جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی

بالا رفتن دور فن سرور hp

فن سرور به عنوان یکی از اجزای مهم جهت خنک کاری قطعات سرور به شمار می رود که با چرخش و در نتیجه جا به جایی جریان هوا و برای عملکرد صحیح قطعات به تهویه هوا داخل سرور می پردازد.  علاوه بر امکانات و سایر تجهیزاتی که یک فن سرور می تواند شامل شود، نکته مهمی که به هنگام تهیه این محصول مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان قرار می گیرد؛ صدای نسبتا زیاد ایجاد شده توسط آن است. صدای ایجاد شده از این فن می تواند نشان دهنده استفاده بیش از حد انرژی و اتلاف انرژی سرور باشد و کارایی پایین و عملکرد نا درست قطعات و سایر تجهیزات را نمایان کند.

اگر محیطی که سرور در آن قرار دارد هوای مطبوعی نداشته و جریان هوا نا مناسب باشد، فن برای گردش هوا جهت خنک کردن سرور، با سرعت بالاتری کار کرده و نمی تواند به درستی وظیفه خودش را انجام دهد، پس می توان گفت که خنک بودن محیط ، کمک شایانی به گردش هوا و کارایی بهتر برای خنک کردن قطعات می کند.

علاوه بر جریان نامناسب هوا یا تنظیمات نا متعادل فن، نکته دیگر قابل توجه استفاده از فریمور متناسب با میزان انرژی مصرفی است؛ از آن جایی که معمولا کمپانی های سازنده فریمورها را آپدیت می کنند و همواره در پی بروزرسانی پیکربندی نرم افزاری جهت کارایی بهتر محصول هستند، باید توجه داشت که عدم استفاده از آخرین فریمور آپدیت شده و متناسب سرور بر اینکه دستگاه قادر بر تنظیم سرعت فن هایش نباشد تاثیر بالایی دارد.

در کنار همه این موارد ذکر شده باید بیان کرد که گاهی اوقات به دلیل درست کار نکردن پاور سرور، نیز دور فن بالا رفته و صدا ایجاد می شود و همین کار کردن ممتد فن سرور با دور زیاد موجب می شود که حتی اگر پردازش یا محاسبه سنگینی انجام نشود و دما نیز پایین باشد؛ فن در حالت پر سرعت خود قرار گرفته و عملکرد آن دچار اختلال شود.

گاهی اوقات ممکن است پس از ارتقا سرور و به دلیل عدم سازگاری و توازن قطعات با پیکربندی نرم افزار، دما و دور فن بالا رود که باید گفت بررسی دقیق نرم افزار و سخت افزار در کنار هم می تواند به کاهش صدای ایجاد شده توسط فن سرور کمک شایانی کند.

نحوه کم کردن صدای فن سرور اچ پی

قاعدتا پس از استفاده طولانی مدت از فن بدون تمیز کردن آن، گرد و خاک نشسته روی آن از کارایی و عملکرد فن کاسته و سرعت و صدای فن سرور را افزایش می دهد ؛ پس اگر مدت زیادی است که از فن سرور استفاده کرده و بعد از مدت ها شاهد ایجاد تغییرات روی عملکرد آن شده ایم بهتر است در صورت بالا رفتن صدا، اولین گمان را بر روی عدم تمیز بودن قطعه گذاشته و برای رفع این مشکل و به جهت تمیز نمودن تمامی بخش ها، سرور را خاموش کنیم و پس از باز کردن درپوش، با استفاده از اسپری هوای فشرده، تمام گرد و خاک منافذ و شیار های همه بخش دستگاه را تمیز کنیم.

اگر تمیز نمودن سرور نیز کمکی به ما نکرد ؛ باید در نظر داشته باشیم که گاهی حتی ممکن است پس از بررسی متوجه شویم که فن ها در جای درستی قرار نگرفته اند و یا درب دستگاه کامل و به درستی بسته نشده است و همین مورد موجب تشدید صدای فن سرور می گردد ؛ که در این صورت با آسان ترین روش و جای گذاری مناسب قطعات می توانیم مشکل را تا حد ممکن حل کنیم.

علاوه بر تمیز بودن سرور و بررسی دقیق موقعیت قرار گیری قطعات که برای ما حائز اهمیت است نکته دیگر که مورد بیان قرار می گیرد این است که در اکثر اوقات از لایه های فوم در ساخت قفسه و به جهت کاهش میزان صدا استفاده می شود و معمولا فضای داخلی با فومی مرغوب که می تواند جنس های متفاوتی نیز داشته باشد کاملا پوشیده می شود و نیز رک های سرور با اندازه و جنس های متفاوت و برای کم کردن صدای سرور طراحی می شوند.

رک سروری که به کار گرفته می شود بسته به تعداد سرور ها و حتی قطعات آن در اندازه های متفاوتی عرضه می شود که معمولا به آن ها رک های آکوستیک یا ضد صدا گویند که همانطور که از نام محصول مشخص است، می توان از این رک ها به جهت کاهش صدا، به ویژه به هنگامی که سرور در نزدیکی کاربران قرار دارد استفاده کرد و حتی برخی از آن ها توانایی کاهش صدا از 18 تا 21 دسیبل سطح صدا و به فاصله یک متری از رک سرور را دارند.

در کل در کنار استفاده از عایق های مخصوص و رک های ضد صدا، سرور ها حتما باید در محلی استاندارد و در اتاق سرور قرار گیرند تا که امنیت فیزیکی داشته و کارایی و عملکرد مناسب را ارائه دهند.

از آن جایی که اتاق سروری که استاندارد است در محلی قرار دارد که آلودگی صوتی ایجاد شده در سایر بخش های محیط کاری خلل ایجاد نکند ؛ اتاق رک نیز در موقعیت مکانی با بیشترین میزان ملاحظات امنیتی قرار دارد و همچنین همین عایق بودن این اتاق از ایجاد مزاحمت برای سایر کاربران جلوگیری می کند.

پس از تمامی نکاتی که مورد بیان قرار گرفت؛ گزینه نهایی پیش روی ما می تواند تعویض فن سرور با فنی که بی صدا است باشد، گاهی اوقات به جای استفاده از تجهیزاتی مثل رک های آکوستیک یا همان ضد صدا ، مجبور به استفاده از محصولاتی هستیم که  خود کمپانی های سازنده به منظور حل مشکل صدای فن سرور، به صورت مدل خاصی از فن بی صدا به بازار مصرفی ارائه می کنند و در داخل سرور به کار گرفته می شوند.

بسته به شاخصه و ویژگی و امکانات این فن های بی صدا می توان این محصولات را در قیمت های قابل قبولی یافت و پیش از خرید باید کانکتور سرور را مورد بررسی دقیق قرار دهدیم چرا که نکته مهم آن است که فن جدیدی که خریداری می شود باید با کانکتور سرور سازگاری کامل داشته باشد.

اگر به مقالات خارجی نیز علاقه مند هستید می توانید به سایت hpe.com مراجعه نمایید چراکه این سایت یکی از کامل ترین سایت های خارجی در این زمیه می باشد.

تنظیم سرعت فن سرور اچ پی

اگر سرور ما از نوع HPE باشد جهت تغییر سرعت کار فن باید از طریق منوی Bios و اگر سرور ما Dell باشد از طریق منوی iDRAC  به انجام تنظیمات نرم افزاری آن بپردازیم.

در منوی بایوس باز شده در سرور های اچ پی، به جهت تنظیم سرعت فن از طریق گزینه Advanced options  اقدام کرده و با کلیک بر روی گزینه Thermal configuration  لیستی از گزینه های تنظیم فن سرور مقابل ما باز می شود و می توانیم یکی از گزینه های Optimal cooling  یا Increased cooling  را انتخاب کنیم که در حقیقت انتخاب گزینه cooling Optimal موجب کاهش سرعت کار فن می شود و این در حالی است که انتخاب گزینه Increased cooling سرعت کار فن را افزایش می دهد.

حال پس از انجام تنظیمات سرعت نسبت به موقعیت قرار گیری سرور و با توجه به شرایط و دمای سرور، جهت ذخیره کردن همه تغییرات اعمال شده و سپس خارج شدن از منوی بایوس کافیست کلید F10 بر روی کیبرد را فشار داده و اجازه دهیم تا سرور ری استارت شود و تغییرات ایجاد شده خودشان را نشان دهند.

این شیوه بیان شده به هنگام استفاده از سرور های کمپانی سازنده اچ پی کارساز است اما اگر از سرور Dell استفاده می کنید تنها کافیست تا منوی iDRAC  را باز کرده و از بخش iDRAC settings وارد تنظیمات این منو شده و با انتخاب گزینه Thermal وارد صفحه تنظیمات فن سرور دل شویم و به جهت کاهش سرعت کار فن و صدای ایجاد شده توسط آن ، گزینه Low fan speed offset را انتخاب کنیم.

آشنایی با فن های HOT- SWAP

در واقع فن هایی که این ویژگی HOT-SWAPPING را ساپورت می کنند به ما این قابلیت را می دهند که به تعویض و تعمیر قطعه ای که دچار ایراد شده بپردازیم ، آن هم بدون اینکه به خاموش کردن و یا راه اندازی مجدد احتیاج پیدا کنیم. در واقع این ویژگی که اکثر اوقات در محصولات پیشرفته و جدید تر پشتیبانی می شود ، به ما کمک می کند تا پیکر بندی یک سیستم را تغییر دهیم بدون اینکه نیازمند به ایجاد تغییر در عملکرد آن شویم و در واقع اگر یک سیستم باید حتما به صورت دائمی فعال و روشن باشد ؛ بتوان به تعویض قطعه معیوب در آن پرداخت.

خرید سرور hp

برای خرید سرور hp پیشنهاد ما به شما شرکت تجهیز شبکه فیدار می باشد که چندین سال است در این زمینه فعالیت داشته و همکاری با شرکت های بزرگ را نیز در رزومه خود دارا می باشد. همچنین با خرید محصول مورد نظر خود از این فروشگاه می توانید از تخفیف ویژه ای برخوردار شوید.

دکمه بازگشت به بالا