فرهنگ و هنرکسب و کار ایرانی

فیلم هومن سیدی جنگ جهانی سوم

جنگ جهانی سوم فیلمی جذاب و هیجان انگیز

جنگ جهانی سوم فیلمی ایرانی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی و نویسندگی هومن سیدی، آرین وزیردفتری و آزاد جعفریان است. بازیگر نقش اصلی این فیلم است. این فیلم با سرمایه‌گذاری ساخته شده و نخستین‌باری است که یک پلتفرم پخش آنلاین به ساخت یک پروژه سینمایی ورود کرده‌است و هم‌چنین دومین همکاری سیدی و نماوا بعد از مجموعه است. این فیلم در ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ به عنوان نماینده رسمی سینمای ایران برای حضور در از سوی کمیته‌ی انتخاب، معرفی شد. جنگ جهانی سوم برای نخستین بار در ۷ سپتامبر ۲۰۲۲ در نمایش داده شد و دو جایزه در بخش افق، از جمله بهترین فیلم برای و بهترین بازیگر مرد برای را به ارمغان آورد.

خلاصهٔ داستان + دانلود سریال

شکیب یک کارگر میانسال روزمزد بی‌خانمان است که همسر و پسرش را سال‌های پیش در یک زلزله از دست داده و تاکنون با این امر کنار نیامده است. او در طی چند سال گذشته، با یک زن روسپی ناشنوای جوان به نام لادن رابطه برقرار کرده‌است. محل ساخت‌وسازی که او امروز در آن کار می‌کند، معلوم می‌شود که صحنهٔ فیلمی دربارهٔ جنایات هیتلر در طول جنگ جهانی دوم است.

هنگامی که بازیگر نقش هیتلر به‌طور ناگهانی در طول فیلم‌برداری می‌میرد، با وجود تمام مشکلات، شکیب به دلیل شباهت عجیبش به هیتلر به عنوان جایگزین بازیگر قبلی انتخاب می‌شود و خانهٔ بزرگی به او داده می‌شود. زمانی که لادن متوجه خانهٔ جدید شکیب می‌شود، از دست قواد خود فرشید فرار می‌کند و به شکیب پناه می‌برد. با اینحال این خانه غیرکاربردی است و صرفاً مجموعه‌ای ساخته‌شده برای فیلم است.

شکیب از ترس از دست‌دادن شغل جدید خود به عنوان بازیگر نقش هیتلر، چاره‌ای جز پنهان‌کردن لادن از خدمه ندارد. لادن اغلب مجبور است زیر خانه پنهان شود تا کسی او را نبیند. فرشید به زودی به دنبال لادن می‌آید و وقتی او را در مخفیگاهش پیدا می‌کند، از شکیب می‌خواهد که ظرف دو روز مبلغی مقطوع را به او بپردازد تا آزادی او را بخرد. شکیب برای پرداخت این مبلغ از نصرتی، تهیه‌کنندهٔ فیلم، پیش‌پرداختِ دستمزدش را طلب می‌کند.

نصرتی فقط یک پنجم مبلغی را که او می‌خواهد می‌پردازد و می‌گوید مابقی پس از اتمام فیلم‌برداری پرداخت می‌شود. لادن و شکیب تصمیم می‌گیرند با این پرداخت با فرشید کمی زمان بخرند و به محض اتمام فیلم‌برداری فرار کنند. شکیب موفق می‌شود فرشید را متقاعد کند که به او زمان بیشتری بدهد، اما وقتی به صحنه برمی‌گردد شوکه و وحشت زده می‌شود زیرا خانه‌ای که لادن در آن پنهان شده بود، تکه‌تکه شده و در شعله‌های آتش فرورفته است.

او ابتدا چنان در شوک است که به هیچ‌کسی چیزی نمی‌گوید. وقتی بالاخره می‌تواند صحبت کند، از خدمه می‌پرسد که چرا کسی به او نگفته بود که قصد دارند خانه را برای فیلم‌برداری منفجر کنند. خدمه متوجه نمی‌شوند که چرا او از منفجرشدن مجموعه آن‌ها، طوری که همیشه برنامه‌ریزی شده بود، ناراحت است؛ شکیب سپس سعی می‌کند خودکشی کند. او به بیمارستان منتقل می‌شود و در آنجا جانش نجات داده می‌شود. او به نصرتی اعتراف می‌کند که یک دختر ناشنوا بدون اطلاع آن‌ها زیر آن خانه پنهان شده بود که آن را منفجر کردند.

او اکنون می‌خواهد جسد لادن را پیدا کند تا بتواند او را به‌طور مناسب دفن کند. نصرتی قول می‌دهد صبح روز بعد به دنبال بدن سوخته‌اش بگردد. اما صبح روز بعد وقتی شکیب به صحنهٔ فیلم‌برداری می‌رسد متوجه می‌شود که نصرتی برای نجات فیلمش تمام آوارها را پاک‌کرده‌است و اکنون شکیبِ خشمگین را به عنوان کسی که دیوانه شده به بازیگران و خدمه معرفی می‌کند.

وقتی تمام تلاش‌های شکیب برای اصلاح ظلم‌های انجام‌شده در مورد لادن بی‌نتیجه می‌ماند، و او متوجه می‌شود که نصرتی و دیگران در حال توطئه برای سرپوش‌گذاشتن بر مرگ غم‌انگیز لادن هستند، شکیب ظاهراً از مبارزه برای عدالت دست می‌کشد و شکست را می‌پذیرد؛ اما او نقشه‌ای برای انتقام دارد.

در ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام کرد که در مجموعه شاخ آفریقا و حضور نخواهد داشت زیرا درگیر ساخت فیلم جدیدش است. در ۱۳ تیر اعلام شد که نام فیلم جدید سیدی جنگ جهانی سوم خواهد بود و پیش‌تولید آن چندروزی است که آغاز شده‌است.

هم‌چنین به‌عنوان اولین بازیگر فیلم و برخی از عوامل فیلم معرفی شدند و اعلام شد که فیلم‌برداری جنگ جهانی سوم از شهریورماه آغاز خواهد شد و گفته شد که بقیه بازیگران پروژه نیز در خبرهای بعدی اعلام خواند شد. همچنین اعلام شد که سرویس پخش اینترنتی سرمایه‌گذاری این پروژه را انجام می‌دهد. در ۱۳ شهریور اعلام شد که سیدی، پروانه ساخت پروژه جنگ جهانی سوم را گرفته‌است و به‌زودی فیلم‌برداری آغاز خواهد شد و هم‌چنین در حضور خواهد داشت.

در ۵ آبان، بازیگران، نویسندگان و عوامل دیگر فیلم معرفی شدند و اعلام شد که فیلم‌برداری آغاز شده و در شمال ایران درحال انجام است. برخی از عوامل فیلم قبلاً با سیدی در فیلم‌های (۱۳۹۶) و (۱۳۹۳) همکاری کرده‌اند.

در ۲۶ ژوئیه ۲۰۲۲، آلبرتو باربارا مدیر ، اعلام کرد این فیلم در بخش افق‌های دورهٔ هفتاد و نهم حضور خواهد داشت. تریلر رسمی فیلم در ۲ سپتامبر ۲۰۲۲ منتشر شد، و فیلم برای نخستین بار با عنوان بین‌المللی «World War III» در ۷ سپتامبر در بخش رقابتی افق‌های نمایش داده شد.

جنگ جهانی سوم در بخش رقابتی افق‌های جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد و با تشویق ۷ دقیقه‌ای تماشاگران روبرو شد. جاناتان هالند از ، با تمجید از این فیلم آن را «کمدی سیاهی» خواند که به تدریج «به یک تراژدی تبدیل می‌شود [و] با تمرکز روی عناصر دلهره‌آورِ عالی و شفافیتِ افسانه‌ای خود، داستانی طاقت‌فرسا اما متقاعدکننده» را ارائه می‌دهد که «نشان می‌دهد، چطور یکی از قربانیان یادمی‌گیرد که از ستمگران خود تقلید کند.

لینک دانلود سریال ایرانی جنگ جهانی سوم با کیفیت های مختلف در سایت هت فیلم موجود می باشد.

فیلم سینمایی جنگ جهانی سوم؛ برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره ونیز

فیلم سینمایی جنگ جهانی سوم، جدیدترین اثر ، در بخش افق‌های جشنواره ونیز جایزه بهترین فیلم را گرفت. در این فیلم شاهد حضور به عنوان بازیگر نقش اول هستیم. با بررسی آخرین اخبار و اطلاعات در مورد فیلم جنگ جهانی سوم با ما همراه شوید.

فیلم ایرانی جنگ جهانی سوم از امسال تازه‌ترین اثر کارگردان و بازیگر بنام کشورمان، است. سیدی با ساخت برای شبکه نماوا و همچنین کارگردانی فیلم سینمایی مغزهای کوچک زنگ‌زده نشان داد سلیقه مخاطب را می‌شناسد و به آن احترام می‌گذارد. نویسندگان این فیلم نیز هومن سیدی، آرین وزیردفتری و آزاده جعفریان هستند. فیلم جنگ جهانی سوم ساخته هومن سیدی، از حضور بازیگرانی چون ، ندا جبرئیلی و مهسا حجازی بهره می‌برد. در این مقاله از درباره فیلم جنگ جهانی سوم هومن سیدی صحبت خواهیم کرد و مسائلی همچون داستان، بازیگران و تاریخ اکران آن را بررسی می‌کنیم.

فیلمبرداری فیلم ایرانی جنگ جهانی سوم در آبان 1400 در شمال کشور آغاز شد. این فیلم همچنین در تابستان 1401 برای اولین بار در به نمایش درآمد و در بخش افق‌های این جشنواره جایزه بهترین فیلم و محسن تنابنده جایزه بهترین بازیگر مرد را گرفت.

داستان فیلم ایرانی جنگ جهانی سوم

از روی عکس‌هایی که از این عنوان منتشر شده، می‌توان این گونه برداشت کرد که سیدی بار دیگر با یک اثر اجتماعی به نزد ما خواهد آمد. در خلاصه فیلم سینمایی جنگ جهانی سوم هومن سیدی تنها یک جمله آمده است:

«من همونی هستم که لباس تنت کرد، آدمت کرد، بهت بها داد، من همونم …»

در مورد داستان فیلم باید بگوییم که قصه حول محور کارگری میانسال و بی خانمان به نام شکیب می‌گردد که سال‌ها پیش همسر و پسرش را در زلزله از دست داده است. مدت زمان فیلم جنگ جهانی سوم هومن سیدی 107 دقیقه است و همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، این فیلم در بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد. مسئولان این فستیوال درباره فیلم جدید هومن سیدی گفته‌اند:

«این فیلم پر از غافلگیری است و مخاطب را شگفت‌زده می‌کند. این فیلم استعاره‌ای از وضعیت سیاسی و اجتماعی ایران است و بدون شک یکی از اصیل‌ترین داستان‌های امسال جشنواره را دارد.»

بازیگران فیلم جنگ جهانی سوم

فیلم جنگ جهانی سوم به کارگردانی هومن سیدی اولین تجربه همکاری سیدی و محسن تنابنده است. در ادامه با هنرپیشه‌های جنگ جهانی سوم 2022 آشنا می‌شویم. همراه پلازا بمانید.

محسن تنابنده در نقش شکیب

محسن تنابنده، زاده 26 فروردین 1354 در تهران است. او بازیگر، کارگردان و نویسنده است و بازیگری را با مجموعه سرزمین مادری در سال 1388 آغاز کرد. وی با ساخت مجموعه ‌های پایتخت، امروزه بیش از هرچیز با نقش نقی معمولی شناخته می‌شود. او 9 نامزدی سیمرغ بلورین جشنواره فجر را دارد. در این میان فیلم فراری (1394)، فیلم ندارها (1388)، فیلم سنگ اول (1388) و فیلم هفت دقیقه تا پاییز (1388) سیمرغ بلورین را از آن او کرده‌اند. محسن تنابنده برای در فیلم ایرانی جنگ جهانی سوم در بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز جایزه بهترین بازیگر مرد را گرفت.

ندا جبرئیلی

ندا جبرئیلی هنرپیشه سینما، تلویزیون و تئاتر است. او متولد 15 مهر 1369 در تهران است و بازیگری را از سال 1389 شروع کرده است. او در سال 1391 برای فیلم قاعده تصادف نامزد سیمرغ بورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. فیلم مردن در آب مطهر محصول سال 1398 نیز بار دیگر او را نامزد سیمرغ بلورین، این بار در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن کرد. جبرئیلی در تلویزیون با سریال برادرجان (1398) شناخته می‌شود. سایر بازیگران فیلم سینمایی جنگ جهانی سوم عبارتند از:

 • مهسا حجازی در نقش لادن
 • نوید نصرتی در نقش نصرتی
 • مرتضی خانجانی در نقش فرشید
 • لطفالله سیفی
 • حاتم مشمولی

دیگر عوامل فیلم سینمایی جنگ جهانی سوم

همانطور که اشاره شد کارگردان فیلم سینمایی جنگ جهانی سوم هومن سیدی است. او در این پروژه برای اولین بار تهیه‌کنندگی را نیز تجربه می‌کند. نویسندگی فیلمنامه نیز بر عهده هومن سیدی، آرین وزیردفتری و آزاده جعفریان است. نام دیگر عوامل فیلم نیز در فهرست زیر آمده است:

 • مدیر فیلمبرداری: پیمان شادمان‌فر
 • مدیر صدابرداری: مهران ملکوتی
 • طراح صحنه: محسن نصرالهی
 • طراح لباس: الهام معین
 • مدیر تولید: فواد بوربور
 • طراح گریم: مهدی صیاد
 • دستیار اول کارگردان: حسین خضوعی
 • برنامه ریز: رسول حسینی
 • جلوههای ویژه میدانی: ایمان کرمیان
 • جلوههای ویژه رایانهای: فرید ناصرفصیحی
 • عکاس: امید صالحی

بررسی فیلم ایرانی جنگ جهانی سوم

در این قسمت می‌توانید نقد فیلم را که توسط جاناتان هلند در وبسایت Screen Daily نوشته شده است بخوانید:

«با ضرورت یک تریلر خوب و وضوح یک حکایت، فیلم سینمایی جنگ جهانی سوم داستانی فرساینده اما راضی کننده درباره این است که چگونه یکی از قربانیان زندگی یاد می‌گیرد تا رفتار سرکوب‌گرانش را تقلید کند. ششمین فیلم هومن سیدی، کارگردان ایرانی، که بیشتر داستانش سر صحنه فیلمی بد که دارد درباره هولوکاست ساخته می‌شود روایت می‌گردد، به عنوان یک کمدی سیاه شروع می‌شود و رفته رفته تبدیل به تراژدی می‌گردد؛ مسیری که از طریق هنرنمایی چشمگیر و خارق‌العاده محسن تنابنده در نقش قهرمان رنج دیده‌ی فیلم تجسم می‌یابد.

فیلم سیدی که در کشور خودش مورد توجه قرار گرفته، با نمایش در بخش Orizzonti جشنواره ونیز به عنوان یکی از چهار فیلم ایرانی این فستیوال، می‌تواند توجهات جهانی را نیز به سمت خودش جذب کند. فیلمنامه دقیق فیلم با صحنه‌ای جانانه اما کوتاه میان شکیب که هنوز تحت تاثیر از دست دادن همسر و فرزندش در زلزله است و لادن، یک کارگر جنسی ناشنوا شروع می‌شود. بسیاری از مضامین فیلم به طرز زیبایی در دیالوگ‌های این دو خلاصه شده است و به خاطر قربانی بودن هر دویشان، آنها را متحد و منسجم می‌سازد. همین موضوع از ابتدا نشان می‌دهد که در دستان کارگردان امن و درستی هستیم…

تنابنده در نقش شکیب عالی است: در ابتدا یک کمدین ساکت، خجالتی و با چهره‌ای سنگی که کاملا در معرض قدرت‌هایی است که نمی‌تواند درکشان کند (سکانس اول از تبدیل او به هیتلر خیلی خنده‌دار و سرگرم‌کننده است). این کاراکتر سپس به طرز اصیلی تراژیک می‌شود و وارد تغییر و تحولی می‌شود که هم به طور قابل توجهی معقول است هم از نظر باورپذیر است. از نظر داستانی هم فیلم ایرانی جنگ جهانی سوم قانع کننده است. حوادث آنقدر سریع پیش می‌روند که تماشاگر بی دقت ممکن است گیج شود. المان‌های اصلی داستان اغلب در لحظات زودگذر دیالوگ‌ها آشکار می‌شوند…

سیدی به ما نشان می‌دهد که زمانه ممکن است تغییر کند، اما روش‌هایی که به وسیله آنها قدرت اعمال می‌شود همیشه ثابت هستند. و همیشه کسی در قعر هرم هست که سعی دارد فراموش نشود. در یکی از آن لحظات ناپایدار میان دیالوگ‌ها، کارگردان از شکیب می‌پرسد که آیا هیتلر را می‌شناسد و جواب شکیب منفی است. این فیلم نگران‌کننده نشان می‌دهد که هر کسی که نداند هیتلر که بود، قابلیت این را دارد که خودش تبدیل به یک هیتلر شود

توضیحات تکمیلی جنگ جهانی سوم (فیلم در حال ساخت)

جنگ جهانی سوم کارگردان هومن سیدی نویسنده هومن سیدی آرین وزیردفتری آزاد جعفریان بازیگران محسن تنابنده ندا جبرائیلی توزیع‌کننده نماوا کشور ایران زبان فارسی یک فیلم در حال ساخت ایرانی به‌‌ تهیه‌کنندگی و کارگردانی هومن سیدی و نویسندگی هومن سیدی، آرین وزیردفتری و آزاد جعفریان است. محسن تنابنده بازیگر نقش اصلی این فیلم است. با سرمایه‌گذاری نماوا ساخته‌ می‌شود و نخستین‌باری است که یک پلتفرم پخش آنلاین به ساخت یک پروژه سینمایی ورود کرده‌است و هم‌چنین دومین همکاری سیدی و نماوا بعد از مجموعه است.

خلاصه داستان

من همونی هستم که لباس تنت کرد، آدمت کرد، بهت بها داد، من همونم…

بازیگران

محسن تنابنده ندا جبرائیلی مهسا حجازی نوید نصرتی لطف‌الله سیفی حاتم مشمولی.

مراحل تولید

پیش‌تولید

در ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ هومن سیدی اعلام کرد که در مجموعه سعید آقاخانی و احسان ظلی‌پور حضور نخواهد داشت زیرا درگیر ساخت فیلم جدیدش است. در ۱۳ تیر اعلام شد که نام فیلم جدید سیدی خواهد بود و پیش‌تولید آن چندروزی است که آغاز شده‌است.

هم‌چنین محسن تنابنده به‌عنوان اولین بازیگر فیلم و برخی از عوامل فیلم معرفی شدند و اعلام شد که فیلم‌برداری از شهریورماه آغاز خواهد شد و گفته شد که بقیه بازیگران پروژه نیز در خبرهای بعدی اعلام خواند شد. همچنین اعلام شد که سرویس پخش اینترنتی نماوا سرمایه‌گذاری این پروژه را انجام می‌دهد. در ۱۳ شهریور اعلام شد که سیدی، پروانه ساخت پروژه را گرفته‌است و به‌زودی فیلم‌برداری آغاز خواهد شد و هم‌چنین در جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت.

تولید

در ۵ آبان، بازیگران، نویسندگان و عوامل دیگر فیلم معرفی شدند و اعلام شد که فیلم‌برداری آغاز شده و در شمال ایران درحال انجام است. برخی از عوامل فیلم قبلا با سیدی در فیلم‌های (۱۳۹۶) و (۱۳۹۳) همکاری کرده‌اند.

پلتفرم نماوا سرمایه‌گذار فیلم جنگ جهانی سوم است. کارگردان و تهیه کننده فیلم جنگ جهانی سوم هومن سیدی است و محسن تنابنده، ندا جبرئیلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی، لطف الله سیفی و حاتم مشمولی بازیگران آن هستند.

جنگ جهانی سوم به روایت هومن سیدی

پلتفرم نماوا سرمایه‌گذار فیلم جنگ جهانی سوم است. کارگردان و تهیه کننده فیلم جنگ جهانی سوم هومن سیدی است و محسن تنابنده، ندا جبرئیلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی، لطف الله سیفی و حاتم مشمولی بازیگران آن هستند.

فرارو  فیلم جنگ جهانی سوم، جدیدترین ساخته هومن سیدی در شمال کشور در حال فیلمبرداری است. برای این فیلم پلتفرم نماوا سرمایه‌گذاری کرده است. این اولین بار است که یک پلتفرم به مراحل ساخت یک فیلم سینمایی وارد می‌شود.به گزارش فرارو،  فیلم جنگ جهانی سوم با سرمایه‌گذاری صددرصدی نماوا در حال تولید است.

پیش از این شاهد بودیم که پلتفرم‌ها روی سریال‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کردند؛ و به صورت اختصاصی آن‌ها را پخش می‌کردند. اما حالا برای اولین بار نماوا تصمیم گرفته علاوه بر تولید سریال‌های اختصاصی به یک پروژه سینمایی هم وارد شود.این دومین همکاری هومن سیدی با نماوا است. سریال «قورباغه» اولین همکاری سیدی با این پلتفرم بود.

مهران ملکوتی صدابرداری است که در فیلم جنگ جهانی سوم با هومن سیدی همکاری می‌کند. او در گفت و گویی با مهر گفته بود: «این فیلم نسبت به دیگر پروژه‌های سینمایی و سریالی که هومن سیدی تا امروز جلوی دوربین برده، بسیار متفاوت است و فکر می‌کنم این کارگردان در «جنگ جهانی سوم» به یک بلوغ بسیار خوبی رسیده است. خوشبختانه با افزایش تولید سریال در پلتفرم‌ها، بسیاری از عوامل سینمایی مشغول به کار هستند و این مساله باعث خوشحالی است. البته همین افزایش تولید در پلتفرم‌ها، مشکلاتی را برای تولیدات سینمایی به همراه داشته است، به گونه‌ای که برخی از فیلمسازان برای پیدا کردن عوامل کمی در تنگنا بودند.»

در فیلم جنگ جهانی سوم محسن تنابنده به عنوان بازیگر اصلی جلوی دوربین هومن سیدی می‌رود.  او تنها چهره شاخص میان بازیگران این فیلم است. تنابنده در نقشی سخت  با بازی متفاوت ظاهر شده است. از ویژگی‌های کار‌های سیدی استفاده از بازیگران تازه کار و نو چهره است و ویژگی تنابنده در آوردن نقش‌های متفاوت.

هومن سیدی در این فیلم تهیه کنندگی را هم برعهده دارد. او جنگ جهانی سوم را با همکاری آرین وزیر دفتری و آرام جعفریان نوشته است. ششمین اثر هومن سیدی با توجه به خلاصه داستان نامفهومی که از آن ارائه شده باز هم به نظر می‌رسد یک درام اجتماعی باشد.

در خلاصه داستان جنگ جهانی سوم آمده است: «من همونی هستم که لباس تنت کرد، آدمت کرد، بهت بها داد، من همونم…»

بازیگران جنگ جهانی سوم

کارگردان و تهیه کننده:هومن سیدی

نویسندگان: هومن سیدی، آرین وزیر دفتری، آرام جعفریان

بازیگران: محسن تنابنده، ندا جبرئیلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی، لطف الله سیفی و حاتم مشمولی

از عوامل اصلی که درفیلم جنگ جهانی سینمایی هومن سیدی را همراهی می‌کنند می‌توان به حضور پیمان شادمان‌فر به عنوان مدیر فیلمبرداری، مهران ملکوتی، مدیر صدابرداری و محسن نصرالهی، طراح صحنه اشاره کرد که در واقع چندمین همکاری آن‌ها با هومن سیدی است.

منبع: هت فیلم

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا