جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی

اگر پمپ کولر بسوزد چه تاثیری بر روی موتور دارد؟

علت سوختن پمپ آب کولر آبی

وجود پمپ کولر موتوژن در کولر آبی به منظور خنک سازی هرچه بیشتر باد کولر بسیار مهم است. چون وظیفه آبرسانی به پوشال های کولر را به عهده دارد. اما اگر پمپ کولر بسوزد، باد کولر گرم می شود. عوامل مختلفی باعث سوختن پمپ آب کولر آبی می شوند، اگر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید شما را با نقش پمپ آب کولر موتوژن در کولر آشنا کرده و در نهایت دلایل سوختن پمپ کولر به همراه راه های پیشگیری از وقوع این معضل را به شما معرفی خواهیم کرد.

نقش پمپ آب در کولر آبی

در کولرهای آبی همیشه مقداری آب در کفی کولر ذخیره می شود که این آب توسط پمپ آب یا واتر پمپ به داخل سه راهی های توزیع کننده آب موجود در بالای پوشال های کولر هدایت می شوند و سبب خیس شدن پوشال ها می شود. با برخورد هوای گرم به پوشال های خیس شده هوای خنک تولید می شود و این هوای خنک توسط چرخش پروانه یا دمنده به داخل کانال های کولر هدایت می شود. پس نقش پمپ آب در میزان راندمان و تولید هوای خنک توسط کولر آبی کاملاً روشن شد. زیرا در صورتی که پمپ آب را در کولر آبی حذف کنیم کولر آبی تنها مانند یک پنکه عمل می کند که هیچ گونه بازدهی در تولید هوای خنک ندارد.

این فرضیه کاملاً بر خلاف نظر عامه مردم است که معتقد هستند با قطع بودن پمپ آب  موتور کولر آبی نیز می سوزد. در واقع این طور نیست و سوختن موتور کولر آبی در این شرایط به دلیل گرمای بالای موتور به علت عدم وجود آب به عنوان خنک کننده موتور است.

قسمت های مختلف پمپ آب کولر آبی

 • پایه پمپ آب کولر آبی که آب را به قسمت خروجی پمپ آب پمپاژ می کند.
 • پروانه پمپ آب کولر آبی که سبب چرخش آب در درون پمپ آب می شود.
 • خروجی پمپ آب کولر آبی که شلنگ آب پمپ به آن متصل شده و توسط همین خروجی آب به سه راهی های توزیع کننده منتقل می شود.
 • کلاهک پمپ آب کولر آبی که نقش محافظت کننده از پمپ آب کولر آبی داشته و مانع از ورود آب به قسمت الکتروموتور پمپ آب می شود.

5 علت سوختن پمپ آب کولر آبی

در برخی موارد ممکن است شما نیز با این مشکل مواجه شده باشید که با این که موتور کولر روشن است، اما کولر باد گرم می دهد. دلایل مختلفی می توانند سبب بروز این مشکل شوند:

1.     خشک ماندن پمپ آب کولر آبی

همانطور که گفتیم نبود آب در کفی کولر به خودی خود سبب سوختن موتور کولر آبی نمی شود، اما نبود آب سبب سوختن پمپ آب کولر آبی خواهد شد. به بیانی دیگر علت داغ شدن پمپ آب کولر نبود آب کافی برای پمپاژ است. فرض کنید کلید پمپ آب را زده اید و موتور کولر را نیز روشن کرده اید اما هیچ آبی در کفی کولر برای پمپاژ توسط پمپ وجود ندارد. در نتیجه پمپ در خشکی خواهند ماند و همین مسئله می تواند سبب سوختن آن شود. دلایل زیادی برای خشک ماندن پمپ آب کولر آبی وجود دارد:

 • خرابی سه راهی های توزیع کننده آب
 • مسدود بودن شلنگ اصلی آب کولر
 • وجود نشتی در شلنگ آب کولر
 • خرابی و تنظیم نبودن شناور کولر آبی
 • وجود نشتی در بدنه کولر آبی

2. ورود آب به بخش الکتروموتور پمپ آب کولر آبی

همانطور که در قسمت فوق ذکر کردیم آب پمپاژ شده توسط پمپ آب وارد سه راهی های توزیع کننده های آب بر روی پوشال ها می شود. اما گاهی به دلیل سختی بالای آب مسیر لوله های توزیع کننده و لوله خروجی آب در پمپ کولر مسدود می شوند. در نتیجه آب به داخل بخش الکترو موتور پمپ آب نفوذ می کند، که همین امر سبب سوختن پمپ آب کولر آبی خواهد شد.

از طرفی گاهی ممکن است پمپ آب و سه راهی های توزیع کننده آب به درستی نصب نشوند و آب های خروجی از سه راهی بر روی پمپ ریخته شود، که همین مسئله سبب ورود آب به داخل قسمت برقی پمپ آب شده و باعث سوختن آن می شود.

3. عدم روغن کاری پمپ آب کولر آبی

موتور پمپ آب هم مانند تمامی وسایل الکتریکی که با برق کار می کنند نیاز به روغن کاری دارند. زیرا تنها ماده ای که سبب چرخش منظم موتور پمپ می شود روغن است. اما اگر مدت زمان طولانی روغن کاری پمپ آب کولر آبی انجام نشده باشد موتور پمپ در حالت خشک کار می کند.

 همین امر سبب ایجاد اصطکاک در قطعات داخلی پمپ آب کولر آبی خواهد شد و ایجاد اصطکاک سبب اوورلود کردن پمپ آب شده و در نتیجه پمپ آب می سوزد. از طرفی یک علت صدای پمپ آب کولر خشک کار کردن این قطعه است که باعث سلب آسایش ساکنین می شود.

4. ورود اجسام خارجی و رسوبات به داخل پروانه پمپ آب

پمپاژ آب از کفی کولر به خروجی پمپ آب توسط چرخش پروانه پمپ آب صورت می گیرد و وجود جرم و یا حتی اجسام خارجی در کفی کولر مانع از چرخش پره های پروانه پمپ آب شده و در نتیجه فشار مضاعف به موتور پمپ آب وارد می شود. به همین علت توصیه ما به شما این است که از توری در قسمت زیرین پمپ آب استفاده کنید و هر چند وقت یکبار آن را تعویض نمایید تا اجسام خارجی به بدنه و پره های پمپ آب وارد نشوند. همچنین قبل از استفاده مجدد از کولر آبی حتماً کفی کولر را تمیز کنید تا لجن های باقی مانده در این قسمت کاملاً پاک شوند.

5. کثیف بودن پوشال های کولر آبی

یکی از دلایل سوختن پمپ آب کولر آبی کثیف بودن پوشال های کولر است. شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد، اما به هر حال اگر پوشال ها کثیف باشند وقتی که توسط سه راهی های توزیع کننده آب خیس می شوند جرم ها و رسوبات چسبیده به خود را بر روی کیفی کولر می ریزند.

از آنجا که پمپ آب دوباره آب های موجود در کفی کولر را به داخل خود جذب کرده و پمپاژ می کند، با ریختن این رسوبات احتمال مسدود شدن پروانه پمپ آب افزایش پیدا می کند. این جاست که لزوم استفاده از سرویس کولر آبی مشخص می شود.

راه های جلوگیری از سوختن پمپ آب

 • روغن کاری پمپ آب کولر آبی
 • شستشوی کفی کولر و از بین بردن رسوبات در کولر آبی
 • بررسی سه راهی های توزیع کننده آب
 • تعویض سالانه پوشال های کولر آبی
 • تنظیم دقیق میزان آب در کفی کولر توسط تنظیم شناور کولر آبی
 • بررسی شلنگ آب کولر آبی

نحوه تست سالم بودن پمپ آب کولر

برای اینکه مطمئن شویم پمپ آب کولر سوخته است یا خیر، می توانیم از 2 روش این وسیله را تست کنیم:

    اتصال مستقیم پمپ آب کولر به برق

در این روش ابتدا با رعایت نکات ایمنی پمپ آب کولر را از بدنه کولر آبی جدا کرده و سپس دو سیم فاز و نول متصل به پمپ کولر را به صورت مستقیم به دوشاخه برق وارد می کنیم. اگر پمپ آب سالم باشد، بعد از اتصال به برق شروع به کار می کند. فراموش نکنید برای انجام این اقدامات حتماً دستکش مخصوص به دست کنید.

    تست پمپ کولر با کمک شیلنگ و آب

بعضی مواقع با وجود روشن شدن پمپ آب کولر در روش قبلی، پمپ توانایی پمپاژ آب را ندارد. برای تست سالم بودن پمپ کولر در چنین شرایطی به یک شیلنگ و یک سطل آب نیاز دارید.

به این صورت که سطل را از آب پر کرده و پمپ را تا قسمت بالای پایه در داخل سطل قرار می دهید. سپس یک عدد شیلنگ به لوله ورودی پمپ کولر اتصال داده و در نهایت پمپ کولر را به صورت مستقیم به برق وصل می کنید. چنانچه پمپ آب کولر سالم باشد، می تواند آب داخل سطل را از طریق شیلنگ متصل به خود پمپاژ کند، در غیر این صورت پمپ خراب است و نیاز به تعویض دارد.

نحوه تعمیر پمپ کولر سوخته

اگر خرابی پمپ کولر به دلیل شکستگی پروانه، خشک بودن بخش های مکانیکی پمپ، گرفتگی مسیر ورودی پمپ یا حتی مشکل برق رسانی به آن باشد را می توان با تعویض پروانه شکسته، روغن کاری پمپ، باز کردن مسیر ورودی و اصلاح سیستم برق آن تعمیر کرد، اما سوختن پمپ کولر قابل تعمیر نیست. از طرفی خرید پمپ آب کولر چندان پرهزینه نیست، بنابراین توصیه می شود در زمان سوختن پمپ به تعویض آن اقدام کنید.

جمع بندی

در این مطلب معضل سوختن پمپ آب کولر را با هم بررسی کردیم تا با اطلاع از علائم سوختن پمپ کولر و همچنین دلایل آن از بروز این مشکل پیشگیری کنید. با این حال باز هم توصیه می کنیم که شما می توانید تمامی موارد فوق در حفظ و  نگهداری از پمپ آب کولر آبی را با انجام سرویس دوره ای کولر آبی به صورت یکجا انجام دهید.

خلاصه ای از آنچه در این قسمت گفتیم

 • نقش پمپ آب در کولر آبی این است که از طریق رساندن رطوبت به پوشال ها باعث خنک شدن باد کولر شود.
 • پایه، پروانه، خروجی و کلاهک پمپ از جمله مهمترین بخش های پمپ آب کولر آبی هستند.
 • از جمله دلایل سوختن پمپ آب کولر آبی می توان به خشک ماندن پمپ، ورود آب به بخش الکتروموتوری پمپ، عدم روغنکاری، ورود اجسام خارجی به داخل پمپ و کثیف بودن پوشال ها اشاره کرد.
 • انجام اقداماتی از قبیل تعویض مرتب پوشال ها، روغن کاری قطعات مکانیکی پمپ، تمیز کردن چند راهه توزیع کننده آب، شستشوی کفی کولر، تنظیم شناور کولر و بررسی شیلنک کولر می تواند مانع از سوختن موتور کولر آبی شود.
 • سوختن موتور کولر آبی قابل تعمیر نیست و بهتر است در زمان خرابی تعویض شود.

پرسش و پاسخ های متداول

    از کجا بفهمیم پمپ آب کولر سوخته است؟

پمپ آب کولر را می توانیم به صورت مستقیم به برق وصل کنیم، در صورتی که این وسیله سوخته باشد، روشن نخواهد شد.

    آیا کولر آبی بدون پمپ آب می سوزد؟

موتور کولر آبی برای خنک شدن به رطوبت نیاز دارد، بنابراین اگر کولر فاقد پمپ آب باشد، احتمال سوختن موتور کولر در اثر افزایش دما وجود دارد.

منبع : metmann.com

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا