اقتصادیکسب و کار ایرانی

سنگ هایی که نور را از خود عبور میدهند

همان طور که از نام این سنگ‌ها مشخص است به سنگ‌هایی که نور را از خود عبور می‌دهند سنگ نورگذر می‌گویند. در واقع این سنگ‌ها قابلیت عبور دادن نور از خود را دارند و همین قابلیت، سبب متمایز شدن این سنگ‌های مصنوعی با سایر سنگ‌ها شده است. این سنگ‌ها از طریق روش خاصی ساخته و تولید می‌شود …

سنگ پرطاووسی یکی از جذاب‌ترین و جدیدترین مصالح ساختمانی است که امروزه در دکوراسیون‌های داخلی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با این سنگ‌ها کافی است به سنگ پیشخوان و دیوار هتل ها، شرکت ها، رستوران‌ها و کافه‌ها دقت کنید.

آیا تا به حال دقت کرده اید که چرا این سنگ‌ها با سنگ‌هایی که بر روی کابینت‌ها استفاده می‌شود فرق دارد؟ آیا می‌دانید این سنگ‌ها چه جنسی دارند؟

اگر می‌خواهید پاسخ این سوالات را بیابید می‌توانید با ما در ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

سنگ نورگذر چیست؟

همان طور که از نام این سنگ‌ها مشخص است به سنگ‌هایی که نور را از خود عبور می‌دهند سنگ نورگذر می‌گویند. در واقع این سنگ‌ها قابلیت عبور دادن نور از خود را دارند و همین قابلیت، سبب متمایز شدن این سنگ‌های مصنوعی با سایر سنگ‌ها شده است. این سنگ‌ها از طریق روش خاصی ساخته و تولید می‌شود که این روش خاص، قابلیت عبور دادن نور در این سنگ‌ها را به وجود می‌آورد.

این سنگ‌ها که به نام ماربونکس هم معروف هستند با تولیدشان، تحول عظیمی در صنعت دکوراسیون داخلی به وجود آوردند. زیبایی و چشم نوازی این سنگ‌های مصنوعی سبب شد که امروزه اغلب هتل‌ها و رستوران‌های معتبر داخلی و خارجی، برای زیباتر شدن و جذاب‌تر شدن محل اقامت مشتری‌های خود از این سنگ‌ها در دیوار و پله و میز‌های پیشخوان خود استفاده کنند.

در دکوراسیون‌های داخلی سنگ‌های مختلفی استفاده می‌شود که سنگ‌های نورگذر از زیباترین و پرطرفدارترین آن‌ها می‌باشند. این سنگ‌ها حالت شفاف دارند و همین شفافیت، سبب عبور نور از آن‌ها می‌شود و افراد می‌توانند به راحتی طرح داخل سنگ‌ها را ببینند. این سنگ‌ها فقط سنگ نیستند و هنگام تاریک شدن فضا، با عبور نور از خود سبب روشنایی می‌شوند و به نورپردازی فضا کمک می‌کنند.

سنگ نورگذر با چه روشی تولید می‌شود؟

کافی است به این سنگ‌ها نگاه کنید تا متوجه شوید نور رد شده از این سنگ ها، از یک منبع نوری است. این منبع نوری، تشکیل شده از لامپ‌های کوچک و صفحات نوری است که سبب روشنایی این سنگ‌ها می‌شوند. این سنگ‌ها می‌توانند حدود ۲۰ درصد، نور را از خود عبور دهند. عموما بر اثر تغییراتی که در سنگ‌های مرمر به وجود می‌آید سبب ایجاد این سنگ‌های مصنوعی تولید می‌شوند.

این روش ساخت سبب شده که این سنگ‌ها از ظاهر سنگ‌های طبیعی برخوردار باشند، اما ساختار نورپردازی داشته باشند به همین دلیل، در مقایسه با سنگ‌های طبیعی، راحت‌تر و بهتر در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند.

روش ساخت و تولید این سنگ‌ها به این صورت است که ابتدا چهارچوبی فلزی با توجه به اندازه‌های مورد نظر، درست می‌شود. سپس وسط این فلزات، لامپ‌های کوچک و یا صفحات روشن قرار داده می‌شود. در نهایت، در ۶ وجه این چهارچوب، پنل‌های سنگ نورگذر گذاشته می‌شود. این روش ساخت این سنگ‌ها با بهره گیری از اتصالات مکانیکی پیچ و مهره‌ها انجام می‌گیرد.

روش‌های نصب سنگ نورگذر به چه صورت است؟

نصب سنگ نورگذر با چسب:

این سنگ‌ها دارای پنل صاف و مسطح نیستند پس انتظار نداشته باشید بعد از اتصال دیده نشوند. اگر می‌خواهید از چسب برای اتصال این سنگ‌ها استفاده کنید باید از ترکیباتی استفاده کنید که هم پراکندگی نور را افزایش دهد و هم خاصیت شفاف بودن سنگ‌ها را حفظ کند.

چسب‌های حلال و تمام خشک، برای این اتصال مناسب نیستند. این چسب‌ها شفافیت سنگ را کاهش می‌دهند. پس بهتر است به چسب‌ها رنگدانه‌های اوپال سفید و موادی که به پراکندگی نور کمک می‌کنند اضافه کنید. چسب سیلیکونی از بهترین چسب‌ها برای این اتصال است.

نصب سنگ نورگذر با نوار VHB

این نوار برای اتصال این سنگ‌ها به سطوح زیرین مثل چوب، پلاستیک، شیشه و سرامیک بسیار خوب است. این نوار‌ها در برابر نور خورشید و رطوبت بسیار مقاوم هستند.

نصب سنگ نورگذر بااتصال مکانیکی

روش‌های مکانیکی از دیگر روش‌های اتصال این سنگ‌ها هستند. برای این کار حتما قبل از پیچ کردن سنگ، آن را با دریل سوراخ کنید. این روش بهترین روش اتصال برای سنگ‌های نورگذر در مقیاس بالا است.

نصب سنگ نورگذر با استفاده از کیت

برای اتصال این سنگ‌ها به سطوح، کیت‌هایی وجود دارند که در بازار یافت می‌شوند. البته دقت کنید که این کیت‌ها دارای انعطافپذیری نسبی در برابر سنگ و سطوح باشند. کیت‌های نامرئی بهترین کیت‌ها برای اتصالات هستند تا پس از اتصال، قابل دیدن نباشند.

مزایای سنگ‌های نورگذر چیست؟

 • سبک و کم وزن بودن
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • قابلیت عبور دادن نور
 • نصب و اجرای ساده و راحت
 • انعطافپذیری بالا در زمان نصب
 • یکنواختی و یکپارچه بودن درز‌ها
 • مقاومت ساختاری بالا
 • کاربرد وسیع و گسترده و مناسب برای قسمت‌های مختلف ساختمان

کاربرد‌های سنگ نورگذر

 • در اپن آشپزخانه‌ها
 • پشت تخت خواب‌ها
 • درب‌های ورودی
 • دیوار حمام
 • بدنه پارتیشن‌ها
 • سطح پلکان
 • فضای نشیمن
 • میز جلومبلی

منبع:

 

دکمه بازگشت به بالا