اقتصادیکسب و کار ایرانی

ابعاد ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای چیست؟

ورق گالوانیزه یکی از پرمصرف ترین محصولات فولادی ورق فولادی است که در انواع مختلف در بسیاری از کارخانه های داخلی تولید و به بازار عرضه می شود. ورق گالوانیزه در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. قیمت ورق گالوانیزه نیز بسیار حائز اهمیت است و در این صفحه در مورد قیمت این ورق اطلاعاتی خواهیم داد . در این نوشتار به این می پردازیم که ورق گالوانیزه ذوزنقه ای چیست، مراحل ساخت آن چیست، ویژگی ها و کاربردهای آن چیست؟

این ورق که در صنعت ساختمان بسیار متداول است در واقع شکل خاصی از ورق گالوانیزه می باشد. در چنین ورقی امواج مربعی در عرض ورق ایجاد می شود. از نظر تعداد امواج معمولاً شش موج در هر متر وجود دارد. می توان گفت این نوع پانل شباهت زیادی به ورق گالوانیزه کرکره سینوسی دارد. آنها در ظاهر، قدرت بدنی و ابعاد متفاوت هستند. پانل های ذوزنقه ای از زیباترین و پرکاربرد ترین پانل های سقفی و دیواری هستند.

این ورق ها به طور پیش فرض دارای استاندارد خصوصی هستند. اما همچنین با توجه به درخواست خریدار، طول آن قابل تنظیم است. عرض و وزن طبق استاندارد تعیین می شود. این محصول در رنگ های مختلف مانند نرده و پوشش سقف موثر است. همچنین برای پوشش سقف شیروانی ها و نرده های دور زمین استفاده می شود. از مزایای ورق گالوانیزه ذوزنقه ای به طور خلاصه می توان به وزن سبک، عمر طولانی، مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر خوردگی، آسیب مکانیکی، سهولت در مونتاژ و طیف کاملی از لوازم جانبی اشاره کرد.

نحوه ساخت ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

ورق های گالوانیزه ذوزنقه های مختلف به شرح زیر تولید می شوند:
ورق‌های طرح سفال
ورق ذوزنقه
ورق شادولاین
ورق کرکره سینوسی
و غیره می‌باشد.
یکی از مناسب‌ ترین و محبوب ترین ورق های گالوانیزه ذوزنقه است. این نوع پانل ها در سایز های مختلف در بازار موجود است که ضخامت آنها از ۱۰۰ تا ۱۲۵ می باشد. روش تولید این پانل ها برای مشتریان انجام می‌ گیرد. قیمت ورق های کرکره ای رنگی بسیار مناسب بوده و در صنایع مختلف کاربرد بالایی دارد.
ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای رنگی در ۱۲۵ سایز و سایز مختلف قابل تولید می باشد و متوسط زمان تولید این نوع ۲ تا ۴۸ ساعت می باشد. بنابراین اگر بتوان آن را بنا به درخواست مشتریان در هر ابعاد و اندازه ای که بخواهند تولید کرد.

ویژگی‌های ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای تقریباً شبیه ورق گالوانیزه است. تفاوت این دو نوع ورق در شکل ظاهری و کاربرد آن است. در هر متر از ورق ذوزنقه ای حدود ۶ موج وجود دارد. طول این ورق با توجه به درخواست خریدار قابل تنظیم می باشد. در هر ۱٫۲۵ متر حدود ۸ موج روی ورق وجود دارد و عرض هر ورق از ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی متر است. این ورق ها پس از روی هم قرار گرفتن ۹۸ سانتی متر عرض دارند. ضخامت ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای معمولا بین ۰٫۳۰ میلی متر تا ۲ میلی متر است. وزن ورق ذوزنقه ای نیز با توجه به ابعاد و ضخامت آن تعیین می شود.

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای مقرون به صرفه، سبک، بادوام و مقاوم در برابر سایش مکانیکی هستند. پانل های ذوزنقه ای برای پوشش سطوح بزرگ و صاف مناسب هستند. ماده به کار رفته در لایه سطحی ورق ها ذوزنقه ای، رزین مخصوصی است که برای جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش خورشید و کاهش رسانایی حرارتی استفاده می شود.

همه این ویژگی ها دوام و مقاومت عالی در برابر خوردگی شیمیایی را تضمین می کند. لایه میانی و زیرین از ماده ای با استحکام و عایق عالی ساخته شده است. فولاد مورد استفاده در ساخت ورق ها ذوزنقه ای DX51D + Z مطابق با استاندارد EN 10346 است که البته در هر کارخانه از مواد اولیه متفاوتی استفاده می شود و ما این فولاد را بر اساس استاندارد آن معرفی کردیم.

ورق ‌های گالوانیزه ذوزنقه ای بسیار سبک وزن هستند، بنابراین می توان از آنها در سقف هایی که تحمل بار کاشی و سرامیک را ندارند استفاده کرد. وزن کم این ورق ها نباید شما را گیج کند، زیرا این ورق ها بسیار بادوام هستند. اثرات باد و آب و هوا نیز بر این ورق ها تأثیر نمی گذارد. ورق ها ذوزنقه ای در برابر آب و رطوبت مقاوم هستند و بنابراین هرگز زنگ نمی زنند. در صورت نصب صحیح و درست ورق‌ های ذوزنقه ای، عملکرد آنها تا سالها تضمین می شود.

ویژگی های دیگر ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

صافی سطح مناسب: این ورق ها کیفیت یکنواختی دارند و با پوشش رنگی یکنواخت پوشانده شده اند.
استحکام بالا: استحکام کششی بالای این پانل ها به آنها کمک می کند تا بارهای سنگین را تحمل کنند.
مقاومت در برابر خوردگی: این ورق ها از فولاد و آلومینیوم مرغوب ساخته شده اند. به همین دلیل خواص ضد خوردگی عالی دارند.
عایق حرارتی خوب: پوشش این پانل ها دارای خواص عایق قوی است. بنابراین، چنین ورق ها مقاومت حرارتی عالی دارند.
مقاوم در برابر آب: این پنل ها در برابر آب مقاوم هستند.
مقاومت در برابر آب و هوا: این ورق ها آب و هوای بد را به خوبی تحمل می کنند.
ظاهر زیبا: به دلیل تنوع رنگ، می توان انتظار ظاهری زیبا را داشت.
اقتصادی: این ورق ها از نظر هزینه هایی مانند نصب و نگهداری بسیار مقرون به صرفه هستند.

کاربرد ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

ورق گالوانیزه ذورنقه کاربردهای مختلفی دارد. از جمله این موارد می توان به پوشش سقف سوله یا سقف شیروانی ویلا اشاره کرد. کاربردهای دیگر شامل حصارکشی در اطراف زمین یا ساختمان و ایمن سازی سقف ها در سایت های در حال ساخت است. از آنجایی که این ورق بسیار مقاوم در برابر خوردگی است زیرا در فرآیند تولید ورق گالوانیزه ذوزنقه ای، هنگام ذوب شدن به داخل حوض نورد می شود. به همین دلیل خاصیت ضد رطوبت و تنوع رنگ از دیگر کاربردهای مهم ورق ذوزنقه ای است.

کاربردهای دیگر

ساخت پناهگاه باری محصولات، پارکینگ و ساخت و ساز
پوشش سقف و دیوارهای جانبی ساختمان ها
حصارکشی ساختمان در حال ساخت
سقف و نمای بیرونی برای خانه های کوچک
پناهگاه های محصولات، پناهگاه های سایه دار و پارکینگ
تعیین حدود در مناطق، تفکیک مناطق برای بازسازی مغازه ها و مناطق ساختمانی

یکی دیگر از کاربردهای ورق گالوانیزه ذوزنقه ای در پوشش سقف می باشد. می دانیم که سقف ها در تمام فصول در معرض باد و باران هستند. در نتیجه، بام باید برای قدرت برابر با طیف وسیعی از رویدادها آماده شود. همچنین پس از چندین سال استفاده، بازسازی سقف ضروری می شود. پانل های ذوزنقه ای با مزایای بسیاری از جمله مقاومت در برابر آب و هوا، مونتاژ آسان و عمر طولانی به گزینه ای مناسب برای استفاده در سقف ها تبدیل شده اند.

پروفیل های ذوزنقه ای روی سقف ها در موارد زیر استفاده می شود:
از آنجایی که پوشش سقف بدون عایق حرارتی بار را تحمل می کند
به عنوان محفظه پایین سقف متحمل بار در یک سقف عایق حرارتی که در بالای آن قرار دارد.
به عنوان یک پوسته خارجی مقاوم در برابر آب و هوا در سازه های دو پوسته ای.
سقف هایی با ورق گالوانیزه ذوزنقه ای دارای خواص صوتی و آکوستیک عالی هستند. طبق برآوردهای کاهش نویز، استفاده از پانل های ذوزنقه ای نویز را تا ۵۳ دسی بل کاهش داد. پانل های ذوزنقه ای دو پوسته نیز برای برآوردن الزامات حفاظت در برابر آتش استفاده می شوند.

استفاده از پانل های ذوزنقه ای برای کاهش تعداد تکیه گاه های مورد نیاز در ساخت و ساز بسیار سودمند است. زیرا برای بتن تازه به رنگ بیشتری نیاز نیست. مقاطع ذوزنقه ای به عنوان سقف های اضافی در ساخت پارک‌ های چند طبقه مدرن استفاده می شود. ورق ها فولادی ذوزنقه ای شکل اتصال بین بتن و فولاد را تشکیل می دهند.

ممکن است قیمت این ورق مشابه قیمت ورق گالوانیزه در نظر گرفته شود. اما قیمت ورق ذوزنقه ای رنگی بسته به رنگ بندی آن متفاوت است. همچنین در صورت نیاز به عملیاتی مانند خم و برش ورق ها، قیمت محصول متفاوت خواهد بود. به طور کلی قیمت این نوع پانل بر اساس پارامترهایی مانند طول، عرض، ارتفاع، ضخامت و وزن تعیین می شود. برای اطلاع از قیمت دقیق ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای می توانید از کارشناسان سایت آهنات استعلام بگیرید.

قیمت روز ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

همانطور که می دانید قیمت آهن آلات رابطه مستقیمی با بازار ارز و دلار دارد. بازار به خودی خود نوسانات زیادی را تجربه می کند. در نتیجه نمی توان قیمت ثابتی برای محصولات فولادی تعیین کرد. اما خبر خوب این است که در صورت نیاز می توانید به سرعت با کمک کارشناسان سایت آهنات از قیمت دقیق روز مطلع شوید.

ابعاد ورق گالوانیزه ذوزنقه ای شکل

همانطور که گفته شد ابعاد این محصول به درخواست مشتری بستگی دارد اما به طور کلی در ضخامت ۱۸ تا ۷۰ درصد در بازار موجود است. عرض آن نیز در اندازه های ۱۰۰ و ۱۲۵ میلی متری موجود است. طول این محصول نیز با توجه به تقاضای مشتری متفاوت است.

نکاتی که قبل از خرید ورق گالوانیزه ذوزنقه ای باید بدانید

هنگام خرید ورق گالوانیزه ذوزنقه ای مانند سایر محصولات فولادی باید اطلاعات لازم را داشته باشید. ابتدا توجه داشته باشید که این محصول را از فروشگاه های معتبر آهن فروشی خریداری کنید و قبل از خرید اطلاعات لازم را از کارشناس فروش دریافت کنید. رایج ترین ورق ذوزنقه ای، محصول فولاد مبارکه است. محصول این شرکت از محبوبیت بالایی در بین مصرف کنندگان این محصول برخوردار است. پس از دریافت محصول حتما به وزن آن توجه کنید.

با استفاده از مقالات برای محاسبه وزن ورق به راحتی می توانید به وزن ورق دریافتی و صحت خریدار پی ببرید. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد رنگ ورق خریداری شده است. رنگ ورق باید یکنواخت باشد. لازم به ذکر است که پنل های تولیدی کارخانه ها دارای رنگ یکنواخت بوده و هیچ خط و خش بر روی سطح آنها وجود ندارد اما ورق های کارگاهی و دست ساز دارای خط و خش هستند. دریافت فاکتور از فروشنده پس از خرید الزامی است.

مزایای ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

از جمله مزایای این نوع ورق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت نصب آسان و سریع
قیمت مناسب
زیبایی فیزیکی
سبک وزن بودن
ایمنی بالا در برابر زلزله
مقاومت در برابر رطوبت و تغییرات آب و هوایی

ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای به شکل ساده و رنگی تولید می شوند که به دلیل جذابیت بصری بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

فرایند شکل دهی انواع ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

برای تولید ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای با اشکال پیچیده، معمولا چندین فرآیند روی آنها انجام می شود. این عملیات شامل عملیات هایی مانند کشش عمیق، خمش و کشیدگی می باشد. امروزه از ورق های گالوانیزه گرم در صنایع مختلف استفاده می شود، زیرا مقاومت آنها در برابر خوردگی بسیار بالاست. از آنجایی که این محصولات تحت فرآیندهای کششی و خمشی قرار دارند، استحکام کششی پوشش بیرونی نیز بسیار مهم خواهد بود.

خواص مکانیکی انواع ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

آزمایش کشش تک محوری را می توان برای آزمایش خواص مکانیکی ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای رنگی استفاده کرد. این تست یک تست بسیار ساده است و به طور مستقیم یا غیر مستقیم شکل پذیری محصول را تخمین می زند. نتایج دیگر این آزمایش عبارتند از:

ضریب حساسیت به نرخ کرنش
ازدیاد طول یکنواخت
نیروی تسلیم
نسبت کرنش نوسان
ازدیاد طول کل
استحکام کششی

این تست در استانداردهای DIN و ASTM تایید شده است و از این تست ساده می توان برای بدست آوردن پارامترهای فوق استفاده کرد. برخی از شرکت ها نیز از دستگاه های کشش خودکار و روش های محاسبه کامپیوتری برای تولید حجم های کم با ضریب خطای کم استفاده می کنند.

معرفی محصول ورق گالوانیزه ذوزنقه

این محصول شکل خاصی از ورق گالوانیزه می باشد. در این فرمینگ موج های مربعی شکل در عرض ورق ایجاد می گردد. ورق گالوانیزه ذوزنقه از لحاظ ظاهر، مقاومت فیزیکی و ابعاد، با ورق کرکره سینوسی تفاوت هایی دارد. در شکل دهی ذوزنقه هیچ محدودیت طولی وجود ندارد بنابراین با توجه به سفارش مشتری طول و عرض دلخواه آن انتخاب می گردد. در ادامه به خصوصیات این محصول که سبب محبوبیت آن در صنعت ساخت و ساز گشته می پردازیم.

خصوصیات ورق گالوانیزه ذوزنقه

به طور کلی ورق های شیروانی به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند

 • بدون رنگ گالوانیزه
 • رنگی گالوانیزه

در تولید این ورق ها از شیوه های فرمینگ مختلفی به شرح زیر استفاده می شود

 • ورق طرح سفال (پالرمو و ژنوا)
 • ورق کرکره سینوسی
 • ورق ذوزنقه
 • ورق شادولاین

ورق گالوانیزه ذوزنقه یکی از محبوب ترین نوع فرمینگ ورق می باشد. این ورق ها در ابعاد مختلفی در بازار موجود می باشند و به طور کلی ضخامت آن ها به درخواست مشتری بین 30 صدم میلی متر تا 2 میلی متر و عرض آن نیز در حدود 100 تا 125 سانتی متر می باشد. با این حال با توجه به کاربرد و سفارش مشتری در ابعاد مختلفی تولید می گردند. فرمینگ دیگری نیز از این محصول به نام ورق گالوانیزه ذوزنقه رنگی در بازار موجود بوده که کاربرد فراوانی دارد.

ورق گالوانیزه ذوزنقه رنگی نیز در ابعاد ذکر شده به فروش می رسد. ورق ذوزنقه ای معمولا از ورق های گالوانیزه با عرض 100 و 125 تولید می شوند و زمان تولید آن ها نیز بین 2 تا 48 ساعت می باشد. در شکل دهی این محصول چنانچه از ورق گالوانیزه با عرض 125 سانتی متر استفاده گردد عرض ورق حاصله در حدود 108 سانتی متر شده و عرض مفید آن روی کار به میزان 88 سانتی متر می شود.

کاربرد ورق گالوانیزه ذوزنقه

مهمترین کاربرد این محصول را می توان در سقف های شیروانی، ویلا و سوله های صنعتی و ورزشی دانست. همچنین به عنوان حصار دور زمین یا ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین نوع جدید کاربرد این محصول مربوط به ساخت و ساز داخل ساختمان می باشد. این شکل دهی عموما به نام دک (DEK) یا استفاده می شود و به جای تیرچه سفال در ساخت سقف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این محصول به عنوان ساندویچ پانل سقفی نیز استفاده می گردد و سقفی برای هر متر مربع با توجه به جنس ورق متفاوت است.

ویژگی های خاص محصول

از ویژگی های خاص ورق ذوزنقه ای که سبب تمایز آن نسبت به سایر محصولات گردیده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • زیبایی و قیمت مناسب
 • نصب سریع و آسان
 • وزن سبک و ایمنی بالا در برابر زلزله
 • مقاومت در مقابل رطوبت
 • یکپارچگی و عدم شکستگی

بررسی ورق گالوانیزه ذوزنقه از نظر قیمت

ذوزنقه رنگی با توجه به رنگ های متنوع آن متفاوت می باشد. همچنین قیمت این محصول با نوع سینوسی و شادولاین یکسان می باشد. قیمت رنگ های مختلف به موجودی آن محصول در بازار بستگی دارد و چنانچه موجودی یک رنگ در بازار بیشتر باشد و یا واردات آن بیشتر شود قیمت نیز به نسبت پایین تر می آید. در حالت کلی قیمت این محصول از اضافه شدن اجرت خم و برش به قیمت ورق گالوانیزه محاسبه می گردد.

ابعاد ورق گالوانیزه ذوزنقه

همان طور که ذکر شد ابعاد این محصول به سفارش مشتری بستگی دارد ولی در حالت کلی در ضخامت های 18 صدم تا 70 صدم میلی متر در بازار موجود می باشد. عرض آن نیز در دو اندازه 100 و 125 میلی متر موجود است. طول این محصول نیز بسته به سفارش مشتری متغیر است.

نکاتی که پیش از خرید این محصول باید بدانید

در هنگام خرید ورق گالوانیزه ذوزنقه نیز همچون سایر محصولات فولادی بایستی اطلاعات لازم را داشته باشید. در ابتدا توجه داشته باشید که این محصول را از آهن فروشی های معتبر خریداری نمایید و پیش از خرید اطلاعات لازم را از کارشناس فروش دریافت نمایید. محبوب ترین نوع ورق ذوزنقه ای محصول تولیدی فولاد مبارکه می باشد. محصول این شرکت در میان مصرف کنندگان این محصول بسیار محبوب است. پس از دریافت محصول به وزن آن دقت نمایید.

با استفاده از مقالات محاسبه وزن ورق به راحتی می توانید از وزن ورق دریافتی و صحت صحبت خریدار اطلاع حاصل کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید رنگ ورق خریداری شده است. رنگ ورق باید به صورت یکدست باشد. لازم به ذکر است ورق های تولیدی کارخانجات دارای رنگ یکدستی می باشند و در سطح آن ها زدگی وجود ندارد ولی ورق های کارگاهی و دستی دارای زدگی هستند. پس از پایان خرید نیز دریافت فاکتور از فروشنده الزامی است.

فرآیند شکل دهی ورق

در فرآیند شکل دهی ورق، یک ورق فولادی مسطح تغییر شکل پلاستیکی داده و به شکل نهایی تبدیل می گردد. در شرایط تولید محصول با شکل های پیچیده، غالبا چندین فرایند برای رسیدن به شکل نهایی لازم است. بیشترین فرایندهای شکل دهی مورد استفاده در صنعت شامل خمش، کشیدگی و کشش عمیق است. ورق های فولادی گالوانیزه گرم به دلیل مقاومت عالی آن ها در برابر خوردگی کاربرد وسیعی در صنعت پیدا کرده اند.

از آنجا که ورق فولادی گالوانیزه در فرایندهای شکل دهی در معرض تغییر شکل زیادی قرار می گیرد، بنابراین انعطاف پذیری پوشش علاوه بر انعطاف پذیری زیر لایه، ویژگی مهمی می باشد. وجود یک لایه آلیاژی ترد روی زیر لایه فولادی می تواند باعث کاهش شکل پذیری ورق گردد. در ادامه قبل از بررسی شکل پذیری ورق های گالوانیزه، بعضی از خواص مکانیکی ورق که بر شکل پذیری آن تاثیرگذار است به صورت مختصر معرفی می گردد.

خواص مکانیکی ورق

آزمایش کشش تک محوری یکی از آزمایش های ساده ای است که می توان بسیاری از خواص مکانیکی ورق فولادی از جمله خواص تاثیرگذار بر شکل پذیری را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از آن به دست آورد. بعضی از این خواص عبارتند از : استحکام تسلیم، استحکام کششی، ازدیاد طول کل، ازدیاد طول یکنواخت، ازدیاد طول نقطه مستقیم، نسبت کرنش مومسان و ضریب حساسیت به نرخ کرنش.

روش انجام آزمایش کشش توسط استانداردهای DIN و ASTM و دیگر گروه ها ارائه شده است و می توان از آن ها استفاده کرد. به منظور تهیه مقادیر کمی با میزان خطای کمتر بعضی از شرکت ها از دستگاه های کشش اتوماتیک و روش های محاسبه ای کامپیوتری استفاده می کنند.

نحوه ساخت ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

ورق های گالوانیزه ذوزنقه های مختلف به شرح زیر تولید می شوند:

ورق‌های طرح سفال

ورق ذوزنقه

ورق شادولاین

ورق کرکره سینوسی

و غیره می‌باشد.

یکی از مناسب‌ ترین و محبوب ترین ورق های گالوانیزه ذوزنقه است. این نوع پانل ها در سایز های مختلف در بازار موجود است که ضخامت آنها از ۱۰۰ تا ۱۲۵ می باشد. روش تولید این پانل ها برای مشتریان انجام می‌ گیرد. قیمت ورق های کرکره ای رنگی بسیار مناسب بوده و در صنایع مختلف کاربرد بالایی دارد.

ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای رنگی در ۱۲۵ سایز و سایز مختلف قابل تولید می باشد و متوسط زمان تولید این نوع ۲ تا ۴۸ ساعت می باشد. بنابراین اگر بتوان آن را بنا به درخواست مشتریان در هر ابعاد و اندازه ای که بخواهند تولید کرد.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا