اقتصادیکسب و کار ایرانی

چگونه مبل چرم را تعمیر کنیم؟

انواع روش های تعمیر مبل چرم

از مشکلات مهمی که برای مبل های چرمی پیش خواهد آمد پوسته شدن چرم , از بین رفتن رنگ چرم و پاره شدن پارچه ی چرمی است که مبل شانا تمامی مراحل تعمیرات مبل شما را از صفر تا صد انجام می دهد. از جمله روش های تعمیرات مبل چرمی و یا مبل شنی عبارت است از:

 • پوسته شدن مبل چرمی: پوسته پوسته شدن مبل های چرمی کاملا ظاهر زیبای این نوع مبل ها را از بین می برد و ظاهری کهنه و فرسوده به مبل می بخشد بهترین کار این است که ابتدا با یک تعمیرکار مبل مشاوره کنید اگر تایید کرد که مبل شما قابل تعمیر است اقدام به تعمیر آن بکنید.
 • رنگ کردن چرم :  بسیاری از مبل ها با اینکه ظاهری سالم دارند اما کاملا رنگ پریده و ناپسند دیده می شوند که باعث زشت شدن فضای خانه خواهد شد.

بسیاری از مشتریانی که با ما تماس می گیرند می خواهند اطلاعات دقیقی از قیمت و تعرفه تعمیرات مبل چرم بدست آورند. از این رو کارشناسان مبل شانا این امکان را برای شما فراهم کرده است تا با ارسال تصویر مبل های خود هزینه تعمیرات مبل چرم را به صورت دقیق براورد کنید.

تعمیر مبل می تواند روشی مناسب برای کم کردن هزینه ها باشد اما باید توجه داشته باشید که این کم شدن هزینه به چه قیمتی. بعضی از مبل ها بعد از تعمیر به حالت اولیه ی خود باز می گردند و دیگیر مشکلی نخواهند داشت برای برخی دیگر اینگونه نخواهد بود و بعد از تعمیر بعد از مدت کوتاهی به حالت اولیه خود باز می گردند چون کلاف یا استخوان بندی سالمی ندارند  که این به ضرر شما است و علاوه بر هزینه ی تعمیرات مبل چرم مجبور به پرداخت هزینه ای برای مبل های جدید خواهید شد.

هزینه تعمیرات مبل چرم بیشتر به جنس چرمی که انتخاب می کنید تا برای رویه ی آن استفاده شود بستگی خواهد داشت چون جنس چرم ها با هم دیگر متفاوت می باشد همچنین وجود مشکلاتی مانند دسته یا پایه شکسته شده  مبل , کلاف آسیب دیده , پشتی یا نشیمن نیاز به تعویض , مواد لازم برای تعمیر , میزان آسیب دیدگی مبل و سفارش رنگ کاری در هزینه ی کلی تعمیر هر مبل چرمی نقش خواهد داشت و فرد تعمیرکار بعد از گرفتن نوع سفارشی می می دهید می تواند هزینه را برای شما تخمین بزند تا اقدام به پرداخت آن کنید.

آموزش تعمیر مبل چرم در منزل

آموزش تعمیر مبل چرم در منزل را می توان از آموزش های پر تقاضا در مورد تعمیر لوازم خانگی دانست. با افزایش قیمت ها و هزینه خمات تعمیرات مبل چرم بسیاری از افراد تصمیم می گیرند تا خود دست به کار شوند و اقدام به تعمیر مبل کنند. البته بعضی از انواع تعمیرات مبل بسیار ساده و قابل انجام در منزل است.

فراموش نکنید که هر چقدر مبل چرمی شما کیفیت بهتری داشته باشد، باز هم ممکن است دچار مشکلاتی مثل کثیف شدن، پارگی، سوختگی، سایش، و سوراخ شدن شود. در این بخش از مطالب اینتکس ایران قصد داریم در مورد تعمیر مبل چرمی در منزل نکاتی را ارایه دهیم. با ما همراه باشید.

چرا به تعمیر مبل چرمی نیاز پیدا می کنیم؟

مبل چرمی گرچه مشکلات خاص خود را دارد اما همیشه یکی از بهترین و محبوب ترین انواع مبلمان بوده است. چرم در دو نوع طبیعی و مصنوعی به عنوان پارچه رومبلی مورد استفاده قرار می گیرد. حیوانات خانگی یکی از دلایل پارگی روکش چرمی می باشند. پنجه حیوانات می تواند باعث خراش بر سطح چرم، پارگی یا حتی سوراخ شدن مبل شود. گذشت زمان و شرایط دمایی مختلف هم می تواند چرم را به سمت خشک شدن و پوست پوسته شدن ببرد. نور مستقیم خورشید می تواند باعث رنگ پریدگی چرم شود. کودکان نیز با شیطنت های خود ممکن است آسیب هایی به مبل وارد کرده به طوری که تعمیر مبل چرم طبیعی نیاز پیدا کنید.

تعمیر مبل چرم پاره شده

پاره شدن روکش چرمی یا فوم مبل های چرمی یکی از خرابی های رایج می باشد. پارگی مبل بسیار مهم بوده و در صورت عدم توجه به آن ممکن است میزان آسیب بیشتر شده و مبل را بدون استفاده کند. بنابراین بهتر است در صورت مشاهد پارگی، به سرعت مبل را ترمیم کنید تا طول عمر مبلمان خود را افزایش دهید.

برای تعمیر مبل چرمی پاره شده قبل از هر اقدامی دو کار باید انجام دهید. اول سطح چرمی و قسمت پاره شده را با دستمال کاملا تمیز کرده و هر گونه گرد و غبار را از آن پاک کنید. دوم یک تکه چرم یا پارچه جین در اندازه محل آسیب دیده برای ترمیم مبل خریداری کنید.

 • تکه پارچه جین یا چرم را در زیر قسمت پاره شده قرار دهید. سعی کنید کاملا تمام پاره شدگی را پوشش دهد. اگر نخ کش شدگی در محل وجود دارد آن را با قیچی بچینید.
 • چسب مخصوص چرم را تهیه کرده و با یک گوش پاک کن به پشت محل پاره شده بکشید و سپس دو لبه پاره شده را طوری بکشید که درز پاره شدگی دیده نشود.
 • ابتدا محلی که چسب زده اید را خوب فشار دهید. می توانید این کار را با یک کتاب یا کف دو دست خود انجام دید. برای خشک شدن چسب از سشوار هم می توانید استفاده کنید.
 • از رنگ یا پر کننده مخصوص چرم استفاد کنید با کاملا هم شکل و هم رنگ سایر قسمت های مبل شود.

تعمیر مبل چرم ساییده شده در منزل

از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای مبل های چرمی پیش بیاید، می توان به خراش و ساییدگی پوسته ی چرمی مبل اشاره کرد. این اتفاق در اثر اصطحکاک زیاد یا تماس اجسام تیز با روکش چرمی مبل اتفاق می افتد. معمولا خانواده هایی ک دارای حیوانات خانگی و بچه های کوچک در منزل خود هستند، بیشتر با این مشکل مواجه می شوند. برای تعمیر مبل چرم طبیعی ساییده شده در منزل مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا مبل را با دستمالی مرطوب به خوبی تمیز کنید و گرد و خاک را از آن بگیرید.
 • سپس با استفاده از یک پارچه آغشته به سرکه سیب چند بار محل خراش یا ساییدگی را بکشید.
 • پولیش یا رنگ چرم متناسب با با روکش چرمی مبل را خریداری کرد و آن را بر روی سطح ساییدگی و خراش بکشید. برای تعمیر مبل چرمی انتخاب رنگ متناسب با رنگ چرم مبل بسیار مهم است.

تعمیر مبل چرم پوسته پوسته شده

این موضوع نیز از دیگر مشکلات مبلمان چرم می باشد که بیشتر برای چرم مصنوعی اتفاق می افتد. اگر با پوسته شدن سطح روکش چرمی مبل خود روبرو شدید، تعلل نکنید و سریعا اقدامات لازم را انجام دهید، در غیر اینصورت پوسته شدن به همه جای مبل سرایت می کند. روش هایی وجود دارد که شما می توانید از پوسته شدن مبل خود جلوگیری کرده و به تعمیرات مبل چرمی در منزل خود بردازید. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

 • در قدم اول پوسته های مزاحم را از مبل جدا کنید و پس از آن با چسب مخصوص لبه چرم را به سطح مبل بچسبانید.
 • بخش هایی که پوست چرمی اش برداشته شده است را با رنگ متناسب با رنگ چرم مبل خود رنگ کنید. اگر پس از خشک شدن رنگ متوجه عدم رنگ آمیزی مناسب شدید، دوباره آن را رنگ کنید.
 • پس از رنگ آمیزی نوبت به استفاده از براق کننده می رسد. می توانید از براق کننده های موجود در بازار استفاده کرده یا با ترکب روغن زیتون و سرکه، یک براق کننده خانگی تهیه کنید.

نکات مهم در تعمیر مبل چرمی در منزل

 • در هنگام تعمیر پارگی مبل چرم اگر امکان خرید چرم برای شما وجود ندارد، به جای آن می توانید از یک تکه پارچه جین استفاده کنید.
 • استفاده از آب و صابون و تمز کننده هایی که حاوی آمونیاک هستند می تواند به رنگ مبل چرمی شما آسیب وارد کند.
 • برای افزایش طول عمر مبل چرمی، آن را نزدیک شومینه یا بخاری، نور مستقیم خورشید و سیستم تهویه منزل قرار ندهید.
 • برای جلوگیری از خشکی چرم از نرم کننده های مخصوص این کار استفاده نمایید.
 • اگر لکه های جوهری بر روی مبل ایجاد شد، آن را با الکل و پارچه کتانی تمیز کنید.
 • اگر در نگهداری مبل چرم مشکل دارید می توانید تعمیر مبل چرم با پارچه را انجام دهید.
 • برای تعمیر چرم مبل می توانید از کیت های تعمیرات چرم موجود در بازار نیز استفاده کنید.
 • برای براق شدن مبل چرم می توان علاوه بر محلول دست ساز معرفی شده از واکس چرم نیز استفاده کنید.

آیا تعمیر مبل چرم به پارچه ای امکان پذیر است؟

بله انجام این کار امکان پذیر است. خرابی مبل چرم و نیاز به تعمیر آن به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. مبل چرم به دلیل جنس خاصی که دارد، خیلی سریع دچار پارگی می‌شود، به همین دلیل در اغلب موارد می بینیم که خانواده ای که بچه کوچک یا حیوان خانگی دارند، هنگام خرابی مبل چرمی، به دنبال تعمیر مبل چرم به پارچه ای هستند یا گاهی اوقات به دلیل تغییر دکوراسیون و هماهنگی مبلمان با محیط، نیاز به تعمیر مبل چرم به پارچه ای است.

نکته مهم در تغییر این دو جنس با هم، این است که، از پارچه مناسب برای تعمیر مبل چرم به پارچه ای استفاده کنید. بهترین پارچه ها به شرح زیر است:

 • پارچه مازراتی: پارچه های مازراتی از نظر جنس و مقاومت دارای کیفیت بالایی هستند، به همین دلیل بسیار مناسب مبل های راحتی می باشند.
 • پارچه مبل پورشه: این نوع پارچه هم مناسب برای تغییر و تعمیر مبل چرم به پارچه ای است و اینکه دارای تنوع رنگی بسیار زیادی است.
 • پارچه بوگاتی: پارچه بوگاتی هم دارای مقاومت و کیفیت بالاست و هم دارای تنوع رنگ بالایی است.

در صورتی که تصمیم دارید، مبل چرمی خود را به پارچه ای تبدیل کنید بهتر است که یکی از پارچه های بالا را انتخاب کنید.

چرم مصنوعی بهتره یا طبیعی؟

سوالی که اغلب برای افراد به وجود می آید این است که چرم مصنوعی بهتره یا طبیعی؟ حقیقت این است که برای هر دو دسته موافقین و مخالفیینی  وجود دارد . درواقع انتخاب صحیح تنها به اولویت بندی شما و اینکه از چه موادی می خواهید استفاده کنید بستگی دارد. خرید مواد صحیح باید به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد تا اطمینان حاصل شود که گزینه مناسبی را برای خود یا پروژه خود انتخاب کرده اید.

در این بخش سعی شده در مورد آنچه که شما باید در خصوص انتخاب چرم بدانید صحبت کنیم و تفاوت های اصلی چرم مصنوعی و طبیعی را توضیح دهیم.

چرم مصنوعی بهتره یا طبیعی – تفاوت ها

تفاوت اساسی این دو در این است که چرم اصل از پوست حیوانات مانند گاو ، گاومیش یا گاو کشاورزی ساخته می شود. از طرفی چرم مصنوعی از مواد پلاستیکی ساخته می شود و سپس با استفاده از موم ، رنگ یا رزین در آن رنگ و بافت ایجاد می کنند .

بزرگترین تفاوت این دو در این است که چرم واقعی واقعاً بی نظیر است ، زیرا هیچ دو پوسته ای ( چرمی) یکسان نیستند. چرم گاو اغلب دارای مشخصه هایی از منشأ آن است ، مانند جای کشش ، زخم و رگ ها که این به ویژگی و زیبایی محصول می افزاید. چرم اصل همچنین دارای منافذ و علائم متناقض است ، به این معنی که به زیبایی از بقیه متمایز شده و ظاهری متمایز دارد. چرم مصنوعی بسیار یکنواخت می باشد- حتی اگر برای طبیعی جلوه کردن آن تلاش شده باشد چون منافذ آن به صورت مصنوعی ایجاد شده.

ساخته شده برای دوام بیشتر!

یکی از مزیت های چرم واقعی دوام آن است. چرم واقعی بدون آسیب دیدن می تواند سالها دوام بیاورد. از طرفی بخاطر طبیعی بودن محصول استفاده از این چرم جلوه آن را افزایش می دهد. نکته قابل توجه در فروش چرم مصنوعی قیمت آن است. با توجه به اینکه به صورت انبوه تولید می شود ، اغلب بطور قابل توجهی ارزان تر از چرم اصل است.

چرم مصنوعی بهتره یا طبیعی – ویژگی های متمایز کننده

چرم طبیعی را می توان به دلیل ظاهر لوکس ، احساس و بوِ آن از چرم مصنوعی تشخیص داد. با این حال ، بسیاری از چرم های مصنوعی می توانند به همان اندازه واقعی باشند – دوباره تاکید میکنیم اینکه شما از چه چرمی استفاده می کنید کاملا بستگی به نیاز شما و اولویت بندی های شما در خصوص جنس آن دارد .

انواع چرم طبیعی

چرم طیبعی را می توان به چهار دسته اساسی تقسیم بندی کرد.این دسته بندی ها می تواند بر قیمت و کیفیتِ محصول نهایی تاثیر بگذارند

1- چرم طبیعی دانه کامل :

بهترین چرم در صنعت چرم دانه کامل (تمام دانه) است (همچنین به عنوان چرم با غلظت دانه بالا شناخته می شود). علاقه مندان به چرم های با دوام خیلی بالا ازاین دسته چرم ها استفاده می کنند.

چرم تمام دانه از پوست گاو ساخته می شود که همراهش بافت و لکه هایی است که در طول زندگی یک گاو از برس آن ، درختان و نرده ها جمع آوری شده است. در حالی که این مدل چرم در میان برخی افراد محبوب نیست ، اما تعداد زیادی از مشتری ها این مدل چرم را بخاطر ظاهر طبیعی تر اش ترجیح می دهند.

2- چرم طبیعی رنگی :

این نوع چرم در واقع چرم تمام دانه ای است که رنگ شده . این چرم ضمن استفاده از حداقل رنگ ها بر الگوهای طبیعی و ناهنجاری های موجود در چرم تأکید می کند که ظرافت ها را حفظ کند. این نوع چرم به محیط اطراف خود واکنش نشان می دهد و با گذشت زمان تغییر خواهد کرد. ترکیب رنگ با چرم طبیعی همان چیزی است که به بسیاری از مبل ها و صندلی ها جلوه ای زیبا می دهد و در عین حال شخصیت زیادی به قطعه مورد نظر می بخشد .

3- چرم دانه برجسته :

برخی افراد چرمی بدون لکه و نقص را ترجیح می دهند. چرم دانه برجسته چرمی است که در آن الگویی بکار رفته است تا جلوه ای بدون نقص ایجاد کند

بیشتر محصولات چرمی موجود در بازار ، به دلیل یکنواخت بودن مواد ، از این نوع چرم استفاده می کنند. چرم برجسته به ایجاد محصولات با ثبات تر که مکررا به فروش برسند کمک می کند و اثباب ایجاد محصولات با خط تولید انبوه رو فراهم می کند .

4- چرم باند شده – درست شده از ترکیب تیکه چرم های کوچک :

وقتی تولیدکنندگان بزرگ چرم در کارخانه ها مشغول ساخت و تولید چرم هستند ، در فرآیند کار مقدار زیادی چرم تیکه شده و اضافه به وجود می آید .

به جای اینکه این مواد به هدر برود ، شرکت ها راهی برای استفاده از این مواد باقی مانده به عنوان “چرم باند شده” پیدا کرده اند. ضایعات چرمی به قطعات کوچک تقسیم شده و بهم متصل می شوند و ماده ای چرمی جدیدی ایجاد می کنند.

در اکثر محصولات تجاری ارزان قیمت از چرم باند شده استفاده می شود . این نوع چرم هزینه کمتری دارد ، باعث صرفه جویی در منابع می شود و بسیار نرمتر از چرم معمولی است.

با این حال ، چرم های باند شده به مرور زمان خراب می شوند ، به همین دلیل لبه های مبل چرمی با قیمت پایین تکه تکه می شوند. تصمیم شما برای خرید چرم باند شده بستگی به دوام محصول شما دارد.

معایب محصولاتی که با چرم طبیعی ساخته شدند

در اینجا چند نکته منفی درخصوص استفاده از چرم حیوانات برای اثاثیه و لوازم شما آورده شده است.

– نگهداری سخت

یک عیب شاخصچرم طبیعی به عنوان روکش این است که این نوع چرم نیاز به نگهداری بالا و منظم دارد. چرم پوست حیوان است و در صورت عدم نگهداری صحیح پوست خشک می شود و ترک می خورد. اگرمیخواهید کیفیت چرم حفظ شود ، بایستی از روغن مخصوص چرم استفاده کنید

حتماً تحقیقات خود را انجام دهید تا سرمایه شما به هدر نرود

– لک شدن

نکته منفی دیگری که در خصوص مبلمان چرمی وجود دارد این است که چرم طبیعی به راحتی لک می شود و به همین دلیل تمیز کردن چرم کمی کار چالش برانگیزی است. بسیاری از شرکت ها محصولات تمیزکننده چرم و لکه برداری را ارائه می دهند در نتیجه حواستان باشد وسایل چرم طبیعی را لک نکنید چون پاک کردن آن مصیبت است

– هزینه های بالای تولید نسبت به چرم مصنوعی

تولید محصولات چرم طبیعی که از پوست حیوانات ساخته می شود بسیار دشوارتر از چرم مصنوعی است و به همین دلیل ، چرم حیوانات هزینه بالاتری نسبت به چرم مصنوعی دارد. یک استثنا در این مورد چرم باند شده است که به دلیل عناصر بازیافتی و مواد با کیفیت پایین ، ارزان تر است .

– کشتن حیوانات

در حالی که چرم واقعی از کیفیت و دوام بالایی برخوردار است ، اما این فرآیند از پوست حیوانات استفاده می کند. اگر می خواهید به محیط زیست کمک کنید و انسان با اخلاقی باشید از مصرف محصولات حیوانی خودداری کنید و بجای آن از چرم مصنوعی استفاده کنید.

سوالات متداول تعمیرات مبل چرم

آیا مبل چرمی که در قسمتی پارگی دارد قابل تعمیر است؟

بله شما می توانید برای تعمیرات مبل چرمی خود تصویر مبل چرمی را ارسال کنید.

هزینه تعمیرات مبل چرمی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت و تعرفه تعمیر مبل چرمی با توجه به میزان خرابی مبل و نوع چرم استفاده شده براورد می شود.

آیا امکان دارد تعویض رویه مبل چرمی را با روکش پارچه ای انجام دهید؟

این کار با توجه به نوع مبل شما قابل انجام است.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا