فرهنگ و هنر

این عروسک ها از بازیگران سلبریتی تراند!

عروسک ها گاهی راه را از بازیگران مشهور و مشهور می ربایند و ده ها سال به قلب کودکان و بزرگسالان راه می یابند. این موجودات ابری گاهی ساده به نظر می‌رسند و به جایی می‌رسند که به بزرگترین ستاره‌های بسیاری از فیلم‌ها و فیلم‌های پرطرفدار تبدیل می‌شوند که اغلب به فروش می‌رسند، چهره‌های آن‌ها از قبل به خوبی در بخش فرهنگی و بازار مناسب است.

به گزارش سی وی نت، تجربه نشان داده است که ساخت عروسک هرگاه با نظم و ترتیب مناسب و با مهارت در این زمینه تولید شود، به یکی از جذاب‌ترین عناصر سازنده تلویزیون تبدیل شده و فراتر از فیلم‌ها و دیگر برنامه‌های تلویزیونی، مخاطب را به خود جذب می‌کند.

مانند مجموعه خاطره انگیز «کلاه قرمزی» و همچنین نام های معروفی چون حمید جبلی و ایرج طهماسب و یا مجموعه موفق «خانه مادربزرگ» به کارگردانی مرضیه برومند که پس از گذشت چندین دهه از ساخت آن هنوز هم وجود دارد. دیروز روی بچه ها تاثیر گذاشت کودکان امروزه شناخته شده اند. اما نکته شگفت انگیز این است که این دو تهیه کننده خوش سابقه این روزها چه در خارج از صدا و سیما در حال بازگشت هستند!

سال‌ها پس از موفقیت تلویزیون در معرفی شخصیتی به نام کلاه قرمزی و سفر عروسک‌هایی که اغلب دوام نداشت، توله‌سگی به نام «جناب خان» با صدای محمد بحرانی در قالب برنامه‌های بزرگسالان و برنامه‌های بزرگسالان ظاهر شد. بتواند به دل مخاطب برسد تا حضور او بیشتر از خود بازیگر نمایان شود.

شاید این راز موفقیت عروسک های ماندگار باشد. آنها همچنین ممکن است علاقه مند به گوش دادن بزرگسالان و کودکان باشند.

بدیهی است که دستیابی به توله سگی که جذاب و موفق باشد کار آسانی نیست زیرا گفتار و حرکات او برای مخاطب دلنشین و قانع کننده است و نیاز به زمان، تجربه و خلاقیت دارد.

در طول چهار دهه گذشته، تلویزیون توانسته است به لطف حضور رهبران پیشرو در زمینه توله سگ، توله های به یاد ماندنی و موفقی را به مخاطبان خود معرفی کند. از سوی دیگر، بسیاری از توله سگ ها، چه از نظر بزرگسال و چه از نظر کودک، در سال های اخیر در معرض تلویزیون قرار گرفته اند، که به سرعت در تلویزیون و مخاطبان تاثیرگذار نبوده است.

درست است که تلویزیون علیرغم سابقه موفقی که در معرفی توله سگ ها داشته است، در سال های اخیر موفقیت چندانی در این زمینه نداشته است و با رویه قبلی اش که معرفی هر دو حداقل توله سگ کوچولو هر ده سال یک بار با مخاطب موفق است، در تناقض است. زیاد. سال‌ها حالا او ترمزها را پاره کرد و ماشین عروسکی‌اش فقط گاهی در این زمینه تلاش می‌کند. طرفداران این رویه بارها به این نسل هشدار داده و به نسل هشدار داده اند که از تلویزیون دوری کنند.

عادل بزدوده یکی از عروسک‌سازانی است که عروسک‌های فراموش نشدنی مانند «زی زی گولو» و «پسرخاله» را در هنر خود ساخته و در طراحی و ساخت عروسک‌های «موش روستای کودک» و «خانه مادربزرگ» نیز نقش داشته است. وی با انتقاد از کارهای قبلی فیلمسازان عروسکی به سی وی نت گفت: سلبریتی ها به عنوان تهیه کننده رادیو کار می کنند که از توله سگ ها اطلاعی ندارند. عروسک فلسفه دوقلو دارد و آدم ها و دنیا. اطلاعات خوبی در مورد موضوع نداشته باشد، ممکن است بسیار گیج کننده باشد.”

“شما، تهیه کننده، چنین ویژگی هایی دارید که این کار را می کنید؟” مثل این است که بگوییم: “ما شما را به یک استخر پر از آب می اندازیم، اما من شنا بلد نیستم؛ خوب، البته من نفس می کشم. اگر صادقانه بگویم می توانم شنا کنم، می توانم شنا کنم. اولین کسی باشید که صدمه می بینید. درک مهم متأسفانه برخی از دوستان خوب مانند سازندگان دنیای عروسک و انتخاب های آنها بسیار بد است. می گویند ما پول زیادی داریم، حالا به کی زنگ بزنیم تا عروسک بسازیم؟ پشت توله سگ بخواب، فرهنگ و فلسفه.»

این هنرمند در مورد اهمیت نحوه ساخت یک توله سگ در یک برنامه تلویزیونی به یاد ماندنی می گوید: ما انجام می دهیم. مثلاً برای ساختن «مخمل» (خانه مادربزرگ گربه) گربه نمی سازیم. این یک گربه است، اما چه گربه ای؟ برای ساختن این گربه ساعت ها جلسه و بحث و دعوا و دعوا داشتیم تا اینکه مخملی شد. ما به تنهایی کار نکردیم. ما شخصیت را بررسی کردیم و این کار را انجام دادیم. قبل از اینکه مخاطب توضیحی منطقی و کلاسیک داشته باشد، خودمان را عروسک شخصیتی می‌سازیم که بتواند پیام درست برنامه را ارائه دهد.»

کلماتی مانند کلمات شکسته بارها و بارها توسط دیگران در کنار کودکان تکرار می شود و برخی به دلیل این شرایط سال ها تلویزیون را ترک کرده اند یا به دلایلی تلویزیون آنها را ترک نمی کند. اما اکنون با ظهور شبکه تئاتر و پیشرفت سیستم های پخش فیلم و پخش در سال های اخیر، سلبریتی های حوزه کودک و نوجوان دیگر مجبور نیستند برای خانه نشینی یا برخورد با آنها فیلم عروسکی کنند. یک نمایش خانگی با چند محدودیت بسازید. به گفته ایرج طهماسب که در این زمان عروسک هایش را برداشت و به شبکه خانگی برد و چند عروسک جدید در مجموعه «مهمان» منتشر کرد و در مدت کوتاهی چند ماهه توانست یک یا چند مورد از این دو را انجام دهد. عروسک ها. محبوبیت یا مرضیه برومند که اندکی پس از «مهمونی» با ساخت مجموعه توله های «کلیله و دمنه» وارد شبکه تئاتر شد.

البته تلویزیون در مقطعی سعی کرد با ساخت مجموعه فیلم هایی مثل «شبکه کوچک» که مجموعه ای است که عروسک های مختلفی دارد، پیشرفت اولیه را در نمایش عروسکی خود بازگرداند، اما این تلاش به نتیجه نرسید.

در ادامه این خبر سی وی نت، به بررسی تاریخچه تعدادی از معروف ترین و خاطره انگیزترین سریال های تلویزیونی دهه 60 و 70 می پردازیم:

“به منطقه بروید”

«برو محله» سریالی بود که بسیاری از بازیگران و بازیگران زن در اوایل دهه 1960 از تلویزیون پخش کردند. بیژن بیرنگ نویسنده و مسعود رسام تهیه کنندگی این اثر را بر عهده داشتند و بازیگران سرشناسی چون: فردوس کاویانی، اکبر عبدی، محمود جعفری، آتیلا پسیانی و فاطمه معتمدآریا روی این پروژه کار کردند. در ادامه این مجموعه، «منطقه بهداشتی» نیز ساخته شد. «زیارت همسایه ها» مجموعه ای خاطره انگیز برای شصت سال است.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

“چاق و لاغر”

«چاق و لاغر» به نویسندگی و تهیه کنندگی بیژن بیرنگ و ایرج طهماسب و کارگردانی مسعود رسام تنها چند سال پس از «محله بروبیه» روی صحنه رفت و توانست در ذهن بچه های دهه شصتی باقی بماند.

این مجموعه که در چند سفارش ساخته شده است، در اصل برای جشن دهه مبارک فجر و به مناسبت ایام الله طراحی شده است. چاق حواس پرتی صدام است و چیزهای ضروری یک مقدار نابسامان است (آمریکا) و بزرگ از شیطان بد است، هر دو قصد دارند جشن دهه فجر را خراب کنند که همیشه نیست. خوب

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

اولین سری از سریال چاق و مهم در سال 1365 به کارگردانی مسعود رسام و ساسان امیرپور و در قالب نمایش عروسکی ساخته شد. در این سریال، رئیس به دو توله سگ یک نامه چرب داد که باید شکسته شود. اما به دلیل پاکیزگی، غالباً مقام بالایی داشتند.

سازنده عروسک کامبیز صمیمی است. حسن زارعی و حسن پورشیرازی بازیگران و تبلیغ کنندگان دو سوژه چرب نیازمند سری اول هستند.

علی اصغر آزادان خالق این مجموعه در سال 1378 درگذشت و در سال های پایانی عمرش به فکر “چاق و لاغر” بود و پس از گذشت حدود 30 سال همچنان امیدوار است که سری جدیدی از این مجموعه را بسازد. برای تلویزیون، اما این اتفاق نیفتاد.

“مدرسه هم”

مرضیه برومند مجموعه معروف «مدرسه موش ها» را در اوایل دهه شصت توسعه داد. ایرج طهماسب، فاطمه معتمدآریا و حمید جبلی خوش صداترین بازیگران این مجموعه هستند. برای این مجموعه که برای تشویق کودکان به مدرسه طراحی شده است، آهنگ های خاطره انگیزی را منتشر کردند که سال ها برای کودکان خوانده شده است. اگرچه “مدرسه موش ها” در دهه شصت ساخته شد، اما هنوز برای کودکان هفتاد ساله بسیار محبوب و خاطره انگیز است. از طریق این مجموعه فیلمی به نام شهر موش ها ساخته شد که در سال 64 در یک سینما به نمایش درآمد.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

“کلاه قرمز”

ایرج طهماسب و حمید جبلی عروسک معروف «کلاه قرمزی» را توسط مسعود صادقیان بروجنی و مرضیه محبوب ساخته و تولید کردند. حمید جبلی خواننده و زندگی نامه دنیا فنی زاده توله سگ این توله سگ است.

«کلاه قرمزی» اولین بار در سال 1360 در برنامه های تلویزیونی ظاهر شد و تولید نمایش های جدید و عروسک های جدید به دلیل استقبال مردم تا اواخر دهه 90 ادامه داشت. اما در نهایت بحث های زیادی در خصوص ساخت یا عدم ساخت کلاه قرمزی جدید در ایام نوروز در بین تهیه کنندگان و کارگران دوران صداوسیما مطرح شد و روزی اعلام شد که کلاه قرمزی برداشته می شود. . از تلویزیون برای همیشه با این حال، این عروسک دارای حق چاپ از تلویزیون است، تقریبا هیچ سازنده ای نمی تواند این کار را در رسانه های غیر تلویزیونی انجام دهد، یا در تلویزیون خطری برای کسی غیر از خالق اصلی ایجاد نمی کند.

توله سگ های کلاه قرمزی از سه فیلم «کلاه قرمزی و پسرخاله»، «کلاه قرمزی و سروناز» و «کلاه قرمزی و بچه ننه» تشکیل شده اند که به نوبه خود تعداد مشتریان گیشه را تغییر داد. «کلاه قرمزی» این فصل در نمایش خانه چهار قسمتی نیز حضور داشت.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

“زی زی گولو”

سریال “تا تا تا” که با نام شخصیت عروسکی خود “زی زی گولو” نیز شناخته می شود، یکی از موفق ترین نمایش های عروسکی تلویزیون در دهه 1970 بود. این عروسک ظاهری شگفت انگیز و زیبا از سیاره ای ناشناخته دارد.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

مرضیه برومند به همراه بازیگرانی چون لیلی رشیدی، امیرحسین صدیق، مریم سعادت، مانی نوری و رضا فیاضی کارگردانی این نمایش را بر عهده دارند. آزاده پورمختار نیز بازیگر سرشناس عروسک است. «زی زی گولو» به دلیل فضای زیبا و فیلم های زیبا و همچنین موسیقی زیبای بازیگران همیشه مورد استقبال قرار می گیرد و می تواند بچه های نسل جدید را دور هم جمع کند.

یکی از محبوب ترین موارد برای فیلمسازان، معرفی این شرکت ها و تقلید از آنها در ساخت محصولات مختلف است. به عنوان مثال، توپ های بستنی که برگرفته از ظاهر عروسک Zi Zi Gulu بود، در هنگام غذا در بین کودکان محبوب شد.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

السون و ولسون

«السون و ولسون» مجموعه ای از توله سگ های اوایل دهه هفتاد است. ناهید محمدیان و کامبیز صمیمی مفهم این روند را رهبری کردند. این سریال درباره دو پسر بازیگوش به نام‌های «السون» و «ولسون» است که در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کنند. شخصیت دیگر دون دان است که سعی می کند السون و ولسون را با عقاید مختلف وسوسه کند که مانند دندان های او پوسیده شده، شکلات و شیرینی بخورند. این مجموعه اطلاعاتی در مورد بهداشت دهان و دندان برای کودکان ارسال می کند.

این عروسک ها چیزی فراتر از بازیگران مشهور هستند!

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا