اقتصادیکسب و کار ایرانی

خطای کارت حافظه در دوربین کانن

هنگام شناسایی نشدن کارت حافظه دوربین چه کنیم؟

زمانی که کارت حافظه توسط دوربین کانن شناسایی نمی شود، آن را به PC یا Mac وصل کنید. اگر مموری کارت در رایانه هم شناسایی نشد، احتمالا ایراد از این قطعه است. کاری که باید انجام دهید این است که به هیچ عنوان اطلاعات جدیدی روی کارت نریزید. البته اساسا مموری شناسایی نمی شود که بخواهید فایل جدیدی به آن اضافه کنید! با این حال بهتر است عکس جدیدی با دوربین نگیرید.

همچنین تا حد امکان به فکر فرمت کردن مموری کارت دوربین خود نباشید. حتی کارشناسان تعمیر دوربین canon هم تمام تلاش خود را به کار می بندند تا اطلاعات شما فرمت نشود. اگر متوجه شدید که شناسایی نشدن کارت حافظه دوربین ناشی از آسیب دیدگی فیزیکی این قطعه است، بهتر است جهت تعمیرات دوربین کانن در اولین فرصت به یک تعمیرگاه مجاز و معتبر همانند به نمایندگی کانن در ایران مراجعه کنید تا عکسهای شما در معرض خطر حذف شدن قرار نگیرند.

راهکارهایی برای رفع مشکل شناسایی نشدن مموری کارت دوربین

اگر دیدید که دوربین کنون شما کارت حافظه را نمی خواند، می توانید از یک کارت خوان USB برای شناسایی آن در رایانه استفاده کنید. البته بهتر است پیش از انجام این کار مطمئن شوید که درایور یو اس بی در سیستم آپدیت است و به درستی و بدون هیچ ایرادی کار می کند.

یکی از روشهای رفع مشکل شناسایی نشدن کارت حافظه دوربین، این است که کارت های دیگر را هم امتحان کنید. ممکن است کارت خوان دوربین شما آسیب دیده باشد و به همین دلیل مموری مورد نظرتان را شناسایی نکند. در این صورت با استفاده از چند مموری کارت دیگر مطمئن می شوید که چنین مسئله ای وجود دارد یا خیر.

در صورتی که مشکل شناسایی نشدن مموری کارت دوربین برطرف نشد، باید آن را فرمت کنید. شما هم می توانید از طریق  کارت حافظه را فرمت کنید و هم از طریق کامپیوتر. البته با انجام این کار، تمام عکس هایی که گرفته اید حذف می شوند. یک راه حل بالقوه برای حل این مشکل این است که کارت حافظه را در دستگاهی که استفاده می کنید، فرمت کنید تا کارت دوباره قابل خواندن باشد. اما به خاطر داشته باشید که این کار همه محتوای کارت را پاک می کند. فرمت کردن باید به عنوان آخرین تلاش برای خواندن کارت انجام شود.

اگر راه حل های فوق برای شما کار نکند ممکن است لازم باشد یک کارت حافظه جدید را به عنوان یک جایگزین خریداری کنید. معمولا این کار زمانی توصیه می شود که هیچ راهی برای حل مشکل شناسایی نشدن کارت حافظه دوربین وجود نداشته باشد. همچنین اگر این قطعه آسیب فیزیکی داشته باشد، راهی جز تعویض آن با یک کارت حافظه جدید نیست.

همانند هر رسانه ذخیره سازی دیگر، کارت های SD، بسته به میزان استفاده از آن و جایی که استفاده می شود، با گذشت زمان از بین می روند. استفاده بیش از حد و یا شرایط جوی نامطلوب (دمای بالا و رطوبت زیاد) باعث خرابی SD card ها می شود و این قاعده برای تمام کارت های حافظه صدق می کند

برای انجام یک چرخه برق کامل مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. دوربین را خاموش کنید.
  2. لنز را در بیاورید و پوشش محافظ آن را بگذارید.
  3. کارت حافظه را خارج کنید.
  4. باتری اصلی را همانند باتری پشتیبان خارج کنید.
  5. پنج دقیقه صبر کنید(شاید به نظر احمقانه بیاید و بگویید خاموش، خاموش است و فرقی در مدت زمان آن نمی کند ولی دوربین مدت زمانی را برای گذراندن این چرخه نیاز دارد تا همه باتری آن خالی شود)
  6. هر دو باتری جدید و شارژ شده را دوباره داخل دوربین بیاندازید
  7. انگشت خود را روی دکمه شاتر بگذارید و احتمالا ارور دوربین ERR99 دیگر رخ نمی دهد.

مرحله 5: عیب یابی کارت حافظه؛‌ علل زیادی برای خراب شدن عملکرد کارت حافظه وجود دارد، که مطمئنا باعث بروز مشکل در عملکرد دوربین هم می شوند. بهترین راه برای حذف مشکلات بوجود آمده از طریق کارت حافظه، گرفتن یک کارت حافظه جدید و قرار دادن آن در دوربین است تا ببینیم آیا پس از راه اندازی مجدد دوباره دوربین خطا می دهد یا خیر. اگر قصد خرید کارت دیگر را ندارید حداقل یک کارت حافظه دیگر که از سالم بودن آن اطمینان دارید را جایگزین کنید و مطمئن شوید که مشکل از آن نیست.

کارت حافظه را داخل دوربین بگذارید و یک فرمت انجام دهید. به این صورت که به منو بروید و دنبال گزینه “Format Card” باشید. اگر دوربین نتوانست آن را فرمت کند به احتمال زیاد مشکل ایجاد شده از کارت حافظه است.

مرحله 6: شانس بدتان را سرزنش کنید و با تعمیرگاه تماس بگیرید؛ اگر هیچ کدام از مراحل بالا ارور دوربین ERR99 را رفع نکرد به تعمیرگاه نورنگار مراجعه کنید.

  • خطای “Err” در برای خودتان یک دوربین DSLR جدید گرفتید و پس از مدتی استفاده با خطای Err مواجه شدید؟ نگران نباشید، دوربین شما با مشکل خاصی مواجه نشده و نیازی به برگرداندن آن نیست.

دلیل ظاهر شدن این ارور دوربین اتصال نادرست دوربین و لنز، به علت وجود آلودگی و چربی در اتصالات بین این دو است. راه حل آن هم بسیار ساده است. لنز را درآورده، اتصالات لنز را تمیز کنید، اتصالات دوربین هم تمیز کنید و لنز را دوباره روی دوربین سوار کنید.

بهترین راه برای اجتناب از مشکلات مربوط به کارت حافظه، عادت به استفاده ی صحیح از آن است. بعلاوه، به صورت دوره ای از اطلاعات خود رونوشت تهیه کنید. تمامی این ها سبب می شود که کمتر با مشکلاتی مواجه شوید که ممکن است باعث از دست رفتن اطلاعات شوند.

11 نکته برای ممانعت از رخ دادن مشکلات مربوط به کارت حافظه:

1- به محض گرفتن کارت حافظه جدید آن را فرمت کنید. حتی اگر کارت حافظه شما “preformatted”(از پیش فرمت شده) هم بود، باز هم فرمت کردن آن به وسیله دوربین ایده مناسبی است. توجه داشته باشید که فرمت فقط توسط خود دوربین انجام شود نه هنگامی که کارت حافظه را به کامپیوتر وصل کردید.

2- از چند کارت حافظه با ظرفیت حجمی کم، بجای یک کارت حافظه با حجم بالا استفاده کنید. امروزه کارت های حافظه با حجم های بالا در بازار موجود است که شخص را وسوسه می کند که کارت حافظه با بیشترین ظرفیت حجمی را بگیرد و دیگر مجبور به عوض کردن آن ها نباشد. اما مشکل حجم بالا چیست؟ مشکل را زمانی متوجه می‌شوید که کارت حافظه شما خراب شود و تمامی اطلاعات را یکجا از دست بدهید. اما اگر چند کارت حافظه داشته باشید بخشی از اطلاعاتتان با خراب شدن آن از بین می رود.

3- همواره چند شات در کارت حافظه خود خالی بگذارید. احتمالا دوربین شما عددی را روی صفحه نمایش می دهد که نشان دهنده این است که چند عکس دیگر می توانید بگیرید تا کارت حافظه کامل پر شود. این عدد تخمینی است، زمانی که یک عکس در حالی که حافظه شما پر است بگیرید، باعث خرابی داده ها می شوید. برای جلوگیری از این مشکل همواره مقداری از فضای حافظه را خالی نگه دارید.

4- همواره کارت حافظه را با “safely eject” کردن از کامپیوتر جدا کنید. هنگامی که انتقال داده ها به کامپیوتر انجام شد، کارت حافظه را زود از کامپیوتر جدا نکنید و اطمینان حاصل کنید “eject”به درستی انجام پذیرد. در ویندوز، در قسمت پایین سمت راست مانیتور یک گزینه بنام “safely removing USB media” وجود دارد، و روی Mac شما می توانید از دکمه eject روی کیبورد استفاده کنید. اهمیت این کار به این خاطر است که شاید شما تصور کنید کامپیوتر دیگر در حال رد و بدل کردن اطلاعات نیست، اما اینطور نیست و ممکن است همچنان کارش تمام نشده باشد. با eject کردن شما به کامپیوتر می گویید که تبادل اطلاعات را قطع کند.

5- بجای پاک کردن تمامی اطلاعات، کارت حافظه خود را فرمت کنید. فرمت کرن کارت حافظه به نوعی تنظیم مجدد آن است. این تنظیم مجدد خطاهایی که ممکن است در آخرین استفاده شما به وجود آمده باشد را درست می کند.

6- کارت های خود را در یک مکان امن نگه دارید. حفاظت از کارت حافظه در مقابل عوامل محیطی از مهمترین عوامل نگهداری آنها است. زیرا کوچکترین ذره گرد و غبار که وارد آن شود مشکلاتی در خواندن یا ذخیره کردن اطلاعات به وجود می آورد که ممکن است باعث از دست رفتن عکس ها شود. برای نگهداری، همواره آن را در جعبه ای که هنگام خرید در آن قرار داشت، بگذارید.

7- قبل از خارج کردن کارت حافظه دوربین خود را خاموش کنید. در این مورد همانند مورد 4 ممکن است دوربین در حال خواندن یا ضبط کردن اطلاعات روی کارت باشد، که با خارج کردن آن در حالت روشن باعث آسیب زدن به اطلاعات می شویم.

8- از خواننده کارت حافظه با کیفیت بالا استفاده کنید. با اینکه این اتفاق به ندرت پیش می آید، اما همچنان احتمال آسیب دیدن کارت حافظه به وسیله خواننده آن وجود دارد. بهترین راه استفاده از خواننده هایی است که بوسیله کارخانه سازنده کارت حافظه،ساخته شده باشند.

9- نگذارید باتری دوربین شما بیش از حد خالی شود. اگر شما منتظر باشید شارژ باتری دوربین کاملا تخلیه شود بعدا آن را شارژ کنید، این امکان وجود دارد درست در زمانی که دوربین در حال نوشتن اطلاعات روی حافظه است باتری تمام شود.

10- یک کارت را روی دوربین های مختلف استفاده نکنید. ممکن است دو دوربین (حتی اگر برند آن ها یکی باشد) سیستم نرم افزاری متفاوتی داشته باشند. بنابراین استفاده کارت در هر دو آن ها باعث خرابی داده ها می شود.

11- از کارت حافظه های با کیفیت استفاه کنید. در کارت های حافظه بی کیفیت، اطلاعات به طرز مرموزانه ای ناپدید می شوند. نیازی نیست بهترین برند را تهیه کنید اما از خریدن برند های بی نام و نشان و ناشناخته هم پرهیز کنید. برای مثال دو برند شناخته شده و با کیفیت هستند.

نکات مهم از عکاسان حرفه ای

Ernst Zimmer (متخصص رسانه دیجیتال) : “بهترین درس این است که همواره قبل از استفاده ی جدی از یک کارت حافظه ی جدید آن را به خوبی تست کنید.”

Louisa Paez Michelin (عکاس هنرهای زیبا): “بهتر است قبل از اینکه کارت حافظه به طور کامل پُر شود، استفاده از آن را متوقف کنید”

Jennifer Findlay (عکاس سرشناس): “کارت حافظه را با استفاده از دوربین فرمت نمایید، فرمت کردن با کامپیوتر به اندازه ی کافی مناسب نیست.”

Ed Wolkis ( عکاس و نویسنده): “هنگامی که با استفاده از کامپیوتر تغییراتی را در کارت حافظه انجام دادید، قبل از اینکه آن را با دوربین مجدداً فرمت کنید، از آن استفاده نکنید.”

Ian Andrews (ویرایشگر هنری و عکاس): “همواره تا جایی که ممکن است از اطلاعات موجود در کارت حافظه نسخه پشتیبان تهیه کنید سپس آن را با دوربین فرمت نمایید.”

Cedric Baker (استاد): “هرگز کارت حافظه را با کامپیوتر فرمت نکنید زیرا این ریسک وجود دارد که خراب شود.”

مالک Foto-ish Studio: “کارت های حافظه دارای طول عمر مشخصی هستند، حتی اگر هنوز از مدت زمان ضمانت نامه آن نگذشته است باز بهتر است آن را تعویض کنید.”

David Hammant (شریک در DJHImages): “از چند کارت حافظه با اندازه های کوچک استفاده کنید(متناسب با اندازه ی فایل هایی که ایجاد می کنید) و بلافاصله قبل از استفاده، آن را با دوربین فرمت نمایید.

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا