فرهنگ و هنرکسب و کار ایرانی

تمیز کردن وسایل چوبی

ترفندهای طلایی تمیز کردن وسایل چوبی

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که مبلمان و وسایل چوبی منزل خود را از مقابل نور خورشید، منابع گرما و رطوبت دور کنید. با توجه به قیمت قاب چوبی حفاظت و نگهداری آنها بسیار مهم است. این عوامل به خشک شدن یا بید زدن و رنگ پریده شدن چوب منجر می‌شوند، پس مرحله اول پیش از برق انداختن وسایل چوبی نگهداری مناسب آن‌هاست.

اولین گام گردگیری

برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی گردگیری آن‌ها اولین قدم است. از یک پارچه بدون پرز یا ماهوت پاک‌کن استفاده کرده و گرد و غبار نشسته بر روی سطوح چوبی را پاک کنید. فراموش نکنید که استفاده از پارچه‌های زبر سطح چوبی مورد نظر شما را خراش خواهد داد پس آن‌ها را فراموش کنید.

مشخص کردن نوع چوب در تمیز کردن وسایل چوبی

در مرحله‌ی بعدی تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی نوع چوب خود مشخص کنید و برای تمیز کردن آن روش مناسب را پیدا کنید به طور مثال چوب‌های گردو را هر روز دستمال نرم بکشید تا گرد و خاک نگیرند. اگر لکه‌های سفیدی روی چوب دیدید، با مقداری کمی خمیردندان آن‌ها را پاک کنید.

همچنین برای خرید شلف چوبی میتوانید به سایت قاب و نقاشی مراجعه کنید.

روغن خانگی برای برق انداختن وسایل چوبی

می‌توانید برای تمیز کردن وسایل چوبی، روغن خانگی درست کنید. برای تهیه این روغن، روغن بزرک و عصاره‌ی صمغ را به مقدار مساوی بجوشانید. مواد را با هم مخلوط کرده و با یک دستمال نرم، آن را به چوب بمالید و به سادگی برق انداختن وسایل چوبی‌تان را خودتان انجام دهید. این روغن یا هر روغن تجاری دیگری در بافت چوب نفوذ می‌کند و اگر سال‌ها استفاده کنید، اثاثیه‌ی چوبی‌تان همیشه تازه می‌مانند و درخشندگی طبیعی خود را نگه می‌دارند.

تمیزکردن وسایل چوبی رنگ شده

سر جارو برقی برس وصل کرده و چوب‌های رنگ شده را با آن تمیز کنید یا به جای آن با یک دستمال خشک سطح چوب را تمیز کنید. همچنین تمیز کردن بوم نقاشی به دلیل رنگ و نقش آن بسیار مهم است.

تمیز کردن لکه‌ها از وسایل چوبی

با یک اسفنج مرطوب لکه‌ها و اثر انگشت‌ها را از روی وسایل چوبی پاک کنید. اسفنج را فشار دهید تا آب اضافی بیرون بریزد، چون اگر چوب خیس شود باد می‌کند یا لکه دار می‌شود.

تمیز کردن کاغذهای چسبیده به وسایل چوبی

اگر کاغذی به لوازم چوبی منزل شما چسبیده است و مایلید آن را بکنید هیچ وقت با یک کارد یا تیغ و نظایر آن به جان آن نیفتید چرا که با این عمل به وسایل چوبی شما آسیب وارد می‌کند. در چنین مواقعی می‌توانید از روغن‌های مایع کمک بگیرید به این صورت که چند قطره روغن روی کاغذ بریزید و لحظه‌ای صبر کنید سپس با پارچه نرمی مالش دهید و این عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاغذ به کلی از چوب کنده شود.

تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی پولیش شده

برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی پولیش شده از محلول‌های مخصوص پولیش و یا پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش‌های چوب را می‌پوشاند و فقط کافیست سالی ۲ بار این کار را انجام دهید. استفاده از محلول راحت‌تر از پارافین است اما باید بیشتر این کار را تکرار کنید، مثلاً سالی ۳ یا ۴ بار. از همه راحت‌تر، پولیش‌های اسپری است، اما چون حاوی سیلیکون است ممکن است سطح چوب را لغزنده کند و یا به صورت توده جمع شود.

نکات تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی

 • برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی خاص مثل چوب‌های خیزران، بامبو و بید نیاز به رطوبت دارند تا شکننده و فرسوده نشوند. چند وقت یکبار به این چوب‌ها آب اسپری کنید تا حالت بگیرند. به غیر از نی بوریا که رطوبت زیاد باعث خراب شدنش می‌شود.
 • هنگام پولیش کاری و برق انداختن وسایل چوبی دستکش پارچه‌ای دستتان کنید تا اثر انگشت باقی نماند.
 • برای ساخت روغن خانگی برای برق انداختن وسایل چوبی دقت کنید که عصاره‌ی صمغ قابل اشتعال است و دود شدیدی تولید می‌کند پس در فضای باز و دور از آتش و سیگار استفاده کنید. همچنین هنگام مخلوط کردن روغن بزرک و عصاره‌ی صمغ از دستکش پلاستیکی استفاده کنید تا به پوست‌تان نخورد.
 • برای برطرف کردن برچسب‌ها و عکس برگردان‌های کهنه و قدیمی می‌توان از سرکه استفاده کرد به این صورت که آنها را با سرکه خیس کنید و لحظه‌ای صبر کنید سپس به آرامی با تکه پارچه‌ای آن را پاک کنید.
 • تزیینات عاج روی چوب را می‌توان با کمک چوب پنبه که روی سر یک چوب کبریت پیچیده شده و کمی به آب و شوینده ضعیف آغشته شده است، تمیز کرد. بعد از این مرحله با کمی پنبه که در آب فرو برده‌اید، آن را دوباره تمیز و در پایان با پارچه‌ای کتانی سطح عاج را خشک کنید.

با مواد طبیعی وسایل چوبی را تمیز کنید

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ می‌تواند وسایل چوبی را به شدت خشک و تیره کند که در زیبا به نظر رسیدن نقش دارد، به احیای آن‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را مرطوب، روشن و براق نگه می‌دارند. برای استفاده درست از این تکنیک، باید سفیده تخم مرغ را از زرده جدا کنید. بعد سفیده تخم مرغ را خوب بزنید. بعد از آن یک قاشق آمونیاک ( ۱۵ میلی لیتر ) اضافه کرده و مستقیما روی چوب بمالید؛ در نهایت، بگذارید چند دقیقه بماند و با دستمال خشک تمیز کنید. این باعث می‌شود مبلمان براق تربه نظر برسند.

روغن زیتون و لیمو

این یکی از روش‌های مرسوم مورد استفاده برای مبلمان چوبی است، باعث می‌شود چوب واقعا براق و درخشان باشد، از جمله مبلمان که قبلا روغن زده شده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است مقادیر مساوی از هر دو ماده را با هم مخلوط کنید، و روی مبل بمالید، و بگذارید خشک شود.

روغن زیتون

انتخابی ایده آل برای اثاثیه چوبی تیره، و نیز مبلمان چوبی است تنها کاری که باید بکنید این است که روغن زیتون را روی چوب بمالید سپس باید یک لایه گلیسیرین را به مبل بمالید که به عنوان یک لایه محافظ و براق عمل می‌کند.

از بین بردن لکه‌های چربی و آب ایجاد شده بر روی وسایل چوبی

برای پاک کردن کابینت‌های ام دی اف ابتدا گرد و خاک آن را با یک دستمال خشک بگیرید. سپس می‌توانید یکی از روش‌های زیر را پیاده سازی نمایید:

استفاده از اتو

اگر لکه آب ایجاد شده تازه است، یک دستمال خشک روی لکه قرار داده سپس اتوی بدون بخار و گرم (داغ نباشد) بر روی دستمال قرار دهید تا لکه محو گردد.

استفاده از روغن گیاهی

که یک دستمال خشک را برداشته و کمی روغن گیاهی بر روی آن بریزید و سپس روی میز چوبی خود بکشید، این کار را آنقدر ادامه دهید تا لکه پاک گردد.

سس مایونز

یک روش عجیب اما واقعی برای پاک کردن لکه‌های مختلف از روی سطوح پارچه‌ای، استفاده از مخلوط مایونز و آب است. به این صورت که مایونز را به خوبی با آب مخلوط کرده و هم بزنید سپس آن را بر روی محل لکه قرار داده و به آن به مقدار سه ساعت زمان دهید تا لکه را به خود جذب کند و بعد از آن، مخلوط مایونز و آب را پاک کرده و با دستمال نسبتا خیس محل لکه را پاک کنید. این روش برای لکه‌های موجود بر روی صندلی‌های میز ناهارخوری مناسب است چرا که لکه‌های این مکان عمدتا چرب هستند و با این روش به راحتی پاک می‌شوند.

تمیز کردن با بخار آب

یکی از آسان‌ترین و در دسترس‌ترین وسایل برای تمیز کردن مبلمان و وسایل چوبی وانواع سرویس خواب، دستگاه‌های بخارشوی هستند. این دستگاه‌ها با بخار آب داغ باعث می‌شوند که اکثر لکه‌ها بجز جوهر خودکار و خود نویس، به راحتی پاک شوند. برای پاک کردن لکه‌ی جوهر از روی پارچه‌ها و وسایل چوبی می‌توانید از شیر و یک اسفنج استفاده کنید و پس از تمیز شدن کامل محل آلودگی، جای آن را با شامپوی مبل یا شامپو فرش تمیز کنید و اگر یک سطح چوبی است بهتر است جای شیر باقیمانده را با یک دستمال نمدار تمیز کنید.

آموزش نحوه تمیز کردن چوب

یکی از مراحل حساس در نظافت منزل تمیز کردن چوب بوده که همانند کابینت و کفپوش‌ها، در راستای ترمیم محافظت از این سطوح انجام می‌شود. در پاسخ سوال چگونه وسایل چوبی را تمیز کنیم؟ روش‌ها و ایده‌های بسیاری وجود داشته که هر کدام با اصول اجرایی و مواد پاک کننده خاصی همراه است.

همانند پاکسازی سطوح مختلف در پروسه تمیزکاری منزل مثل  و چوب،کاربرد، روند  و از بین بردن  با استفاده از ، روش‌هایی برای اینکه ؟ آشنایی با  و کاربرد ، و در نهایت اینکه ؟ تمیز کردن انواع سطوح چوبی امری مهم در نگهداری این لوازم است.

وسایل چوبی به خاطر مقاومت و دوامشان و زیبایی خاصی که به دکوراسیون می‌بخشند همواره پرطرفدار بوده‌اند، بنابراین اگر شما هم یکی از دوستداران وسایل چوبی در منزل هستید و می‌خواهید بدانید چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم با ما همراه شوید.

از برترین متخصصین شهرتان رایگان قیمت بگیرید، با آن ها چت کنید و بهترین را انتخاب کنید.

تمیز کردن چوب و به طور کلی نظافت چوب اگر به صورت صحیح انجام شود کار آسانی است. اما مراقبت غیراصولی و ناآشنایی با اینکه چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم می‌تواند منجر به خشکی زیاد، شکستگی، پوسته‌پوسته شدن و همچنین تاب برداشتن چوب شود و وقتی برای وسایل چوبی چنین اتفاقاتی بیفتد،

یقیناً دیگر آن زیبایی و کارایی اولیه را نخواهد داشت و به خاطر غیرقابل تعمیر بودنشان چاره‌ای جز تعویض وسایل چوبی باقی نمی‌ماند! بنابراین از لحاظ اقتصادی هم به نفع ماست که بدانیم چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم و کار نظافت وسایل چوبی را به درستی انجام دهیم و توجه بیشتری به وسایل چوبی خود داشته باشیم.

تمامی موارد بیان شده حاکی از آن است پیدا کردن یک ماده پاک کننده سازگار باجنس چوب و ماهیت لکه همانند دیگر اقداماتی نظافتی مثل کاربرد ، شامپو فرش و ، شوینده‌های خانگی برای  و در نهایت یافتن راهکارهایی برای  و چربی زدایی و  امری مهم و ضروری است.

نظافت وسایل چوبی با داشتن زمان‌بندی

توصیه می‌شود پروسه تمیز کردن وسایل چوبی را حداقل دو یا سه ساعت قبل از استفاده مجدد از آن‌ها انجام دهید، مثلاً شب‌ها وقتی قرار نیست از وسایل چوبی استفاده شود، بهترین موقع برای شروع کردن تمیزکاری وسایل چوبی است. این موضوع به این خاطر است که روغن جلای چوب که برای تمیز کردن وسایل چوبی استفاده می شود، یا پاک‌کننده‌های طبیعی کاملاً به خورد چوب رفته و از روی سطوح پاک نشوند.

اگر برای تمیز کردن سطوح چوبی با مشکلات و عدم اطلاعات کافی در خصوص نحوه انجام این اقدامات مواجه هستید، یک ثبت سفارش در سایت و اپلیکیشن “خدمت از ما” می‌تواند سطح دسترسی شما را با شرکت‌های خدماتی برای معرفی  و دیگر شهرها سهولت بخشید.

مشخص کردن نوع چوب برای تمیز کردن چوبی

در مرحله بعدی تمیز کردن چوب، تعیین نوع چوب و پیدا کردن روش مناسب برای تمیز کردن چوبی است. به‌طور مثال می‌توانید برای نظافت وسایل چوبی با چوب گردو، آن‌ها را با دستمال نرم تمیز کنید تا گردوخاک نگیرند؛ و یا برخی وسایل چوبی را می‌توانید با مقدار کمی خمیردندان پاک‌کنید ولی برای نظافت وسایل چوبی مثل کابینت چوبی آشپزخانه باید تدبیر دیگر بیندیشید!

آیا می دانستید با عدم نظافت وسایل چوبی ممکن است آنها را از دست بدهید!

روش‌های تمیز کردن چوب و از بین بردن لکه‌ روی چوب

 • پاك كردن لكه روي چوب به کمک پاککنندههای طبیعی
 • تمیزکردن وسایل چوبی سفید استفاده از پاککنندههای شیمیایی
 • واکس براق کننده چوب یا روغن براق کننده چوب
 • روغن پارافین برای چوب

روش‌های نظافت وسایل چوبی با استفاده از پاک‌کننده‌های طبیعی

یکی از روش های تمیز کردن چوب استفاده از پاک کننده های طبیعی است، که در اینجا روش استفاده از پاک کننده نهای طبیعی آموزش داده شده است.

 • تمیز کردن چوب به کمک سفیده تخممرغ

سفیده تخم‌مرغ می‌تواند وسایل چوبی را به‌ شدت خشک و تیره کند که در زیبایی وسایل چوبی تأثیر بسزایی دارد، به احیای آن‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را مرطوب، روشن و براق نگه می‌دارد. برای استفاده از این روش باید سفیده تخم‌مرغ را از زرده جدا کرده و آن را خوب هم بزنید سپس یک قاشق آمونیاک (پانزده میلی‌لیتر) به آن اضافه کرده و مستقیماً روی وسایل چوبی بمالید سپس صبر کنید تا چند قیقه‌ای بماند و با دستمال خشک تمیز کنید، این روش از نظافت وسایل چوبی، باعث می‌شود وسایل چوبی براق‌تر به نظر برسند.

 • تمیز کردن چوب به کمک مخلوط لیمو و روغن

استفاده از این مخلوط یکی از روش‌های مرسوم در نظافت وسایل چوبی است که باعث می‌شود چوب واقعاً براق و درخشان شود (حتی وسایل چوبی که قبلاً رنگ‌شده‌اند) تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقادیر مساوی از هر دو ماده را باهم مخلوط‌ کنید، روی وسایل چوبی بمالید و بگذارید تا خشک شود.

روش‌های نظافت وسایل چوبی با استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی

یکی دیگر از روش های تمیز کردن چوب استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی است که کار نظافت وسایل چوبی را برای شما راحت تر کردخه است:

 • استفاده از روغن جلا یا همان روغن براقکننده چوب

قبل از مصرف روغن جلا جهت نظافت وسایل چوبی، سطوح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه آلودگی مانند چربی باشند. برای این کار ابتدا سوراخ‌ها و ترک‌ها را با بتونه مخصوص چوب‌پر کنید. سپس روغن جلا را با استفاده از قلم‌مو یا غلتک بر روی وسایل چوبی بمالید و بگذارید تا کامل خشک گردند.

اسپری روغن جلای چوب درواقع همان محلول روغن جلاست که به‌صورت فشرده در درون قوطی آماده اجرای سریع بر روی سطوح مختلف برای نظافت وسایل چوبی است. هرچند که اسپری روغن جلای چوب بهترین انتخاب برای جلا دادن سطوح چوبی نیست اما شما می‌توانید در موارد خاص و مصارف کم از این اسپری استفاده نمایید.

 • محلول مخصوص پولیش و پارافین

برای نظافت وسایل چوبی می‌توانید از محلول‌های مخصوص پولیش و پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش‌های روی چوب را می‌پوشاند و فقط کافی است سالی دو بار این کار را انجام دهید. استفاده از محلول مخصوص پولیش برای نظافت وسایل چوبی راحت‌تر از پارافین است اما باید این کار را بیشتر تکرار کنید، مثلاً سالی سه یا چهار مرتبه.از همه راحت‌تر استفاده از پولیش‌های اسپری برای تمیز کردن وسایل چوبی هست اما چون حاوی سیلیکون است ممکن است سطح چوب را لغزنده کند و یا به‌صورت توده جمع شود.

 • روشهای تمیز کردن لکههای چربی از کابینتهای چوبی

امروزه در بسیاری از آشپزخانه‌ها از کابینت‌های چوبی استفاده می‌گردد لذا در خصوص نظافت کابینتهای چوبی علی‌الخصوص کابینت‌های سفید در ادامه مطلبی را در این خصوص برای شما آورده‌ایم.

برای نظافت کابینت‌های چوبی و تمیز نگه‌داشتن آن‌ها نباید بگذارید زمان زیادی از کثیف شدن یا چرب شدن آن‌ها بگذرد لذا جهت نظافت کابینتهای چوبی، روی آن‌ها را با  و مخلوطی از یک فنجان سرکه، دو فنجان آب گرم و یک قاشق جوش‌شیرین بشویید و اگر تمیزکاری بیشتری نیاز بود از محلول مایع ظرف‌شویی ملایم با آب گرم استفاده نمایید،بعد از پاک‌سازی چربی‌ها، کف‌های روی تمام سطوح را با پارچه‌ای مرطوب جمع کنید، سپس فوراً با استفاده از پارچه نرم و تمیز دیگری آن را خشک‌کنید.

 • چرا کابینتهای سفید شروع به زرد شدن میکنند؟

اولین علت آن قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید است که به‌تدریج چوب‌های رنگ‌شده را زرد یا کمرنگ می‌کند.باید برای جلوگیری از این اتفاق از پرده‌ها و پوشش‌ها برای پنجره‌تان استفاده کنید تا کابینت‌های چوبی سفیدرنگ از تابش مستقیم نور خورشید محفوظ بمانند.دلیل دیگر استفاده از اجاق‌گاز هست. زمانی که شروع به پخت‌وپز می‌کنید، بخار و بوی غذا به شکل ذرات یا چربی در کل فضا پخش می‌گردند و درنتیجه کابینت‌ها شروع به زرد شدن می‌کنند.

محتویات این مقاله از سی وی نت پنهان کن
دکمه بازگشت به بالا