اقتصادیکسب و کار ایرانی

صافکاری خودرو با آب جوش چگونه است؟

صافکاری خودرو با آب جوش یکی از روش های صافکاری بدون رنگ می باشد. صافکاری خودرو با آب جوش یکی از نوین ترین روش های صافکاری در دنیا است.

آموزش صافکاری خودرو خانگی

برای صرفه جویی در هزینه‌های مکانیکی، شما می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید. مثلا به جای آن‌ که اتومبیل خود را برای صافکاری و صرف هزینه‌های زیاد، به یک تعمیرگاه ببرید، خودتان دست به کار شده و از تکنیک‌های صافکاری با آب جوش بهره مند شوید. باور این موضوع شاید سخت باشد، اما حقیقت این است که  صافکاری پی دی ار بدنه ماشین همراه آب امری کاملا شدنی است.

کافی است که شما مراحل و تکنیک‌های با آب جوش را بدانید تا بتوانید به راحتی بسیاری از عیوبی که بر روی بدنه خودرو شکل گرفته است را برطرف نمایید. با استادکار در ادامه مطلب همراه باشید تا صافکاری خودرو با آب جوش را فرا گیرید.

صافکاری با آب جوش

تنها سه چیز در این دنیا وجود دارد که اتفاق افتادن آن‌ها حتمی است: مرگ، مالیات و فرو رفتگی‌های روی خودرو. حتی اگر شما به اندازه کافی هم مراقب باشید، نمی‌توانید جلوی برخورد توپ بازی بچه‌ها، سقوط با شدت تگرگ‌ها، بی احتیاطی رانندگان دیگر و … را بگیرید.

حتما برای شما هم پیش آمده که طی رانندگی، با یک تصادف و یا برخورد با یک تیر چراغ برق، دیوار و یا هر چیز دیگری، شاهد فرو رفتگی‌ها و عیوبی روی بدنه اتومبیل خود شده باشید. در این حالت حتما شما حال خوبی نخواهید داشت؛ چرا که از طرفی به سرعت لیست هزینه‌های گزاف صافکاری ماشین پیش چشم شما ظاهر می‌شود، از سوی دیگر هم شما اتومبیل خود را آسیب دیده خواهید یافت.

در هر صورت، آنچه که در ذهن می‌پرورانید، بیرون کشیدن فرو رفتگی‌ها و صافکاری ماشین است، چرا که دوست دارید اتومبیل خود را درست به همان شکل ظاهری اولیه در اختیار داشته باشید. مطمئنا شما می‌توانید اتومبیل خود را پیش معروف‌ترین و بهترین صافکار شهر ببرید، که البته وقتی کار به رنگ کردن خودرو برسد، موظف به پرداخت هزینه‌های زیادی خواهید بود.

صافکاری خانگی

اما خوشبختانه برخی از روش‌های خانگی وجود دارند که شما می‌توانید با بهره‌گیری از آن‌ها، تعدادی از عیوب پیش آمده روی بدنه اتومبیل خود را از بین ببرید که یکی از این روش‌ها، صافکاری با آب جوش است.

با این حال، همه این ترفندها روی تمامی اتومبیل‌ها کارآمد نخواهد بود. به محل قرارگیری فرورفتگی، مثلا سپر یا بدنه، جنس آن (آلومینیوم، فیبر کربن، پلاستیک، ، استیل و غیره) ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، آلومینیوم‌ها سست هستند و صافکاری با آب جوش بدون آسیب رسیدن به رنگ می‌تواند کار سختی باشد.

شاید برایتان جالب باشد تا با نحوه صافکاری با آب جوش آشنا شوید اما پیش از این باید بدانید که به تنها چیزهایی که در این روش نیاز دارید، لیست زیر است.

وسایل لازم برای صافکاری با آب جوش

  • یک کتری آب جوش
  • دستکش های لاستیکی تا خود را نسوزانید
  • یک ظرف آب سرد
  • تلمبه پلاستیکی لوله باز کن

روش اول: از تلمبه پلاستیکی لوله باز کن استفاده کنید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که شما با کمک تلمبه پلاستیکی لوله باز کن نه تنها می‌توانید لوله‌های گرفته آب را باز کنید، بلکه می‌توانید برخی از فرورفتگی‌های روی بدنه اتومبیل را نیز درست کنید. این یکی دیگر از تکنیک‌های صافکاری است.

کافی است مقداری آب روی تلمبه پلاستیکی و یا قسمت فرو رفته اتومبیل بریزید و سپس تلمبه را روی آن ناحیه قرار داده و بیرون بکشید. حتما توجه داشته باشید که تلنبه شما پلاستیکی باشد تا به بدنه اتومبیل خود آسیب وارد نسازید.

روش دوم: صافکاری با آب جوش به شکل مستقیم

گاهی لازم است تا شما از آب جوش به طور مستقیم روی سطح بدنه خودرو استفاده کنید تا بدنه انعطاف بیشتری برای بیرون کشیدن فرورفتگی داشته باشد. البته این کار بیشتر برای سپر ماشین صورت می‌گیرد. به محض آنکه آب جوش را روی منطقه فرو رفته ریختید، به قسمت پشت سپر نفوذ کرده و با ضربه‌ای، قسمت فرو رفته را به حالت اولیه برگردانید. تکنیکهای صافکاری واقعا نیاز به مهارت خاصی دارند. در ویدئو زیر دقیقا همین کار صورت گرفته است.

به لطف گرمای آب، پلاستیک به راحتی نرم می‌شود و بازگرداندن آن به حالت اولیه آسان‌تر خواهد بود. از آنجا که گرما مدت طولانی دوام نخواهد داشت، باید این کار را به سرعت انجام دهید. اگر فرورفتگی به طور کامل درست نشد، این فرایند را تا جایی ادامه دهید تا نقطه فرو رفته، به شکل ابتدایی خود بازگردد. در مناطق دیگر بدنه، می‌توانید پس از ریختن آب جوش روی نقطه مذکور، از تلمبه استفاده کرده و فرو رفتگی را بیرون بکشید. با این کار به راحتی صافکاری با آب جوش را انجام داده‌اید.

به غیر از صافکاری با آب جوش چه کار کنیم؟

روش دیگری به غیر از صافکاری با آب جوش وجود دارد که شما می‌توانید از آن بهره بگیرید و آن هم استفاده از سشوار است. با گرم کردن ناحیه در بالاترین درجه حرارت سشوار شروع کنید تا منطقه پلاستیکی آسیب دیده خودرو، منعطف شود. سپس تلمبه را روی منطقه مذکور قرار داده و فرورفتگی را بیرون بکشید. بعد می‌توانید کمی آب سرد روی این محل ریخته تا پلاستیک سریع‌تر سفت شود.

سخن پایانی

آنچه که خواندید، نحوه صافکاری ماشین با آب جوش بود که شما می‌توانید از آن برای اصلاح برخی از فرورفتگی‌های اتومبیل خود استفاده نمایید. اما ذکر دو نکته در صافکاری خودرو با آب جوش حائز اهمیت است؛ یک اینکه حتما حین انجام کار دستکش در دست کنید تا از سوزاندن پوست خود جلوگیری نمایید. دوم آنکه اگر رنگ اتومبیل شما حساس است، بهتر است به جای استفاده از روش‌های خانگی، هزینه‌های تعمیرات را به جان خریده تا آسیب‌های بیشتری به اتومبیل خود وارد نسازید

منبع : استارلوکس

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا