جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی

جزئیات دروس و واحدهای درسی لیسانس عمران

یکی از رشته های دانشگاهی مورد علاقه برای دانش آموزان گروه ریاضی دبیرستان، لیسانس عمران است.  این  رشته دارای سه زیرشاخه به نام:

  • گرایش عمران – عمران
  • گرایش عمران- نقشه برداری
  • گرایش عمران- آب

می باشد. افرادی که در هر کدام از این گرایش ها  تحصیل کنند، توانایی طراحی و اجرای ساختمان  و سازه های غیر ساختمانی را دارند. به عنوان مثال  توانایی ساخت  فرودگاه، انواع جاده، پل و مسیرهای  مربوط به انتقال آب را خواهند داشت. دروس آموزش داده شده به دانشجویان در لیسانس عمران، باید موجب تربیت مهندسین باتجربه و آگاهی شود که  توانایی طراحی و اجرای انواع سازه ها را داشته باشند.

لیسانس عمران یک رشته پردرآمد ریاضی فیزیک

دانشجویان لیسانس عمران با گذراندن دروس تخصصی و عمومی در دانشگاه توانایی ساخت سازه‌‌‌‌‌‌‌ هایی را خواهند داشت. این ساختمان ها  دارای ایمنی کافی هستند و  علاوه بر آن از طراحی و نقشه زیبایی نیز  بهره خواهند برد. لیسانس عمران از رشته های پردرآمد رشته ریاضی و فیزیک در دانشگاه است. برای ورود به دانشگاه دو درس بسیار مهم که باید درصد های بالایی در آن گرفته شود ریاضی و فیزیک است.

برای ادامه تحصیل و گذراندن لیسانس عمران در دانشگاه وجود مدرک دیپلم الزامی است. نحوه اخذ دیپلم برای کسانی که  مدرک  خود را دریافت نکرده اند، از طریق سایت های آموزشی اعلام می گردد.

برای دوره لیسانس عمران گذراندن  چه واحد هایی الزامی است

دوره لیسانس عمران یک دوره  4 ساله است و در طی آن 140 واحد درسی عمومی و تخصصی  به دانشجویان آموزش داده می شود. با توجه به گرایشی که دانشجو در آن پذیرفته شود، دروس تخصصی دارای تفاوت هایی خواهد بود.

 در گرایش عمران – عمران دانشجویانی پرورش می یابند که توانایی اجرا و نظارت  بر انواع پروژه های ساختمانی را خواهند داشت. از دروس تخصص مهم برای این گرایش می توان  به  تکنولوژی‌ بتن‌ ، سازه های‌ فولادی‌،تحلیل‌ سازه‌، بارگذاری‌، مهندسی‌ پی‌، سازه های‌ بتنی‌ اشاره نمود.  رسم‌ فنی‌ و نقشه کشی‌ ساختمان‌، نقشه برداری‌ و عملیات‌، مهندسی‌ آب‌ و فاضلاب‌، بناهای‌ آبی‌، هیدرولیک از دیگر دروس مهم این  رشته هستند.

یکی از گرایش های لیسانس عمران نقشه برداری است که برای انواع پروژه‌ها مورد نیاز است. قبل از انجام ساختمان سازی به نقشه ای نیاز است که اطلاعات مکانی و تجزیه و تحلیل دقیقی از موقعیت ساختمان را ترسیم نماید. عده ای از دانشجویان در گرایش نقشه برداری تحصیل می کنند.

مهمترین دروس تدریس شده در آن شامل راه سازی‌، نقشه برداری‌ مسیر، نقشه برداری‌ زیرزمینی‌، نقشه‌برداری‌ و عملیات‌، نقشه برداری‌ ژئودتیک‌، ریاضیات‌ مهندسی‌، هندسه‌ دیفرانسیل ‌و میکروژئودزی‌ و نقشه برداری‌ صنعتی‌ می باشد.

در لیسانس عمران گرایش آب نیز وجود دارد. افرادی که در این شاخه از عمران تحصیل می کنند  توانایی اجرا و نظارت بر تاسیسات آب را خواهند داشت. از دروس مهمی که به صورت تخصصی در این رشته تدریس می شود، می‌توان به مواردی  مانند مکانیک سیالات، تکنولوژی، هیدرولوژی مهندسی، سازه های فولادی اشاره نمود. تحلیل سازه، بارگذاری، مهندسی آب و فاضلاب و بناهای آبی، هیدرولیک، سازه های بتنی، مهندسی سیستم، ایستگاه‌های پمپاژ، شیمی میکروبیولوژی آب و فرآیند تصفیه از دیگر دروس مورد نیاز است.

برای دریافت بورسیه تحصیلی مقطع لیسانس در تمام رشته ها  به ویژه عمران باید دانشگاههای  مورد نظر را بررسی کرده تا از وضعیت  بورسیه ها و شرایط آنها مطلع گردید.

چگونگی دریافت پروژه در بازار کار  با گذراندن دروس تخصصی

یکی از مهمترین مواردی که باید در زمینه کسب و کار در انواع گرایش های عمران به آن توجه شود گذراندن کار آموزی و دوره های عملی است. بسیاری از دروس لیسانس عمران به صورت عملی است ولی برای تجربه کاری بیشتر فارغ التحصیلان باید در محیط های کاری حضور داشته و تجربه لازم را بدست بیاورند. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید آموزش نرم افزار هایی است که برای  کارهای عملیاتی به آن نیاز است.

 در دنیای کنونی با پیشرفت تکنولوژی  نظارت بر امور ساختمان سازی و  نقشه برداری بسیار دقیق و قابل پیش بینی شده است. برای هر مهندسی که دارای لیسانس عمران می باشد آموزش انواع نرم افزارهای مرتبط الزامی است. در دوره لیسانس عمران دروس تخصصی از سال دوم آغاز می شود.  فارغ  التحصیلان برای  اینکه در بازار کار موفقیت بیشتری کسب کنند بهتر است،  مقاطع بالاتر  رشته عمران را بگذرانند.

دکمه بازگشت به بالا