جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی

چگونه سنگ خانه را براق کنیم ؟

براق كردن سنگ مرمر

از مهمترین کارهای سنگسابی؛ براق کردن سنگ مرمر کمی دشوار است. سنگ مرمر یکی از پرطرفدارترین مصالح برای سطح کانتر آشپزخانه، کف و دیوار است و هیچ چیز به اندازه‌ی یک سنگ مرمر براق و درخشان نمی‌تواند طراحی داخلی ساختمان شما را منحصر به فرد کند. اگر شما هم طرفدار این نوع سنگ‌ها هستید، باید یک سری نکات را برای کفسابی در کرج و نگهداری از آن‌ها رعایت نمایید.

هنگام انجام کفسابی ساختمان، آشپزخانه محیطی حساس است و تمیز نگهداشتن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. نکات نظافتی و بهداشتی همانند  پس از استفاده،  با پاک کننده مخصوص،  و خصوصا استفاده از  در کنار تمیز کردن کف شرایط را برای داشتن یک آشپزخانه تمیز و زیبا فراهم می‌کند.

توجه داشته باشید که پاک کردن لکه‌ها از روی سنگ مرمر بخصوص لکه‌های اسیدی، لکه‌ی قهوه یا آبمیوه از روی این سطوح بسیار دشوار بوده و با پاک کردن تفاوت دارد، بنابراین باید به محض اینکه لکه دار شد با یک اسفنج خیس روی لکه ایجاد شده بکشید تا آثاری از لکه بر روی سنگ باقی نماند و باقیمانده‌ی آب را از سطح کاملا پاک کنید و حتما بلافاصله آن را کاملا خشک کنید و اجازه ندهید با هوا خشک شود.

نکته مهم درباره تمیز کردن کف ساختمان: مهم اینکه به هیچ وجه برای براق كردن سنگ مرمر از مواد شوینده شیمیایی مثل: جوهرنمک، وایتکس و  خصوصا در کف سرویس بهداشتی و حمام استفاده نکنید، زیرا سنگ مرمر کاملا ظریف بوده و نگهداری آن خیلی سخت است.

چگونه سنگ را براق کنیم؟

سنگ‌ها معمولا برای کفپوش، کانتر آشپزخانه، روی کابینت‌ها و … کاربرد دارند و بخاطر ناهمواری‌های روی سنگ‌ها تمیز کردن آن خیلی دشوار می‌شود، در این مطلب شیوه‌هایی ساده برای از بین بردن لکه از روی سنگ و روش جلا دادن سنگ و سرامیک را معرفی می‌کنیم.توجه داشته باشید پاک کردن سنگ کف با از اقداماتی مثل یا و مواردی از این قبیل یکسان نیست و روش خاص خود را دارد.

متاسفانه بسیاری از افراد بدون هیچ اطلاعی برای تمیز کردن سنگ، جوهر نمک روی سنگ می‌ریزند. نتیجه کار عالی می‌شود، اما پس از گذشت چند سال خواهید دید که سنگ کف شما به شدت فرسوده شده. بنابراین حتما به شما توصیه می‌کنیم که روش‌های درستی را برای از بین بردن لکه از روی سنگ بکار ببرید. پس از تهیه پاک کننده شما می‌بایست به ترتیب گام‌های زیر را دنبال نمایید.

برای تمیز کردن سنگ کف حتما برای شروع با یک جاروی نرم و مخصوص کف آشغال‌های روی آنرا جارو کنید، زیرا این کار باعث جلوگیری از خط افتادن روی سنگ به دلیل مواد سخت می‌شود.بعنوان مثال حتما قبل از  تا جایی که امکان دارد سطح را از مواد غذایی و گرد و غبار و چربی پاک کنید. سپس پاک کننده مناسب با سطوح را برای جلا دادن سرامیک کف به کاربرید.

یک سطل را با آب سرد و مقداری پاک کننده سنگ و سرامیک رافونه پرکنید، مخلوط را هم بزنید تا کف کند. حتما دقت کنید که از آب داغ استفاده نکنید، زیرا آب داغ اثر آنزیم‌های موجود در برخی از مواد شوینده را تضعیف می‌کند، سنگ را با محلول به دست آمده کاملا تمیز کنید،

سپس با استفاده از تی یا یک دستمال نرم هرگونه کثیفی را از روی سنگ تمیز کنید و در آخر سنگ را با یک دستمال نرم حتما خشک‌ کنید، تا هیچگونه رطوبت یا ماده شوینده‌ای روی سنگ باقی نماند. به خشک‌کردن سنگ ادامه دهید تا سنگ براق و تمیز شود.شما می‌توانید از ایده  و اسپری آن بر روی لکه‌های ایجاد شده بر سرامیک استفاده کنید.

یک نکته مهم اینکه برچسب روی مایع ظرفشویی را به دقت چک کنید تا دارای هیچ‌گونه مواد اسیدی نباشد، زیرا اسید به سرعت به سنگ‌های طبیعی آسیب می‌زند.

برق انداختن سرامیک

امروزه کاشی‌های سرامیکی محبوب‌ترین گزینه کف پوش هستند. این کاشی‌های سرامیکی مزایای زیادی دارند و تمیز کردن آن‌ها بسیار آسان است. برای شروع قبل از تمیز کردن کاشی‌های سرامیکی، ذره‌های آشغال را با جارو یا جارو برقی تمیز کنید و بعد کف را با استفاده از دستمال بدون پرز تمیز کنید. در حالت کلی نیازی به شوینده‌های قوی نخواهید داشت ولی در صورتی که سرامیک بسیار کثیف باشد می‌توانید از یک ماده شوینده و یک پد شستشوی مرطوب شده برای برطرف کردن لکه‌های سخت استفاده کنید و از شر سخت‌ترین لکه‌ها خلاص شوید.

همچنین بهتر است برای جلوگیری از ایجاد لکه، سالی یک یا دو بار با دوغاب کاشی‌ها را درزگیری کنید. درز کاشی و سرامیک معمولا بیشترین کثیفی و لک را در خود جای می‌دهند و استفاده از دوغاب یک راه حل بسیار مناسب است برای تمیز ماندن کاشی‌ها و سرامیک‌ها.اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید می‌توانید از افراد متخصص در تمیزکاری کف در جنس‌های مختلف راهنمایی بخواهید.( )

معمولا بعد از گذشت مدتی زمان سنگ‌ها و سرامیک‌ها مات می‌شوند و براقیت اولیه خود را از دست می‌دهند، که حتما توصیه می‌کنیم از یک روغن براق کننده سرامیک برای براق و درخشان کردن سرامیک‌ها استفاده کنید.تهیه و کف با استفاده از مواد طبیعی در دسترس و انواع روغن براق کننده در این موارد بسیار رایج است.

تمیز کردن کف پوش‌های چوبی

کفپوش‌های چوبی در طراحی داخلی ساختمان می‌توانند جایگزین خوبی برای فرش یا موکت باشند، ولی برای تمیز کردن آن‌ها باید حتما نکات خاصی را رعایت کنید تا عمر طولانی تری داشته باشند.همانند فرش که با انواع پاک کننده‌ها، لکه‌برهای فرش طبیعی و  برای تمیز کردن آن سر و کار دارید، چوب هم ماده‌ای است که نیاز به پولیش شدن در زمان‌های مختلف دارد، زیرا چوب در طولانی مدت تمایلی زیادی به تیره شدن و نرم شدن پیدا می‌کند.

همیشه در زمان نظافت این سوال مطرح است که یا برای از چه طریق و با چه ماده‌ای ساده تر و کم خطرتر است؟کف پوش‌های چوبی هم از این قاعده مستثنی نبوده و نیاز به دنبال کردن یک روش خاص برای تمیزکاری دارند. بنابراین از این مواد زیاد برای تمیزکردن کف پوش‌های چوبی استفاده نکنید همچنین می‌توانید یک لایه واکس یا لاک الکل به کف چوبی خود بزنید. انجام این کار باعث کاهش خسارتها و آسیب‌هایی که در گذشته دیده می‌شود و به طولانی تر شدن عمر کف پوش‌های چوبی نیز کمک می‌کند.

مواد لازم برای تمیز کردن کف پوش‌های چوبی:

  • آب
  • سرکه (10 میلی لیتر)
  • آب لیمو (5 میلی لیتر)
  • روغن زیتون (30 میلی لیتر) اختیاری

ابتدا باید تمام گرد و غبار را از کف پاک کنید بهتر است از جارو برقی استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم به طور مرتب و روزانه با جاروبرقی کفپوش را تمیز کنید تا آلودگی و غبارهای ریز به سطح کفپوش آسیب نزند. سپس مقداری آب و سرکه را داخل سطل بریزید و با هم مخلوط کنید. آب لیمو و روغن زیتون را به دلخواه به سطل اضافه کنید. بعد با استفاده از یک تی یا یک تکه دستمال کفپوش‌ها را تمیز کنید و در نهایت حتما کف پوش‌ها را خشک کنید.

در کنار این موارد سبک‌های جدید کف پوش که از شیشه‌های چند جداره و فشرده شده بوده نیز باید بر اساس اصول مشخصی تمیز و نظافت شوند. کاربرد  مخصوص کف پوش به همراه دیگر مواد پاک کننده برای این سبک تمیزکاری کف توصیه می‌شود. همچنین می‌توانید برای صرفه جویی در وقت و هزینه‌ها برای و تمیزی سنگ و سرامیک‌ها و کف پوش‌ها چوبی از اپلیکیشن‌های  کمک بگیرید و به سادگی نظافت منزل را انجام دهید و کف پوش‌های خود را به راحتی و با صرفه جویی در بودجه خود به زیبایی تمیز نگه دارید.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا