اقتصادیکسب و کار ایرانی

روشن نشدن جاروبرقی بوش

علت روشن نشدن جاروبرقی (پارس خزر، ال جی، سامسونگ، بوش و…)

امروزه تقریبا در تمامی خانه ها جاروبرقی مشاهده می شود. یکی از مهم ترین وسایل نظافتی که در همه  مکان ها با ظرفیت و حجم های متنوع استفاده می شود جاروبرقی می باشد. به طوری که کار نکردن و خرابی جاروبرقی حتی برای یک روز می تواند مسائل و مشکلات زیادی برای افراد ایجاد کند. اما این وسیله نیز مانند هر وسیله برقی دیگری نیز دچار خرابی می شود و نیاز به پیدا خواهد کرد. متداول ترین مشکل جاروبرقی ، روشن نشدن آن می باشد. علت روشن نشدن جاروبرقی می تواند بسیار گسترده و متنوع باشد. در این مطلب ما به مهم ترین و متداول ترین علت روشن نشدن جاروبرقی می پردازیم.

این صفحه را به هیچ عنوان از دست ندهید.

8 علت روشن نشدن جاروبرقی

علت های روشن نشدن جاروبرقی می تواند از موارد بسیار زیادی نشئت بگیرد. اما مهم ترین و متداول ترین آن به شرح زیر می باشد :

1-خراب شدن اتصالات بیرونی :

خرابی  اتصالات بیرونی و خارجی از مهم ترین علت روشن نشدن جاروبرقی می باشد. بسیاری از افراد متوجه نمی شوند که ایراد از برق و سیم و خارجی است و فکر می کنند که قطعات داخلی اسیب دیده است و حتی با وجود هزینه کردن زیاد همچنان نمی توانند از دستگاه خود استفاده کنند. اما مشکل بسیار ساده تر از این حرفاست و حتی با هزینه بسیار پایین تر می توان به راحتی تعمیر شود. فقط این کار مستلزم تماس با یکی تکنسین ماهر است که بتواند به خوبی به از دستگاه شما بپردازد.

معمولا اتصالات خارجی بیشتر در معرض خرابی هستند چرا که مدام در معرض تماس ، برخورد و کشیده شدن هستند و همین امکان پارگی و خرابی آن را بیشتر می کند.

2-خرابی دو شاخه پریز :

علاوه بر سیم پرتابل خارجی ، ممکن است دو شاخه ای که به پریز وصل می شود نیز خراب شده باشد. در حقیقت هیچ برقی به دستگاه شما متصل نیست که بتواند آن را روشن کند و همین مهم ترین علت روشن نشدن جاروبرقی می تواند باشد. به همین علت به شما پیشنهاد می کنیم پیش از باز کردن جاروبرقی ، اتصالات خارجی آن را مورد برسی قرار دهید.

3-خرابی صفحه کلید جاروبرقی :

صفحه کلید جاروبرقی عضو ساده ولی بسیار مهمی می باشد. در حقیقت تنها راه استفاده از جاروبرقی برای شما همین صفحه کلید می باشد. ممکن است در اثر ضربه ، استفاده نا مناسب یا طولانی مدت و حتی نفوذ رطوبت در آن از کار بیوفتد. در این صورت شما وقتی با روشن نشدن دستگاه مواجه می شوید علت روشن نشدن جاروبرقی را در موتور یا قطعات مهم جستجو می کنید. در حالی که قطعه ی بسیار ساده که تعمیر آن اسان و هزینه تعمیر آن نیز کمتر می باشد ، ایراد پیدا کرده است.

4-خراب شدن اتصالات داخلی :

علاوه بر اتصالات خارجی اتصالات داخلی نیز در معرض خرابی هستند. شاید امکان خرابی اتصالات داخلی کمتر از خارجی باشد ولی در هر حال به عنوان یکی از قطعات و قسمت های جاروبرقی در معرض خرابی می باشد. مواردی همچون نوسانات برق ، نفوذ رطوبت و گرد و غبار می تواند عامل خرابی اتصالات داخلی و در نهایت علت روشن نشدن جاروبرقی باشند. به همین علت یکی از مهم ترین قسمت ها که در زمان عیب یابی باید مورد برسی قرار بگیرد سیم کشی و اتصالات داخلی است.

5-خرابی محافظ برقی جاروبرقی :

در این دستگاه قطعه ای وجود دارد که از سایر قسمت های مهم مانند موتور حفاظت و می کند و از سوختن آن ها جلوگیری می کند. خرابی این قطعه باعث می شود که دستگاه به طور اتومات روشن نشود. در حقیقت عواملی که باعث خراب شدن موتور یا سوختن قسمت های مهم جاروبرقی می باشد توسط این قطعه شناسایی می باشد و تا زمان رفع ایراد از روشن شدن جاروبرقی جلوگیری می کند. علت روشن نشدن جاروبرقی در بسیاری از مواقع وابسته به این قطعه است اما تشخیص آن یک کار تخصصی می باشد و باید دقیق مورد برسی قرار بگیرد.

6-پر بودن کیسه جاروبرقی یا مشکل در فیلتر های آن :

اگر کیسه جاروبرقی پر باشد یا فیلتر های این دچار ایراد باشد ، جاروبرقی به خوبی نمی تواند نفس بکشد. همین باعث می شود که در جاروبرقی هایی با تکنولوژی پیشرفته تر جاروبرقی نشود. به طور عمده در جاروبرقی های سامسونگ  یا ال جی این موارد مشاهده می شود که با تعویض فیلتر و خالی نمودن کیسه جاروبرقی به راحتی قابل حل می باشد.

7-خرابی فن و سیستم خنک کننده :

یکی از مهم ترین علت روشن نشدن جاروبرقی مربوط به خرابی سیستم خنک کننده است .اگر فن جاروبرقی خراب باشد یا حتی به خوبی کار نکند ، موتور دستگاه زود داغ می شود و امکان سوختگی آن وجود دارد. در این زمان که محافظ الکترونیکی جاروبرقی که فوقا آن را ذکر کردیم برای حفاظت از موتور دستگاه مانع از روشن شدن جاروبرقی می شود . در این صورت به تعمیر تخصصی جاروبرقی نیاز می شود که به شما پیشنهاد می کنیم آن را از طریق یک تعمیر کار حرفه پیگیری بفرمایید.

8-خرابی موتور جاروبرقی :

در نهایت بزرگترین علت روشن نشدن جاروبرقی خرابی موتور می باشد. موتور مهم ترین قسمت هر وسیله یا ماشینی می باشد و بدیهی است که خرابی آن باعث کار نکردن دستگاه می باشد. خرابی موتور جاروبرقی علت های مختلفی دارد اما نتیجه آن به یک صورت نشان داده می شود : جاروبرقی برقی روشن نمی شود. برای تشخیص خرابی یا سوختگی موتور جاروبرقی باید به یک تکنسین ماهر مراجعه کرد. همچنین به شما پیشنهاد می کنیم خرابی و تعمیر موتور دستگاه را در مراحل آخر مورد عیب یابی قرار دهید. چرا که تعمیرات آن سخت و هزینه تعمیر آن بالا می باشد. پس ابتدا عیب یابی را از قطعات ساده تر آغاذ کنید و اگر مشکل از آنجا نبود به موتور دستگاه بپردازید.

چگونه علت روشن نشدن جاروبرقی(پارس خزر، ال جی، سامسونگ، بوش و…) را تشخیص دهیم ؟

راه هایی برای عیب یابی و یافتن علت روشن نشدن جاروبرقی وجود دارد که در این قسمت آن را توضیح می دهیم :

پر بودن کیسه جاروبرقی خود را چک کنید :

فوقا ذکر کردیم که در نتیجه پر بودن کیسه جاروبرقی ، به طور اتومات روشن نمی شود پس با خالی کردن آن می توان چک کرد که آیا مشکل از کیسه جاروبرقی بوده است یا نه. اگر مشکل از کیسه جاروبرقی نبود باید سایر موارد را برسی نمود.

به دنبال بوی سوختگی از جاروبرقی باشید :

اگر علت روشن نشدن جاروبرقی مربوط به سوختگی قطعات باشد در این صورت بوی سوختگی از بدنه دستگاه قابل استشمام است. با این وجود اگر بوی سوختگی از دستگاه شما بلند نشده بود نمی توان به طور قطعی گفت که هیچ کدام از قطعات دچار سوختگی نشده اند.

قطعای اتصالات را برسی کنید :

در این زمان شما نیاز به یک ابزاری به اسم اهم متر نیاز دارید. از طریق اهم متر قطعط اتصالات را برسی کنید و ببنید آیا با زدن جاروبرقی به برق جریان برق وصل می  شود یا خیر. اگر اهم متر نشان داد که جریان برق قطع است در این صورت بهتر است از طریق تعمیرکار فنی ، به تعمیر دستگاه خود بپردازید. در غیر این صورت باید اجزای دیگری را مورد برسی قرار دهید.

قطعی یا خرابی سیم جمع کن را مورد برسی قرار دهید :

خرابی اتصالات خارجی یا داخلی ، سیم جمع کند را نیز در بر می گیرد. به همین علت است که باید خرابی ، سوختگی یا اتصال این قطعه نیز مورد برسی قرار بگیرد. از اهم متر یا ولت متر استفاده کنید و ببینید آیا جریان به درون سیم جمع کن وارد می شود یا نه. اگر وارد شده است ببینید که آیا به درستی به موتور و اتصالات داخلی وصل می باشد یا نه. اگر وصل بود ولی همچنان دستگاه روشن نمی شود ، علت روشن نشدن جاروبرقی را باید در موارد دیگری جستجو کنید.

پس از چک کردن سیم جمع کند دو شاخه و قطعی برق سیم پرتابل یا رابط را نیز برسی کنید تا از بابت سلامت اتصالات خارجی مطمن شوید.

برق پریز خود را نیز چک کنید :

هرچند که امکان خرابی یا مشکل از پریز برق کمی بعید به نظر می آید ولی ممکن است علت روشن نشدن جاروبرقی از این قسمت باشد پس چک کردن آن ضرری ندارد. به وسیله ولت متر برق درون پریز برق را مورد برسی قرار دهید. عدد نشان داده شده بر روی ولت متر باید 250 باشد.

شما از طریق راه هایی که فوقا ذکر کردیم می توانید به علت روشن نشدن جاروبرقی پی ببرید. اگر همچنان نتوانستید علت دقیقی پیدا کنید به شما پیشنهاد می کنیم تا با یک تعمیرگاه تخصصی جاروبرقی تماس بگیرید و دستگاه خود را به یک تکنسین فنی بسپرید. ما در ژاو سرویس آماده خدمت به شما هستیم. پس با ما تماس بگیرید و در محل به تعمیر از لوازم برقی خود بپردازید.

روشن نشدن جاروبرقی در کدام برند های متداول می باشد ؟

اهمیتی ندارد که جاروبرقی شما از کدام برند می باشد . این مشکل می تواند در تمامی برند های زیر اتفاق بیوفتد. اما نگران نباشید چرا ژاو سرویس می تواند به تعمیرات انواع برند جاروبرقی بپردازد.

در حقیقت چون ساختار کلی جاروبرقی در تمامی برند ها یکسان می باشد ممکن است علت روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ یا ال جی یکی باشد. همچنین نمی توان اظهار نمود که از برند خاصی استفاده کنید هیچگاه لوازم شما به مشکل نمی خورد. در حقیقت دلیل روشن نشدن جاروبرقی در هر برندی اعم از بوش یا پارس خزر می تواند وجود داشته باشد و این موضوع تا حد زیادی بستگی به شما و نحوه استفاده از دستگاه می باشد.

اگر جاروبرقی شما دچار ایراد شده است و روشن نمی شود ، همین حالا با ما تماس بگیرید یا درخواست خود را به طور آنلاین ثبت کنید. ما در سریع ترین زمان برای در محل شما حضور پیدا می کنیم.

رفع علت روشن نشدن جاروبرقی(پارس خزر، ال جی، سامسونگ، بوش و…) در ژاو سرویس

ما در ژاو سرویس به شما کمک می کنم تا در سریع ترین زمان ممکن مشکل روشن نشدن جاروبرقی را حل کنید. پس با ما همراه باشید :

 • 1-در ابتدا نیاز است تا با ما تماس بگیرید به صورت آنلاین به ثبت درخواست تعمیرات بپردازید. کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس میگیرند تا برای حضور در محل با شما هماهنگ شوند.
 • 2-ساعت مشخصی با هماهنگی شما تعیین می شوند تا کارشناسان فنی ما در محل حضور پیدا کنند و به عیب یابی از دستگاه شما بپردازند. تمامی تجهیزات و ابزار لازم جهت یافتن علت روشن نشدن جاروبرقی در نزد تعمیرکاران ما وجود دارد.
 • 3-علت روشن نشدن جاربروقی به صورت دقیق مشخص می شود و نحوه تعمیر و هزینه آن به شما اطلاع داده می شود. شما می توانید در این مرحله درخواست تعمیرات خود را بر اساس هزینه تعمیر نهایی کنید.
 • 4-اگر برای تعمیر کامل دستگاه شما نیاز به تعویض قطعه باشد در این صورت ژاو سرویس به تهیه قطعات فابریک و ارجینال برای دستگاه شما می پردازد. شایان ذکر است شما می توانید خود به خرید قطعات مورد نظر خود اقدام کنید و برای نصب آن درخواست کنید.
 • 5-قطعه خریداری شده نصب می شود و یا تعمیر دستگاه به صورت کامل صورت میگیرد. دستگاه در نزد شما تست می شود تا از تعمیر آن خاطر جمع شوید.
 • 6-گارانتی ویژه خدمات به شما تقدیم می شود. این گارانتی ، ضمانت یک ساله تعمیرات برای شما ایجاد می کند که از هر نظر ، از رفع علت روشن نشدن جاروبرقی مطمن شوید.

در این مطلب ما به ذکر مهم ترین علت روشن نشدن جاروبرقی پرداختیم. اما ممکن است علت های دیگری در ایجاد این مشکل دخیل باشد. لوازم برقی ساختار بسیار پیچیده ای دارند که با وقوع هر ایرادی در یکی از قسمت ها ، معایبی برای دستگاه شما به وجود می آید. روشن نشدن جاروبرقی نیز یکی از این ایرادات است که برای هر لوازم خانگی در انواع برند سامسونگ ، بوش ، ال جی یا… ممکن است اتفاق بیوفتد. اما نگران نباشید.

در ژاو سرویس این امکان برای شما فراهم شده است که در صورت وقوع هر گونه ایراد بتوانید در محل به عیب یابی و تعمیرات آن بپردازید. آماده پاسخ گویی به شما در تمامی ساعات شبانه روز هستیم پس با ما تماس بگیرید.

آیا روشن نشدن جاروبرقی ناشی از سوختگی موتور است ؟

روشن نشدن جاروبرقی می تواند ناشی از سوختگی موتور نیز باشد ولی پیش از آن بهتر است سایر قطعات نیز مودیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت روشن نشدن جاروبرقی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

آی پی امداد قصد دارد در این مقاله به علت روشن نشدن جاروبرقی و دلیل کار نکردن جاروبرقی بپردازد تا چنانچه فنی هستید بتوانید به عیب یابی دستگاه خود بپردازید. در نظر داشته باشید که در آی‌پی امداد  آموزش تعمیرات جاروبرقی را به صورت کامل تحت پوشش قرار داده ایم تا با صرفه جویی در هزینه تعمیرات به رفع عیب آن بپردازید.

در نظر داشته باشید که چنانچه نیاز به دارید، کافی است با در تماس باشید تا از قطعات فابریک و ضمانتنامه رسمی بهره مند شوید.

خلاصه عیب یابی روشن نشدن یا کار نکردن جاروبرقی

کاربران گرامی آی‌پی امداد، برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود؛ در این بخش به خلاصه عیب یابی روشن نشدن یا کار نکردن جاروبرقی میپردازیم.

علت روشن نشدن جاروبرقی چیست؟
 1. امکان دارد، مشکل از پریز برق باشد.
 2. اگر سیم رابط برق، قطعی داشته باشد، جاروبرقی روشن نمیشود.
 3. در جاروبرقی های امروزه، ترموستات یا سنسور تعبیه شده است. این قطعات سنسور دما میباشند. اگر موتور داغ شود، سنسور یا ترموستات؛ جاروبرقی را خاموش میکند و تا زمانیکه دمای موتور پایین نیاید، روشن نمیشود.
 4. انتهای سیم جاروبرقی به پلاتین هایی متصل شده که سَر دیگر آن به موتور وصل شده است. اگر سیم جاروبرقی را تا انتها بکشید امکان قطعی و روشن نشدن جاروبرقی وجود دارد.
 5. بررسی نمایید تا کلید قطع و وصل قطعی نداشته باشد.
 6. برد الکترونیکی و اتصالات آن را بررسی نمایید. هر گونه قطعی یا خرابی در برد الکترونیکی باعث روشن نشدن جاروبرقی میشود.
 7. اگر خرطومی جاروبرقی شما سیم دار است، دقت نمایید تا قطعی در سیم خرطومی نباشد. سیم ها از دسته بلوتوثی (کیت الکترونیکی دارد) تا موتور متصل شده است.
 8. سوختن موتور باعث روشن نشدن جاروبرقی میشود.
چرا جاروبرقی کار نمیکند؟
 1. اگر فیلترها کثیف باشند، احتمال کار نکردن جاروبرقی وجود دارد.
 2. پُر بودن کیسه یا مخزن آشغال باعث کار نکردن جاروبرقی میشود. (توجه نمایید که در بعضی از مدل ها با پُر بودن کیسه و کثیفی فیلترها، چراغ قرمز روشن میشود یا چشمک میزند.)
 3. اگر خرطومی یا لوله مسدود باشد، موتور جاروبرقی قدرت لازم برای مکش را ندارد و یا به عبارتی دستگاه روشن میشود، اما کار نمیکند.
 4. گرفتگی بُرس جاروبرقی هم باعث عدم مکش یا کار کردن جاروبرقی میشود.
توصیه های آی پی امداد برای مشکل روشن نشدن یا کار نکردن جاروبرقی چیست؟
 1. سیم جاروبرقی را تا انتها بیرون نکشید.
 2. با سیم جمع کن به آرامی رفتار کنید و هنگام بیرون آمدن یا داخل رفتن سیم دقت نمایید تا سیم کشیده نشود.
 3. به نظافت دوره ای جاروبرقی اهمیت دهید.
 4. اگر فیلتر جاروبرقی قابل شستشو است، حتما آن را بشویید و در یک محیط باز قرار دهید تا کامل خشک شود و سپس نصب نمایید.
 5. چنانچه فیلتر قابل شستشو نمیباشد، هر 6 ماه یا 1 سال آن را تعویض نمایید.
 6. دقت نمایید تا کیسه جاروبرقی پاره نشده باشد. عبور گرد و خاک از کیسه یا فیلتر و وارد شدن به موتور، باعث سوختن آن میشود.
 7. اگر مکش جاروبرقی شما ضعیف است در ابتدا مسیر مکش (لوله خروطمی و بُرس) را بررسی نمایید تا مسدود نباشد.

7 دلیل روشن نشدن جاروبرقی

با مقاله علت روشن نشدن جاروبرقی همراه باشید و به خواندن ادامه دهید تا علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی را هم بدانید.

جاروبرقی یکی از اصلی ترین تجهیزات و وسایل برقی خانه شده است که نبود و یا خرابی آن می تواند مشکلات زیادی را برای خانه به وجود بیاورد. حتما برای شما هم پیش آمده که جاروبرقی روشن نشود و به یکباره از کار بیافتد. هر چند اغلب ما گمان می کنیم که دلیل اصلی این موضوع سوختن موتور جاروبرقی است ولی در بسیاری از موارد این نمی تواند دلیل از کار افتادن جاروبرقی و علت روشن نشدن جاروبرقی باشد.

در این مقاله ما به شرایطی که ممکن است برای جاروبرقی پیش بیاید و روشن نشود می پردازیم تا اگر شما هم کمی از مدار جاروبرقی سر در می آورید در تشخیص و عیب یابی مشکل دستگاه به شما کمک شود. هر چند در هر صورت بررسی موضوعاتی مانند روشن نشدن جاروبرقی را باید حتما به دست متخصص بسپارید.

7 دلیل روشن نشدن جاروبرقی به شرح زیر میباشد:

 1. مشکل پریز برق
 2. قطعی در سیم رابط جاروبرقی
 3. گرم شدن بیش از اندازه موتور جاروبرقی
 4. مشکل در سیم جمع کن
 5. مشکل در کلید قطع و وصل
 6. مشکل در مسیر الکتریکی
 7. مشکل در موتور جاروبرقی

در ادامه به شرح کامل 7 دلیل روشن نشدن جاروبرقی پرداخته ایم.

پریز برق را برای مشکل روشن نشدن جاروبرقی بررسی نمایید

هر چند خیلی محال به نظر می رسد و قطعا شاید به ذهن خود شما هم خطور کرده باشد ولی اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هر بار برای جاروبرقی از یک پریز در خانه استفاده می کنید بهتر است قبل از عجله و تصمیم گیری در خصوص خرابی جاروبرقی، پریز دیگری را امتحان کنید. برخی مواقع مشکل در پریز باعث می شود برق پریز قطع باشد و برق نداشته باشد و ما گمان کنیم مشکل از جاروبرقی است.

 • اگر فاز متر و یا ولت متر دارید پریز را امتحان کنید.
 • رنج ولت متر را باید 250 ولت انتخاب کنید و برق را اندازه گیری کنید.
 • شاید گاهی پریز برق داشته باشد و فازمتر برق در پریز را نشان بدهد.
 • ولی باز هم ولت برق پایین باشد و جاروبرقی روشن نشود.
 • زیرا در برخی جاروبرقی ها سنسوری تعبیه شده تا در صورت بروز نوسان و یا کمبود برق، به منظور ایمنی موتور، جاروبرقی روشن نشود.

بررسی قطعی در سیم رابط جاروبرقی

برخی مواقع نیز مشکل روشن نشدن جاروبرقی مرتبط با سیم رابط برق است. حال ممکن است این مشکل مربوط به قطعی سیم از دو شاخه باشد و یا در طول سیم دو شاخه و یا نهایتا در محل اتصال سیم به سیم جمع کن این اتفاق افتاده باشد. در ادامه به بررسی قطعی سیم رابط جاروبرقی برای رفع مشکل در روشن شدن می پردازیم.

 • برای تست این موضوع باید از یک ولت متر استفاده کنید و رسیدن برق به موتور جاروبرقی را تست کنید.
 • برای این کار باید درب جاروبرقی را باز کنید و سیم را به دو شاخه بزنید.
 • البته به دلیل اینکه دستگاه به برق است باید خیلی مراقب باشید.
 • البته راه دیگر این است که بدون اتصال سیم به پریز برق و تنها با اتصال دادن سیم های رابط به یکدیگر با اهم متر بررسی کنید که آیا سیم رابط درست است یا خیر.
 • برای این کار باید اهم متر را روی R*1 تنظیم کنید، اگر سیم سالم باشد عقربه اهم متر حرکت می کند.
 • اگر مشکل از سیم باشد باید تعویض شود.

گرم شدن بیش از حد موتور جاروبرقی، باعث روشن نشدن آن میشود

در داخل موتور جاروبرقی های امروزه، برای محافظت از موتور، ترموستات یا سنسور نصب شده است. ترموستات یک سنسور دما میباشد و از گرم شدن بیش از اندازه موتور جلوگیری میکند. اگر موتور جاروبرقی داغ کند، سنسور یا ترموستات عمل میکنند و موتور خاموش میشود. توجه داشته باشید که تا سرد شدن موتور، جاروبرقی روشن نمیشود و باید حدودا 15 دقیقه صبر نمایید.

البته اگر مدتی است که از جاروبرقی خود استفاده نکرده اید، به این مشکل مربوط نمیشود. اگر جاروبرقی در حین کار خاموش شد و روشن نشدن، امکان دارد، مربوط به عمل کردن ترموستات یا سنسور باشد.

بررسی سیم جمع کن برای عیب یابی روشن نشدن جاروبرقی

وقتی خرابی از باشد با وجود اینکه برق وارد سیم جمع کن می شود ولی شاخک های سیم جمع کن که به حلقه های گردان قرقره وصل شده اند که یکی فاز و دیگری نول است ممکن است قطعی داشته باشند و اجازه روشن شدن جاروبرقی را ندهند.

 • برای این کار باید سر سیم را دوباره آماده کنید.
 • کمی خم کنید و قرقره را روی آن قرار دهید به شکلی که سیم ها به واسطه فشار قرقره به سمت پایین حرکت کنند و برق متصل شود.
 • شاخک ها به دلیل اینکه حالت فنری دارند باعث ایجاد ارتباط برق با موتور می شوند.

توجه داشته باشید که انتهای سیم جمع کن به پلاتینی متصل است که سَر دیگر آن به موتور وصل میباشد. بنابراین از کشیدن سیم جاروبرقی تا انتها خودداری نمایید.

بررسی کلید استارت یا قطع و وصل برای رفع عیب روشن نشدن جاروبرقی

همیشه نمی توان روشن نشدن جاروبرقی را به ایرادات ریشه ای مربوط دانست، در بسیاری اوقات مشکل بسیار سطحی تر از چیزی است که به نظر می رسد، برای همین در هنگام جست و جو برای پیدا کردن علت روشن نشدن جاروبرقی ابتدا نگاهی هم به کلید استارت یا قطع و وصل بیاندازید.

 • برای بررسی خرابی کلید باید با اهم متر کلید تست شود.
 • در این حالت در صورتیکه کلید مشکلی نداشته باشد باید عقربه اهم متر در حالت روشن روی صفر و در حالت خاموش روی بی نهایت قرار بگیرد.
 • در غیر اینصورت باید کلید را تعمیر و به احتمال زیاد تعویض کنید.

بررسی مسیر الکتریکی برای رفع مشکل روشن نشدن جاروبرقی

ممکن است مشکل از سیستم الکتریکی جاروبرقی شما باشد. اگر مشکل این است، به یک مولتی متر و مقداری دانش برای رفع مشکل نیاز دارید.

 • در ابتدا بررسی نمایید که برد الکترونیکی سالم است یا خیر؟
 • اگر جاروبرقی شما برد الکترونیکی داشته باشد، روشن، خاموش و تغییر دور موتور توسط مدار الکترونیکی انجام میشود.
 • همچنین اگر خرطومی جاروبرقی شما سیم دار است و تنظیمات دستگاه بر روی دسته خرطومی قرار گرفته است، بدانید که با قطعی سیم، ارتباط برقرار نمیشود.
 • در مرحله بعد با مدارهای نزدیک به دوشاخه شروع کنید. از آنجا به سمت موتور حرکت کنید.
 • اگر مدار معیوب پیدا کردید، می توانید خودتان آن را تعویض کنید.
 • اگر فیوز وجود دارد، یک بازرسی بصری انجام دهید و از مولتی متر خود برای تشخیص خرابی اتصال فیوز استفاده کنید.
 • اگر تخصص دارید، ممکن است بخواهید موتور را بررسی کرده و قطعات شکسته را به صورت بصری تعویض کنید.
 • موتور جاروبرقی از نوع مدار سری است. این موضوع باعث می شود تا در صورت عیب تنها یکی از اجزا سایر قسمت ها نیز از کار بیافتند.
 • به عنوان مثال امکان دارد که ذغال به کلکتور نچسبد و مدار قطع شود.
 • برای بررسی سلامت موتور باید بوسیله اهم متر ارتباط تمامی سری ها با یکدیگر بررسی شود.
 • اگر ایراد در هر یک از اجزا بود می توانید خودتان و یا بوسیله متخصص آی پی امداد این ارتباط را اصلاح تا مشکل حل شود و جاروبرقی روشن شود.

بررسی موتور جاروبرقی

اگر با بررسی مراحل قبلی نتواستید علت روشن نشدن جاروبرقی خود را بیابید در اقدام آخر باید سالم بودن یا سوخته بودن موتور جاروبرقی را بررسی کنید؛ البته برای این که بتوانید خودتان موتور جاروبرقی را بررسی کنید به شما پیشنهاد م کنیم تا نگاهی هم به مقاله در آی پی امداد بیاندازید.

 • برای تست موتور کافی است موتور را بصورت مستقیم به برق وصل کنید اگر روشن نشد احتمال دارد سوخته باشد.
 • گاهی البته ممکن است آرمیپر مشکل داشته باشد یا هر یک از قطب ها ایراد داشته باشد که باز هم موضوع سوختن موتور مطرح می شود.
 • معمولا ابتدا نیم سوز و بعدا می سوزد و به همین دلیل اغلب قبل از سوختن موتور هر بار کار کردن جاروبرقی با بوی بد سوختگی همراه است.

امیدوارم با علت روشن نشدن جاروبرقی آشنا شده باشید و بتوانید به رفع عیب جاروبرقی خود بپردازید، در ادامه به بررسی علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی میپردازیم.

چرا جاروبرقی روشن میشود، اما کار نمیکند؟ یا مکش ندارد؟

از نظر فنی، اگر هوا نتواند جریان یابد، جاروبرقی کار نخواهد کرد. سر مکش، فیلترها و هر لوله ای که ممکن است وجود داشته باشد را بررسی کنید. اگر انسدادی را کشف کردید، ممکن است به تازگی مشکل خود را حل کرده باشید.

اگر جاروبرقی روشن میشود، اما مکش ندارد یا کار نمیکند، به بررسی موارد زیر بپردازید:

 1. کثیف بودن فیلترها
 2. پُر یا پاره بودن کیسه جاروبرقی
 3. درست کار نکردن موتور
 4. مسدود بودن لوله خرطومی یا بُرس
 • اگر کیسه یا مخزن آشغال پُر باشد، ممکن است جاروبرقی شما روشن شود؛ اما کار نکند.
 • در بعضی از مدل ها با پُر بودن کیسه جاروبرقی، چراغ قرمز روشن میشود.
 • حتما بررسی نمایید تا کیسه جاروبرقی پارگی نداشته باشد.

با پارگی کیسه، آشغال یا گرد و خاک به موتور وارد میشود و در نهایت باعث سوختن آن میشود.

 • اگر غلتک برس مسدود شود و نچرخد، جاروبرقی ممکن است به درستی کار نکند.
 • اگر برق به موتور می‌رسد، اما جاروبرقی هنوز کار نمی‌کند، آن را خاموش کنید و سر بُرس را تمیز یا باز کنید.
 • کثیف بودن فیلتر از دیگر دلایل کار نکردن جاروبرقی است.
 • تمیز نبودن فیلتر باعث، فشار به موتور و حتی کار نکردن جاروبرقی میشود.
 • اگر لوله خرطومی هم مسدود باشد، جاروبرقی روشن میشود اما موتور توان لازم برای مکش را ندارد.

نتیجه گیری از علت روشن نشدن جاروبرقی توسط تعمیرکار آی پی امداد

در بخش آخر این مقاله با استفاده از نظرات تعمیرکاران متخصص ای پی امداد قصد داریم تا به نتیجه گیری از علت روشن نشدن جاروبرقی بپردازیم.

 1. اگر جاروبرقی شما روشن نمیشود، به بررسی دوشاخه، پلاتین های سیم جمع کن، ذغال موتور و برد الکترونیکی آن بپردازید.
 2. برای حفظ کیفیت دستگاه خود، سیم جمع کن جاروبرقی را تا انتها نکشید، تا با مشکل روشن نشدن جاروبرقیی مواجه نشوید.
 3. به بررسی سالیانه قطعات موتور به مانند ذغال اهمیت دهید.
 4. اگر صدای جاروبرقی شما تغییر کرد، سریعا اقدام به عیب یابی نمایید.
 5. به خود و تمیز بودن فیلترها و پُر نبودن پاکت اهمیت دهید.

تعمیرگاه مجاز لوازم خانگی آی پی امداد با بیش از 50 سال تجربه موثر و مفید در ارائه خدمات تعمیرات انواع لوازم خانگی از جمله تعمیر انواع مدل های جاروبرقی در جای جای تهران بزرگ آماده ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان و همشهری های عزیز با ارائه ضمانت نامه معتبر یک ساله تعمیرات می باشد.

اصل مشتری مداری و رعایت حقوقی مشتریان با رعایت نکات استفاده از برترین و بهترین قطعات مصرفی جاروبرقی ، لوازم یدکی اورجینال ، انجام خدمات تعمیر جاروبرقی در محل ، ارائه خدمات تعمیراتی در کمترین زمان و با بهترین و آموزش دیده ترین کارکنان تنها جزئی از تعهدات ما به مشتریان خودمان می باشد.

برای اینکه شما هم به لیست مشتریان آی پی امداد اضافه شوید همین امروز موضوع تعمیر جاروبرقی خود را به ما واگذار نمایید و از تخفیف های ویژه باشگاه مشتریان ما بهره مند شوید.

رد برسی قرار بگیرد.

چگونه می تواند قطعی اتصالات را برسی کرد ؟

باید با استفاده از ابزاری مانند اهم متر یا ولت متر قطعی یا وصلی اتصال را برسی کرد.

چگونه می تواند روشن نشدن جاروبرقی را حل کرد ؟

اگر از طریق تعویض فیلتر و پاکت جاروبرقی این مشکل حل نشد بهتر است از طریق یک تعمیر کار آن را پیگیری کنید.

برای نصب و تعمیر لوازم خانگی بوش باید به نمایندگی رسمی خدمات لوازم خانگی بوش در ایران مراجعه کنید. در اینجا فهرست و اطلاعات تماس نمایندگی های بوش در تهران ارایه شده است.

دکمه بازگشت به بالا