اقتصادی

۱۱ پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افتتاح می‌شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، علیرضا نصرآبادی صبح شنبه در نشست خبری اظهار کرد: در هفته منابع طبیعی ۱۱ پروژه شامل ۹ پروژه آبخیزداری و دو پروژه مرتبط با جنگل با اعتبار ۱۳ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۱۴ هزار خانوار در سطح ۲۲ روستا از این پروژه‌ها بهره مند می‌شوند، گفت: بر اثر این پروژه‌ها سه هزار شغل ایجاد و یا تثبیت خواهد شد.

افتتاح اولین مدرسه همیار طبیعت در خراسان جنوبی

نصرآبادی با بیان اینکه فردا در اولین روز هفته منابع طبیعی افتتاح مدرسه همیار طبیعت در بیرجند را خواهیم داشت، ادامه داد: در این مدرسه بحث آموزش دانش آموزان در حوزه منابع طبیعی و همیاری آنان در این بخش‌ها را خواهیم داشت

وی گفت: در روز موسوم به برات که مردم خراسان جنوبی بر مزار درگذشتگان خود حاضر می‌شود، طرح توزیع نهال را خواهیم داشت تا در صورت تمایل مردم به یادبود عزیزان خود و به عنوان صدقه جاریه نهالی کشت کنند.

پیشنهاد خبرنگار آنلاین در حوزه نهال کاری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در پاسخ به پیشنهاد خبرنگار آنلاین برای در نظر گرفتن مکانی در بیرجند برای کاشت نهال توسط مردم به مناسبت تولد فرزند، مراسم ازدواج و تبدیل آن مکان به یک بوستان گفت: این پیشنهاد را خود ما نیز داشته‌ایم که نیازمند همکاری شهرداری و راه و شهرسازی برای اختصاص زمین با کاربری مرتبط با فضای سبز است.

نصرآبادی ادامه داد: اگر این اتفاق صورت بگیرد ما در تأمین نهال آن همکاری داشته و از این طرح استقبال می‌کنیم چرا که الگوهای کشوری نیز در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: همچنین به مناسبت یکصدمین سال تأسیس نهاد هلال احمر صد هزار اصله نهال با حضور داوطلبین هلال در کشور کاشته می‌شود که این اقدام در خراسان جنوبی از هفته گذشته آغاز شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: کاشت نهال، دیدار با ائمه جمعه و فرمانداران در راستای توجیه طرح کاشت یک میلیارد درخت، غبارروبی مزار شهدا و دیدار با خانواده‌های شهدا، کاشت نهال توسط سمن‌ها در برخی شهرستان‌ها به صورت متمرکز و تبلیغات محیطی از دیگر برنامه‌های مدنظر برای هفته منابع طبیعی است.

نصرآبادی بیان کرد: مراسم نهادین نهال کاری با حضور استاندار خراسان جنوبی را نیز فردا چهاردهم اسفندماه خواهیم داشت.

وی ادامه داد: دو هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز دبیرستانی در سطح شهرستان طبس در بازه یک هفته‌ای در عرصه ۳۰۰ هکتاری بحث بذرپاشی و … آن را داشتند که هنوز نیز ادامه دارد.

توزیع نهال از ۲۲ بهمن آغاز شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه توزیع نهال در بین شهروندان را از روز ۲۲ بهمن آغاز کرده‌ایم، گفت: این اتفاق در طول هفته منابع طبیعی ادامه خواهد داشت و در روز نیمه شعبان نیز با کمک اوقاف و امور خیریه بحث نهال کاری در بقاع متبرکه و امامزادگان را پیگیری می‌کنیم.

نصرآبادی اظهار کرد: همه کشورها مکلف هستند تا سال ۲۰۳۰ در مجموع هزار میلیارد درخت در سطح دنیا بکارند که سهم کشور ما نیز یک میلیارد درخت در طول چهار سال است.

وی با اشاره به اینکه این طرح با همکاری آحاد جامعه از عموم مردم و بخش‌های صنعتی و نظامی و دولتی محقق می‌شود، گفت: چرخه این طرح از تولید نهال تا کاشت و مراقبت و نگهداری آن طول می‌کشد.

کاشت نهال‌های متناسب با اقلیم هر منطقه

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه ۸۰۰ هزار اصله نهال آماده توزیع است، اظهار کرد: در این طرح سهم تولیدی خراسان جنوبی برای سال ۱۴۰۲ تعداد سه میلیون نهال است.

نصرآبادی با اشاره به اینکه به موضوع کاشت نهال‌های کم آب بر و متناسب با اقلیم هر منطقه تأکید ویژه داریم، یادآور شد: به عنوان مثال در نهبندان بحث کاشت نهال زیتون، در طبس کاشت نارنج و در برخی دیگر شهرستان‌ها کاشت بادام و سنجد و گل محمدی را داریم.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا