اقتصادیکسب و کار ایرانی

مزایای خرید چمن مصنوعی

آشنایی با مزایا و معایب استفاده از چمن مصنوعی

برای و ساخت می‌توانید از چمن‌های طبیعی و مصنوعی بهره بگیرید؛ و فضایی سرسبز و دلنشین داشته باشید. اما اگر می‌خواهید فضای سبزتان طول عمر بیشتری داشته باشد، چمن‌های مصنوعی انتخاب بهتری هستند. برای آشنایی با مزایا و معایب خرید چمن مصنوعی فوتبال در ادامه مقاله ما را همراهی کنید.

چمن‌های مصنوعی با استفاده از الیاف پلاستیکی ساخته می‌شوند و انواع مختلفی دارند. هر یک از انواع مختلف چمن مصنوعی نیز دارای ویژگی‌های مشخصی است. که بر همین اساس کاربردهای مختلفی خواهد داشت. علاوه بر آن چمن‌های مصنوعی از نظر ظاهری شباهت زیادی به چمن‌های طبیعی دارند؛ و می‌توانید از آن‌ها در قسمت‌های مختلف روف گاردن استفاده کنید.

دقت داشته باشید اجرای چمن مصنوعی در روف گاردن، کاری تخصصی است. و نباید آن را به دست افراد تازه کار و بی‌تجربه بسپارید زیرا ممکن است خسارت‌های زیادی به وجود بیاید. در هر صورت اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری در این زمینه به دست آورید و با مزایا و معایب و قیمت چمن مصنوعی نیز بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

مزایای چمن مصنوعی در روف گاردن

همان طور که گفته شد چمن های مصنوعی نیز مانند سایر محصولات دارای مزایا و معایبی هستند. آشنایی با مزایا و معایب چمن مصنوعی در روف گاردن می‌تواند برای انتخاب درست به ما کمک کند. و فضایی جذاب‌، کاربردی و با طول عمر بالا بوجود بیاورد. در ادامه به معرفی مزایای چمن مصنوعی می پردازیم.

عایق صوتی و حرارتی ساختمان

چمن مصنوعی مانند یک عایق حرارتی در پشت بام عمل می‌کند. و مانع تبادل حرارتی بین فضای داخل ساختمان و بیرون می شود. در نتیجه به کاهش مصرف در ساختمان کمک خواهد کرد. علاوه بر آن چمن مصنوعی به عنوان عایق صوتی و ضربه گیر نیز کاربرد دارد. و مانع از بازتاب صدا در محیط و انتقال ضربه های موضعی به طبقات پایین می شود.

کاهش اثرات اقلیمی و افزایش طول عمر سازه

یکی دیگر از مزایای چمن مصنوعی در روف گاردن، افزایش طول عمر سقف ساختمان است. با مرور زمان نور شدید خورشید، گرما و سرمای بیش از حد، باران و برف باعث بروز مشکلاتی در بام ساختمان می‌شود. استفاده از چمن مصنوعی علاوه‌بر زیباتر کردن فضا، می‌تواند نقش موثری در حفاظت از بام داشته باشد؛ و سرعت فرسایش و تخریب بام را کاهش دهد.

هزینه مقرون به صرفه

قیمت خرید، نصب و نگهداری از چمن مصنوعی موجود در فروشگاه needsanat در مقایسه با چمن طبیعی مقرون به صرفه خواهد بود. برای استفاده کردن از چمن‌های مصنوعی در روف گاردن نیازی به هزینه‌های بالا ندارید. و می‌توانید با هزینه ای محدود روف گاردن خود را سبز کنید. چمن مصنوعی علاوه بر زیبایی محیط، باعث بالا رفتن ارزش افزوده ساختمان نیز می‌شود. به‌طور کلی، هرچقدر که در ، از عناصر و المان‌های مقاوم‌تر و به‌روزتری استفاده شده باشد؛ قیمت ملک نیز به همان نسبت افزایش می‌یابد.

زیبایی و کاربری مناسب

چمن‌های مصنوعی در مقایسه با چمن‌های طبیعی به نگهداری و مراقبت کمتری احتیاج دارند؛ و نیازی به آبیاری و هرس منظم ندارند. این نوع چمن همیشه ظاهری سبز و زیبا دارد؛ دچار تغییر رنگ نمی‌شود. ضمن آنکه در قسمت‌های سایه دار روف گاردن نیز می تواند به کار رود.

این نوع چمن بهترین انتخاب برای افرادی است که به چمن‌های طبیعی آلرژی دارند. زیرا چمن‌های مصنوعی از مواد ضد حساسیت ساخته می‌شوند. چمن‌های مصنوعی حدود ۱۵ سال سالم باقی می مانند، و این امر تا حدودی به طریقه نگهداری شما بستگی دارد. به همین خاطر در نگهداری از آن کوتاهی نکنید.

نگهداری آسان

از دیگر مزایای چمن مصنوعی در روف گاردن می‌توان به نگهداری آسان آن اشاره کرد. افرادی که از چمن‌های مصنوعی در روف گاردن استفاده می‌کنند، دیگر نیازی به سم‌پاشی و استفاده از آفت‌کش‌ها ندارند. این نوع چمن‌ها مورد حمله آفات قرار نمی‌گیرند. همچنین نیازی به عملیات نگهداری و استفاده از تجهیزات باغبانی مانند ماشین چمن‌زنی، دستگاه استریمر، چنگک، قیچی، دستگاه هوادهی، آب‌پاش، بیل و شلنگ نیست.  در واقع برای نظافت چمن مصنوعی تنها به یک شلنگ برای شستشو و برس احتیاج دارید.

معایب چمن مصنوعی در روف گاردن

در توضیح مزایا و معایب چمن مصنوعی، باید به معرفی معایب آن نیز پرداخت. معایب چمن مصنوعی بیشتر مربوط به کیفیت و بعضی از ویژگی های کاربری چمن مصنوعی در روف گاردن است. با این وجود فرآیند نصب و کاربرد درست تا حدی می تواند خصوصیات بد کیفی چمن را جبران کند.

ضرورت اجرای تخصصی

نصب اولیه چمن‌های مصنوعی سخت است. و باید با آگاهی و تجربه کافی انجام شود. شکل برش زدن، تثبیت چمن بر روی زمین و اجرای اورلپ ها اهیمت زیادی در ظاهر کار دارد. علاوه بر آن باید شیب بندی و زیرسازی چمن مصنوعی به صورت تخصصی انجام شود. زیرا ممکن است زهکشی مناسب فراهم نشده و مشکلاتی مانند راکد شدن آب به وجود بیاید.

آلودگی محیط زیست

یکی دیگر از معایب استفاده از چمن‌های مصنوعی، مضر بودن آن برای محیط زیست است. برای تولید چمن مصنوعی از مواد بازیافتی استفاده می شود. و با وجود اثر بازیافتی آن، چمن مصنوعی از نوع پلاستیک های تجزیه ناپذیر است. و باعث آلودگی در محیط زیست می شود. علاوه بر آن چمن‌های مصنوعی سریع داغ می‌شوند و گاهی اوقات گرمای زیادی ایجاد می کنند. در انتها باید توجه کرد که چمن مصنوعی تنها اثر زیبایی شناسی و فیزیکی دارد. و هیچ یک از اثرات مفید زیست محیطی مانند افزایش رطوبت، جذب گرمای شهری و ایجاد زیستگاه طبیعی جدید را نخواهد داشت.

نیاز به نگهداری سالانه

یکی دیگر از معایب چمن مصنوعی نیاز به نگهداری دوره ای و یا سالانه است. هر چند سال یک‌بار باید مواد زیرسازی و پرکننده چمن مصنوعی تعویض شود. که نیاز به صرف زمان و هزینه خواهد داشت. دقت داشته باشید که چمن‌های مصنوعی استفاده شده در روف گاردن دچار آسیب نشوند؛ زیرا در صورت نیاز به تعمیر، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه‌ ی زیادی برای تهیه چمن هماهنگ و یا تعویض کل چمن بپردازید.

عدم کنترل رواناب ها

یکی دیگر از معایب استفاده از چمن مصنوعی روف گاردن جمع شدن آب در سطح آن است. زیرا چمن‌های مصنوعی قابلیت جذب آب را ندارد. در نتیجه بعد از آبیاری، آب در سطح چمن باقی خواهد ماند. و این مشکل در چمن های بی کیفیت و نامرغوب بیشتر خواهد بود.

ضرورت استفاده از چمن با کیفیت

چمن‌های مصنوعی دارای کیفیت خوب و بد هستند. و مسلما برای داشتن چمن مصنوعی خوب باید هزینه بیشتری را بپردازید. چمن‌های مصنوعی که به صورت باکیفیت و مرغوب تولید می‌شوند، معایب کم و کارایی‌مناسبی دارند. اما چمن های بی کیفیت معمولا مشکلات زیادی مانند خوابیدن چمن، حساسیت به نور خورشید و یا جذب دوده و مواد آلاینده خواهند داشت. بنابراین سعی کنید هنگام خرید چمن مصنوعی، بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید. و در مورد مزایا و معایب چمن مصنوعی خریداری شده اطلاعات کافی داشته باشید.

انواع مدل‌های چمن مصنوعی روف گاردن

در یک‌پارچه، بستر روف گاردن به شکل یک‌دست با استفاده از چمن مصنوعی پوشیده می‌شود. البته در برخی مواقع ممکن است برای زیباتر شدن محیط، موزائیک‌هایی با اندازه مختلف در بستر به کار برده شود. از چمن‌های مصنوعی در روف گاردن می‌توانید به صورت نواری نیز استفاده کنید. در این نوع طراحی چمن‌های مصنوعی را به صورت نوارهای باریک برش می‌دهند. و از آن‌ها در حاشیه روف گاردن و قسمت‌های باریک استفاده می کنند. این نوع طراحی را در لبه پشت بام نیز می توانید استفاده کنید.

در بعضی از روف گاردن‌ها سطح بام را با استفاده از واش بتن یا موزائیک می‌پوشانند. و درز بین کفپوش ها را با چمن مصنوعی پر می کنند. این شکل طراحی از اجرای چمن مصنوعی طرفداران زیادی دارد و در حال حاضر اکثر افراد برای بخشی از روف گاردن آن را استفاده می کنند.

ویژگی‌های چمن مصنوعی مناسب روف گاردن

پس از آشنایی با مزایا و معایب چمن مصنوعی روف گاردن، باید سراغ بهترین گزینه‌ها بروید. و بستر بام خود را با استفاده از یک چمن مناسب بپوشانید. در ادامه بعضی از ویژگی های مهم در انتخاب چمن مصنوعی روف گاردن معرفی شده است.

ارتفاع و تراکم مناسب برای روف گاردن

بهترین چمن مصنوعی برای استفاده در ، چمنی است که تراکم بافت و کیفیت بالایی داشته باشد. زیرا روزانه افراد زیادی در فضای روف گاردن تردد می‌کنند. و اگر چمن مصنوعی به سرعت فشرده شود، زیبایی و بافت خود را از دست می دهد. چمن مصنوعی مناسب باید الیافی بین ۲۰ الی ۳۵ میلی‌متر داشته باشد. زیرا الیاف بلندتر و کوتاه‌تر از این میزان، جلوه مناسبی برای روف گاردن ندارند.

چمن‌های مصنوعی که دارای عدد دیتکس بالاتری هستند، کارایی بهتری دارند. عدد دیتکس بالاتر به این معناست که چمن مصنوعی از پاخوری قوی‌تر و ضخامت بیشتری برخوردار است. چمن مصنوعی روف گاردن بهتر است به گونه‌ای باشد که الیاف به کار رفته در آن پس از فشردگی، بازگشت پذیری مناسب‌تری داشته باشند، و شکل اولیه خود را از دست ندهند. الیاف به کار رفته در چمن‌های مصنوعی باکیفیت، در مدت زمان کوتاه دچار آسیب نمی‌شوند و دوام بسیار بالایی دارند.

پیوستگی بافت و انعطاف پذیری

یک چمن مصنوعی مناسب برای روف گاردن، دارای پایه محصولات باکیفیت است، و فیبر آن نیز به صورت غیر جاذب است. از دیگر ویژگی‌های یک چمن مصنوعی عالی می‌توان به مقاوم بودن آن در برابر سوراخ شدن اشاره کرد. چمن‌ های مصنوعی‌ با انعطاف پذیری بالا، گزینه‌هایی بی‌نظیر هستند. زیرا به سادگی آسیب نمی‌بینند و به راحتی در محل مورد نظر نصب می‌شوند.

مقاوم در برابر اشعه UV

با توجه به این که چمن مصنوعی در روف گاردن برای مدت طولانی در مقابل نور خورشید قرار دارد. باید از محصولات مقاوم به اشعه استفاده کنید. در غیر این صورت چمن‌ مصنوعی به سرعت رنگ اولیه خود را از دست می دهد.

مقاوم به آتش سوزی

برخی از چمن‌های مصنوعی باکیفیت به صورت غیر قابل اشتعال هستند؛ و در آتش سوزی دچار آسیب نمی‌شوند. از آنجا که چمن مصنوعی محصولی پلاستیکی و دارای قابلیت اشتعال بالاست، می تواند برای امنیت روف گاردن ساختمان ها مناسب نباشد. به همین علت سعی کنید سراغ چمن‌های مصنوعی بروید که مقاوم به آتش سوزی هستند.

مسلما تا این قسمت از مطلب به خوبی با مزایا و معایب چمن مصنوعی در روف گاردن آشنا شده اید. در واقع چمن‌های مصنوعی نسبت به چمن‌های طبیعی روف گاردن، اثرات زیست محیطی کمتر، اما دوام و زیبایی بیشتری دارد. بنابراین در صورت محدودیت منابع و یا شرایط خاص در روف گاردن، می توانید زیبایی چمن طبیعی را با استفاده از چمن مصنوعی ایجاد کنید.

با وجود اینکه هیچ وقت استفاده از محصولا مصنوعی به جای انواع طبیعی توصیه نمی شود؛ اما چمن مصنوعی می تواند راه حلی کاربردی در شهرسازی جدید باشد. که با در نظر گرفتن مزایا و معایب چمن مصنوعی در روف گاردن می‌توانید از به وجود آمدن برخی آسیب‌های احتمالی جلوگیری کرده و بهترین فضای سبز را ایجاد نمایید.

مزایای چمن مصنوعی چیست؟

باتوجه به روند رو به افزایش جمعیت و توسعه مناطق شهری ایجاد فضاهای تفریحی و ورزشی بسیار ‏بیشتری موردنیاز است. از طرف کاشت و نگهداری چمن طبیعی بسیار پرهزنیه می‌باشد، به همین دلایل ‏بسیاری به چمن مصنوعی روی آورده‌اند.‏

آیا با مزایای چمن مصنوعی آشنا هستید؟

می‌توانیم مزایای چمن مصنوعی را به شرح زیر بیان کنیم:

 •  طول عمر بالا: چمن‌های مصنوعی جدید (نسل چهارم) با استفاده از فرمولاسیون جدید مقاومت بالایی در برابر اشعه ‏ی فرا بنفش، تغییرات دمایی و پوسیدگی الیاف دارد.‏
 • سرسبزی همیشگی: چمن مصنوعی برخلاف چمن‌های طبیعی که در فصول مختلف دچار خزان می‌شود، دارای ‏سرسبزی همیشگی هستند.‏
 • بدون هزینه نگهداری: چمن‌های مصنوعی پس از اجرا تقریباً بدون هزینه خواهند بود چون به هیچ عنوان مواردی از ‏قبیل آبیاری، هرس، کود دهی و … را نیاز نخواهند داشت.‏
 •  اجرای سریع: در صورت آماده بودن سطح قابل اجرا و مسطح بودن آن می‌توان روزانه ۱۰۰۰ متر چمن مصنوعی را نصب ‏کرد که می‌توان گفت یکی از مهمترین مزایای چمن مصنوعی می‌باشد.
 •  قیمت مناسب: با توجه به هزینه‌های بالای کاشت چمن طبیعی از قبیل آماده کردن سطح مورد نظر، کود دهی، ‏کاشت بذر، آبیاری و … به مراتب پایین تر از چمن‌های طبیعی است.‏
 • عدم گل شدن به هنگام بارش: با توجه به اینکه برای اجرای چمن مصنوعی نیازی به خاک نرم نیست، در هنگام بارش ‏باران و یا آبیاری زمین هیچ خبری از گل و لای نیست.‏

استفاده از چمن مصنوعی در مکان ها و فضاهای گوناگون

استفاده در زمین‌های ورزشی تنها بخشی از کاربرد چمن‌های مصنوعی است؛ دوام این لایه‌ها، ‏هزینه پایین نگهداری، عدم نیاز به آبیاری و ظاهر طبیعی آنها سبب شده است که این تولیدات در ‏محدوده وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار گیرند که از جمله آنها می‌توان به کاربرد در محوطه‌های چمن کاری عمومی مانند میادین شهرها، حاشیه اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها، زمین‌های بازی ‏کودکان، کناره استخرها، چشم اندازها و محوطه‌های داخلی ساختمان‌ها اشاره کرد.

این چمن‌‏ها در مکان‌های تفریحی، مشکل گل آلوده شدن زمین در هنگام بارش باران را ندارند و در چمن ‏کاری‌های مصنوعی اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها، خطرات و مشکلات مربوط به آبیاری فضاهای سبز را ‏حل نموده‌اند. همچنین در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند؛ چمن‌های مصنوعی گزینه‌های مناسبی به شمار می‌روند.‏

یکی دیگر از مزایای چمن مصنوعی، صرفه جویی اقتصادی است، زیرا چمن‌های ‏طبیعی را حداقل یک بار در هر فصل باید با چمن‌های جدید جایگزین نمود که این کار مستلزم صرف ‏هزینه و وقت می‌باشد. علاوه بر آن هزینه نگهداری آنها نیز مزید بر علت است. اما در مورد چمن‌های مصنوعی تنها یک بار نصب کافی است و بعد از نصب، سال‌ها بدون نیاز به نگهداری قابل ‏استفاده هستند.‏

نصب چمن مصنوعی روی سطوح مختلف

یکی دیگر از مزایای چمن مصنوعی امکان استفاده در سطوحی که بستر آن ایزوگام، آسفالت، قیرگونی و پوشش‌های مشابه که حاوی قیر می‌باشند است. نمی‌توان از چسب ‏معمولی استفاده کرد و به‌جای آن از چسب‌های دو جزئی یا دو پایه پلی اورتان استفاده می‌شود.‏

مقاومت در برابر نور خورشید نیز از مزایای چمن مصنوعی محسوب می‌شود

چمن مصنوعی نسل چهارم به دلیل برخورداری از مواد بازتاب دهنده پرتوی فرابنفش نور خورشید، بخش عمده این طیف ‏را بازتاب داده و مقدار بسیار کمی جذب می‌کند. به همین دلیل مقاومت و دوام ماده پلی پرو پیلین() موجود در رشته های ‏چمن نسبت به تابش آفتاب بسیار بالاست.‏

دیگر مزیت‌های چمن مصنوعی و مهم‌ترین ویژگی‌های آن

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باعث گردیده است تا چمن مصنوعی بتواند به عنوان یک جایگزین جدی در برابر ‏چمن طبیعی عرض اندام نماید عبارتند از:‏

 • حذف و کاهش بسیاری از هزینه‌ها از جمله هزینه‌های بذر و کاشت، کود، آبیاری و سیستم آب ‏رسانی، وجین و چمن زنی، سم و دفع آفات، ترمیم و اصلاح و تجدید کاشت. طبق بررسی‌های آماری ‏به عمل آمده هزینه‌های با احتساب دوره عمر مفید ۱۰ ساله در حدود ‏‏۱۰٪ هزینه های چمن طبیعی می‌باشد.‏
 • اساسی ترین مزیت استفاده از چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی قابلیت استفاده دائمی ‏و همیشگی از آن است. یک زمین ورزشی با چمن طبیعی در اکثر مناطق آب و هوایی تنها برای ‏‏۳۵۰ ساعت در سال قابلیت بازی دارد زیرا برای حفظ کیفیت چمن طبیعی احتیاج به نگهداری ‏مداوم و استراحت و تنفس کامل پس از یک بازی دارد. چنانچه به ازای هر دو ساعت بازی چمن ‏طبیعی نیازمند ۲۴ ساعت تنفس است. درحالیکه از یک زمین چمن مصنوعی می‌توان در سال تا ‏‏۴۰۰۰ ساعت به طور مفید استفاده نمود. لازم به ذکر است زمین‌های چمن طبیعی در مواقع آبیاری ‏و مدتی پس از آن و نیز در مواقع بارندگی‌های شدید قابل بازی نمی‌باشند در حالیکه این محدودیت ‏روی زمین‌های چمن مصنوعی وجود ندارد.

یکنواختی سطح زمین

 • یکنواختی سطح زمین باعث می‌گردد تا خطاهای ناشی از عیوب زمین در حین بازی به صفر ‏برسد. بر روی زمین‌های چمن مصنوعی بهترین کنترل بر توپ اعمال شده و حرکت متقابل بازیکن و ‏توپ عالی و روان است. در چمن طبیعی رشد غده‌ای و متراکم و ایجاد توده ریشه باعث ناهمواری ‏زمین و ایجاد اشکال در بازی و انحراف توپ می‌شود.‏
 • مقاومت زیاد در مقابل عوامل جوی و تنش‌های ناشی از حرکات فیزیکی بازیکنان که این امر باعث ‏می‌گردد تا نسبت به زمین‌های مشابه چمن طبیعی بسیار بیشتر باشد.‏
 • ویژگی دیگری که برای چمن مصنوعی حائز توجه می‌باشد که البته این ویژگی صرفاً برای ‏کشورهای نظیر ایران که در نقاط خشک جغرافیائی قرار گرفته‌اند، به عنوان یک ویژگی تلقی می‌گردد، بحث کم آبی و عدم نیاز جدی این محصول به آب می‌باشد که این امر در یک نگاه کلان نگر ‏در کشوری مثل ایران که واقعاً از دیدگاه منابع آبی در محدودیت جدی واقع می‌باشد، می‌تواند ‏صرفه جویی وسیع و هنگفتی را به وجود آورد.‏
 • می‌توان برای پوشش‌های مناظر مصنوعی و زیباتر شدن طراحی‌های داخلی و خارجی استفاده ‏نمود.‏
محتویات این مقاله از سی وی نت پنهان کن
دکمه بازگشت به بالا