلوب خانه را خیلی زودتر از اقدام کاربر، فراهم کند.

شرایط نصب ترموستات هوشمند

اکثر خانه‌های مدرن به سیستم تهویه HVAC مجهز هستند. آن‌ها را می‌توان با نصب ترموستاتهوشمند ارتقاء داد، اما به شرط اینکه به وای فای متصل باشند. با توجه به اینکه انواع تنظیمات گرمایش و سرمایش وجود دارد، عاقلانه‌ آن است که پیش از خرید ترموستاتهوشمند، سازگاری سیستم مطبوع سازی محیط خود را بررسی کنیم. تحت این شرایط دیگر شما مجهز به یک شده‌اید.

یک ترموستاتهوشمند با هماهنگ کردن خود با حضور و غیاب شما، در ایجاد دمای مطبوع و همینطور به حداقل رساندن مصرف انرژی همه جوره برای شما سود دارد. طبق تحقیقات انجام شده، ترموستات Google Nest با بهترین برنامه یادگیری، بهترین ترموستات هوشمند در جهان است. نصب آسان و طراحی جالب و کاربردی آن را در میان سایر محصولات شاخص کرده است. برای نصب ترموستات هوشمند حتما نیازی نیست که خانه کاملا هوشمند باشد، با نصب ترموستات هوشمند می‌توان  سیستم گرمایشی و سرمایشی را با کمی تغییر، به یک سیستم هوشمند ارتقاء داد.

سازگاری ترموستات هوشمند با پروتکل خانه هوشمند

ترموستات‌‌ هوشمند معمولا استاندارد جهانی ندارند، بنابراین امکان اینکه از سیستم تهویه هوشمند شما پشتیبانی نکنند زیاد است. برای اطمینان از این مطلب، توصیه می‌شود که پیش از خرید از سازگاری آن‌ها با سایر تجهیزات هوشمند در ساختمان، اطمینان حاصل کنید. ترموستاتهوشمند در صورت سازگاری با پروتکل استاندارد خانه هوشمند ( و ‌) نقش خوبی را در پیکر بندی سیستم هوشمند سازی دارد.

ترموستات هوشمند و قابلیت دریافت اطلاعات سنسورها

برای اینکه همه جوره دمای خانه را تحت کنترل داشته باشید، سنسورهای کوچک دما را که راه دور کار می‌کنند را در مناطقی از خانه نصب کنید. با نصب سنسور اطلاعات دمای نقاط مختلف به ترموستات می‌رسد و برای ایجاد دمای مطلوب اقدام می‌کند. در ترموستات معمولی برای اینکه تنظیمات دما مطابق میل‌تان باشد باید از نزدیک آن کار انجام شود ولی در ترموستات هوشمند با اطلاع رسانی سنسورها این کار به راحتی انجام می‌شود. (برای آشنایی با انواع این مطلب را از دست ندهید.)

معایب تکنولوژی هوشمند

در حالی که خانه هوشمند راحتی و صرفه‌جویی در هزینه را در بر دارد اما چالش‌هایی در ارتباط با خطرات و اشکالات امنیتی در آن گریبان سازندگان و کاربران این فناوری را می‌گیرد. به عنوان مثال هکرهای ماهر قادر هستند به لوازم خانگی مجهز به اینترنت یک خانه که تکنولوژی هوشمند دارد دسترسی پیدا کنند.

اقداماتی برای کاهش خطرات چنین حملاتی شامل محافظت از وسایل هوشمند و دستگاه‌های دارای رمز عبور قوی صورت می‌گیرد. استفاده از رمزگذاری در صورت وجود موجب اتصال دستگاه‌های مورد اعتماد به شبکه است. همان‌طور که ذکر شد هزینه‌های نصب فناوری هوشمند می‌تواند بسیار سنگین باشد.

خلاصه

خانه هوشمند به صاحبان خانه این امکان را می‌دهد که تمامی وسایل، چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های موجود را با استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت که به اینترنت متصل است کنترل کنند. این فناوری را می‌توان از طریق سیستم‌های بی‌سیم یا سیم‌دار راه‌اندازی کرد. در این خانه‌ها احساس راحتی بیشتر و صرفه‌جویی در هزینه‌ها برای صاحبان خانه فراهم خواهد شد.

البته باید گفت که علاوه بر مزایای فراوان این سیستم خطرات و مشکلات امنیتی همچنان گریبان سازندگان و کاربران فناوری خانه‌های هوشمند را می‌گیرد. با مراجعه به سایت اول خونه می‌توانید با انواع خانه‌های هوشمند استان مازندران آشنا شوید و تمام سوالات و ابهامات خود را در این زمینه توسط کارشناسان این امر برطرف نمایید.

منبع: خانه هوشمند گوگل

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا