سلامت و تندرستی

سنسور جدید کانن، کاربران را شگفت‌زده کرد!

کانن حسگر تصویربرداری جدیدی تولید کرده است که رویکردی متفاوت در ثبت تصاویر HDR دارد. این حسگر بخش‌های مختلفی دارد و به‌لطف ساختار جدیدش، به‌جای ثبت چند اکسپوژر (نوردهی) و تبدیل آن‌ها به عکسی واحد، چندین اکسپوژر برای یک عکس ثبت می‌کند.

حسگر جدید Canon Type 1 از نوع حسگرهای BSI و Stacked است که وضوحش به ۱۲٫۶ مگاپیکسل (۴٬۱۵۲ در ۳٬۰۲۴ پیکسل) می‌رسد. به‌ادعای کانن، این حسگر درزمینه‌ی ثبت گستره‌ی داینامیکی بهتر از هر حسگر مشابه دیگری عمل می‌کند و به شیوه‌ای متفاوت سراغ رفع مشکلات مربوط‌ به HDR می‌رود.

سنسور جدید کانن، کاربران را شگفت‌زده کرد!

به‌گزارش پتاپیکسل، اکثر حسگرهای امروزی باید خودشان را با تفاوت‌ چشمگیر اکسپوژر در های‌لایت‌ها و سایه‌های موجود در صحنه تطبیق دهند تا تصویر نهایی در تمامی بخش‌ها جزئیات کافی داشته باشد. در همین زمینه، حسگرها چندین اکسپوژر ثبت و آن‌ها را ترکیب می‌کنند. فرایند ترکیب این تصاویر معمولاً در زمانی سریع انجام می‌گیرد.

به‌گفته‌ی کانن، رویکرد حسگرهای امروزی در ثبت چند اکسپوژر و ترکیب آن‌ها مشکل‌ساز است. برای نمونه چنین سیستمی هنگام تصویربرداری از سوژه‌های متحرک عملکرد چندان خوبی ندارد و ممکن است تصاویر ترکیب‌شده کاملاً برهم منطبق نباشند.

حسگر جدید کانن برای رفع مشکل یادشده، از ساختار متفاوتی شامل ۷۳۶ ناحیه‌ی مجزا استفاده می‌کند. هریک از این ناحیه‌ها را می‌توان براساس روشنایی صحنه با اکسپوژر متفاوت تنظیم کرد. به‌بیان بهتر، ۷۳۶ ناحیه‌ی حسگر کانن می‌توانند جداگانه اکسپوژر متفاوتی از صحنه ثبت کنند. با این سیستم، حسگر کانن می‌تواند به‌طور فعالانه و بلادرنگ و بدون نیاز به ترکیب چندین اکسپوژر، عکس HDR بگیرد.

کانن می‌گوید حسگر جدیدش جلوِ نمایش آرتیفکت‌های حرکتی را می‌گیرد و باعث می‌شود تشخیص چهره با دقت بسیار بیشتر امکان‌پذیر شود؛ حتی هنگام اسکن سوژه‌های متحرک. همچنین، سیستم جدید کانن حجم پردازش داده را کاهش می‌دهد تا تصویربرداری سریع با وضوح عالی امکان‌پذیر باشد.

سیستم جدید کانن که از نگاه متخصصان عکاسی بهتر است «اکسپوژر ناحیه‌ای» نامیده شود، جزئیات تمامی بخش‌های تصویر را به‌خوبی ثبت می‌کند. اگر دوربین را به‌سمت خروجی گاراژ بگیرید و در همان حین خودرو از سایه وارد نور شود و پلاکش معلوم باشد، حسگرهای عادی نمی‌توانند هم‌زمان تصویر راننده و جزئیات پلاک خودرو را ثبت کنند.

در سناریو توصیف‌شده، حسگرهای عادی یکی از دو عکس زیر را ثبت می‌کنند:

سنسور جدید کانن، کاربران را شگفت‌زده کرد!

بااین‌حال، حسگر جدید کانن به‌لطف سیستم اکسپوژر ناحیه‌ای، تصویر زیر را ثبت می‌کند:

سنسور جدید کانن، کاربران را شگفت‌زده کرد!

حسگر جدید کانن برای استفاده‌ی صنعتی و امنیتی تولید شده است؛ اما فناوری استفاده‌شده در آن ممکن است در آینده به حسگرهای مخصوص دوربین‌های عادی نیز راه پیدا کند.

227227

تحریریه سی وی نت

خبرنگار اجتماعی با تمرکز بر مسائل توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست.
دکمه بازگشت به بالا