اقتصادیکسب و کار ایرانی

کاربرد دیافراگم لاستیکی

کاربرد دیافراگم لاستیکی را بهتر بشناسید

دیافراگم لاستیکی در صنایع مختلف کاربرد دارد. در مکانیک، یک دیافراگم لاستیکی ، یک ورق از یک ماده نیمه انعطاف پذیر است که معمولا از لاستیک ساخته شده است، در حاشیه آن لنگر و اغلب به شکل دایرره اند. ورق دیافراگم لاستیکی تخت معمولا با مخلوط لاستیک طبیعی یا مصنوعی لاستیک و پارچه های تقویت کننده تولید می شود. ورق پارچه ای انعطاف پذیری بالایی ندارد و  دیافراگم لاستیکی در صنایع مختلفی کاربرد دارد. دیافراگم لاستیکی تقویت شده پارچه ای معمولا شامل یک یا چند ورق تقویت کننده برای افزایش قدرت است و قدرت مواد با مقاومت برشی آن در یک سوراخ اندازه گیری می شود.

دیافراگم لاستیکی یا به عنوان یک مانع بین دو فضا عمل می کند. همچنین دیافراگم لاستیکی به عنوان یکی از قطعات لاستیکی است که وقتی فرکانس های خاصی به آن اعمال می شود، ارتعاش می یابد. این نیز به جای واشر لاستیکی استفاده می شود. این یک نوع کلاه پوشیده شده است و در شکل های فشرده موجود است. دیافراگم لاستیکی پارچه تقویت شده با استفاده از یک لایه از مواد پارچه ای مهندسی شده وجود دارد. این به عنوان بخشی از ساخت دیافراگم لاستیکی در نظر گرفته شده است. این لایه پارچه، طراحی فوق العاده انعطاف پذیری را در اختیار شما قرار می دهد.

دیافراگم لاستیکی بسیار نازک دیواره می تواند فشار بالا را حفظ کند در حالی که در عین حال با انعطاف پذیری بسیار بالا و واکنش به تغییرات فشار جزئی. دیافراگم لاستیکی از پارچه های مختلف مانند پلی استر، نایلون و ابریشم ساخته شده است. به عبارت دیگر، یک دیافراگم لاستیکی غشای انعطاف پذیر با نفوذپذیری پایین به مایعات و گاز است. این اجازه می دهد حرکت نسبی بین یک عضو ثابت و متحرک و جدایی از دو رسانه در هر دو طرف را حفظ کند. در بسیاری از کاربردها، دیافراگم لاستیکی همچنین اختلاف فشار بین دو رسانه را حفظ می کند. هنگامی که در فلنج ابزار نصب می شود، دیافراگم لاستیکی به عنوان واشر خود عمل می کند و منجر به یک مهر و موم تنگ مایع می شود.

کاربرد های دیافراگم لاستیکی

دستگاه های کنترل

متر

تنظیم کننده

پمپ ها و

سایر دستگاه های خاص

انواع لاستیکی مورد استفاده در دیافراگم لاستیکی

لاستیک نیتریل (NBR)

اتیلن پروپیلن دیونه مونومر (EPM، EPDM)

نئوپرن

استایرن بوتادین لاستیک

لاستیک سیلیکون (SiR)

مزایای

مهر مهر

بدون روانکاری

هیچ نیروی Breakaway

بدون اصطکاک

قدرت قوی

تیز مقاومت

عملکرد در محدوده فشار زیاد

طراحی ساده

تطبیق پذیری

دیافراگم لاستیکی

تولید کننده دیافراگم لاستیکی:

این قطعه با ساختار متفاوت در سایز، کارکرد، شکل ظاهری دارای روش تولید متفاوتی نسبت به یکدیگر می‌باشند. تولید دیافراگم های لاستیکی رابطه مستقیم با نحوه کارکرد، فشار کاری، سیال در تماس با دیافراگم، تعداد دفعات دم و بازدم دارد.

ساخت دیافراگم با ابعاد کوچک:

این قطعه با ابعاد کوچکتر با پرس های پخت با تناژ کمتر تولید می‌شود و دیافراگم های با سطح مقطع بزرگتر با پرس های تناژ بالا تولید می‌شوند. همچنین دیافراگم هایی که تحت فشار های بالا کار می‌کنند با استفاده از منجید های پلی استر، کتان، کربن، و… تولید می‌شوند.

دیافراگم با روکش ptfe  :

دیافراگم های مسلح به روکش ptfe که در محیط های شیمیایی کاربرد دارند به روش تولید چند جزئی و در شرایط دمایی کنترل شده تولید می‌شوند این مدل می‌توانند با منجید، فلز، و لاستیک به صورت یکپارچه تولید شوند.

جهت مشاهده نحوه تولید لطفا کلیک نمایید.

دیافراگم کنترل ولو:

این قطعه با ضخامت های خیلی پایین با استفاده از منجید های ظریف‌تر و قالب های فوق دقیق تولید می‌شوند. دیافراگم های کنترل ولو. سندرز، ویلدن پمپ هم مانند سایر دیافراگم دارای شرایط تولید حساس و قابل ملاحظه ای هستند.

دیافراگم لاستیکی چیست؟

صفحه لاستیکی یا پلیمری انعطاف پذیر میباشد که کنترل جریان بین دو فضا را در کنترل ولو ها و پمپ ها انجام میدهد که از انتقال نا خواسته مواد جلوگیری میکند، این مواد می‌تواند سیال یا انواع گاز باشد، که ما قادر هستیم انواع این دیافراگم از سایز های کوچک تا بزرگ تولید و در سخت ترین شرایط کاری نصب کنیم.

دیافراگم لاستیکی منجیددار

دیافراگم های منجیددار با پارچه های سفارشی و طراحی شده تقویت می‌شوند و فشار کاری بالایی را تحمل می‌کنند و در شیرهای کنترل، کنترل ولو ها، شیرهای پنوماتیک، پمپ ها به کار گرفته می‌شوند این مدل دیافراگم باید در عین استحکام زیاد انعطاف پذیر و الاستیک باشند تا کاربرد مناسب داشته باشند، گروه صنعتی رویان لاستیک توانایی تولید انواع دیافراگم منجیددار را دارد.

کاربرد دیافراگم لاستیکی

در صنعت کاربرد زیادی دارند، دیافراگم لاستیکی در صنعت هوا فضا، در صنعت نفت و گاز، در پمپ های هیدرولیک و پنوماتیک، در کمپرسورها، پمپ خلا، شیرهای کنترل کنترل ولو ها، در محرک های حرارتی، سوپاپ ها کاربرد دارند.

جنس دیافراگم لاستیکی

لاستیک ای پی دی ام (epdm)

لاستیک طبیعی مصنوعی ( nr sbr)

لاستیک نیتریل (nbr)

لاستیک وایتون (viton)

لاستیک سیلیکون(silicon)

لاستیک نئوپرن (noperan)

موارد فوق بسته به کاربرد و شرایط کاری استفاده میشوند لاستیک epdm در شرایط شیمیایی، آب شور، اوزون، مورد مصرف دارد،

لاستیک Nr sbr در شرایطی که فشار زیاد باشد و مواد شیمیایی حضور نداشته باشند،

لاستیک نیتریل nbr در فشار های متوسط و روغن های صنعتی کارکرد دارد.

لاستیک وایتون viton در اکثر مواد شیمیایی و حرارت های بالا و فشار متوسط کاربرد دارد.

لاستیک نئوپرن noperan در مواد شیمیایی و فشار نسبتا بالا کارایی دارد و دمای متوسط را تحمل می‌کند.

لاستیک سیلیکون silicon در دماهای بالا و خیلی پایین کارکرد دارد و در صورت نیاز به تحمل فشار بالای کاری حتما باید با منجید و الیاف تقویت شود.

دیافراگم های لاستیک ptfe

این مدل دیافراگم در پمپ هایی که با مواد شیمیایی کار می‌کنند مورد مصرف داشته و یک طرف دیافراگم که به سیال در ارتباط است با پوشش ptfe مسلح می‌شود سیال شیمیایی مانند اسید کلرید ریک، اسید سولفوریک، ویا حلال های صنعتی می‌باشند، ptfe پلی تترا فلور اتیلن به دلیل خاصیت منحصربه فرد در این مواد دچار خوردگی نمی‌شود، ترک نمی‌خورد، ساییده نمی‌شود.

دیافراگم های پلی اورتان pu

این مدل به دلیل خاصیت ضد سایشی در مواردی دیافراگم تحت سایش زیاد میباشد کاربرد دارد، همچنین در روغن های صنعتی مقاومت خوبی داراست. مجموعه ما تولید کننده انواع دیافراگم های لاستیکی ،( دیافراگم شیر برقی، واشر دیافراگم، دیافراگم پمپ و اکچویتوری و ولیدن و.. )در ابعاد و جنس های مختلف و همچنین با وجود منجید و فلز و روکش تفلون و…. می باشد وطبق در خواست شما مشتریان گرامی طبق نقشه یا قطعه مورد نظر شما مشتریان گرامی طراحی و تولید می شود و همچنین جهت مشاهده تصاویر بیشتر  کلیک کنید.

آشنایی با دیافراگم

یکی از قطعات پرکاربرد در صنعت لاستیک‌سازی، دیافراگم است. روش تولید و ساخت، کیفیت مواد اولیه و شرایط استفاده آن همواره باعث اهمیت دیافراگم نسبت به سایر محصولات لاستیکی صنعتی شده است. دیافراگم در مکانیک به عنوان یک صفحه لاستیکی یا پلیمری انعطاف پذیر است که جریان بین دو فضا را در کنترل‌ولو‌ها و پمپ‌ها کنترل می‌کند تا از انتقال خودبه‌خودی مواد جلوگیری کند. این مواد می‌توانند سیال یا از انواع گازها باشند. این قطعات که با استفاده از دیافراگم تقویت می‌شوند، مقاوت بسیار بالایی در برابر فشار و حرارت داشته و می‌توانند تا دمای 100 درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند.

دیافراگم‌ها در انواع مختلف و سایزهای استاندارد موجود هستند و به شکلی طراحی می‌شوند که در موارد متعددی با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، فشارها و دماهای مختلف، کاربرد داشته باشند. میزان فشار همواره ددچار تغییر امی‌شود و کنترل تغییرات آن، وظیفه دیافراگم است. طول عمر دیافراگم‌ها با توجه به ساینده بودن ماده درگیر با آن، دما، سایز دیافراگم و محیط پمپاژ متفاوت است.

نحوه عملکرد دیافراگم لاستیکی

دیافراگم لاستیکی از نظر ویژگی، بسایر سخت و متنوع است و در کنترل جریان مواد بسیار کاربرد دارد. لازمه این کنترل جریان واکنش‌های سریع و دقیق برای مدیریت تغییرات فشار هیدرولیک یا پنوماتیک است. به همین جهت دیافراگم یک نوع انرژی را به نوع دیگری تبدیل می‌کند و با کاهش فشار پنوماتیک یا هیدرولیکی آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند.

یا امکان دارد یک نیروی مکانیکی را جذب و آن را به نیروی پنوماتیک یا هیدرولیکی تبدیل ‌نمایند. دیافراگم‌های لاستیکی حتی در برخی از مواقع، افت فشار بین دو محیط را کنترل و حفظ می‌کنند. حتی گاهی به هنگام نصب در فلنج یک وسیله، به عنوان یک واشر مخصوص عمل کرده و در نهایت موجب یک آب‌بندی کامل در برابر سیالات می‌شود.

 

انواع دیافراگم لاستیکی

دیافراگم لاستیکی  شامل انواع گوناگونی می‌شود که در ادامه مطلب به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

·         دیافراگم لاستیکی منجیددار

دیافراگم‌های لاستیکی منجیددار با استفاده از پارچه سفارشی تقویت شده و می‌توانند فشار بالایی را تحمل کنند. از این نوع دیافراگم در شیر کنترل، کنترل ولو، شیر پنوماتیک و پمپ استفاده می‌شود. دیافراگم لاستیکی منجید دار، علاوه بر استحکام از انعطاف‌پذیری مناسبی نیز برخوردار است.

·         دیافراگم لاستیکی PTFE

این نوع دیافراگم در انواع شیرها و پمپ‌هایی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند، استفاده می‌شود. یک طرف این دیافراگم از PTFE پوشیده شده و با سیالات تماس دارد. این سیالات شامل موادی مثل اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و حلال‌های صنعتی می‌شود. PTFE با ترکیب شدن از مواد گوناگونی مثل کربن، گرافیت، برنز، گلس و موارد مشابه امکان مقاومت دربرابر خوردگی، ترک و ساییدگی را دارد. به طور کلی این نوع دیافراگم، مقاوم‌ترین دیافراگم لاستیکی در برابر مواد شیمیایی است. از این محصول می‌توان تا دمای 300 درجه سانتی‌گراد بدون هیچ مشکلی استفاده کرد.

·         دیافراگم پلی اورتان

از دیافراگم پلی اورتان به دلیل خواص ضد سایشی و مقاومت بالا در روغن‌های صنعتی و مواردی که دیافراگم تحت سایش است استفاده می‌شود.

جنس و ظاهر دیافراگم لاستیکی

دیافراگم لاستیکی از لحاظ جنس و شکل ظاهری انواع گوناگونی دارند تا بتوان در موارد مختلف از آن‌ها استفاده کرد. این قطعات از لحاظ ظاهری به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

  • دیافراگم لاستیکی کله‌قندی
  • دیافراگم لاستیکی بشقابی سوراخ دار
  • دیافراگم لاستیکی کلاهی
  • دیافراگم لاستیکی کلاهی سوراخ دار

همچنین دیافراگم‌های لاستیکی از لاستیک‌های صنعتی مختلفی تولید می‌شوند که هرکدام ویژگی خاص خود را دارد و در ادامه قصد داریم موارد مصرف آن را بررسی کنیم.

  • لاستیک سیلیکونی Silicon: دیافراگم‌هایی که از لاستیک سیلیکونی ساخته می‌شوند، در دماهای بالا و خیلی پایین کاربرد دارند. همچنین در صورت تقویت شدن با منجید و الیاف می‌توانند در برابر فشاهای بالا مقاومت خوبی نشان بدهند
  • لاستیک نئوپرن Neoprene: دیافراگم‌هایی که از این جنس طراحی می‌شوند در مقابل مواد شیمیایی مقاوم بوده و تحمل فشار نسبتا بالایی را از خود نشان می‌دهند. بهتر است این دیافراگم‌ها در دمای متوسط مورد استفاده قرار بگیرند
  • لاستیک ای پی دی ام EPDM: برای آب شور، اوزون و کنترل مواد شیمیایی کاربرد دارد
  • لاستیک نیتریل NBR: برای فشارهای متوسط و روغن‌های صنعتی کاربرد دارند
  • لاستیک وایتون Viton: این لاستیک‌ها برای مجاورت با مواد شیمیایی، میزان حرارت بالا و دمای متوسط طراحی شده‌اند

لاستیکی استایرن بوتادین SBR : در شرایطی که فشار زیاد باشد اما هیچ ماده شیمیایی وجود نداشته باشد، استفتده از این نوع لاستیک توصیه می‌شود

کاربردهای دیافراگم لاستیکی

با استفاده از دیافراگم‌های لاستیکی، از تعداد پنل‌هایی که برای صفحه‌های لاستیکی مورد نیاز است، کاسته می‌شود. این پنل‌ها در عایق بندی کاربرد دارند. همچنین فشار ضربات وارده از جانب ذرات از سوی قاب داخلی دیافراکم جذب می‌شود، بنابراین این امکان را به وجود می‌آورد که در برابر ضربات، از تجهیزات صنعتی مراقبت کند. دیافراگم‌ها انواع گوناگونی دارند که از هر کدام در موارد خاصی استفاده می‌شود، اما همگی آن‌ها برای محیط‌های مرطوب و خشک مناسب هستند و در این زمینه تفاوتی ندارند.

یکی دیگر از کاربردهای آن، کاهش گیرکردن مواد در درپوش‌ها است و از هرز رفتن درپوش جلوگیری می‌کند. به‌طور کلی دیافراگم لاستیکی در صنعت هوافضا، صنعت پزشکی، صنعت نفت و گاز، پمپ‌های پنوماتیک، پمپ‌های هیدرولیک، کمپرسورها، پمپ خلاء، شیر کنترل ولو، محرک‌های حرارتی، رگلاتورها، توربو شارژها، اکچوئیتورها، باتری‌ها و سوپاپ‌ها دارای کاربرد بسیار زیادی است.

سخن پایانی

در این مطلب از با دیافراگم لاستیکی و کاربردهای آن آشنا شدیم. از دیافراگم برای کنترل جریان میان دو فضای مختلف در شرایط مختلف بر اساس فشار و دما استفاده می‌شود. این محصول با توجه به جنس و ابعاد آن در صنایع مختلفی کاربرد دارد. مشتریان عزیز می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت صدرا رابر از نحوه خرید این محصول مطلع شوند.

مجتمع فناوران صنعت بردسیر امروزه به یکی از بهترین تولیدکنندگان دیافراگم و سایر محصولات لاستیکی تبدیل شده است. این شرکت می‌تواند انواع دیافراگم را در طرح‌ها و جنس‌های مختلف، با توجه به نیاز مشتریان با بالاترین کیفیت تولید کند.

دکمه بازگشت به بالا