اقتصادی

نحوه انتخاب ظرفیت دستگاه فن کویل – تاسیسات دات کام

دستگاه های فن کویل به عنوان نمونه ای دیگر از سیستم های تهویه مطبوع، در فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها با برخورداری از فیلترهای مخصوص، هوای سالم و تمیز و خالص را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد. خرید فن کویل بخاطر قیمت مقرون به صرفه، کارایی بالا، طراحی مناسب، بازدهی و بهره وری بهینه، صرفه جویی در مصرف انرژی، از مهمترین ویژگی های دستگاه های Fan Coil محسوب می شوند.

از دیگر سیستم های تهویه مطبوع کاربردی و کارآمد میتوان به دستگاه های فن کویل اشاره نمود. این مدل سیستم تهویه مطبوع در ساختار خود از فن برخوردار بوده که در اثر به گردش درآوردن هوا در یک محفظه مخصوص، سرمایش و گرمایش موردنیاز محیط را تامین می سازد. این دستگاه ها برای فضاهای مختلف مانند مراکز تجاری و محیط های اداری در مقیاس وسیعی مورد استفاده واقع می شوند. در ساختمان دستگاه های فن کویل یک المنت حرارتی، یک کویل آبگرم و یک کویل آب سرد به چشم می خورد. از سوی دیگر، تعبیه ترموستات در ساختار این دستگاه ها تنظیم درجه حرارت را انجام می دهد. همچنین، هیومیدستات میزان رطوبت هوا را کنترل می نماید.

به منظور تامین هوای سالم و مطبوع و تمیز از فیلترهای باکیفیتی در ساختار فن کویل تعبیه شده است. این فیلترها غالبا قابل شستشو و از نوع خشک می باشند. شایان ذکر است که کویل سرد دستگاه سبب خنک شدن محیط و گرم بودن کویل، تامین گرمایش فضا را انجام می دهد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فن کویل ها در دو دسته فن کوئل های دو لوله ای و چهار لوله ای قرار می گیرند.

انواع فن کویل

از ویژگی های فن‌ کویل می توان به نشر یکسان و خوشایند سرمایش و گرمایش، صافی تصفیه هوا که می توان به راحتی شستشو داد، توانایی نصب ترموستات جهت نظارت و طرح ریزی سیستم و هزینه محافظت کمتری نسبت به سامانه هایی با عملکرد گازی اشاره نمود.

فن‌ کویل ها با گذر هوا از بین کویل مسی شامل آب سرد در فصل گرما و کویل شامل آبگرم در فصل سرما نقش تهیه هوای خنک و گرم در فواصل گوناگون سال را بر عهده دارند.

معمولاً استفاده از  فن‌ کویل، غالباً در حالاتی که بخواهید درجه حرارت هر مکان  به صورت جداگانه مهار شود و هم اینکه از نقل و انتقال هوا و آلودگی در میان محیط های گوناگون جلوگیری کند بهترین گزینه به حساب می‌آید.

طبقه بندی انواع فن‌ کویل به شکل های گوناگون و بر طبق عوامل مختلف صورت می گیرد. یک نوع از این طبقه بندی بر طبق محل نصب و جای گذاری آن ها است. در این صورت به اقسام زیر تقسیم می شوند:

  • فن‌ کویل های دیواری
  • فن‌ کویل زمینی
  • فن‌ کویل سقفی

کلیه نمونه ها، تجهیز شده به محفظه ای که برای نگهداری از کویل هستند. هر یک از این فن‌ کویل ها به علت عملکرد هایی که دارند در حال حاضر دارای وضعیت های مستقلی از دیگر سیستم ها شده اند. طبقه بندی ها برای این سیستم فقط محدود به این دو مدل نیست.

در یک طبقه بندی ویژه اقسام دو لوله و چهار لوله فن‌ کویل از هم جدا می شوند. اقسام دو لوله مقرون به صرفه تر کم حجم تر هستند.

فن‌ کویل چهار لوله برای برودت و حرارت هم‌زمان در هتل ها کارایی دارد و دو کویل جدا از هم دارد. مدل دیگر طبقه بندی بر طبق شکل راه اندازی صورت می گیرد که در آن توکار و روکار بودن در راه اندازی از هم جدا می شوند.

هریک از مدل های فن‌ کویل دیواری، فن‌ کویل سقفی و فن‌ کویل زمینی برای محل های ویژه ای طراحی می شوند:

·         فن‌ کویل سقفی

فن‌ کویل سقفی بیشتر برای مکان هایی مانند اداره ها، دانشگاه ها و مناطقی با محیط کوچک به کار می روند. چون که اولاً در این مکان ها مقدار محیط اشغالی بسیار مهم است و دلیل بعدی در چنین مکان هایی با توجه به گنجایش هوای اندک، احتیاج به حجم های بالای سیستم برای تولید حرارت و برودت نیست.

مدل توکار فن‌ کویل سقفی به علت صدای کم در هتل ها و مراکز اقامتی به طور وسیع استفاده می شود. بهتر است بدانید که در نوع گفته شده فن‌ کویل کاملاً مخفی بوده و فقط شبکه خروجی هوا آشکار است. از مهم ترین مدل های این فن‌ کویل می توان به فن‌ کویل سقفی و فن کویل کانالی اشاره نمود.

·         فن‌ کویل دیواری

در فن‌ کویل دیواری به علت راه اندازی آسان و قابلیت تغییر و سرویس مجدد بدون ایجاد هیچ گونه نقصی در آپارتمان، کاربرد آن بیشتر در محیط هایی مانند بانک و مجتمع های تجاری دیده می شود.

این مدل تقریباً گنجایش اندکی دارد و یکی از رایج ترین مدل مورد استفاده این نوع فن کویل است. فن‌ کویل دیواری به دلیل شباهت با انواع اسپیلت همیشه با آن اشتباه گرفته می شود‌.

·         فن‌ کویل زمینی

در این نوع بیشتر در مدارس، آپارتمان های مسکونی، شخصی و محل هایی که سرویس راحت و نقص اندک مدنظر است راه اندازی می شوند. این سیستم ها به شکل ایستاده نیز تولید می شوند.

شیر هواگیری و شیر فلکه، فیلتر هوا، کوئل های گرمایشی و سرمایشی و فن، از مهمترین اجزا و قطعات موجود در ساختار فن کویل محسوب می شوند. این دستگاه ها در مدل های کاستی، زمینی، سقفی و دیواری طراحی و در دسترس خریداران قرار می گیرند.

برخی از مشخصات فنی برای خرید فن کویل

مشخصات فنی فن کویل
نوع فاز تک فاز ( 220 )
مدت گارانتی 2 سال
نصب رایگان ندارد
موقعیت دستگاه کانالی
تحت ضمانت شرکت شرکت پشم شیشه پارس
مشخصات کلی.ظرفیت هوادهی CFM 1600
ابعاد. عمق 770 mm
ابعاد. ارتفاع 430 mm
ابعاد. عرض 1100 mm
برند محصول Green

نحوه انتخاب ظرفیت دستگاه فن کویل

به طور کلی، ظرفیت دستگاه های فن کویل بر مبنای cfm یا فوت مکعب بر دقیقه مشخص می شود. برگزیدن ظرفیت مناسب FAN COIL علاوه بر افزایش راندمان و بازدهی سیستم، صرفه جویی در هزینه های مصرفی را به دنبال دارد. از سوی دیگر، رعایت یک سری اصول و نکات در انتخاب بهترین ظرفیت مناسب دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بر این اساس، دمای آب ورودی، تعداد پنجره های موجود در محیط و دیوارها، از جمله فاکتورهای مؤثر و تاثیرگذار در این زمینه محسوب می شوند.

لازم به ذکر است که برای متراژ 12 متر مربع، خرید فن کویل با ظرفیت 200 cfm گزینه مناسبی می باشد. برای مساحت 20 متر ظرفیت 300 cfm، متراژ 28 متر ظرفیت 400 و متراژ 40 متر ظرفیت 600 cfm از بهترین گزینه ها می باشد. همچنین، فضاهای دارای متراژ 56، 70 و 80 متر به ترتیب نیازمند فن کوئل دارای ظرفیت 800، 1000 و 1200 cfm می باشند.

نوع و مدل دستگاه، میزان ظرفیت و حجم هوادهی، نوع متریال، جنس قطعات و برند تولیدکننده، به صورت مستقیم بر قیمت فن کویل تاثیرگذار می باشند.

توضیحات بیشتر و خرید از سایت تاسیسات دات کام در لینک زیر
https://tasisat.com/product-category/cooling/fan-coil/

دکمه بازگشت به بالا