اقتصادی

حمله شیمیایی به تهران  – سی وی نت

اخباری که درباره آلودگی و ذرات معلق در هوای برخی شهرهای کشور اعلام می شود و اطلاعات پزشکی که در این خصوص درباره بیماری ها مثل سرطان و سکته های قلبی و مشکلات عدیده تنفسی و غیره هر روز منتشر می شود حقیقتا ترسناک و قابل تامل است.

امروز مقاله ای را دیدم آنهم در ژورنال تراز یک دنیا که حاکی از آن بود که سه سال در معرض آلودگی هوا بودن احتمال ابتلا به سرطان را خیلی افزایش می دهد ؟ اطلاعات مربوط به جستجوی مقاله در زیر:

حمله شیمیایی به تهران 

خب این مطلب، مطلب کمی نیست، توجه شود، ۳ سال در معرض این آلودگی ها اگر احتمال سرطان را بصورت جدی بالا ببرد ؟ تمامی افراد جوامع شهری ما سالهاست یعنی بیش از ده ها سال است که هر ساله بمدت طولانی در مجاورت این مواد خطرناک زندگی کرده اند و حاصل آن در شرایط حال و آینده بسیار نزدیک انبوهی از بیماران سرطانی را به کشور و سیستم درمانی کشور تحمیل خواهد کرد. آیا کشور تحمل چنین بحرانی را خواهد داشت ؟ تبعات آن غیر قابل تصور است !

کارهای بزرگ، آدمها و تصمیم های بزرگ نیاز دارد، بارها درباره ازدیاد جمعیت شهرها بخصوص تهران هشدار داده ایم. تهران با مسائل عدیده زیست محیطی، فرونشست، زلزله آخر الزمانی، ترافیک غیر ممکن و … روبرو است و این هشدار ها سالهای سال است که توسط دانشگاهیان بصورت مستمر اعلام شده است همانند آلودگی هوا.

متاسفانه عدم توجه به یافته های دلسوزانه دانشگاهیان شرایط فعلی را رقم زده است، شرایط تهران کمتر از یک حمله شیمیایی کم دوز به تک تک مردم تهران نیست و ریشه های آن کاملا مشخص است که باید در خصوص آن یک اقدام جدی صورت بگیرد با تعطیلی مدارس که نمی شود حمله شیمیایی را به ریه های لطیف بچه های این کشور کنترل کرد.

حمله شیمیایی به تهران 

اولین اقدام کنترل جمعیت و کاهش آن با ایجاد مهاجرت معکوس و بتبع آن کاهش حجم ترافیک و سوخت های فسیلی و بهبود سوخت شهری و اصلاح تمامی سیستم های حرارتی شهر است. نمی شود مدام تهران را بزرگتر کرد و انتظار داشت این حمله شیمیایی تلفات سنگین نداشته باشد ! دو شکل زیر در کنار شکل بالا، حال و آینده ما را بدرستی بتصویر می کشد،

کجا به دنبال دشمن برای حملات شیمیایی به شهرهای کشور می گردیم ؟! هشدار

حمله شیمیایی به تهران 

* استاد نمونه ایران در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران

دکمه بازگشت به بالا