جامعه و خانواده

درباره ذخیره‌گاه زیست‌کره «ارومیه» چه می‌دانید؟

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران و در مناطق غربی و شرقی آذربایجان واقع شده است. این رودخانه و جزایر اطراف آن که از سال 1346 مورد حفاظت قرار گرفته اند ، در سال 1975 به یک پارک ملی ارتقا یافت و در همان سال در لیست آب ملی کنوانسیون رامسر و میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

بر اساس سی وی نت ، دریاچه ارومیه که یکی از مهمترین پرندگان مهاجر است با بارش سالانه 400 تا 600 میلی متر با دمای 17- تا 36 درجه سانتیگراد و ارتفاع 1274 تا 1350 متر با هوای خنک بزرگترین پارک ملی کشور است. .

طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست ، دریاچه ارومیه و مناطق اطراف آن بیشترین ارتفاع و سطح زمین را از نوع مدیترانه ای و رشته کوه از تالاب ها گرفته تا سرما و یخبندان دارد. حداکثر عمق دریاچه به ترتیب 5.4 و 13 متر است. محتوای آب حوضچه شور و محتوای نمک بیش از 200 ds / m است که با توجه به موقعیت و زمان آن متفاوت است. آب نمکی عالی آب فقط صدف های آرتمیا و چمن های سبز و آبی را برای زندگی در دریاچه فراهم می کند.

این منطقه دارای بیش از 102 جزیره بزرگ و کوچک است که بیشتر آنها در فصل سیل غرق می شوند. بزرگترین این جزایر جزیره شاهی است که در ورودی تلخرود به دریاچه واقع شده و برای چندین سال به ساحل شرقی پیوست و جزیره را ترک کرد. مهمترین گونه های گیاهی دریاچه ارومیه پسته ، بادام ، ارس ، داغداغان ، زالزالک ، کنگر فرنگی و موی بز است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه وجود نه جزیره به عنوان یکی از معدود زیستگاه های پرندگان مانند فلامینگو و پلیکان و سوسک ها ، وجود بیش از 11 گونه در معرض خطر و همچنین تحت حمایت قانون ملی است ، چشم انداز در این منطقه همچنین بهترین و امن ترین مکان برای گوزن های طلایی و بزرگترین اقتصاد کشور است.

بزرگترین قسمت این منطقه از قسمت جنوب شرقی دریاچه ارومیه و جزایر آن و آبراه های جنوبی دریاچه ارومیه تشکیل شده است. دریاچه تکتونیکی ارومیه ، واقع در شمال غربی ایران و بین دو منطقه آذربایجان شرقی و غربی ، دارای مساحت 5000 تا 6000 کیلومتر با برآورد 150 در 35 کیلومتر است و حداکثر به 7150 کیلومتر می رسد. دریاچه ارومیه 44 هزار و 150 کیلومتر مربع مساحت دارد.

منبع آب دریاچه ارومیه ، رودخانه تولخه (آجی چای) – که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و همچنین زهکشی منطقه تبریز ، شهرهای ویران شده ، کارخانه ها و کشاورزی از سمت شرق ، رودخانه زرینه ، رودخانه سیمینه و دریاچه وارد دریاچه می شوند. رودخانه مهاباد. بزرگترین سرشاخه رودخانه است که از جنوب دریاچه به داخل جریان می یابد و چندین استخر کوچک در امتداد دهانه آن تشکیل می دهد که بیش از نیمی از آب را به دریاچه می دهد. رودخانه های صوفی چای ، لیلان چای ، قره چای و قلاچای نیز در شرق دریاچه جریان دارند و مهمترین رودخانه هایی که از غرب جریان دارند باراندوز چای ، شهر چای و ناز لوچای هستند که فقط آب لازم از شمال غربی زولا چای است.

ذخیره گاه زیست کره Resmia شامل مناطق کوهستانی ، شنی و ساحلی و آبهای شور است. این منطقه که دارای یک تالاب و مناظر مختلف و بسیاری از تالاب ها است شامل بسیاری از الگوهای طبیعی و نتایج جالب است. در دریاچه ارومیه به دلیل شوری زیاد آب گیاهان گلدار قادر به رشد نیستند و تاکنون فقط چند گونه جلبک از این رودخانه گزارش شده است.

زیستگاه های اصلی این منطقه شامل تالاب ها ، از جمله دریاچه ها و تالاب های دارای پوشش گیاهی غنی ، اقیانوس ها و زیستگاه ها (جزایر) است که زیستگاه جنگل ها ، کوه ها و تپه ها هستند.

حیوانات این منطقه شامل نیروگاههای کوچک ، جغد غاز ، آهوی دم سفید ، اردک سبز ، غاز خاکستری ، اردک سفید ، اردک بلوط ، اردک حنایی ، اردک سیاه ، فلامینگو و عقاب است. این گوزن های طلایی ایرانی ، روباه ، روباه ، گراز ، سنگ سور ، گرگ و قوچ است.

شاهزو شهید کلانتری کوهها و قسمت جنوبی دریاچه را به دو قسمت تقسیم می کند و در طی مراحل ساخت جاده در رودخانه ، با ایجاد چندین سد و رودخانه منتهی به دریاچه ، از سرریز شدن استخر جلوگیری می کند ، تغییر زمین ، شکار غیر قابل پیش بینی ، چرای بیش از حد دام ، سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی از زمین های کشاورزی اطراف در حوضچه ، معرفی آلاینده هایی مانند پتروشیمی ها ، یک پالایشگاه ، یک کارخانه سیمان و … طی دهه گذشته زندگی رودخانه ارومیه را تهدید کرده و آن را به سرزمین های بزرگ تبدیل کرده است. آستانه کم آبی کامل.

بهبودها شامل ایجاد ظرفیت مناسب آب برای دریاچه از رودخانه های منتهی به آن برای جلوگیری از خسارت آب و مدیریت بهتر زمین اطراف دریاچه برای تولید آب بیشتر است. ناامن و جلوگیری از سو mis استفاده از کودها و سموم دفع آفات ، کارهای آموزشی برای ترویج آگاهی عمومی از استانداردهای ویژه انبارها و رویدادها به منظور استفاده ایمن و استفاده از مردم طراحی شده اند.

به گزارش سی وی نت ، به دنبال اوضاع فاجعه بار دریاچه ارومیه ، پروژه احیای دریاچه ارومیه در سال 1390 آغاز شد و اقدامات احیای این دریاچه در اولویت 11 دولت است. به گفته مسعود تجریشی ، رئیس هماهنگی برنامه ریزی با راه اندازی پروژه بیابان دریاچه ارومیه ، طراحی شده برای احیای دریاچه ارومیه ، مهمترین آن کاهش 40 درصدی سطح آب است که بیش از 550 میلیون آن را از دست داده ایم. طی پنج سال آینده ، حدود 80 میلیون متر مکعب در سال از طریق برنامه ها و فرآیندهای لازم در سازمان جهاد کشاورزی ، وزارت نیرو و برنامه ها و سازمان بودجه در دسترس خواهد بود و توسط کنفرانس ها پشتیبانی می شود. و سازگاری برای کمبود آب. ما انتظار داریم که این رویدادها تا سال 1406 محقق شوند ، با شروع نهایی ما می توانیم به دریاچه ای با حجم حدود 15 میلیارد متر مکعب نمک دسترسی پیدا کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا